Γενικά Το τιμπράδο μου δεν κελαηδά όπως πριν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EleniG.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EleniG.

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Θήβα
Καλημερα παιδια εχω ενα τιμπραδο αρσενικο εδω κι ενα χρονο. Καθε πρωι χαλουσε τον κοσμο απο το τραγουδι του το μεσημερι οχι τοσο και το απογευμα ξεκινουσε παλι. Προχτες βρηκα ενα καναρινακι στο δρομο, το μαζεψα και αφου πηρα κλουβια και τα συναφη το εβαλα διπλα σχετικα στο τιμπραδο μου. απο τοτε το τιμπραδο δεν κανει τον σαματα που εκανε, κανει αυτα τα γαργαρα κελαηδισματα αλλα πιο περιορισμενα, εχω καταλαβει οτι αντιγραφει τη φωνη απο το καινουργιο καναρινι (μαλλον θυληκο ειναι δεν ειμαι και σιγουρη αλλα απο το κελαηδισμα της το λεω). Τωρα εβαλα το καινουργιο καναρινι απο κατω απο το τιμπραδο για να μην βλεπονται... Ομως παλι το ιδιο κελαηδαει, το καινουργιο δεν εχει σταματησει το τιτιβισμα... Πρεπει να ανυσηχω;να κανω κατι; Ή απλα κανουν παιχνιδι μεταξυ τους;

Ετσι τα χω βαλει τωρα
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_img_20160816_191942.webp
    rsz_1rsz_img_20160816_191942.webp
    40,3 KB · Προβολές: 60
Δεν υπάρχει άλλος διαφορετικός χώρος, άλλο μπαλκόνι ας πούμε να τα βάλεις εντελώς ξεχωριστά, να μην ακούει το ένα το άλλο;
 
@EleniG. είναι συχνότατο φαινόμενο στα καναρίνια η διακοπή του τραγουδιού κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας των πουλιών, https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Αυτό μπορεί να κρατήσει από λίγες εβδομάδες έως και αρκετούς μήνες οπότε κι εσύ θα πρέπει να οπλιστείς με αρκετή υπομονή και να δώσεις όσο χρόνο χρειάζεται το φιλαράκι σου να "επανέλθει" στα αρχικά ωδικά καθήκοντά του.
Εξασφάλισέ του πλούσια διατροφή γιατί αυτό το διάστημα την έχει ανάγκη.
Η είσοδος μάλιστα στη ζωή του ενός (πιθανόν) θηλυκού καναρινιού στη ζωή του θα επιδεινώσει την όλη κατάσταση.
Το ο,τι δεν βλέπονται είναι πολύ καλό.
Έχω μάλιστα και ένσταση που έφερες σε επαφή (τόσο κοντά) δυο πουλιά που θα έπρεπε για σαράντα τουλάχιστο μέρες να ζουν σε ξέχωρες περιοχές του σπιτιού σου ακολουθώντας την https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Το τιμπρα
Δεν υπάρχει άλλος διαφορετικός χώρος, άλλο μπαλκόνι ας πούμε να τα βάλεις εντελώς ξεχωριστά, να μην ακούει το ένα το άλλο;
Να μη ακουει το ενα το αλλο; Οχι δε γινεται δν ειναι τοοσο μεγαλο το μπαλκονι... Μα ουτως η αλλως εχει κι αλλα καναρινια η γειτονια και ο απεναντι απο εμενα εχει τρια και σχεδον βλεπονται γτ δεν τα κρυβει τοσο η τεντα...
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20160816_171402.webp
    rsz_img_20160816_171402.webp
    40,5 KB · Προβολές: 138
Το τιμπρα

Να μη ακουει το ενα το αλλο; Οχι δε γινεται δν ειναι τοοσο μεγαλο το μπαλκονι... Μα ουτως η αλλως εχει κι αλλα καναρινια η γειτονια και ο απεναντι απο εμενα εχει τρια και σχεδον βλεπονται γτ δεν τα κρυβει τοσο η τεντα...
Η απομάκρυνση για καραντίνα των πουλιών θα τα βοηθήσει για να μην πω θα σώσει το ένα από τις "άρρωστες καταστάσεις" του άλλου.
Δοκίμασε να βρεις μια λύση.
 
Ναι ναι εχεις δικιο. Αλλα το καινουργιο καναρινακι το πηγα στον κτηνιατρο γτ ειχε φυγει τριχωμα απο το κεφαλακι τ και δεν θα το εφερνα σπιτι αν ηταν αρρωστο θα το εβαζα σε καραντινα στο σπιτι της γιαγια μου, και μου ειπε οτι ηταν υγιεστατο και γιαυτο μετα το εβαλα διπλα
 
το πηγα στον κτηνιατρο γτ ειχε φυγει τριχωμα απο το κεφαλακι τ και δεν θα το εφερνα σπιτι αν ηταν αρρωστο θα το εβαζα σε καραντινα
Από εμπειρία θα σου πρότεινα έστω και τώρα να ακολουθήσεις τις οδηγίες της καραντίνας που αναφέρονται στο σχετικό άρθρο που σου πρότεινα στο τρίτο ποστ
 
Από εμπειρία θα σου πρότεινα έστω και τώρα να ακολουθήσεις τις οδηγίες της καραντίνας που αναφέρονται στο σχετικό άρθρο που σου πρότεινα στο τρίτο ποστ
Θα το παω στη μητερα μου που ειναι στο διπλανο σπιτι το καινουργιο καναρινι, δυο μερες ειναι μαζι μας, θα ακολουθησω τις οδηγιες καραντινας ευχαριστωω πολυ παιδια!
 
Ο παλιός φίλος σου που σταμάτησε το τραγούδι δείχνει να αλλάζει φτέρωμα;
Βλέπεις φτερά στο κλουβί του;
 
Ο παλιός φίλος σου που σταμάτησε το τραγούδι δείχνει να αλλάζει φτέρωμα;
Βλέπεις φτερά στο κλουβί του;
Οχι οχι δεν εχει φτερα στο κλουβι... Μολις τωρα το πηγα το καινουργιο στη μητερα μου και αρχισε σα παλαβο να κελαηδα παλι το παλιο... Βεβαια θα το δω σημερα τι θα κανει και θα σας πω . Γιατι ομως το κανει αυτο; Παντως δεν ειχε σταματησει να κελαηδα μονο το περιορισε λιγο, γαργαρο και δυνατο το κελαηδισμα του, απλα παρατηρησα οτι μιμουταν πολυ το καινουργιο καναρινι.
 
Άρα λοιπόν η αιτία της "ησυχίας" του ήταν ο νεοφερμένος φίλος...
Καλή συνέχεια σε όλους σας...
Σίγουρα θα κάνετε πολύ καλή παρέα...
Αν χρειαστείς κάτι... ρωτάς την παρέα.
Θα ήθελα όμως να διαβάσεις το άρθρο που είναι σχετικό με την πτερόρροια.
Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα χρειαστείς τις συμβουλές του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Άρα λοιπόν η αιτία της "ησυχίας" του ήταν ο νεοφερμένος φίλος...
Καλή συνέχεια σε όλους σας...
Σίγουρα θα κάνετε πολύ καλή παρέα...
Αν χρειαστείς κάτι... ρωτάς την παρέα.
Θα ήθελα όμως να διαβάσεις το άρθρο που είναι σχετικό με την πτερόρροια.
Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα χρειαστείς τις συμβουλές του.
Ναι το διαβασα θυμαμαι κι απο περυσι που ειχε σταματησει και ειχε γεμισει ολο το κλουβι πουπουλα γιαυτο ανυσηχισα γιατι ηξερα πως δεν ειναι ακομα καιρος για πτερορροια.. Μεσα σεπτεμβρη τα εριξε περυσι, ευχαριστω παααρα πολυ παιδιααα

Αυτο ειναι το τιμπραδο μου
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20160816_171402.webp
    rsz_img_20160816_171402.webp
    40,5 KB · Προβολές: 42
δεν ειναι ακομα καιρος για πτερορροια..
Τα πρώτα και βιαστικά πουλιά μπορεί να ξεκινήσουν πτερόρροια ακόμη και από τον Ιούνη και τα τελευταία να μην είναι "ντυμένα" ούτε στις πρώτες κρύες μέρες του Νοέμβρη.
Είναι μεγάλη χρονικά η εποχή που μπορεί ένα πτηνό να μπει σε πτερόρροια. Και συνήθως το κάνει χωρίς προειδοποίηση.
 
Ελπιζω να φαινεται καλα το κεφαλακι του που δεν εχει σε ενα σημειο τριχωμα... Ο κτηνιατρος ειπε οτι ή οτι το ενοχλουσαν αλλα πουλια στο κλουβι που ηταν ή απο το φοβο του γιατι το βρηκα στο δρομο... Ειπε οτι ειναι υγιεστατο και οταν το εβαλα στο κλουβι πηγε για φαι και νερο επιτοπου, τωρα παντως ο παλιος δεν εχει σταματησει το κελαηδισμα με το πηρα το αλλο

Αν θέλεις για να μη χαλάμε και το θέμα σου... Να μας κάνεις ολοκληρωμένη την παρουσίασή τους εδώ
Ααα συγγνωμη δε το καταλαβαα
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20160816_171345.webp
    rsz_img_20160816_171345.webp
    37,1 KB · Προβολές: 29
μολις τωρα το πηγα το καινουργιο στη μητερα μου και αρχισε σα παλαβο να κελαηδα παλι το παλιο... Βεβαια θα το δω σημερα τι θα κανει και θα σας πω . Γιατι ομως το κανει αυτο; Παντως δεν ειχε σταματησει να κελαηδα μονο το περιορισε λιγο, γαργαρο και δυνατο το κελαηδισμα του, απλα παρατηρησα οτι μιμουταν πολυ το καινουργιο καναρινι.
Από αυτό το αποτέλεσμα εγώ προσωπικά συμπεραίνω πως στρεσαρίστηκε ο παλιός! Ξέρεις τα καναρίνια είναι πουλιά που δεν τους αρέσουν οι αλλαγές και στρεσάρονται εύκολα! Ακόμα και μια μετακίνηση του κλουβιού μπορεί να τα στρεσάρει με συνέπειες στο τραγούδι τους ή και σε άλλες τους συνήθειες. Προφανώς ο παλιός κατάλαβε, ένιωσε πως πλέον δεν είναι ο μοναδικός του είδους στο συγκεκριμένο μπαλκόνι και στρεσαρίστηκε. Γι αυτό και η... μουγκαμάρα! Μόλις όμως επέστρεψε στην αρχική του κατάσταση άρχισε πάλι τα τραγούδια! Ως βασιλιάς του μπαλκονιού! 😛 Είναι και πολύ όμορφος να τον χαίρεσαι! (αν απ τα χρώματα που διακρίνω δεν πρέπει να είναι καθαρό τιμπράντο, αλλά τι σημασία έχει! Είναι κούκλος!)

Κι αυτο ειναι το καινουργιο
Φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση παρόλο που ήταν αδέσποτο και το έσωσες απ το δρόμο! Να το χαίρεσαι και αυτό!

Ελπιζω να φαινεται καλα το κεφαλακι του που δεν εχει σε ενα σημειο τριχωμα... Ο κτηνιατρος ειπε οτι ή οτι το ενοχλουσαν αλλα πουλια στο κλουβι που ηταν ή απο το φοβο του γιατι το βρηκα στο δρομο...
Φαίνεται και το κενό στο φτέρωμα στο κεφαλάκι μπορεί να οφείλεται στην πτερόροια,ή όντως μπορεί να το τσιμπούσαν ή συγκάτοικοί του ή και απ το στρες! Καλά στα είπε ο γιατρός! Και μπράβο σου που το πήγες αμέσως! Ό,τι και αν είναι μόλις αλλάξει όλο του το φτέρωμα δε θα υπάρχει αυτό το κενό στο φτέρωμα! 😉 Και θα είναι ακόμα πιο όμορφο μετά!

Δώσε έμφαση στη διατροφή τους (κυρίως μόλις δεις να πέφτουν τα πρώτα φτερά. Έχεις διαβάσει και το άρθρο αστέρι είσαι! :D ) και την άνοιξη θα φανεί τι φύλο είναι το καινούργιο! Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα! Μπορεί να αρχίσει να τραγουδά σε λίγους μήνες και τελικά να έχεις 2 αρσενικά αντί για ένα!

Off topic αλλά πολύ σημαντικό. Στο μπαλκόνι που τα έχεις έχουν προστασία από αρπακτικά (γάτες, πουλιά κτλ) και από τα καιρικά φαινόμενα (ρεύματα αέρα, βροχή κτλ);
 
Αλίκη, εφόσον δεν εχει κόκκινο που ειναι το μονο μη αποδεκτό χρωμα στα Τιμπραντο, γιατι λες οτι φαίνεται οτι δεν ειναι;
 
γιατι λες οτι φαίνεται οτι δεν ειναι;
Γιατί τα τιμπράντο είναι κίτρινα ή πράσινα ή παρδαλά..
rsz_img_20160816_171402-jpg.43982

Αυτό το καναρινάκι έχει χρωματισμούς στο κεφαλάκι του (και το δαχτυλίδι το γκρι γύρω απ το λαιμό) μου φέρνει μείξη με κίτρινο αχάτη ή μωσαικό. Το λέω γιατί έχω βγάλει τέτοια καναρίνια που δεν είναι ούτε χρώματος ούτε φωνής. Είναι παρδαλά κοινά και πανέμορφα! Και νομίζω πως και αυτό είναι ένα κοινό πανέμορφο!

Ελενάκι μου δες λίγο αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Αηδόνι-luscinia-megarhynchos.17645/ Τα καναρίνια φωνής ξεχωρίζουν απ τ τραγούδι τους. Αν ο μικρός σου τραγουδάει έτσι όπως στα βίντεο του άρθρου τότε είναι τιμπράντο και εγώ λέω βλακείες! 😛

Τώρα που είδα την φώτο συνεχίζω τα οφ τόπικ (συγχωρέστε με αλλά θα σκάσω 😛 ) και θα πω να αλλάξεις πατήθρες και να βάλεις και στα 2 αυτές που κάνουν καλό στα πόδια τους. Πατήθρες από φυσικό ξύλο: my-petshop.gr/my-petshop/234-356-thickbox/nobby-.jpg

Και αυτό το στικάκι να μην το ξαναδώσεις γιατί παχαίνει! Και το σταφυλάκι μπορείς να το κόψεις στο πλάι και να τους το προσφέρεις να φάνε απ το εσωτερικό!

Αυτά!
 
καλησπερα και απο μενα κατ αρχην να σου ζησουν τα πουλακια.
απο τοτε το τιμπραδο δεν κανει τον σαματα που εκανε, κανει αυτα τα γαργαρα κελαηδισματα αλλα πιο περιορισμενα

συχνο φαινομενο εχω παρατηρησει και το αναποδο δλδ αν απομακρινεις ενα καναρινι απο το κοπαδι σου που κελαιδουσε πολυ και ξαφνικά να αρχισει να κελαιδαει καποιο αλλο που μεχρι τοτε δεν το ειχες ακουσει

Γιατί τα τιμπράντο είναι κίτρινα ή πράσινα ή παρδαλά..
πλεον και στα τιμπραντος καναρινια υπαρχουν πολλα χρωματα οπως επισης blue , λευκο,
το κατα ποσο τιμπραντος ειναι το ξερει μονο ο εκτρωφεας

(και το δαχτυλίδι το γκρι γύρω απ το λαιμό
αυτο ειναι και μια ενδειξη οτι το φτερομα του ειναι buff (συχνο φαινομενο στα gloster)


Τα καναρίνια φωνής ξεχωρίζουν απ τ τραγούδι τους. Αν ο μικρός σου τραγουδάει έτσι όπως στα βίντεο του άρθρου τότε είναι τιμπράντο
για να τραγουδισει ετσι πρεπει να ειναι εκπαιδευμενω απο μονο του θα πει οτι ακουσε απο μικρο π.χ.
ακομα και φωνη χελιδονιου αν το βγαζανε εξω οσο ηταν μικρο (μου εχει τυχη)

IMG_1731.webp

IMG_1733.webp

IMG_1730.webp

IMG_2005.webp

στη τελευταια φωτο κατω δεξια ειναι και ενα λευκο
 
Back
Top