Γενικά Το τιμπράδο μου δεν κελαηδά όπως πριν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EleniG.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από αυτό το αποτέλεσμα εγώ προσωπικά συμπεραίνω πως στρεσαρίστηκε ο παλιός!
Βεβαια εχει περγολα γυρω γυρω στο σημειο που ειναι και ειναι και η τεντα εχω και γαρδενιες μπροστα και βασιλικους σαν φωλιτσα... Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λογια. Οταν εψαξα να δω τιμπραδο το παρατηρησα πως εχει διαφορες αλλα απο φωνη σκιζει το καλο μου φτου φτου, αμα τυχον ειναι θυληκο να το ξαναφερω στο μπαλκονι μου;η μονο αν θελω για αναπαραγωγη γιατι δεν νομιζω να κανω τετοιο βημα προος το παρον

Το βιντεο που λεει τιμπραδο κλασσικο... Παιδια ετσι ακριβως κανει, ακριβως ομως αφου καθομαι στο μπαλκονι και ακουγε αποντο βιντεο και εδινε αλλο τοσο... Το καλο μου... Το στικακι το ειχα βαλει γτ ειχαμε παει διακοπες μονο αν φυγω για μερες το βαζω γιατι πεταει τη τροφη απο δω κι απο κει...ωωω ναι για το σταφυλι δε το σκεφτηκα το διαβασα χτες κι ειπα να βαλω αλλα δε σκεφτηκα να το κοψω
 
αμα τυχον ειναι θυληκο να το ξαναφερω στο μπαλκονι μου;η μονο αν θελω για αναπαραγωγη γιατι δεν νομιζω να κανω τετοιο βημα προος το παρον
Μπορείς να κάνουν παρέα το ένα στο άλλο από μακριά.. αλλά αφού δεν είσαι έτοιμη για αναπαραγωγή δε χρειάζεται σώνει και ντε να τα ζευγαρωσεις! 😉
 
Να σου ζήσουνε τα πουλάκια. Πάντως πως μερικοί βρίσκετε αδέσποτα καναρίνια δεν μπορώ να το πιστέψω :)
Καναρινακι αδεσποτο δεν ειχς τυχει να ξαναβρω πρωτη μου φορα εγινε, δεν το περιμενα ουτε εγω...ηταν κι παραμονη της παναγιας και λεω κριμα να το αφησω...

Μπορείς να κάνουν παρέα το ένα στο άλλο από μακριά.. αλλά αφού δεν είσαι έτοιμη για αναπαραγωγή δε χρειάζεται σώνει και ντε να τα ζευγαρωσεις! 😉
Μπα δε το σκεφτομαι για αναπαρωγη αλλα θελω να τα εχω να κανουν παρεα το ενα στο αλλο μολις περασει κανας μηνας απο την καραντινα, αλλα τι γινεται αν ειναι θυληκο;θα σταματησει το κελαηδιμα ο δικος μου; Κι αν ειναι αρσενικο θα υπαρχει προβλημα;
 
Μπα δε το σκεφτομαι για αναπαρωγη
Από την στιγμή που δεν νιώθεις ακόμα έτοιμη κάνεις πολύ καλά! Πολύ συνειδητό εκ μέρους σου!

αλλα τι γινεται αν ειναι θυληκο;θα σταματησει το κελαηδιμα ο δικος μου;
Τα αρσενικά τραγουδούν για να προσελκύσουν τα θηλυκά. Αν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί τότε ναι θα σταματήσει το τραγούδι. Αν τα έχεις σε ξεχωριστά (και να βλέπονται δεν υπάρχει πρόβλημα) τότε θα τραγουδάει ακόμα πιο πολύ προς το μέρος της!

Κι αν ειναι αρσενικο θα υπαρχει προβλημα;
Αν είναι αρσενικό, θα πρέπει να μένουν σε διαφορετικά κλουβιά, γιατί αν τα βάλεις μαζί θα τσακώνονται... Θα τα έχεις σε 2 διαφορετικά ατομικά κλουβιά και θα ανταγωνίζονται στο κελάηδημα! 😉
Τόσο απλά!
 
Από την στιγμή που δεν νιώθεις ακόμα έτοιμη κάνεις πολύ καλά! Πολύ συνειδητό εκ μέρους σου!


Τα αρσενικά τραγουδούν για να προσελκύσουν τα θηλυκά. Αν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί τότε ναι θα σταματήσει το τραγούδι. Αν τα έχεις σε ξεχωριστά (και να βλέπονται δεν υπάρχει πρόβλημα) τότε θα τραγουδάει ακόμα πιο πολύ προς το μέρος της!


Αν είναι αρσενικό, θα πρέπει να μένουν σε διαφορετικά κλουβιά, γιατί αν τα βάλεις μαζί θα τσακώνονται... Θα τα έχεις σε 2 διαφορετικά ατομικά κλουβιά και θα ανταγωνίζονται στο κελάηδημα! 😉
Τόσο απλά!
Για δυο διαφορετικα κλουβια σκεφτομαι... Οχι να τα βαλω μαζι... Ειτε ειναι θυληκο ειτε αρσενικο χωριστα θα τα βαλω... Το αδεσποτο καναρινι μου μηπως ξερετε τι ρατσα ειναι;δεν εχω ιδεα...
 
το αδεσποτο καναρινι μου μηπως ξερετε τι ρατσα ειναι;δεν εχω ιδεα...
Μοιάζει με καναρίνι χρώματος.. Κίτρινο λιποχρωμικό αλλά δε ξέρω αν είναι σίγουρα.. Αυτό θα το πουν οι εμπειρότεροι @mgerom & @misalouris .. Μπορεί να είναι και φωνής.. αλλά για να σου πούμε πρέπει κάποιος με εμπειρία στα φωνής να ακούσει το τραγούδι του. Αν δεν είναι τα παραπάνω είναι απλά ένα όμορφο και γλυκό κοινό κίτρινο καναρινάκι σαν τον Τουίτι!
 
Μοιάζει με καναρίνι χρώματος.. Κίτρινο λιποχρωμικό αλλά δε ξέρω αν είναι σίγουρα.. Αυτό θα το πουν οι εμπειρότεροι @mgerom & @misalouris .. Μπορεί να είναι και φωνής.. αλλά για να σου πούμε πρέπει κάποιος με εμπειρία στα φωνής να ακούσει το τραγούδι του. Αν δεν είναι τα παραπάνω είναι απλά ένα όμορφο και γλυκό κοινό κίτρινο καναρινάκι σαν τον Τουίτι!
Τραγουδαει συνεχεια παντως κανει ενα τι ρι τι ρι γαργαριστο καμια σχεση βεβαια με το τραγουδι του τιμπραδο
 
Τραγουδαει συνεχεια παντως κανει ενα τι ρι τι ρι γαργαριστο καμια σχεση βεβαια με το τραγουδι του τιμπραδο
Άρα είναι αρσενικό; Μόνο αν μας ανεβάσεις βίντεο μπορεί κάποιος έμπειρος να σου πει αν είναι καναρίνι φωνής...
 
Αν δε με ξεγελούν τα μάτια μου νομίζω πως έχει καπέλο...
Κάνω λάθος;
Οχι ετσι νομιζω κι εγω του χε φυγει λιγο τριχωμα,ριχνει και πουπουλα τωρα οποτε περιμενω, για να δω...

Διαβασα το αρθρο για το λοφιοφορο καναρινι... Του μοιαζει πολυ οχι μονο σε χρωμα αλλα και σε ραμφος και η συμπεριφορα τ ταιριαζει... Θα ανεβασω βιντεο οταν το πιασω να τραγουδαει
 
Διαβασα το αρθρο για το λοφιοφορο καναρινι... Του μοιαζει πολυ οχι μονο σε χρωμα αλλα και σε ραμφος και η συμπεριφορα τ ταιριαζει
Θα περιμένουμε να το δούμε, αν και είναι πολυ δύσκολη η πιστοποίηση του είδους του μ αυτό τον τρόπο.
 
θα ανεβασω βιντεο οταν το πιασω να τραγουδαει
Ελένη μου άνοιξε νέο θέμα για το νέο καναρίνι για να μην χαλάμε το ήδη υπάρχον θέμα σου για το τιμπράντο σου! Σ ευχαριστώ!
 
Back
Top