Φροντίδα Το παρροτλετ μου δεν θελει να βγαίνει εξω απο το κλουβι

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Ο φλαφυ εδω και αρκετό καιρο ει. Αι ηρεμος αλλα εχουμε 2 προβλήματα.. Το ενα ειναι οτι δεν θελει να βγαινει απο το κλουβί.. Ενω οταν βγαινει ειναι οκ καθεται πανω μου παιζουμαι κτλπ αλλα κανουμε αμαν να τον βγαλουμε. Παμε να τον βγαλουμε παει στην πορτα κα οταν παμε να τον βγαλουμε γυρναει μετοπο προς το κλουβι και πηδάει... Πια αναγκαζόμαστε να τον βγαζουμε με υο ζωρι δηλαδη οταν παει στην πορτα να υον βγαζουμε γρήγορα με αποτομη κινηση ωστε να μην προλαβει να αντιδρασει.. Το δευτερο μας θεμα ριναι οτι για καποιο λογο που και που ο φλαφυ οταν είναι πανω σον ομο μου και του βαζω το χερι για να τον ανεβάσω τρομαζει και φευγει πηγαίνοντας παντα στην ανοιχτη τηλεοραση και να χτυπαει με δυναμη πανω της.. Μετα απο αυτην την σύγκρουση με την τηλεόραση πεφτει προ; Τα κάτω και παει στα καλοδια της τηλεοράσεις μετα ομως βαζω το χερι μου κα τον παιρνω αλλα φοβαμαι μην χτυπήσει..Αυτα ειναι τα προβληματα μου και θα ηθελα οποιος μπορει να με ενημερωσει τι μπορω να κανω για να αποτρεψω να συμβουν αυτα τα προβληματα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να τον βγάζετε με το ζόρι. Τα πουλιά βγαίνουν έξω για να περνάνε αυτά καλά και όχι εμείς!
Αφού κανεις κάτι που τον τρομάζει δεν θα πρέπει να το ξανακάνεις. Ασφαλώς και είναι επικίνδυνο να πετάει τρομαγμένο και να χτυπάει οπουδήποτε.
 
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να τον βγάζετε με το ζόρι. Τα πουλιά βγαίνουν έξω για να περνάνε αυτά καλά και όχι εμείς!
Αφού κανεις κάτι που τον τρομάζει δεν θα πρέπει να το ξανακάνεις. Ασφαλώς και είναι επικίνδυνο να πετάει τρομαγμένο και να χτυπάει οπουδήποτε.
Ναι η ερώτηση μου εινα πως το αποφεύγω αυτο.. Ο παπαγαλος οταν ριν εξω χαιρετε απλα εχει το προβληνα στο να βγει απο το κλουβι
 
Θα ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού και ΑΝ θέλει αυτός θα βγαίνει έξω. Αν όχι δεν θα βγαίνει, και ποτέ μα ποτέ δε βαζεις χέρι μέσα στο κλουβί να τον πάρεις.
 
Θα ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού και ΑΝ θέλει αυτός θα βγαίνει έξω. Αν όχι δεν θα βγαίνει, και ποτέ μα ποτέ δε βαζεις χέρι μέσα στο κλουβί να τον πάρεις.
Α καλα.. Ετσι ειναι που δεν θα βγει ποτε.
 
Αν χαιρόταν έξω, θα περίμενε στην πόρτα για να βγει αμέσως μόλις του ανοίξετε την πόρτα.
Στο κλουβί του νιώθει την ασφάλεια που δεν νιώθει έξω για αυτό και δεν θέλει να βγει.
Να του ανοίγεις την πόρτα, να πηγαίνεις παρά δίπλα και να του φωνάζεις να έρθει. Αν θέλει θα έρθει, διαφορετικά δεν τον βγάζεις με το ζόρι.
 
ΟτανΤο λεω να τον παρω βαζω χερι μεσα ερχετε και το βγαζω εξω
Θα ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού και ΑΝ θέλει αυτός θα βγαίνει έξω. Αν όχι δεν θα βγαίνει, και ποτέ μα ποτέ δε βαζεις χέρι μέσα στο κλουβί να τον πάρεις.
[automerge]1551188218[/automerge]
Αν χαιρόταν έξω, θα περίμενε στην πόρτα για να βγει αμέσως μόλις του ανοίξετε την πόρτα.
Στο κλουβί του νιώθει την ασφάλεια που δεν νιώθει έξω για αυτό και δεν θέλει να βγει.
Να του ανοίγεις την πόρτα, να πηγαίνεις παρά δίπλα και να του φωνάζεις να έρθει. Αν θέλει θα έρθει, διαφορετικά δεν τον βγάζεις με το ζόρι.
Το εκανα για 2 μηνες και οχι απλα δεν έβγαινε μετα φοβόταν ακομα περισσότερο.
 
Η αλήθεια είναι πως ίσως βλεπει το χέρι σου σαν "εξαναγκασμό" για να βγει έξω ενω δεν το θελει. Η καλύτερη λύση πάντα είναι να αφήνεις την πόρτα του ανοικτή και να κάθεσαι κάπου κρατώντας ισως καποια λιχουδιά που του αρέσει. Οπως ήδη έχεις καταλάβει μετά από τόσο καιρό για τα πάντα θέλουν τον χρόνο τους. Πάντα υπομονή.
 
Η αλήθεια είναι πως ίσως βλεπει το χέρι σου σαν "εξαναγκασμό" για να βγει έξω ενω δεν το θελει. Η καλύτερη λύση πάντα είναι να αφήνεις την πόρτα του ανοικτή και να κάθεσαι κάπου κρατώντας ισως καποια λιχουδιά που του αρέσει. Οπως ήδη έχεις καταλάβει μετά από τόσο καιρό για τα πάντα θέλουν τον χρόνο τους. Πάντα υπομονή.
Αυτο φυσικα και δεν το θελω αλλα θελω να του δείξω ποσο ωραια ειναι εξω..
[automerge]1551188594[/automerge]
Η αλήθεια είναι πως ίσως βλεπει το χέρι σου σαν "εξαναγκασμό" για να βγει έξω ενω δεν το θελει. Η καλύτερη λύση πάντα είναι να αφήνεις την πόρτα του ανοικτή και να κάθεσαι κάπου κρατώντας ισως καποια λιχουδιά που του αρέσει. Οπως ήδη έχεις καταλάβει μετά από τόσο καιρό για τα πάντα θέλουν τον χρόνο τους. Πάντα υπομονή.
Επισης το ειχα κανει για δυο μηνες το να ειμαι ενα μετρο μακρυα κ να περιμένω να έρθει.. Δεν ερχοταν ποτε και μετα ουτε ερχοταν πανω μου..
 
Είναι περίπλοκες οι καταστάσεις καθως δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε ούτε αυτά εμάς. Το ζήτημα παντως ειναι να βγει μονο του απ' το κλουβί, μόνο τοτε θα το απολαύσει, γιατί απλα φίλε μου Μιχάλη, ελευθερία, την οποία απολαμβάνεις, είναι αυτή που επιλέγεις μόνος, όχι αυτή που σου "χαρίζουν". :)
 
Είναι περίπλοκες οι καταστάσεις καθως δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε ούτε αυτά εμάς. Το ζήτημα παντως ειναι να βγει μονο του απ' το κλουβί, μόνο τοτε θα το απολαύσει, γιατί απλα φίλε μου Μιχάλη, ελευθερία, την οποία απολαμβάνεις, είναι αυτή που επιλέγεις μόνος, όχι αυτή που σου "χαρίζουν". :)
Το προσπαθησα τωρα 10/λεπτα.. Καθοταν με κοιταγε κα δεν εκανε τιποτα ειναι καλη η αποσταση πιστευετε θα ερθε σε λιγο καιρο... Οριστε και φωτι
[automerge]1551189759[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20190226_155823_600x800.webp
    IMG_20190226_155823_600x800.webp
    12,1 KB · Προβολές: 28
Είναι λίγο θολή η φωτό. Δεν είναι τόσο θέμα απόστασης οσο να ξεθαρρέψει. Πρεπει να συνηθίσει ότι θα βγαίνει όποτε θέλει αυτός και θα μπαίνει επίσης μόνος του. Υπομονή φιλε μου Μιχάλη, όλα θα γίνουν.
 
Είναι λίγο θολή η φωτό. Δεν είναι τόσο θέμα απόστασης οσο να ξεθαρρέψει. Πρεπει να συνηθίσει ότι θα βγαίνει όποτε θέλει αυτός και θα μπαίνει επίσης μόνος του. Υπομονή φιλε μου Μιχάλη, όλα θα γίνουν.
Πιστευετε θα ερθει επειδη παλια το εκανα επι 2 εβδομάδες και δεν ηρθς ποτέ.. Το οτι με κοιταγε είναι καλο;
 
Πιστευετε θα ερθει επειδη παλια το εκανα επι 2 εβδομάδες και δεν ηρθς ποτέ.. Το οτι με κοιταγε είναι καλο;
Σε κοιτάει για να υπολογίσει και τις διαθέσεις σου. Πιστεύω για την ώρα ψιλοφοβάται, θα πρέπει να κάνεις ότι κάνεις συνήθως χωρίς να φαίνεται οτι του δίνεις σημασία. Ετσι θα δουλέψει η περιέργειά του και θα τολμήσει σιγά σιγά να βγει προς τα έξω.
 
Σε κοιτάει για να υπολογίσει και τις διαθέσεις σου. Πιστεύω για την ώρα ψιλοφοβάται, θα πρέπει να κάνεις ότι κάνεις συνήθως χωρίς να φαίνεται οτι του δίνεις σημασία. Ετσι θα δουλέψει η περιέργειά του και θα τολμήσει σιγά σιγά να βγει προς τα έξω.
Αρα να του λεω ενα φλαφυ ελα πχ και να παιζω με το κινητο χωρις να του δινω σημασια;
 
Αρα να του λεω ενα φλαφυ ελα πχ και να παιζω με το κινητο χωρις να του δινω σημασια;
Ναι περιπου τετοια φαση. Ισως να νιωσει σιγουρος ετσι και να δοκιμασει να παει καπου εξω. Οχι απαραιτητα σε σενα για αρχή αλλα να "εξερευνήσει" λιγο το χώρο.
 
Ναι περιπου τετοια φαση. Ισως να νιωσει σιγουρος ετσι και να δοκιμασει να παει καπου εξω. Οχι απαραιτητα σε σενα για αρχή αλλα να "εξερευνήσει" λιγο το χώρο.
Αρα να βγει εξω και να τον αφησω να πεταξει...
 
Αρα να βγει εξω και να τον αφησω να πεταξει...
Απο το να τον κυνηγας ειναι καλύτερο. Προσπαθώντας να ερθει με το ζόρι δεν θα καταφερεις και πολλα και θα στρεσσαριστεί περισσότερο. Αστον να "ξεθαρρέψει" μόνος του όσο κι αν χρειαστεί. Αν βγει φυσικά θα πετάξει. Φρόντισε να εχεις κλειστα και καλυμμένα παράθυρα κτλ, και αστον να μαθει.
 
Απο το να τον κυνηγας ειναι καλύτερο. Προσπαθώντας να ερθει με το ζόρι δεν θα καταφερεις και πολλα και θα στρεσσαριστεί περισσότερο. Αστον να "ξεθαρρέψει" μόνος του όσο κι αν χρειαστεί. Αν βγει φυσικά θα πετάξει. Φρόντισε να εχεις κλειστα και καλυμμένα παράθυρα κτλ, και αστον να μαθει.
Μετα να τον φωαζω να ερθει σε εμενα
[automerge]1551192985[/automerge]
Απο το να τον κυνηγας ειναι καλύτερο. Προσπαθώντας να ερθει με το ζόρι δεν θα καταφερεις και πολλα και θα στρεσσαριστεί περισσότερο. Αστον να "ξεθαρρέψει" μόνος του όσο κι αν χρειαστεί. Αν βγει φυσικά θα πετάξει. Φρόντισε να εχεις κλειστα και καλυμμένα παράθυρα κτλ, και αστον να μαθει.
Αρα να περιμενω μεχρι να ερθε και οταν ερθει παίζουμε.. Να εχω το χερι μου ηια να ερθει η τον ομο μου κοντα ωστε να ερθει;
[automerge]1551193035[/automerge]
Απο το να τον κυνηγας ειναι καλύτερο. Προσπαθώντας να ερθει με το ζόρι δεν θα καταφερεις και πολλα και θα στρεσσαριστεί περισσότερο. Αστον να "ξεθαρρέψει" μόνος του όσο κι αν χρειαστεί. Αν βγει φυσικά θα πετάξει. Φρόντισε να εχεις κλειστα και καλυμμένα παράθυρα κτλ, και αστον να μαθει.
Επίσης τι να ξεθαρεψει δεν θα θελει παρα πολυ χρονο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν επεζα τωρα μαζι του καθοταν στο πανω πανω ξυλο του και ανω ειχα το χερι μου στην αποσταση που ειναι κεχρι κατεβηκε δειλα δειλά και πηφα να φαει στην τροφη του καλο;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top