Διατροφή Το σουπιοκόκκαλο έχει όριο ζωής;

Έχουνε ημερομηνία λήξης... Εγώ ψωνίζω μικρά σουπιοκοκκαλα της Versele... Το κάθε κομμάτι κάνουν περίπου 15 μέρες για να το φάνε...
Εάν δεν το φάνε έως τότε, το πετάω όσο έχει μείνει και βάζω καινούργιο... Αυτό το κάνω μόνο και μόνο για λόγους υγιεινής...
 
Σιγά βρε παιδιά... Δεν έχουμε ΠΑΣΟΚ!
Και μην είστε των άκρων...
Ούτε δωρεάν ακατέργαστο ούτε με 4€ + το ένα...


Ή αλήθεια είναι πως βρωμίζει γρήγορα και δεν εννοώ μόνο ότι φαίνεται...
Προσωπικά τα ξύνω (τα σουπιοκόκκαλα) με ένα μαχαίρι κάθε 15 περίπου και στο μήνα/δίμηνο τα αλλάζω...
 
Εμένα πάντως δεν τα αγγίζουν.. είτε από πετ σοπ είτε από τις παραλίες που τα βράζω μετά... Απλά τα πλησιάζουν μόλις μπουν στο κλουβί και στην συνέχεια ούτε που τα τσιμπάνε. Πραγματικά 4,5€ το ένα...

Πήγα Πρέβεζα και μάζεψα αρκετά και για αυτό δεν ξέρω πόσο καιρό μπορώ να τα κρατήσω. Τα έβρασα όλα μαζί και μάλλον είναι όλα για πέταμα τώρα. Τα έχω περίπου 1.5 μήνα.
 
Όπως είπε και ο Παύλος πάνε σε μια λαϊκή και πάρε από ένα ψαρά.
Είναι φυσικό καί ξέρεις από πού προέρχεται.
Κάνεις την διαδικασία με το ξύδι και είσαι μάγκας.
[automerge]1572552415[/automerge]
Πήγα Πρέβεζα και μάζεψα αρκετά και για αυτό δεν ξέρω πόσο καιρό μπορώ να τα κρατήσω. Τα έβρασα όλα μαζί και μάλλον είναι όλα για πέταμα τώρα. Τα έχω περίπου 1.5 μήνα.

Γιατί είναι για πετάμε;
[automerge]1572552981[/automerge]
Εγώ δεν πιστεύω πάντως ότι χαλάει το σουπιοκόκαλο, κόκαλο είναι τι να πάθη.

Σαν υλικό απλά μετά από κάποιο καιρό καλώ είναι να το αντικαθιστάς.

Το καθαρίζεις από τυχόν κουτσουλιές ξύνοντας το και είναι Okay.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί είναι για πετάμε;
[automerge]1572552981[/automerge]
Εγώ δεν πιστεύω πάντως ότι χαλάει το σουπιοκόκαλο, κόκαλο είναι τι να πάθη.

Παίζει να είναι το πιο βρώμικο και επικίνδυνο σημείο του κλουβιού, ακόμα και από τον πάτο...
 
Παίζει να είναι το πιο βρώμικο και επικίνδυνο σημείο του κλουβιού, ακόμα και από τον πάτο...

Γι πες να μάθουμε και εμείς οι νέοι
 
Η διαδικασία που ακολουθώ με τα σουπιοκόκκαλα είναι βράσιμο 5 λεπτά σε κατσαρόλα, άδειασμα του νερού, ξέπλυμα και ξανά από την αρχή 3 φορές συνολικά, μετά στέγνωμα στον ήλιο για 2-3 ημέρες.
Τα τοποθετώ πάντα αρκετά ψηλά για να μήν λερώνονται.
 
Γι πες να μάθουμε και εμείς οι νέοι
Δεν έχω τώρα πρόχειρη την μελέτη σχετικά με το μικροβιολογικό φορτίο που δύναται να κουβαλάει αλλά κυκλοφορεί ευρέως στο διαδίκτυο και έχει συζητηθεί και εδώ μέσα, αν δεν με απατά η μνήμη μου...
Αν θυμάται κάποιος συνομιλητής ας ποστάρει το θέμα...
 
ήγα Πρέβεζα και μάζεψα αρκετά και για αυτό δεν ξέρω πόσο καιρό μπορώ να τα κρατήσω. Τα έβρασα όλα μαζί και μάλλον είναι
Θα μπορούσατε να το ξύσετε και να το ξαναβρασετε εφόσον έχει περάσει κάποιος καιρός και νομίζω θα είναι ασφαλές (αν είναι εντάξει και η όψη+οσμή του). Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι μπορεί να στεγνώσει και στον φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία αν δεν υπάρχει επαρκής ήλιος (+έξτρα απολύμανση). Ουσιαστικά δεν αλλοιώνεται το ίδιο, απλά επειδή είναι πορώδες μπορεί να "κρύβει" οτιδήποτε.
 
@TZANNSPY
Την θυμαμαι αυτη την σουπιοκοκκαλιαδα εδω στο PB, επροκειτο για μια ερευνα που εμπαζε απο παντου.
Μαλιστα το ολο θεμα ειχε ξεκινησει απο καποιον εμπορο που αργοτερα "εριξε" στην αγορα σουπιοκοκκαλα με οτι μπορει να σημαινει αυτο.

Για την ιστορια θα θυμισω οτι τα αποτελεσματα που ειχαν αναρτηθει τοτε προερχονταν απο συσκευασμενο προιον που για αγνωστο λογο αποσυσκευαστηκε, μπηκε σε ενα μπλεντερ με σκοπο να γινει σκονη και σταλθηκε για εξεταση.
 
Άλλοτε αγοράζω, άλλοτε μαζεύω από την παραλία, τα βράζω με ξύδι, τα στεγνώνω για μέρες στον ήλιο και τα δίνω. Τα κρατώ στο κλουβί...όσο κρατήσουν, δεμένα στα κάγκελα, δεν λερώνονται δλδ από κουτσουλιές, και όταν μειωθούν πολύ σε μέγεθος, όταν καταναλώνεται δλδ το μεγαλύτερο τμήμα τους, τα πετάω και βάζω άλλα. Κάποια βρασμένα τα είχα φυλαγμένα για χρόνια και δεν είδα κάποια αλλοίωση ή πρόβλημα στα καναρίνια μου όταν τα χρησιμοποίησα.
 
Για την ιστορια θα θυμισω οτι τα αποτελεσματα που ειχαν αναρτηθει τοτε προερχονταν απο συσκευασμενο προιον που για αγνωστο λογο αποσυσκευαστηκε, μπηκε σε ενα μπλεντερ με σκοπο να γινει σκονη και σταλθηκε για εξεταση.
Σωστά. Ο θεματοθέτης ήθελε να αποδείξει ότι τα συσκευασμένα σουπιοκόκκαλα έχουν μικρόβια, με έναν τρόπο που αποδείχθηκε αστείος.

Αυτό που λέει ο Σπύρος είναι διαφορετικό. Μιλάει για το σουπιοκόκκαλο που έχουμε ήδη στο κλουβί για καιρό, το οποίο μου ακούγεται λογικό να μαζεύει πάνω του σκόνες, υπολείμματα τροφών και γενικά μια "μάκα" που κάνει μπαμ ότι είναι γεμάτη μικρόβια.
 
@TZANNSPY
Την θυμαμαι αυτη την σουπιοκοκκαλιαδα εδω στο PB, επροκειτο για μια ερευνα που εμπαζε απο παντου.
Μαλιστα το ολο θεμα ειχε ξεκινησει απο καποιον εμπορο που αργοτερα "εριξε" στην αγορα σουπιοκοκκαλα με οτι μπορει να σημαινει αυτο.

Για την ιστορια θα θυμισω οτι τα αποτελεσματα που ειχαν αναρτηθει τοτε προερχονταν απο συσκευασμενο προιον που για αγνωστο λογο αποσυσκευαστηκε, μπηκε σε ενα μπλεντερ με σκοπο να γινει σκονη και σταλθηκε για εξεταση.
Αυτό δεν αλλάζει την ουσία που είναι:
"... Το μικροβιακό φορτίο που δύναται να κουβαλάει..."
 
Αυτό δεν αλλάζει την ουσία που είναι:
"... Το μικροβιακό φορτίο που δύναται να κουβαλάει..."

Σωστα, μετα την αποσυσκευασια και την τοποθετηση στο κλουβι για ολα τα αναλωσιμα ξεκινα η αντιστροφη μετρηση.
Απλα η συγκεκριμενη "ερευνα" αναφερόταν σε μικροβιακο φορτίο πριν καν μπει στο κλουβι το προιον.

Βεβαιως σε οτι αναφορα το σουπιοκοκκαλο παιζει ρόλο και η θεση που ειναι τοποθετημένο στο κλουβι(με την λογική οτι ειναι απο τα αναλωσιμα που θα μεινει περισσοτερο στο κλουβι).

Το ξυσιμο σε τακτα χρονικα διαστηματα βεβαια δεν νομιζω οτι λυνει το προβλημα των βακτηριων, περισσοτερο οπτικα "βοηθαει".Αρα θεωρω οτι αν δεν γινει αλλαγη στο 15ημερο,θα πρεπει να ζεματιστει σε νερο και να τοποθετηθει παλι αφου στεγνώσει.
 
Back
Top