Γενικά Το πρωτο μου ζευγαρι Carduelis σε στιγμες ταισματος

Με καναρινια ειχα αρχισει να ασχολουμε απο τεταρτη δημοτικου.
Με κοτες και αλλα τετοια απο πιο μπροστα μια και ολο οταν με εχαναν ηξεραν οτι ειμαι στο κοτετσι.
Τωρα οσον αφορα τις καρδερινες ασχολουμαι λιγα χρονια για αναπαραγωγη.

Λοιπον τα μικρα μολις τρωνε αυγο τα χωριζω σε ζευγαρωστρα ( σαν φωλια - ομαδες ).
Μολις αρχισουν και μπορουν και τρωνε αρκετα απο τροφη-σπορια περιμενω περιπου 10 μερες και τα χωριζω
σε ατομικα κλουβια. Εκει περνανε και την πτεροροια τους. Εως την πτεροροια τα κανω αρκετες μετακομισεις μεσα-εξω.
Πηγαινω στην αυλη για καφεδακι φερνω μερικα εκει, αλλα τα παω στο μπαλκονι, πηγαινω για ψαρεμα στον εβρο παιρνω μερικα μαζι μου. Τα πουλια σε μικρο διαστημα συνηθιζουν αυτην την κατασταση και ειναι ησυχα στις αλλαγες, πολλα κελαιδανε μετα απο καιρο και στις μετακομισεις! Περισυ ηρθε να παρει ο "Παππου Κωστας" ενα αρσενικο και απο το σπιτι μου εως το χωριο του κελαιδουσε ασταματητα, το ιδιο συνεχισε να κανει και εκει που καθησαμε να φαμε.
Στο ποστ #4 η θηλυκια μεγαλωσε μικρα με την εξης σειρα: το βραδυ την πηγαινα μεσα στην κουζινα, το πρωι την εβγαζα μπαλκονι ( οπου εγραψα το ζευγαρωμα) και το απογευματακι κατω στην συκια μου που εχω στην αυλη και παλι σχεδον καθε μερα τα ιδια.
Αρχες μαρτιου καθε πουλι το βαζω εναλλαξ με αλλο (ενα διπλα στο αλλο ) ωστε να καταλληξω ποιο θα ταιριαξει. Μετα οσο ταιριαξουν τα εννονω και περιμενω να δω τα αποτελεσματα.

Στην διατροφη δεν χρησιμοποιω κατι "ιδαιτερο" που ειναι αξιολογο να ανεφερω.

Αυτα που εχω τωρα δεν εχω ασχοληθει οσο με τα προπερσινα πουλια που ηταν "αλλο πραμα", τα χαίρονται αλλοι εκεινα.
 
"... Πηγαίνω για ψάρεμα στον Εβρο παίρνω μερικά μαζί μου"

". Και το απογευματάκι κάτω στην συκιά μου που έχω στην αυλή"

"Αρχές Μαρτίου κάθε πουλί το βάζω εναλλάξ με άλλο (ένα δίπλα στο άλλο ) ώστε να καταλήξω ποιο θα ταιριάξει."
Επομένως, στην εξοχή τα πάει, κάτω από την συκιά τα κρεμάει (Συκιά = Τύχη, Μαντεία, Γονιμότητα, Αγάπη), καλά προξενιά κάνει, πως να μην βγάλει πουλιά!
"Στην διατροφή δεν χρησιμοποιώ κάτι "ιδιαίτερο" που είναι αξιόλογο να αναφέρω."
τι νομίζατε, με Manitoba και Versele laga βγαίνουν τα πουλιά;
Φίλε.
 
Ναι, κι εγώ εντυπωσιάστηκα που έχει αναπτύξει με τα πουλάκια του μια ουσιαστική σχέση που έχουμε με ό,τι ονομάζουμε κατοικίδιο και τα φροντίζει με τις βόλτες, τις αλλαγές παραστάσεων κτλ.
Μπράβο σου αξιέπαινος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Για το κλουβι... Απλα πρεπει να σκεφτομαστε πως καποια στιγμη τα πουλακια θα βγουν απο την φωλια οποτε πρεπει να ειναι αρκετο για να κινουνται ανετα ολα.. Χωρις να πω αν ειναι καταλληλο ή οχι το συγκεκριμενο.. :)

Να τα χαιρεσαι :)
 
Λοιπόν, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο..όποτε τα είχα σε ζευγαρώστρα και τα μπαινόβγαζα πρωϊ-βράδυ αποθήκη-μπαλκόνι, είχα καλύτερα αναπαραγωγικά αποτελέσματα και πιο κοινωνικοποιημένα πουλιά.. Όχι βέβαια επειδή μετακινούνταν, αλλά επειδή συνήθιζαν την ''επαφή'' με τον άνθρωπο και δεν τα ενοχλούσε.
Τελικά ίσως ένα από τα ''μυστικά'' να είναι η σχέση που αναπτύσσουμε. Ούτε συνεχής ενόχληση, ούτε πλήρης αποστασιοποίηση.. Επαφή αγάπης!
 
Για το κλουβι... Απλα πρεπει να σκεφτομαστε πως καποια στιγμη τα πουλακια θα βγουν απο την φωλια οποτε πρεπει να ειναι αρκετο για να κινουνται ανετα ολα.. Χωρις να πω αν ειναι καταλληλο ή οχι το συγκεκριμενο.. :)

Να τα χαιρεσαι :)

Τα μικρα οταν κατεβουνε απο την φωλια τα χωριζω με αλλο κλουβι διπλα και τα ταιζουν ετσι οι γονεις τους.
 
Back
Top