Ασθένειες Το παπαγαλακι μου δεν τρωει

Κοιμαται γυρω στις 10-11 το βραδυ και το πρωι οταν ξυπναω παντα θα το δω ξυπνιο και αυτο. Τωρα αν κοιμαται μεσημεριανες-απογευματινες ωρες δεν το ξερω γιατι λειπω απο το σπιτι
 
Κοιμαται γυρω στις 10-11 το βραδυ και το πρωι οταν ξυπναω παντα θα το δω ξυπνιο και αυτο. Τωρα αν κοιμαται μεσημεριανες-απογευματινες ωρες δεν το ξερω γιατι λειπω απο το σπιτι
8 που νυχτωνει επρεπε να κοιμαται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τωρα αν κοιμαται μεσημεριανες-απογευματινες ωρες δεν το ξερω γιατι λειπω απο το σπιτι
Το πιο πιθανό είναι αυτό. Ξυπνά νωρίς και κοιμάται αργά για να σε βλέπει περισσότερο και ας μην σε ξέρει καλά. Οι παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά ζώα και αφού λείπεις τόσες ώρες προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τις ώρες που είσαι σπίτι. Το να μην τρώει ίσως είναι ένα είδος διαμαρτυρίας. Και το δικό μου παπαγαλάκι πριν του πάρω σύντροφο κατι τέτοια έκανε...
Σου κελαηδά καθόλου;
 
Καθαρισε τον πατο του κλουβιου και αλλαξε τροφη αν φαει θα αφησει σπορακια κατω-φλουδες ετσι θα το καταλαβουμε.
 
Το πιο πιθανό είναι αυτό. Ξυπνά νωρίς και κοιμάται αργά για να σε βλέπει περισσότερο και ας μην σε ξέρει καλά. Οι παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά ζώα και αφού λείπεις τόσες ώρες προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τις ώρες που είσαι σπίτι. Το να μην τρώει ίσως είναι ένα είδος διαμαρτυρίας. Και το δικό μου παπαγαλάκι πριν του πάρω σύντροφο κατι τέτοια έκανε...
Σου κελαηδά καθόλου;
Σημερα το πρωι που ημουν σπιτι το ειδα δυο φορες να τρωει και τωρα που επεστρεψα απο δουλεια ειχε τροφη εξω απο το κλουβι αρα ξαναεφαγε.:) Ναι αμε μου κελαηδαει οταν με βλεπει 😉 Τελικα νομιζω πως ολα ηταν θέμα προσαρμογης και τζαμπα αγχωθηκα τοσο πολυ..
 
Μπράβο βρε Ελένη. Απλά εάν μπορείς προσπάθησε να του κάνεις λίγο περισσότερη παρέα από εδώ και εμπρός να συνηθίσει και γρηγορότερα:).
Εάν θέλεις βάλτου και κανένα καθρεφτάκι αλλά μην το κρατάς μονίμος μες το κλουβί.

Υ. Γ. Θέλουμε φωτογραφία του μικρού!:D
 
Κοιμαται γυρω στις 10-11 το βραδυ και το πρωι οταν ξυπναω παντα θα το δω ξυπνιο και αυτο. Τωρα αν κοιμαται μεσημεριανες-απογευματινες ωρες δεν το ξερω γιατι λειπω απο το σπιτι
Μέγα λάθος Ελένη μου! Πρέπει τα πουλάκια μας να ξυπνάνε με την ανατολή του ηλίου και να κοιμούνται με την δύση του.. έτσι μόνο θα είναι υγιή! Είναι πολύ σημαντικός παράγοντας αυτό! Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς!

Εάν θέλεις βάλτου και κανένα καθρεφτάκι αλλά μην το κρατάς μονίμος μες το κλουβί.
Τα καθρεφτάκια δεν κάνουν καλό.. Τα στρεσάρουν.. Οπότε καλό θα ήταν να τα αποφεύγετε!
 
Back
Top