Φροντίδα Το πρώτο μου πτηνό

saxonaxos

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Νάξος
Γεια σας, έχω ένα εκπληκτικό περιστατικό να σας διηγηθώ.
Σαν νησιώτης που είμαι, φροντίζουν η γονείς μου και έχουν την φάρμα τους (ας το πούμε έτσι), την προηγούμενη δευτέρα πηγαίνοντας το πρωί για να ταΐσουν τα ζώα, ξαφνικά η μάνα μου είπε του πατέρα μου να σταματήσει γιατί κάτι είδε, κατεβηκαν από το αμάξι και αντίκρισαν ένα παπαγάλο πάνω σε μια πέτρα, έβγαλε την μπλούζα του ο πατέρας μου και την έριξε επάνω του, έτσι έπιασε τον παπαγάλο, με πήραν τηλ. Για να πάω να δω τι βρήκαν, έπαθα πλάκα, πήγα αμέσως στην πόλη του νησιού και αγόρασα το μεγαλύτερο κλουβί που είχε το κτηνιατρείο, είχε μέσα και τα παρελκόμενα του, πήρα και ηλιόσπορους.
Μέχρι να πάω σπίτι για να μην τους φύγει τον είχαν βάλει σε ένα καλαθάκι, φτάνω σπίτι, αρχίζω να συναρμολογώ τα παρελκόμενα του κλουβιού στο κλουβί, όσο άκουγε τον ήχο που έβγαζε το μεταλλικό κλουβί στης προσπάθειες μου να το συναρμολογήσω τρελαινόταν, λες και ήθελε να μπει μέσα, σκαρφάλωσε το καλάθι μέχρι επάνω αλλά το είχα καπακωμένο και δεν μπορούσε να βγει.
Όλα έτοιμα, ηρθε η ώρα να τον βάλω στο κλουβί, φοβόμουν να τον πιάσω, είναι και μεγαλούτσικος, δεν είναι σαν τα παπαγαλάκια τα μικρούλικα, βάζω τρία γάντια μια χρήσης για να μην νιώσω καμιά δαγκωματιά, τον έπιασα και τον έβαλα στο κλουβί.
Μετά από κανα δίωρο θέλησε η γάτα μου να γνωρίσει τον νέο της συγκάτοικο, δεν πήγε καλά η πρώτη γνωριμία, έχωσε το χέρι της μέσα στο κλουβί και προσπάθησε να τον αρπάξει, έφαγε μπόλικο χε.. Μο η γατούλα μου και ηρέμισε.
Της πρώτες μέρες νόμιζα ότι ήταν μουγκός, μάλλον λόγω φόβου δεν έκανε ούτε κιχ.
Τώρα όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, κάθε μεσημέρι από της 4 μέχρι της 6 το απόγευμα χτυπάμε όλοι μας τα κεφάλια μας στον τοίχο, δεν ξέρω κι’εγω πόσα διαφορετικά κελαϊδίσματα βγάζει, μιλάμε για πολύ δυνατή φωνή, δεν μπορούμε να κλίσουμε μάτι, είναι οδυνηρό.
Σήμερα είπα να τον κρεμάσω έξω στο μπαλκόνι μήπως και του αρέσει το έξω και μπας και σταματήσει της φωνές, ξύπνησε όλη η γειτονιά και βγεικαν στον δρόμο, έψαχναν να δουν τη είναι αυτό που φωνάζει έτσι, βγεικα σιγά σιγά και βούτηξα το κλουβί πριν με δουν και το έβαλα πάλι μέσα στο σπίτι.
Τι να κάνω, τι θέλει πια;
Καταρχάς δεν ξέρω από πού έχει φύγει, δεν ξέρω αν τον έδιωξαν αυτοί που τον είχαν, έχω έναν παπαγάλο που δεν με ξέρει.
Έχει επιχειρήσει να με δαγκώσει πολλές φορές, δεν δέχεται κανέναν, λογικό είναι αυτό αλλά πιστεύω ότι ποτέ δεν θα δεχθεί κανέναν μας, μεγάλωσε από άλλους και απλά εγώ τώρα του έδωσα νέο σπίτι.
Επίσης κάτι σημαντικό, έχει μαδήσει στο αριστερό μάγουλο του, ακριβός κάτω από το μάτι, λέτε να του λύπη κάποια βιταμίνη η να φταίει το ότι είναι στρεσαρισμένος;
Πριν από τέσσερις μέρες του έβαλα ένα καθρέπτη μέσα στο κλουβί, του μίλαγε συνέχεια και έκανε και άλλα.
Κάτι τελευταίο για την ώρα, πόσο στοιχίζει ένας τέτοιος παπαγάλος, είναι περίπου 30 πόντους από το κεφάλι μέχρι την άκρη της ουράς.
 
Kαλησπερα σε σενα κ στον καινουργιο σου φιλο...
Ποσες μερες τον εχεις;
Ακομα δεν σε εχει συνηθισει και δεν εχει μαθει τον καινουργιο του χωρο αλλα ουτε και εσας!
Δεν τρωει μονο ηλιοσπορους αλλα μειγμα απο σπορακια, θα πας σε ενα πετ σοπ και θα ζητησεις τροφη για κοκατιλ.
Επισης να του βαλεις λιγο φρουτακι, δοκιμασε με λιγο μηλο στην αρχη!
 
Kαλησπερα σε σενα κ στον καινουργιο σου φιλο...
Ποσες μερες τον εχεις;
Ακομα δεν σε εχει συνηθισει και δεν εχει μαθει τον καινουργιο του χωρο αλλα ουτε και εσας!
Δεν τρωει μονο ηλιοσπορους αλλα μειγμα απο σπορακια, θα πας σε ενα πετ σοπ και θα ζητησεις τροφη για κοκατιλ.
Επισης να του βαλεις λιγο φρουτακι, δοκιμασε με λιγο μηλο στην αρχη!

Από την προηγούμενη δευτέρα τον έχω.
Αυτό το μίγμα του έχω πάρει κι’εγω, έχει μέσα διάφορα, αυτός όμως τρώγει μόνο του ηλιόσπορους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.
Τροφή για Κοκατιλ;
Τα πράγματα στο νησί είναι λίγο κάπως, θα μου πούνε (Πολλά ζητάς), θα το ψάξω πάντως.
Φρουτακι ε;
Ωραία, θα το δοκιμάσω τώρα.
 
Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα του PetBirds! Aν βάλεις στην Αναζήτηση (στο μενού) τη λέξη κοκατιλ, θα βρεις πολλά σχετικά άρθρα, για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου! Επίσης στο φόρουμ των Παπαγάλων υπάρχουν ενδιαφέροντα και χρήσιμα θέματα που θα σου δώσουν απαντήσεις στις μέχρι τώρα απορίες σου και σε όσες, ίσως προκύψουν στο μέλλον! Είναι πολύ όμορφο είδος και αρκετά δημοφιλές, όπως θα διαπιστώσεις με μια περιήγηση! Λίγη υπομονή χρειάζεται ειδικά στην αρχή μέχρι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του! Σχετικά με το θόρυβο, φαίνεται ότι ο πρώην κάτοχός του ήταν ελεύθερος τις ώρες αυτές, και συνομιλούσαν, γι'αυτό τα λέει όλα μαζεμένα μέσα στο μεσημέρι! Περισσότερα θα σου πουν φίλοι - ιδιοκτήτες κοκατίλ και έμπειρα μέλη! Καλορίζικο!
 
Τι χρωμα ειναι ο παπαγαλος γιατι καταλαβα πως για κοκατιλ προκειται...
Ξερεις τι ειδος ειναι;
 
Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα του PetBirds! Aν βάλεις στην Αναζήτηση (στο μενού) τη λέξη κοκατιλ, θα βρεις πολλά σχετικά άρθρα, για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου! Επίσης στο φόρουμ των Παπαγάλων υπάρχουν ενδιαφέροντα και χρήσιμα θέματα που θα σου δώσουν απαντήσεις στις μέχρι τώρα απορίες σου και σε όσες, ίσως προκύψουν στο μέλλον! Είναι πολύ όμορφο είδος και αρκετά δημοφιλές, όπως θα διαπιστώσεις με μια περιήγηση! Λίγη υπομονή χρειάζεται ειδικά στην αρχή μέχρι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του! Σχετικά με το θόρυβο, φαίνεται ότι ο πρώην κάτοχός του ήταν ελεύθερος τις ώρες αυτές, και συνομιλούσαν, γι'αυτό τα λέει όλα μαζεμένα μέσα στο μεσημέρι! Περισσότερα θα σου πουν φίλοι - ιδιοκτήτες κοκατίλ και έμπειρα μέλη! Καλορίζικο!
Έπαθα πλάκα τώρα, σοβαρά μιλάς;
Οχουουουου, Παναγιά μου βάλε το χέρι σου, πρέπει να βρω μια λύση, σε δυο μέρες κατεβαίνει από Αθήνα ο παππούς μου για να μήνη μέχρι τον Σεπτέμβρη, πρέπει κάτι να κάνω.
Αν τον καπακώνω κάθε μεσημέρι που ξεκινάει λογικά δεν θα σταματάει;
 
Ειναι ενας τροπος αυτος, να τον σκεπαζεις με ενα υφασμα αλλα και παλι, οταν θα το βγαλεις μπορει και να φωναξει περισσοτερο!
 
Τι χρωμα ειναι ο παπαγαλος γιατι καταλαβα πως για κοκατιλ προκειται...
Ξερεις τι ειδος ειναι;

Βασικά έψαξα να βρω πληροφορίες μέσο internet για να μάθω τι είδος είναι.
Ερώτηση στο Google (Παπαγάλος με πορτοκαλί μάγουλα), μου έβγαλε τους Κοκατιλ.
Το κεφάλι του είναι κίτρινο, η ουρά του κίτρινη και στης άκριες της δεξιά και αριστερά γκρι πούπουλα, η φτερούγες του είναι γκρι με άσπρο, το στήθος του ελαφρός μα πολύ ελαφρός γκρι, η κοιλιά του κίτρινη.
Ελπίζω να κατάλαβες περί τίνος πρόκειται, και από αυτά που σου είπα μπορείς να καταλάβεις αν είναι θηλυκό η αρσενικό θα σου ήμουν ευγνώμον.
 
Ειναι σιγουρα κοκατιλ αλλα για το φυλλο του καλο θα ηταν να ανεβασεις μια φωτογραφια του.
Εγω δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο,τα παιδια που εχουν περισσοτερες γνωσεις θα σε βοηθησουν.
Φοραει μηπως δαχτυλιδακι στο ποδι του;
 
Ειναι σιγουρα κοκατιλ αλλα για το φυλλο του καλο θα ηταν να ανεβασεις μια φωτογραφια του.
Εγω δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο,τα παιδια που εχουν περισσοτερες γνωσεις θα σε βοηθησουν.
Φοραει μηπως δαχτυλιδακι στο ποδι του;

Όχι, δεν φοράει δαχτυλιδάκι.
Του έκοψα μπουκιτσες μπανανόμυλου και του αρέσει, έχω τρελαθεί τώρα.
Υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορώ να κάνω και να του κινήσω το ενδιαφέρον και να μου δίνη σιγά σιγά την εμπιστοσύνη του;
 
Βαλε μια φωτογραφια του για να δουμε αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο!
 
καλησπερα. καλη αρχη με τον καινουριο σου φιλο, ολα θα πανε καλα, αν βεβαια ξερεις 100% οτι ειναι κοκατιλ στο φορουμ θα μαθεις τα παντα, εχει λοφιο ο παπαγαλος;
 
Φωτογραφίες:
 

Συνημμένα

  • Photo-0053-1.webp
    Photo-0053-1.webp
    42,4 KB · Προβολές: 102
  • Photo-0060.webp
    Photo-0060.webp
    30 KB · Προβολές: 99
Ο παπαγαλακος σου κοκατιλ ειναι κι απο οτι συμπεραινω απο τα λεγομενα σου ειναι αρσενικος!(https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/ )Τα αρσενικα εχουν δυνατη φωνη και φωναζουν... Να ξερεις οτι θα μαθαινει και σκοπους αν τους επαναλαμβανεις συχνα 😉
Πρεπει να εχει πλουσια διατροφη https://community.petbirds.gr/threads/Ας-γράψουμε-εδώ-τι-τρώνε-τα-κοκατίλ-μας.12986/, το να το σκεπαζεις με σεντονι οταν φωναζει θα στο κανει ακομα πιο νευρικο...
Μπορεις την ωρα που φωναζει να τον απασχολεις με λιχουδια η με καποιο παιχνιδι..
https://community.petbirds.gr/threads/Διαφορες-Ιδεες-για-παιχνιδια-παπαγαλων.8137/
Ειναι πολυ ομορφη εμπειρια η συμβιωση με ενα κοκατιλακι και σου συνιστω να την ζησεις.. Οτι θελησεις μην διστασεις να ρωτησεις...
Αν ξεχασα κατι θα με συμπληρωσουν και οι υπολοιποι:)
 
Να σου ζησει.Αρσενικο πρεπει να ναι και ειναι και πολυ ομορφο.Απ οτι βλεπω εχει κομμενα φτερακια που σημαινει οτι ισως ειναι ημερος.Ασε τον να εξικοιωθει με το νεο του περιβαλλον και μετα βλεπεις για την εκπαιδευση.

Το καθρεφτακι βγαλτο οπωσδηποτε. Τους κανει πολυ κακο και μπορει να γινει εξαιρετικα επιθετικος απεναντι σου.

Να σε ρωτησω κατι.. Το πουλακι ειναι ορεξατο; Το βλεπω λιγο νωχελικο και τα φτερακια του ειναι κατεβασμενα.
 
Να σου ζησει.Αρσενικο πρεπει να ναι και ειναι και πολυ ομορφο.Απ οτι βλεπω εχει κομμενα φτερακια που σημαινει οτι ισως ειναι ημερος.Ασε τον να εξικοιωθει με το νεο του περιβαλλον και μετα βλεπεις για την εκπαιδευση.

Το καθρεφτακι βγαλτο οπωσδηποτε. Τους κανει πολυ κακο και μπορει να γινει εξαιρετικα επιθετικος απεναντι σου.

Να σε ρωτησω κατι.. Το πουλακι ειναι ορεξατο; Το βλεπω λιγο νωχελικο και τα φτερακια του ειναι κατεβασμενα.

Το έβγαλα το καθρέπτακι.
Ναι, είναι πολύ ορεξάτο, όλο τρώει, εγώ θα είχα σκάσει με τόσο φάει, απορώ που το βάζει.
Η φοτο που postαρα είναι από την πρώτη ημέρα συμβίωσης του Κοκατηλ, ήταν όπως είναι λογικό στρεσαρισμένο, έβλεπε καινούργια πρόσωπα γύρο του.
 
Ειναι πανεμορφος, να σου ζησει!
Διαβασε τα ποστ που υπαρχουν και θα τα καταφερεις.
Θελει ομως τον χρονο του για να συνηθισει!
 
. Καλώς ήρθες στην παρέα! Ως νέο μέλος κι εγώ, σε διαβεβαιώ, ότι αν διαθέσεις χρόνο για να διαβάσεις συζητήσεις, απόψεις, πληροφορίες και διάφορα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ, θα αρχίσεις να γίνεσαι εξπέρ! Έχω περάσει ώρες διαβάζοντας, ζητώντας πληροφορίες από τα μέλη, και, ανταλλάσοντας απόψεις, και, πραγματικά το χάρηκα. Βελτιώθηκα σε κάποια θέματα φροντίδας των πουλιών μου, και από 'κει που ήμουν παντελώς άσχετη με παπαγάλους, έχω ενημερωθεί πλήρως για αυτόν που σκέφτομαι να αγοράσω. Θα με βρει έτοιμη ο τυχεράκιας! Να χαίρεστε τον κούκλο που βρήκατε και να περνάτε όμορφα! 🙂
 
:)Καλως ηρθες! Ωραια τα λες! Εισαι και τυχερος. Μπραβο σου που αποκτησες ενα φιλαρακι με προσωπικοτητα! Μπορεις να του προσφερεις την υπομονη και την αγαπη σου χωρις ορια. Θα στα επιστρεψει!
 
Back
Top