Γενικά Το τίμημα μιας αμφιλεγόμενης επιτυχίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο!

Άλλο επίπεδο όντως. 4 με 5 χρόνια βάζει στην κατάψυξη πουλάκια και δεν έχει καταλάβει τι συμβαίνει και συνεχίζει να αγοράζει και να πουλάει. Περισσότερα σχόλια δεν χρειάζονται.
 
Πάντως Νίκο θάρρος δεν θα το έλεγα. Μπορεί να είναι και θρασος. Επίσης δεν μπορούμε να πούμε "ενα απο τα καλυτερα εκτροφεία στην Ελλάδα". Ουτε άσχετος, αφού είναι πρωταθλητής και βραβευμένος.Ήξερε τι έκανε κάθε μέρα επι μερικά χρονια. Για ποια ζημια ομιλεις Νίκο;"και πρέπει να βγάλει τα σπασμένα"δηλαδή ζητάει αποζημειωση για οικονομική η' ηθική βλάβη; Θα μας βγει και απο πάνω τώρα.
 
δεν θα σχολιασω κατι αλλο, απλα αναφερω οτι οι εκτροφεις κρατανε τους γενητορες τα αρχικα πουλια εφοσον δεν ζουν, στην καταψυξη για το λογο οτι αν καποια φοραχρειαστει καποια αρχη η φορεας να πιστοποιησει την εκτροφη.
 
δεν θα σχολιασω κατι αλλο, απλα αναφερω οτι οι εκτροφεις κρατανε τους γενητορες τα αρχικα πουλια εφοσον δεν ζουν, στην καταψυξη για το λογο οτι αν καποια φοραχρειαστει καποια αρχη η φορεας να πιστοποιησει την εκτροφη.
Εχει λογικη και φυσικα ουτε που θα πηγαινε το μυαλο μου...Αλλα δεν ειναι λιγο creepy, δηλαδη, τι, θα βγαλει τις μουμιες απο την καταψυξη να πιστοποιησει τα αιματα; Δεν ξερω ισως σε μας τους κοινους θνητους φαινεται παραξενο..
 
Αυτό έχει μια λογική αλλά ο αριθμός των νεκρών πουλιών δεν το δικαιολογεί. Τι μέσο όρο ζωής έχουν δηλαδή οι γεννήτορες; Και πόσα χρόνια τα μαζεύει και γιατί τα εξέθεσε τώρα; Αν έχει τόσους νεκρούς γεννήτορες, φαντάζεστε για τι μονάδα μιλάμε; Υπάρχει τέτοια μονάδα; Και τότε γιατί δεν βρίσκουμε καρδερίνες εκτροφής;
 
Αυτό έχει μια λογική αλλά ο αριθμός των νεκρών πουλιών δεν το δικαιολογεί. Τι μέσο όρο ζωής έχουν δηλαδή οι γεννήτορες; Και πόσα χρόνια τα μαζεύει και γιατί τα εξέθεσε τώρα; Αν έχει τόσους νεκρούς γεννήτορες, φαντάζεστε για τι μονάδα μιλάμε; Υπάρχει τέτοια μονάδα; Και τότε γιατί δεν βρίσκουμε καρδερίνες εκτροφής;
Οχι αλλα αν πχ μια χρονια αγορασει λεμε τωρα 50 πουλια, να τα καμποσα αμεσως αμεσως. Επισης διαβασα οτι σχεδον ολα δεν ΠΡΟΛΑΒΑΝ να αναπαραχθουν καν, και απεβιωναν πριν καν φτασουν εκεινη την εποχη. Μαρια μιλαμε για μεγαλη και δομημενη μοναδα, αλλα μετα παιζουν αυτα που λεγαμε εδω https://community.petbirds.gr/threads/Μυστικοπαθεια-στην-εκτροφη-καρδερινας.23971/
Καθως και οι κλικες που τα παιρνουν αμεσα τα διαθεσιμα πουλια.
 
Δεν ξέρω που διαβάσατε Μιράντα, εγώ τυχαίνει να μην ξέρω τίποτα άλλο παρά ότι η αρχική δημοσίευση εδώ μας έδωσε. Οπότε, ρωτάμε και απορούμε.
Ο Νίκος ίσως έπρεπε να μας δώσει περισσότερα στοιχεία για να μην αερολογούμε.
Τέλος πάντων η υπόθεση με τα ιθαγενή, απ' όλες τις πλευρές της είναι δυσάρεστη.
Κάποτε πρέπει να μάθουμε ότι μεγάλη μονάδα δεν είναι οι εκτάσεις εγκαταστάσεων αλλά η επιστημονική πλαισίωση του εγχειρήματος.
 
Tα περισσότερα ΤΕΤΟΙΑ πουλιά εισαγωγής, δεν βγάζουν εδώ ούτε χρόνο και κάποια ούτε μήνα λόγω άλλων συνθηκών διαβίωσης και κυρίως λόγω φαρμάκων που έπαιρναν στον πρότερο βίο τους για να διατηρούνται ζωντανά.
Έγραψα ''να βγάλει τα σπασμένα'' εννοώντας ότι τα πουλιά που πουλάει είναι κατά γενική ομολογία πανάκριβα, προφανώς για να γίνει και απόσβεση στο χαμένο κεφάλαιο...
Η εικόνα με σόκαρε γι αυτό και το ανέβασα.. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του και για τα βραβεία και για τους συλλόγους και για τους φθασμένους εκτροφείς και για επαγγελματικές εκτροφές και για τις επενδύσεις σε ζωντανούς οργανισμούς χωρίς γνώση και εμπειρία..That's all !
 
Το μόνο κρίμα σε όλο αυτό είναι τα αθώα τα πουλάκια.. κανείς μα κανείς άλλος..
Το ποστ του Νίκου δίνει τροφή για σκέψη αλλά παράλληλα έρχεται να δέσει με κάποιες σκέψεις που κάνω τον τελευταίο χρόνο διαβάζοντας, μαθαίνοντας και τελικώς ανακαλύπτοντας τον χορό των πτηνών και της εκτροφής αυτών.. Φυσικά όταν διαβάζεις ένα τέτοιο νέο το πρώτο που συνειδητοποιείς είναι ότι δεν μιλάμε καταρχάς για εκτροφέα.. μιλάμε για εισαγωγέα! Και δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε μάθει να τα τσουβαλιάζουμε όλα! Στα μάτια μου και στο μυαλό μου υπάρχουν μόνο δύο ειδών εκτροφείς φίλοι μου.. καταρχήν τι εστί εκτροφείο; Όταν μιλάμε για τεράστια επένδυση τότε μιλάμε για πολλές μονάδες, πτηνιατρικο κεντρο, βιολογικό κέντρο (όταν θες να κάνεις μεταλλάξεις), κέντρο μέριμνας και αποκατάστασης, αυτό είναι και το ένα είδος εκτροφέα από τα δύο που αναφέρθηκα παραπάνω, αυτά είναι κυρίως τα μεγάλα εκτροφεία του εξωτερικού που εκτρέφουν χιλιάδες πουλάκια.. Το άλλο εκτροφείο είναι μικρότερη μονάδα που δεν υστερεί σε επαγγελματισμό παρά μόνο σε εγκαταστάσεις και μόνιμο προσωπικό.. έχει όμως ένα άλλο προσόν, έχει μπόλικο μεράκι και αγάπη για τα πουλιά, έχει ατελείωτες ώρες προσωπικής ενασχόλησης, έχει στεναχώριες και χαρές.. Και ειλικρινά αισθάνομαι ευτυχής γιατί σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν εκτροφείς τέτοιοι δεν χρειάζεται να ονοματισω, άνθρωπο με μεράκι και αγάπη που εκθέτουν τους εαυτούς τους καθημερινά συμβουλεύοντας μας με τα ποστ και τα άρθρα τους.. Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος δεν είναι εκτροφέας είναι εισαγωγέας στα μάτια μου. Στο φτωχό μου μυαλό δεν μπορώ να τον συγκρίνω με του προαναφερθέντες γιατί τότε τους μειωνω.. Το ότι κέρδισε σε διαγωνισμούς δεν μου λέει τίποτα απολύτως, με εξαίρεση του τοπικούς διαγωνισμούς που κρύβουν και το αθώο της όλης διαδικασίας οι υπόλοιποι μεγάλοι διαγωνισμοί δεν είναι και τόσο αθώοι στα μάτια μου όταν πίσω από τους εκτροφείς κρύβονται μεγάλες εταιρείες τροφών ως σπόνσορες..
Ζητάω συγγνώμη για το τεράστιο ποστ απλά ένιωσα την ανάγκη να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου μεταξύ φίλων όπως σας θεωρώ..
 
Εχει λογικη και φυσικα ουτε που θα πηγαινε το μυαλο μου...Αλλα δεν ειναι λιγο creepy, δηλαδη, τι, θα βγαλει τις μουμιες απο την καταψυξη να πιστοποιησει τα αιματα; Δεν ξερω ισως σε μας τους κοινους θνητους φαινεται παραξενο..
Όσον δεν υπάρχουν επίσημοι φορείς που να πιστοποιούν την εκτροφή όπως γίνεται σε όλα τα φυσιολογικά κράτη, τότε μόνο creepy και παράλογα πράγματα θα γίνονται.

Θα μου πεις βέβαια, εάν υπήρχαν επίσημοι φορείς τότε θα μιλάγαμε για λαδώματα και μίζες, αλλά δεν βαριέσαι, αυτωνώνε τα λεξικά δεν έχουν μέσα τη λέξη φιλότιμο. 🙄
 
Συμφωνώ απόλυτα με @kostaspap ... Και όλα αυτά έχουν ξεκινήσει όπως είπε ο Νίκος ( @Paianas ) εξαιτίας της ανθρώπινης ματαιοδοξίας... Και όσο παρεμβαίνουμε στη φύση τόσο την καταστρέφουμε.. Να δω πότε θα αλλάξουμε μυαλά...
 
Το μόνο κρίμα σε όλο αυτό είναι τα αθώα τα πουλάκια.. κανείς μα κανείς άλλος..
Το ποστ του Νίκου δίνει τροφή για σκέψη αλλά παράλληλα έρχεται να δέσει με κάποιες σκέψεις που κάνω τον τελευταίο χρόνο διαβάζοντας, μαθαίνοντας και τελικώς ανακαλύπτοντας τον χορό των πτηνών και της εκτροφής αυτών.. Φυσικά όταν διαβάζεις ένα τέτοιο νέο το πρώτο που συνειδητοποιείς είναι ότι δεν μιλάμε καταρχάς για εκτροφέα.. μιλάμε για εισαγωγέα! Και δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε μάθει να τα τσουβαλιάζουμε όλα! Στα μάτια μου και στο μυαλό μου υπάρχουν μόνο δύο ειδών εκτροφείς φίλοι μου.. καταρχήν τι εστί εκτροφείο; Όταν μιλάμε για τεράστια επένδυση τότε μιλάμε για πολλές μονάδες, πτηνιατρικο κεντρο, βιολογικό κέντρο (όταν θες να κάνεις μεταλλάξεις), κέντρο μέριμνας και αποκατάστασης, αυτό είναι και το ένα είδος εκτροφέα από τα δύο που αναφέρθηκα παραπάνω, αυτά είναι κυρίως τα μεγάλα εκτροφεία του εξωτερικού που εκτρέφουν χιλιάδες πουλάκια.. Το άλλο εκτροφείο είναι μικρότερη μονάδα που δεν υστερεί σε επαγγελματισμό παρά μόνο σε εγκαταστάσεις και μόνιμο προσωπικό.. έχει όμως ένα άλλο προσόν, έχει μπόλικο μεράκι και αγάπη για τα πουλιά, έχει ατελείωτες ώρες προσωπικής ενασχόλησης, έχει στεναχώριες και χαρές.. Και ειλικρινά αισθάνομαι ευτυχής γιατί σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν εκτροφείς τέτοιοι δεν χρειάζεται να ονοματισω, άνθρωπο με μεράκι και αγάπη που εκθέτουν τους εαυτούς τους καθημερινά συμβουλεύοντας μας με τα ποστ και τα άρθρα τους.. Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος δεν είναι εκτροφέας είναι εισαγωγέας στα μάτια μου. Στο φτωχό μου μυαλό δεν μπορώ να τον συγκρίνω με του προαναφερθέντες γιατί τότε τους μειωνω.. Το ότι κέρδισε σε διαγωνισμούς δεν μου λέει τίποτα απολύτως, με εξαίρεση του τοπικούς διαγωνισμούς που κρύβουν και το αθώο της όλης διαδικασίας οι υπόλοιποι μεγάλοι διαγωνισμοί δεν είναι και τόσο αθώοι στα μάτια μου όταν πίσω από τους εκτροφείς κρύβονται μεγάλες εταιρείες τροφών ως σπόνσορες..
Ζητάω συγγνώμη για το τεράστιο ποστ απλά ένιωσα την ανάγκη να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου μεταξύ φίλων όπως σας θεωρώ..
Mαζί σου ρε φίλε... Μαζί σου!
Όταν πρωτομπήκα στο χώρο (όπως όλοι μας) νόμιζα - βλακωδώς- ότι θα είναι αγγελικά πλασμένος.. Μιας και το χόμπυ αναφέρεται σε ωδικά πουλάκια, σε ψυχαγωγία και ευχάριστη ενασχόληση, σε συνεργασίες, σε ευγενή άμιλλα, σε ειλικρινείς και τίμιους - κατά κανόνα- ανθρώπους..Φευ! ... Ο χτύπος της απογοήτευσης και της θλίψης είναι βαρύγδουπος...
 
Συμπτωματικά είδα φωτογραφία από τις εγκαταστάσεις του ανθρώπου που αφορά η ανάρτηση με τις μεγάλες απώλειες πτηνών.
Δεν θεωρώ σωστό να την αναδημοσιεύσω, πρόκειται για έναν ομολογουμένως αξιόλογο χώρο, όμως...
Οι κλούβες κάνουν ένα Γ ή Π, δεν φαίνεται καλά η μία πλευρά στην φωτογραφία που είδα, πάντως είναι κλειστή. Περικλείουν δεν οι κλούβες, μια ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα και προφανώς το κτίσμα από την απέναντι πλευρά κλείνει το σπίτι των ανθρώπων.
Ο μόνος λόγος που γράφω, είναι για να σχολιάσετε αν νομίζετε πως η ύπαρξη της πισίνας με την όποια υγρασία παράγει συνεχώς στο περιβάλλον των πουλιών, καθώς και τις αναθυμιάσεις του χλωρίου, δεν είναι παράγοντας επιβάρυνσης της υγείας των πουλιών, ιδιαίτερα που αυτή είναι εντελώς περιορισμένη γύρω-γύρω από τα κλουβιά και το σπίτι;
Αν δε κατά τους ψυχρούς μήνες θερμαίνεται επί πλέον, δεν το συζητώ πόσο επιβλαβής μπορεί να γίνει.
 
Back
Top