Διατροφή Το πρόγραμμα διατροφής του κοκατίλ μου

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Προσπαθώ να αναβάλλω το συγκεκριμένο ποστ όλη μέρα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν πολλά παρόμοια εδώ και έχω διαβάσει πολλά, όπως και τα άρθρα και πάλι δεν μπορώ να βγάλω άκρη 😅

Ο δικός μου τρώει κάθε μέρα σπόρους απλούς (συσκευασμένο) αλλά χωρίς ηλιόσπορο. Πιστεύω πως το φοβάται γιατί κάθε φορά που αγοράζω τροφή με αυτό, δεν την ακουμπάει. Οπότε για την ώρα αγοράζω τροφή για μπατζι.
Κατ' αλλά δίνω μέρα παρά μέρα αγγούρι ή καρότο και πιο σπάνια μαρούλι, μήλο.
Μια φορά την εβδομάδα τρώει αυγό, αλλά όχι με πολύ όρεξη (το τσιμπαει λίγο)
Σαν λιχουδια/ για εκπαίδευση δίνω κεχρί σε τσαμπί που μπορώ να πω ότι λατρεύει, αλλά προσπαθώ να δίνω λίγο την ημέρα (μισό δάχτυλο ξέρω γω)


Τι θα μου προτείνατε; Σίγουρα πρέπει να αγοράσω πέλλετ απλά έχω μπερδευτεί με το πρόγραμμα/ ποσοστά
 
Καλημέρα.
Το μείγμα σπόρων για budgie είναι αρκετά λιτό για να καλύψει τις ανάγκες του, καθώς οι σπόροι υστερούν σε βιταμίνες και ασβέστιο.
Μία πλήρης και ισορροπημένη διατροφή για το cockatiel σου θα πρέπει να περιλαμβάνει εκτός από τους σπόρους, όσπρια, δημητριακά, ξηρούς καρπούς, καθώς και μία ποικιλία φρούτων και λαχανικών.
Τα pellets τα εισάγουμε σταδιακά στην διατροφή τους και τα δίνουμε παράλληλα με τις υπόλοιπες τροφές.
 
Καλημέρα.
Το μείγμα σπόρων για budgie είναι αρκετά λιτό για να καλύψει τις ανάγκες του, καθώς οι σπόροι υστερούν σε βιταμίνες και ασβέστιο.
Μία πλήρης και ισορροπημένη διατροφή για το cockatiel σου θα πρέπει να περιλαμβάνει εκτός από τους σπόρους, όσπρια, δημητριακά, ξηρούς καρπούς, καθώς και μία ποικιλία φρούτων και λαχανικών.
Τα pellets τα εισάγουμε σταδιακά στην διατροφή τους και τα δίνουμε παράλληλα με τις υπόλοιπες τροφές.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Την αναλογία σπόρους/pellet πρέπει να είναι καθημερινή; ή δύο μέρες την εβδομάδα σπόρους και πέντε pellet;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@marinazizel
τα δίνουμε παράλληλα με τις υπόλοιπες τροφές.
οπως ανέφερε ο @Vada παράλληλα με τους σπόρους. Αν δεις ότι έχουν αποδοχή, αλλάζεις σιγά σιγά την ποσόστωση. Περισσότερα pellet κ λιγότερους σπόρους. Για τα ποσοστά δες τις οδηγίες των pellet της Harrison 's που σου επισυναψε ο @Vada.
 
((Επειδή είμαι σε λίγο άσχημη οικονομική κατάσταση αυτό τον μήνα και πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω πατήθρες για το καινούργιο του κλουβί))

από τα πέλλετ που υπάρχουν στο σάιτ ποιο θα προτείνατε εκτός από Harrison's? υπάρχουν πολλά είδη και μπερδεύτηκα 😅
 
((Επειδή είμαι σε λίγο άσχημη οικονομική κατάσταση αυτό τον μήνα και πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω πατήθρες για το καινούργιο του κλουβί))

από τα πέλλετ που υπάρχουν στο σάιτ ποιο θα προτείνατε εκτός από Harrison's? υπάρχουν πολλά είδη και μπερδεύτηκα 😅
Να σου πω την αλήθεια, εγώ δοκίμασα τα nutribird και δεν είχαν αποδοχή. Τώρα λέω να δοκιμάσω Evia Parrots. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τα psittacus.
Όλα όσα έχει στον σύνδεσμο με φίλτρο κοκατίλ είναι κατάλληλα και ποιοτικά απ' όσο ξέρω.
 
Να σου πω την αλήθεια, εγώ δοκίμασα τα nutribird και δεν είχαν αποδοχή. Τώρα λέω να δοκιμάσω Evia Parrots. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τα psittacus.
Όλα όσα έχει στον σύνδεσμο με φίλτρο κοκατίλ είναι κατάλληλα και ποιοτικά απ' όσο ξέρω.
Ευχαριστώ πολύ! Στο φίλτρο υπάρχουν πολλά είδη με λαχανικά φρούτα κτλ για αυτό μπερδεύτηκα
 
Ευχαριστώ πολύ! Στο φίλτρο υπάρχουν πολλά είδη με λαχανικά φρούτα κτλ για αυτό μπερδεύτηκα
Επιλέγεις ανάλογα με τις απαιτήσεις και προτιμήσεις του πουλιού...
 
Καλησπέρα , αν και νέα στο είδος,θεωρω ποιοτικότερα βάση συστατικών και λόγω ψυχρής έκθλιψης τα tops!
 
από τα πέλλετ που υπάρχουν στο σάιτ ποιο θα προτείνατε εκτός από Harrison's?
Καλησπερα. Εχεις κανει το γυρισμα σε καποια pellets και θες να αλλαξεις ή δεν εχεις προσπαθησει καν? Ακολουθωντας παντα τους οδηγους των εταιρειων.
Εφοσον εχεις οικονομικες δυσκολιες προς το παρον και δεν ειναι δυνατον να δοκιμασεις τα παντα απο pellet για να δεις ποιο του αρεσει..συνεχισε με την τροφη που εχεις τωρα εμπλουτισε με φυλλωδη λαχανικα και καποια φρουτα με την συνιστωμενη ποσοστωση και μολις μπορεις τεχνικα κανε την δοκιμη σου.
τωρα απο εταιρεια και ονομα νομιζω συμπεραινεις πιο ειναι το κορυφαιο για διαφορους λογους. Αλλα τις προτεραιοτητες τις θετει το πορτοφολι του φροντιστη και οι αναγκες του πουλιου συνδυαστικα.Δεν θα παθει και τιποτα να ξεκινησει πχ pellets σε δυο μηνες ή τρεις. Αν τρωει ενα καλο μιγμα γυμναζεται εχει enrichments και ασχολεισαι μαζι του..προφανως δεν κρινεται η ζωη του απο το αν τρωει pellets βραχυπροθεσμα
 
Καλησπερα. Εχεις κανει το γυρισμα σε καποια pellets και θες να αλλαξεις ή δεν εχεις προσπαθησει καν? Ακολουθωντας παντα τους οδηγους των εταιρειων.
Εφοσον εχεις οικονομικες δυσκολιες προς το παρον και δεν ειναι δυνατον να δοκιμασεις τα παντα απο pellet για να δεις ποιο του αρεσει..συνεχισε με την τροφη που εχεις τωρα εμπλουτισε με φυλλωδη λαχανικα και καποια φρουτα με την συνιστωμενη ποσοστωση και μολις μπορεις τεχνικα κανε την δοκιμη σου.
τωρα απο εταιρεια και ονομα νομιζω συμπεραινεις πιο ειναι το κορυφαιο για διαφορους λογους. Αλλα τις προτεραιοτητες τις θετει το πορτοφολι του φροντιστη και οι αναγκες του πουλιου συνδυαστικα.Δεν θα παθει και τιποτα να ξεκινησει πχ pellets σε δυο μηνες ή τρεις. Αν τρωει ενα καλο μιγμα γυμναζεται εχει enrichments και ασχολεισαι μαζι του..προφανως δεν κρινεται η ζωη του απο το αν τρωει pellets βραχυπροθεσμα
Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω κάνει γύρισμα σε πέλλετ, θέλω να πάρω για να δοκιμάσω για αυτό "βιάζομαι" να πάρω όσο πιο γρήγορα μπορώ γιατί φαντάζομαι ότι η περίοδος προσαρμογής θα είναι μεγάλη για τον Πρινς (ειναι 7 χρόνων και δεν έχει φάει ποτέ)
Λαχανικά και φρούτα έχει πολύ συχνά όπως και αυγό αλλά δυστυχώς δεν γυμνάζεται,δεν τον βγάζω από του κλουβί ακόμη γιατί ακόμη είμαστε σε φάση εκπαίδευσης
 
@marinazizel θεωρω πως δεν υφίσταται φάση εκπαίδευσης χωρίς να βγαίνει από το κλουβί! Είναι πολύ σημαντικό να βγαίνει καθημερινά από το κλουβί!πηγαινεις σε ένα δωμάτιο όπου φροντίζεις να υπάρχουν κουρτίνες στα παράθυρα και να μην έχει καθρέφτες και με αργές απειλές κινήσεις ενώ του μιλάς απαλά ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού ! Να έχεις προμηθευτεί κεχρί η ότι του αρέσει ώστε να του το δείχνεις και με την εντολή έλα εκτείνοντας το χέρι σου να έρχεται σε εσένα!
 
Σαν λαχανικα εννοεις μαρουλι και καροτο πχ?
η και πιπεριες μπροκολο kale φυτρα κλπ?
7 χρονια δεν εχει φαει..μην αγχωνεσαι. οταν μπορεις οικονομικα δοκιμαζεις. η αλλαγη ειναι εφικτη οταν ακολουθεις την δοκιμασμενη μεθοδο που προτεινουν αναλυτικα οι εταιρειες. καλυτερα οταν ξεκινησεις να ειναι με μια απο τις κορυφαιες εταιρειες. Με επιμονη, σωστη μεθοδολογια και παρατηρηση θα τα καταφερεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
@marinazizel θεωρω πως δεν υφίσταται φάση εκπαίδευσης χωρίς να βγαίνει από το κλουβί! Είναι πολύ σημαντικό να βγαίνει καθημερινά από το κλουβί!πηγαινεις σε ένα δωμάτιο όπου φροντίζεις να υπάρχουν κουρτίνες στα παράθυρα και να μην έχει καθρέφτες και με αργές απειλές κινήσεις ενώ του μιλάς απαλά ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού ! Να έχεις προμηθευτεί κεχρί η ότι του αρέσει ώστε να του το δείχνεις και με την εντολή έλα εκτείνοντας το χέρι σου να έρχεται σε εσένα!
Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να τον αφήσω όσο πιο νωρίς μπορώ απλά φοβάμαι μην πάει κάτι λάθος..
Σαν λαχανικα εννοεις μαρουλι και καροτο πχ?
η και πιπεριες μπροκολο kale φυτρα κλπ?
7 χρονια δεν εχει φαει..μην αγχωνεσαι. οταν μπορεις οικονομικα δοκιμαζεις. η αλλαγη ειναι εφικτη οταν ακολουθεις την δοκιμασμενη μεθοδο που προτεινουν αναλυτικα οι εταιρειες. καλυτερα οταν ξεκινησεις να ειναι με μια απο τις κορυφαιες εταιρειες. Με επιμονη, σωστη μεθοδολογια και παρατηρηση θα τα καταφερεις
μαρούλι, καρότο, ντομάτα, αγγούρι κτλ. είχα δοκιμάσει φυτρες και δεν έδωσε σημασία..
Κάπου είχα διαβάσει εδώ ότι καλύτερα στην αρχή να γίνει αλλαγή με κάποια φθηνότερη τροφή και μετά Harrison's, για αυτό ένιωσα την ανάγκη να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ μόλις μπορέσω θα παραγγείλω
 
Θα είχε ενδιαφέρον αν έβρισκες το. Post. Ίσως κάποιος το είπε με γνώμονα το κόστος. Ότι δηλαδή ξεκινά και αν δεν τα καταφέρεις δεν θα έχεις χάσει περισσότερα χρήματα. Αλλά αν ξεκινά κάποιος αρνητικά την προσπάθεια πως θα έχει θετικά αποτελέσματα?
 
Καλή σαρακοστή!
Αρχικά είμαστε σε φάση προετοιμασίας σε πέλλετ (κατάφερα και αγόρασα Harrison's)
Επειδή αυτές τις ημέρες έχει προκύψει θέμα υγείας και δεν έχω τόσο χρονο- θα μπορούσα να του δίνω κατεψυγμένα λαχανικά? Μόνο βράσιμο
[automerge]1710761817[/automerge]
Στην κατάψυξη έχω ένα μιξ του μπάρμπα Στάθη με ρεβύθια, πλιγούρι και λαχανικά. Δεν ξέρω εάν είναι κατάλληλο? Τι θα μου προτείνατε?☺️
 
Καλησπέρα! Έχει εδώ και μήνα σχεδόν που έχω αγοράσει πέλλετς (βέβαια δεν ήταν καλό το timing γιατί υπήρχε μεγάλη αλλαγή στην καθημερινότητα μου)
Έχω δοκιμάσει την μέθοδο με το μουλιασμα, για μια εβδομάδα μόνο. Επίσης έχω δοκιμάσει να τα θρυμματίσω και να τα βάζω πάνω από τους σπόρους ή/και λαχανικά. Όπως και απλά να του τα παρουσιάζω στο πιάτο μαζί με τα σπόρια.
Με ποια μέθοδο πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω; Είναι 8 χρόνων οπότε φυσικά καταλαβαίνω ότι θα είναι μια χρονοβόρα διαδικασία, απλά δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη 😅
Προς το παρόν, εάν δει πέλλετ το τσιμπάει λίγο και μετά το φτύνει.
 
*είμαι πρόθυμη να ακούσω και για άλλους μεθόδους, όχι μόνο αυτές που δοκίμασα! πχ. Έχω διαβάσει για μία που παρέχει σπόρους μόνο για ένα μικρό χρονικό διάστημα την ημέρα και τις υπόλοιπες ώρες πέλλετ
 
Back
Top