Φροντίδα Το πρώτο μου πτηνό

Πολύ σκληροτράχηλο είναι το Κοκατιλ μου, αν δεν ήταν πουλί θα ήταν σίγουρα ο Ραμπο.
Εχθές που ξεκίνησε να φωνάζει το μεσημέρι καπάκωσα και κάλυψα το κλουβί με ένα μεγάλο κιβώτιο, σταμάτησε για πολύ λίγο, ξεκίνησε μετά από κανα πεντάλεπτο να κελαηδάει πάλι παρόλο που ήταν καπακωμένος😱.
Τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν τον πιάνω πουθενά, έχω λιώσει στο γέλιο.
 
Με κουτα!😱
Βρε θα σκασει με τετοια ζεστη!
Και οριστε τα αποτελεσματα, σε εκδικηθηκε ξανα...😀!
 
...
Εχθές που ξεκίνησε να φωνάζει το μεσημέρι καπάκωσα και κάλυψα το κλουβί με ένα μεγάλο κιβώτιο, σταμάτησε για πολύ λίγο, ξεκίνησε μετά από κανα πεντάλεπτο να κελαηδάει πάλι παρόλο που ήταν καπακωμένος😱.
...

Αυτο ειναι μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου. Δεν μπορεις να φερεσαι ετσι σε ενα πουλι. Το οτι δεν ειχες ποτε ξανα πουλι ισως σε δικαιολογει που δεν το ηξερες. Αλλα θα σε παρακαλουσα να μην το ξανακανεις. :)

Τα πουλια καταρχην δεν αντιλαμβανονται την τιμωρια. Επειτα ειναι ζωα ημεροβια (λειτουργουν, δρουν, κινουνται, τρεφονται κτλ με το φως της ημερας). Με το να το βαζεις στο πληρες σκοταδι ξαφνικά μεσα στο μεσημερι το μονο που πετυχαινεις ειναι να το σοκαρεις. Ασε που οπως ειδες δεν πετυχαινεις και τιποτα.

Οταν λεμε οτι σκεπαζουμε το κλουβι του παπαγαλου για να ηρεμησει δεν εννοουμε αυτο οπως το εκανες. Χρησιμοποιησε ενα υφασμα και σκεπασε ολοκληρο το κλουβι του αν θελεις αλλα αφησε τουλαχιστον μια πλευρα ανοιχτη για να μπαινει αρκετο φως και να νιωθει καλα. Και οχι σε μονιμη βαση αυτο αλλα ισως για καμια ωρα το μεσημερι αν η φασαρια ειναι τοσο μεγαλη που δεν αφηνει κανεναν να ησυχασει. Αν και παλι δεν το αντεχεις και μιας που ειπες οτι εχετε φαρμα ισως να σκεφτοσουν μια εξωτερικη κλουβα πτησης και ενα ταιρι για τον παπαγαλακο σου. 😉
 
Εγω πιστευω οτι η λυση ειναι ενα ταιρι. Εμενα ο αρσενικος πριν του παρω την θηλυκια κελαιδουσε συνεχεια. Εκανε τα χαρακτηριστηκα σφυριγματα που κανουν τα αρσενικα... Μολις του πηρα την θηλυκια ηρεμησε. 😉
 
Αυτο ειναι μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου. Δεν μπορεις να φερεσαι ετσι σε ενα πουλι. Το οτι δεν ειχες ποτε ξανα πουλι ισως σε δικαιολογει που δεν το ηξερες. Αλλα θα σε παρακαλουσα να μην το ξανακανεις. :)

Τα πουλια καταρχην δεν αντιλαμβανονται την τιμωρια. Επειτα ειναι ζωα ημεροβια (λειτουργουν, δρουν, κινουνται, τρεφονται κτλ με το φως της ημερας). Με το να το βαζεις στο πληρες σκοταδι ξαφνικά μεσα στο μεσημερι το μονο που πετυχαινεις ειναι να το σοκαρεις. Ασε που οπως ειδες δεν πετυχαινεις και τιποτα.

Οταν λεμε οτι σκεπαζουμε το κλουβι του παπαγαλου για να ηρεμησει δεν εννοουμε αυτο οπως το εκανες. Χρησιμοποιησε ενα υφασμα και σκεπασε ολοκληρο το κλουβι του αν θελεις αλλα αφησε τουλαχιστον μια πλευρα ανοιχτη για να μπαινει αρκετο φως και να νιωθει καλα. Και οχι σε μονιμη βαση αυτο αλλα ισως για καμια ωρα το μεσημερι αν η φασαρια ειναι τοσο μεγαλη που δεν αφηνει κανεναν να ησυχασει. Αν και παλι δεν το αντεχεις και μιας που ειπες οτι εχετε φαρμα ισως να σκεφτοσουν μια εξωτερικη κλουβα πτησης και ενα ταιρι για τον παπαγαλακο σου. 😉

Οκ.
Έκανα μα.. Κια ε.;
Εντάξει, θα το ρυθμίσω το θέμα, θα οργανωθώ.
Βασικά δεν το σκέφτηκα έτσι όπως το είπες (ότι το κάνω για τιμωρία), το κάνω με το σκεπτικό να σταματήσει να φωνάζει εκείνη την στιγμή, το απόγευμα το αφήνω να κράζει όσο του γουστάρει.
 
Ηταν λιγο ασχημο αυτο αλλα δεν ηξερες! Απλα μην το κανεις ξανα..
Φωτακο, λες να φταιει το οτι θελει ταιρι;
Η μπορει να φταιει κ η αλλαγη;
 
Δεν λεω οτι θελει οπωσδηποτε ταιρι...

Απλα λεω οτι οταν ειχα τον αρσενικο μου μονο του κελαιδουσε ολη την ωρα. Ενω τωρα που χει την θηλυκια οχι.. Οποτε αμα ο Ανδρεας θελει να αποφυγει ολες αυτες τις φωνες μπορει να του αγορασει ενα θηλυκο.

Ισως ομως εκει που ηταν να χαι ταιρι και να φωναζει για να το ξαναβρει.Ανδρεα κολλησε μερικα χαρτακια σε κεντρικα σημεια του νησιου οτι βρηκες αυτο το κοκατιλ γιατι μπορει καποιος να το χει χασει και να στεναχωριεται.Ισως σε παρουν τηλεφωνο παρα πολλοι και σου πουν οτι ειναι δικο τους μονο και μονο για να σου το παρουν. Εσυ μην τους το δειξεις. Να ζητησεις να σου περιγραψουν πως ηταν αυτο που εχασαν κι αμα ταιριαζει η περιγραφη ξερεις τι πρεπει να κανεις. 😉
 
Δεν εννοω οτι μουγκαθηκε τελειως.

Αλλα σταματησε τα κελαιδησματα τους "χορους" κλπ.
 
καλησπερα για στειλε φωτογραφια για να καταλαβουμε για τη πουλι μιλαμε φιλε ναξιωτη..
 
Back
Top