Φροντίδα Το σωστο περιβαλλον για την εκτροφη καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
μετα απο χρονια που το ονειρευομουνα ηρθε η ωρα να δω την "εκτροφη" μου στο καταλληλο περιβαλλον. Οπως θα ηθελα ολοι οσοι μπορουνε να χουν τα πουλακια τους

.. Και να σκεφθειται το μπουγαρινι μολις πριν 2-3 εβδ. Αρχισε να πεταει απο το κλαδεμα. Εννοειται καθε ενας που εχει ή θα κανει παρομοιο πρεπει να προσεχει τα φυλλα να μην ειναι προσβασιμα απο τα πουλια για τυχον τοξικοτητες 😉

* το ποστ ειναι αφιερωμενο στα παιδια της ομαδας "μπαλκονατη εκτροφη"
 

Συνημμένα

  • user354_pic10834_1244667739.webp
    user354_pic10834_1244667739.webp
    32,6 KB · Προβολές: 659
Φιλτατε πολυ ωραια η κλουβα σου!
Θα τους προσφερει και δροσια τις ζεστες μερες...
Μπραβο!
 
το ποστ φυσικα δεν το ανεβασα για την κλουβα που σαν κατασκευη υπαρχει ηδη. Απλα θελω να περασω το μηνυμα οτι οταν λεμε οτι αγαπαμε τα πουλακια δεν μπορουμε να τα εχουμε σε υπογεια και σκοτεινους χωρους παρα μονο αν δεν γινεται διαφορετικα και εξασφαλιζοντας τους τα μεγιστα ακομα και αν κοστιζουν. Ομως το φυσικο περιβαλλον ειναι το ιδανικο αρκει να τα προστατευουμε απο τυχον κινδυνους
 
Μπραβο Δημητρη ομορφη σκεψη, καλη δουλεια. Το μερακι και η αγαπη για τα πουλια φαινεται.
 
ΜΠΡΑΒΟ και απο εμενα δημητρη και γω προσπαθω σαν και σενα να κανω το χωρο τους οσο γινεται καλυτερο, πιστευω οτι το αξιζουν!
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    37,5 KB · Προβολές: 259
Και βεβαια αξιζουν την προσοχη και την φροντιδα μας, που οπως βλεπω την παρεχεις και εσυ. Μπραβο σου.
 
μπραβο και απο μενα φιλε μου. Ειτε η υπεροχη κατασκευη ειναι δικια σου ειτε προκειται για μια υπεροχη αγορα, σου αξιζουν συγχαρητηρια και στα πουλακια σου σιγουρα αξιζει οτι τα περιτρυγυριζει!
 
δημητρη συγχαρητηρια, εισαι μερακλης! Εχεις φτιαξει πολυ ωραιο χωρο! Εχεις ταιριαξει και τα δυο χομπυ σου (εκτροφη καναρινιων-ανθοκομια). Μου θυμιζεις ενα φιλαρακι μου που τον λενε και γαρδενολογο!
 
και καθως το καλοκαιρι προχωρα το... Δασος (πολυ θα το θελα για να πεισω τις ερινυες μου αλλα, δεν☹) .. Μεγαλωνει οπως δειχνει και η νεα φωτο
 

Συνημμένα

  • αναπαραγωγη 2009 001.webp
    αναπαραγωγη 2009 001.webp
    71,7 KB · Προβολές: 239
θα ηθελα να διευκρινισω αν και νομιζω οτι οι περισσοτεροι το καταλαβαινουν οτι η καινουργια φωτο δεν εχει σκοπο να δειξει τα ωραια φυτα μου (ασχετα αν ειμαι και λιγο ψωναρα και με αυτα:D) αλλα να επαναφερει την προταση μου για ενα το δυνατον πιο φυσικο περιβαλλον στα πουλακια μας, κατι που να τα δινει την ψευδαισθηση εκεινου που καποιοι πουλοπιαστες πριν καποιους αιωνες τους στερησαν και οδηγησαν στην μετατροπη τους σε ειδος που δεν μπορει δυστυχως να επανακαμψει εκει που ανηκει☹
 
Δημητρη υπαρχει καποια λιστα με δηλητηριωδη φυτα; Αυτο που χεις κανει ειναι πολυ ωραια σαν ιδεα αλλα μερικα φυτα ειναι δηλητηριωδη. Θα μπορουσα για παραδειγμα να βαλω μπεντζαμιν κοντα στα πουλια;
 
λιστα δεν ξερω αν βρω αλλα για συγκεκριμενα φυτα μπορω να το ψαξω. Ομως το πιο απλο ειναι να φροντιζεις να υπαρχει αποσταση ασφαλειας. Γιατι αν δεν ειναι δηλητηριωδες το φυτο μαλλον θα την πληρωσει αυτο. Θα το μαδησουνε:D
 
Εμένα Δημήτρη θα μ' ενδιέφερε να μας γράψεις, αν γνωρίζεις, ποιά
φυτά μπορούν να σταθούν σε εσωτερικό χώρο και δίπλα στα πουλιά,
χωρίς τον κίνδυνο της αφαίρεσης του οξυγόνου κατα την νύχτα.
Θέλω να βάλω κάποια, αλλά φοβάμαι.
 
θα το ψαξω κ μακη αλλα σε πρωτη φαση σας λεω οτι τα εσωτερικου χωρου που δεν εχουν ανθη που μυριζουν εντονα και οχι πλατυ πυκνο φυλλωμα που λογικο ειναι να τραβαει περισσοτερο οξυγονο πρεπει να ειναι ενταξει. Αν ο χωρος ειναι μεγαλος(κανονικο δωματιο) το οξυγονο αρκετο και δεν εχει σημασια η αποσταση των πουλιων απο τα φυτα. Θα το ψαξω σημερα παντως καποια στιγμη:)
* παντως (σε εξωτερικο χωρο βεβαια) το νυχτολουλουδο που βρισκεται 2 μετρα πισω απο την κλουβα στο βαθος παροτι ειναι φουλα νθισμενο και μεγαλο δεν δημιουργει κανενα προβλημα(ειναι απο τα πιο προβληματικα φυτα στο θεμακαι ο ναρκισσος (κρινακια-δακρακια που πουλανε στα φαναρια) επισης
 
Σου αξιζει ενα πολυ μεγαλο μπραβο για την αφοσιωση και τη φροντιδα που παρεχεις στα καναρινια σου. Συνχαρητηρια!
 
λοιπον
για τα δηλητηριωδη ενα καταλογο θα βρειτε εδω

Σπίτι και Κήπος

οσο για την απορροφηση οξυγονου και απελευθερωση διοξειδιου γινεται τη νυχτα σε ολα τα φυτα.συνηθως ειναι πιο ισχυρη σε φυτα με εντονο φυλλωμα. Ακριβη στοιχεια θα εχω συντομα, θα ρωτησω καποιον που πιστευω θα ξερει.

προ το παρον
αναλυτικες πληροφοριες για το καθε φυτο υπαρχουν εδω
Σπίτι και Κήπος

(αν εχετε στο νου καποιο που σας ενδιαφερει συγκεκριμενο 😉 )

εδω αναφερονται φυτα που καθαριζουν τον αερα του δωματιου(την ημερα τουλαχιστον)
Έρευνα/Why Plants - Γιατί τα διακοσμητικά φυτά δεν μόνο όμορφα, είναι και απαραίτητα.

Έρευνα/Φυτά εσωτερικού χώρου: Διακοσμούν και σώζουν ζωές

https://kikitriantafylli.wordpress.com/2008/05/29/dr-bill-wolverton-αέρας-σπιτιού/

ομως υπαρχουν και φυτα που τη νυχτα συνεχιζουν να απελευθερωνουν οξυγονο οπως οι σανσιβεριες (sansiveria), οι ορχιδεες και τα διαφορα ειδη βρωμελιας
 
Δημήτρη μπορεί να φταίνε τα πολλά φυτά για την ευλογία;
Τι εννοώ, να είναι ένας λόγος που μαζεύονται κουνούπια τα οποία είναι φορείς αυτής της αρρώστιας;
Μήπως αντί για τεχνητό φυσικό περιβάλλων που παρουσιάζεται σε αυτό το ποστ να είναι καλύτερα ένας ελενχομενος κλειστός χώρος;
 
υπαρχουν φυτα οπως ο βασιλικος, η λεβαντα και αλλα που λειτουργουν απωθητικα προς τα κουνουπια. Παρολα αυτα αν ακομη και τοτε ενα τετοιο περιβαλλον λειτουργει σε κινδυνο των πουλιων σε σταθερη βαση (αν και οπως φαινεται απο τα ποστ υπαρχει γενικη εξαρση στο προβλημα, παντου) τοτε η δικια μου τουλαχιστον επιλογη θα ειναι να σταματησω να εχω πουλια σε κλουβι χαριζοντας τα αφου δυστυχως τα καναρινια δεν εχει νοημα να τα απελευθερωσω. Ο λογος που τα εχω ειναι για να μου ομορφαινουν την ζωη και να μου θυμιζουν ενα μακρινο περιβαλλον της παλιας επαρχιας που και κεινη πια εχει αλλαξει. Αυτο δε γινεται στο εσωτερικο ενος σπιτιου και με τοσα πουλια. Επισης οταν εκεινα μου το χαριζουν αυτο και γω εχω την ηθικη υποχρεωση να τα εχω σα βαρονους της κοκαινης σε φυλακη εγκλειστους...χλιδα 😉
μονο αδειες απαγορευονται... 😀
αυτο για μενα, καποιοι εχουν αλλους εκτροφικους στοχους. Εκεινοι θα χουν τις δικες τους επιλογες 🙂
 
Back
Top