Γενικά Το πρωτο μου ζευγαρι Carduelis σε στιγμες ταισματος

teosOrestiada

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
26
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!

Το πρωτο μου ζευγαρι σε στιγμες ταισματος:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Καλη αναπαραγωγη σε ολους...
 
Αχ τι συγκινητικά όμορφες στιγμές!
Φτου φτου να σου ζήσουν!
 
@teosOrestiada μπράβο σου και να τα χαίρεσαι, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι το κλουβί είναι υπερβολικά μικρό για αναπαραγωγή (και ειδικά για καρδερίνα) και εντελώς ακατάλληλο (έχει ύψος και όχι μήκος, είναι κατάλληλο για παπαγαλάκια). Στα λέω εντελώς φιλικά ελπίζω να μην παρεξηγηθείς!
 
@teosOrestiada μπράβο σου και να τα χαίρεσαι, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι το κλουβί είναι υπερβολικά μικρό για αναπαραγωγή (και ειδικά για καρδερίνα) και εντελώς ακατάλληλο (έχει ύψος και όχι μήκος, είναι κατάλληλο για παπαγαλάκια). Στα λέω εντελώς φιλικά ελπίζω να μην παρεξηγηθείς!

Ευχαριστω για την πληροφορια.
Η θηλυκια ειναι πουλι βγαλμενη στο ιδιο κλουβι που κλωσσαει τωρα!
ο πατερας και η μαμας της
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Προσωπικα θελω να χρησιμοποιω μικρα κλουβια.
 
Εγώ πάλι γιατί θα έλεγα ότι είναι καλό κλουβί και μπράβο στον εκτροφέα που μπόρεσε και έκανε αναπαραγωγή σε αυτό το κλουβί και χωρίς κάλυψη. Ας πάψουμε ποια να είμαστε ρατσιστές στα πουλιά εσύ έχεις την καναρινούλα σου σε τέτοιο κλουβί και είναι εντάξει για ποιο λόγο η καρδερίνα είναι λάθος;…………………………………………… Έμπαινε αγόρι μου!
 
Εγώ πάλι γιατί θα έλεγα ότι είναι καλό κλουβί και μπράβο στον εκτροφέα που μπόρεσε και έκανε αναπαραγωγή σε αυτό το κλουβί και χωρίς κάλυψη. Ας πάψουμε ποια να είμαστε ρατσιστές στα πουλιά εσύ έχεις την καναρινούλα σου σε τέτοιο κλουβί και είναι εντάξει για ποιο λόγο η καρδερίνα είναι λάθος;…………………………………………… Έμπαινε αγόρι μου!
Δεν είπα κάτι τέτοιο! Και για ιθαγενή αλλά ΚΑΙ για καναρίνια αυτό το κλουβί είναι εντελώς ακατάλληλο για αναπαραγωγή και από άποψη μεγέθους και από άποψη διαστάσεων (τα καναρίνια και τα ιθαγενή θέλουν μήκος για να πετάνε, δεν είναι παπαγάλοι που θέλουν ύψος). Και εγώ την καναρινούλα μου την έχω σε 60άρα ζευγαρώστρα που θεωρώ πως είναι η ιδανική για αναπαραγωγή. Τέλος, δεν είναι θέμα ρατσισμού αλλά θέμα φροντίδας..
 
Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ ότι είναι θέμα φροντίδας και μια καλή αναπαραγωγή ξεκινάει στο τέλος της προηγούμενης οπότε ο φίλος μας έφερε σε αναπαραγωγή ιθαγενή σε αυτές τις διαστάσεις είναι άξιος.
 
Κι εγώ (παρότι άσχετη) πρόσεξα την έλλειψη κάλυψης της φωλιάς και το θαύμασα γιατί τελικά όλοι οι μύθοι καταρρίπτονται όταν άλλες συνθήκες έχουν δημιουργήσει την κατάλληλη αίσθηση ασφάλειας στα ζωντανά μας.
Το ότι είναι τρίτη γενιά, κάτι δείχνει. Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι!
 
Εδω ειναι ενα δευτερο ζευγαρακι μου...
πριν λιγο λεπτων οι φωτογραφιες!


P1012005_zps07f27c54.png
[/URL]
P1012007_zps24e47abc.jpg
[/URL]
 
Συγχαρητήρια για την αναπαραγωγή! Το κλουβι όμως ακατάληλο, πολύ μικρό για καρδερίνες.
Και δεν ειναι θέμα αν ειναι εφικτό η όχι αλλά η ποιότητα αναπαραγωγής και η υγεία των πουλιών ειναι ανάλογα του χώρου!
 
Σίγουρα αυτό το κλουβί δεν είναι ο κανόνας.

Βέβαια στον κανόνα υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις όπως αυτή εδώ που βλέπουμε.

Ολα εξαρτώνται από τα πουλιά. Υπάρχουν πουλιά που ζευγαρώνουν σε 40άρες ζευγαρώστρες με επιτυχία 100%. Το έχω δει με τα μάτια μου.

Πάντα μετράει το αποτέλεσμα και δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Το να μπορέσεις να αναπαράγεις καρδερίνες είναι ικανότητα και γνώση. Και πάνω απ όλα είναι να το χεις ρε παιδί μου.
 
Οποτε σαν στοχο για του χρονου πρεπει να βελτιωσω την ποιοτητα αναπαραγωγης
την υγεια των πουλιων μου και τον χωρο!

θελω οποιος αλλος μπορει να μου πει τι βλεπει που μπορω να βελτιωσω (για του χρονου φυσικα) εκτος των παραπανω.

Δεν ειρωνευομαι ( προς τυχον παρεξηγησεις )
 
χωρις να χω ασχοληθει με τιποτα αλλο περα απο καναρινια.. Αυτο που θα προτεινα απο τη στιγμη που ειχες απολυτα επιτυχημενη αναπαραγωγη σε αυτο το κλουβι και με αυτες τις συνθηκες(φωλια κλπ)-και μπραβο για αυτο, του χρονου μπορεις να τα αναπαραγεις σε μια 90αρα ζευγαρωστρα για παραδειγμα με εσωτερικη ή εξωτερικη φωλια. Δε λεω να κανεις οσα κανουν οι αλλοι αφου εχεις τοσο καλοβουλα ζευγαρια, τα ιδια ακριβως αλλα σε διαφορετικο κλουβι για να ναι πιο ανετα τα πουλια-δεστο και ως επιβραβευση προς αυτα για το γεγονος οτι αναπαραγονται επιτυχημενα με συνθηκες.. Καναρινιων.
 
@teosOrestiada μπράβο σου και να τα χαίρεσαι, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι το κλουβί είναι υπερβολικά μικρό για αναπαραγωγή (και ειδικά για καρδερίνα)
Αλίκη σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για κατόρθωμα, όχι για λάθος. :)

Μπράβο Τέο, καλή συνέχεια.
 
Εγώ θα έλεγα να γράψεις σε νέο θέμα πως διαχειρίζεσαι τα πουλιά σου όλο το χρόνο τι δίνεις από βιταμίνες αυγά αυγοτροφές κλπ και άσε τα πουλιά εκεί που γεννάνε.
 
Eδώ το προσπαθούμε και δεν το πετυχαίνουμε κι εσύ θέλεις να το αλλάξεις;
Μην αλλάξεις τίποτα. Τώρα αν εσύ θέλεις να τους προσφέρεις περισσότερο χώρο (που ενδείκνυται για καρδερίνες και ιθαγενή), αυτό είναι δικό σου θέμα... Κι επειδή το δις εξαμαρτείν (γιατί κλωσσάει και 2ο ζευγάρι σου) στην προκειμένη περίπτωση είναι ανδρός ''σοφού' . Γράψε μας λεπτομέρειες για την εκτροφή σου. Πόσο καιρό ασχολείσαι, που τα έχεις (μέσα -έξω), αν κάνεις κάτι ιδιαίτερο στη διατροφή η στην ετήσια διαχείριση η ότι άλλο πιστεύεις ότι αξίζει να αναφερθεί, για βοήθεια όσων θα ήθελαν να ασχοληθούν.
 
Back
Top