Αναπαραγωγή Το πόδι του νεοσσού έχει γωνία 90 μοίρες σε σχέση με το σώμα

Elie le terrible

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Αθήνα
Το πόδι του νεοσσού έχει γωνία 90% σε σχέση με το σώμα!

Αυτή είναι η φωτογραφία.

unnamed.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
χρειάζεται άμεσα βοήθεια για να ισιώσει. misalouris help
Παιδιά το είδα από την πρώτη στιγμή αλλά πήρα χρόνο να σκεφτώ. Γιατί ελλείψει ειδικών γνώσεων έχω αναστολές!
Το πόδι μπορεί άνετα να μπει στη θέση που πρέπει και θα προτείνω λύση στη συνέχεια.

Οι αναστολές μου έχουν να κάνουν με την ηλικία του πουλιού, τον τρόπο σίτισής του και τη συνέχεια της αναπαραγωγικής συμπεριφοράς των γονιών αλλά κυρίως της μητέρας.

Και θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτές τις "φοβίες" μου για συνολική βοήθεια...
Γιατί η ηλικία του μικρού είναι τέτοια που δεν του επιτρέπει την αποχώρηση από τη φωλιά σε συνδυασμό μάλιστα με την παρούσα αναπηρία θα καθυστερήσει παραπάνω.
  1. Θα μπορεί να διεκδικήσει φαγητό από τους γονείς του;
  2. Αν μπει σε νάρθηκα και μέχρι να τον "μάθει" θα τρέφεται κανονικά ή θα μείνει νηστικό και θα το χάσουμε;
  3. Θα αποδεχτούν το ξένο σώμα σαν εικόνα οι γονείς ή θα θεωρήσουν ενστικτωδώς ως επικίνδυνο και θα το "παραμερίσουν;
  4. Μήπως οι γονείς το δουν ως "χαμένη" υπόθεση και προχωρήσουν σε άλλη γέννα;
Σε όλα τα παραπάνω η φαντασία μου και η διαίσθησή μου απαντάει θετικά γι αυτό και προτείνω να αναστείλουμε τις "ορθοπεδικές" διαθέσεις μας για μερικές μέρες μέχρι τον απογαλακτισμό του πουλιού και στη συνέχεια δημιουργώντας ένα σωστό νάρθηκα θα συγκρατήσουμε το πόδι του πουλιού κλειστό πάνω στο στήθος παρέχοντας στο πουλί τροφή (οπωσδήποτε αυγό) σε κοντινή και άμεσα προσιτή απόσταση από το καναρίνι.
Ο νάρθηκας θα είναι κάπως έτσι
fx5a.gif
Θα πιάνει και θα συγκρατεί το πόδι ψηλά στο στήθος χωρίς όμως να κρατά και τις φτερούγες του εγκλωβισμένες .. αλλά να είναι ελεύθερες.
Αν εξαιρέσουμε τις πρώτες ώρες που θα το δυσκολέψουν σε όλες τις κινήσεις του, σύντομα θα βρει τις ισορροπίες του και θα δεις πως θα κινείται άνετα με το ένα πόδι... και θα τρέφεται κανονικά.
Ο πάτος του χώρου που θα τον χρησιμοποιήσουμε ως αναρρωτήριο θα είναι στρωμένος με λεπτό (6mm) ξύλο οξιάς για να απορροφά τα εκκρίματα και να κρατά το πουλί όσο γίνεται πιο καθαρό και χωρίς επιβαρύνσεις. Το υπόστρωμα οξιάς θα αλλάζεται σε εύλογο χρονικό διάστημα.
Σε 15 -20 μέρες το πουλί θα είναι όπως πρέπει και κυρίως ζωντανό. Για να το καμαρώνουμε όλοι μαζί.
Υπάρχουν μάλιστα και αρκετές οδηγίες σε παρόμοια περίπτωση όπως σχεδόν συμβαίνει κατά κόρον με τη θεματοδοσία του petbirds https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-στα-πόδια-και-τα-φτερά-καναρινιού.24057/#post-274768
 
Ο νάρθηκας από τι υλικό πρέπει να είναι;
Υπάρχει ένα ελαστικό συγκολλητικό υλικό - ταινία.. Που δένουν τα τραύματα των αθλητών..
Είναι πλέον ότι καλύτερο κυκλοφορεί.
Για περισσότερα προτείνω να μιλήσουμε όταν θα αρχίσουμε την προετοιμασία τοποθέτησης του νάρθηκα.
Τότε ελπίζω να κάνεις νέο θέμα και να βρεθούν οι λύσεις...
 
Σίγουρα να μη το βάλω από τώρα που είναι ακόμα 15 ημερών; Το λέω μήπως φτιάξει πιο εύκολα.
 
Σίγουρα να μη το βάλω από τώρα που είναι ακόμα 15 ημερών; Το λέω μήπως φτιάξει πιο εύκολα.
Ηλία εσύ αποφασίζεις... Δύσκολο να σε συμβουλεύσουμε σε αυτό. Διάβασε καλά τις ανησυχίες του Γιάννη πιο πάνω και αναλόγως προς την απόφασή σου θα σε στηρίξουμε όσο γίνεται, χωρίς όμως κανείς να μπορεί να προδικάσει το μέλλον.
Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποια ανάλογη κατάσταση προσφάτως με σφουγγαράκι που συγκρατούσε τα πόδια του νεοσσού στη σωστή θέση, ο νεοσσός πέθανε, ίσως και από ασιτία και για αυτό θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά πριν λάβεις την όποια απόφαση.
 
Το άλλο πόδι είναι στη σωστή θέση; Αν μπορείς να κρατήσεις τον νεοσσό με το ένα χέρι και να πάρεις φωτογραφία από κάτω του -ώστε να φαίνονται και τα δύο πόδια σε ελεύθερη θέση- θα βοηθούσε πολύ για να εκτιμήσουμε την ζημιά...
Στην κατάσταση του θα έβγαζα το αυγό ώστε να έχει περισσότερο χώρο.
 
Ο νάρθηκας θα είναι κάπως έτσι
Γιάννη δεν είμαι σίγουρος ότι ο νεοσσός χρειάζεται νάρθηκα που να συγκρατεί το πόδι στο σώμα του.. Ο νάρθηκας συνήθως χρησιμοποιείται σε σπασμένα άκρα. Ίσως μία προσέγγιση όπως η φωτογραφία παρακάτω να είναι πιο σωστή. Τα πόδια δένονται μεταξύ τους παράλληλα. το πτηνό μπορεί να τα χρησιμοποιεί σχεδόν κανονικά Κατά την γνώμη μου κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει και μάλιστα σύντομα. Αλλά ομολογώ ότι δεν έχω εμπειρία.
upload_2018-4-27_10-55-36.webp
images

maxresdefault.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μέχρι πρόσφατα Γιάννη, πρότεινα κι εγώ αυτό τον τρόπο...
Δυστυχώς όμως η εμπειρία πλέον από τέτοιους νάρθηκες στα καναρίνια είναι πολύ κακή.
Χωρίς να ξέρω περισσότερα... Νάρθηκες αυτού του τύπου έχουν πολύ άσχημες συνέπειες στα καναρίνια ενώ κάνουν θαύματα στους παπαγάλους.
Αντίθετα το δέσιμο όπως αρχικά πρότεινα λειτούργησε σε όλες τις περιπτώσεις θετικά.
 
Χωρίς να ξέρω περισσότερα... Νάρθηκες αυτού του τύπου έχουν πολύ άσχημες συνέπειες στα καναρίνια ενώ κάνουν θαύματα στους παπαγάλους.
Αντίθετα το δέσιμο όπως αρχικά πρότεινα λειτούργησε σε όλες τις περιπτώσεις θετικά.
Τότε είναι μονόδρομος
 
Τότε είναι μονόδρομος
Με επιφύλαξη σε όλα Γιάννη θα πω ναι... Τουλάχιστο με βάση τις μη εξειδικευμένες γνώσεις μου.

Θα πρέπει μάλιστα κάποια στιγμή να δούμε τις πιθανές αιτίες τέτοιων "αναπηριών" και να προσπαθούμε να τις αποφεύγουμε...
Γιατί για παράδειγμα εδώ το υλικό της φωλιάς και ο αριθμός νεοσσών (ένας) είναι σχεδόν σίγουρα η βασική αιτία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν μπορείς να κρατήσεις τον νεοσσό με το ένα χέρι και να πάρεις φωτογραφία από κάτω του -ώστε να φαίνονται και τα δύο πόδια σε ελεύθερη θέση- θα βοηθούσε πολύ για να εκτιμήσουμε την ζημιά...
Ok, φωτογραφία σε μερικές ωρες

Γιατί για παράδειγμα εδώ το υλικό της φωλιάς και ο αριθμός νεοσσών (ένας) είναι σχεδόν σίγουρα η βασική αιτία.
Να ρωτήσω τι έχει το υλικό της φωλιάς; Είναι απο τα γνωστά μπλε κουτάκια που υπάρχουν στα petshop με κομματακια λινατσας ή μάλλινα. Εδώ έχει και τα δυο. Επίσης το αυγό το άφησα γιατί είχα διαβάσει ότι κάποιος το είχα αφήσει για να στηρίζεται ο νεοσσος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το ένα αυγό δεν είναι αρκετό όταν έχουμε ένα νεοσσό μέσα στη φωλιά.
Χρειαζόμαστε ένα συνολικό αριθμό τέσσερα για να υπάρχει ισορροπία και απουσία πίεσης στη φωλιά.
Αυγά + νεοσσοί = 4

Να ρωτήσω τι έχει το υλικό της φωλιάς;
Όχι τόσο ως υλικό αλλά ως συνολική κατασκευή της φωλιάς είναι κάτι που δεν μου αρέσει.
Έχω την αίσθηση πως μέσα στη φωλιά υπάρχουν "παγίδες"... και εικάζω πως έτσι μάγκωσε σε λάθος θέση το πόδι του μικρού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν, δεν άντεξα να το αισθάνομαι έτσι, το πήρα και προσπάθησα να του τα δέσω. Το άλλο πόδι είναι κανονικά στη θέση του. Τώρα, κάθησε καλύτερα (δηλαδή δεν προεξεχει το στραβό ποδι από το σώμα) θα δουμε, γιατί το έκανα με χανσαπλαστ και δεν ξέρω αν θα μείνει.
 
Τώρα, κάθησε καλύτερα (δηλαδή δεν προεξεχει το στραβό ποδι από το σώμα) θα δουμε, γιατί το έκανα με χανσαπλαστ και δεν ξέρω αν θα μείνει.
Γνώμη μου είναι πως βιάζεσαι.
Αν καθυστερήσει αυτή η επέμβαση 10 μέρες και πούπουλα θα έχουν βγει για να κολλήσει η ταινία, αλλά και η ανάπτυξη θα έχει ολοκληρωθεί ώστε ο νάρθηκας να μην γίνει βρόγχος...
 
Καλημέρα, το άφησα όπως είναι τελικά το ποδαράκι του. Ο μικρός στηρίζεται στις γωνιές γωνιές του κλουβιου με το ένα πόδι στα κάθετα κάγκελα και το άλλο κανονικά. Τον έχω μεταφέρει σε δικό του κλουβί και έχω χαμηλά σε αυτοκέφαλη τα σπιτάκια του και ποτίστρα στερεωμένη να ακουμπάει στον πάτο. Αν και ταλαιπωρείται από το πόδι γιατί χάνει την ισορροπία του όταν κουνιέται δείχνει να τα καταφέρνει.
 
Back
Top