Αναπαραγωγή Το τιμπράντο μας και τα μικρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Midblue
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Midblue

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2020
Μηνύματα
75
Πόλη
Αχαρνές
Καλώς σας βρήκα, είμαι ο Κώστας από Αθήνα.
Ψάχνοντας πληροφορίες για ένα project που ετοιμάζω βρέθηκα εδώ και μου άρεσε τόσο που αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας που αγαπά και φροντίζει τους μικρούς φτερωτούς μας φίλους.
Ξεκίνησα με ένα καναρινάκι timbrado σαν δώρο για την κορούλα μου (ξέρετε εσείς...χα χα χα), και μετά έπεσε η ιδέα να κάνουνε και μωράκια...
Ήρθε λοιπόν η πιτσιρίκα από γέννα του πατέρα μου και την πρώτη φορά έκανε 5 αυγουλάκια που έβγαλαν δύο πουλάκια αλλά τα κατάφερε μόνο το ένα 🥺
Την δεύτερη φορά με 6 αυγουλάκια έχουμε άλλα δυο καναρινάκια (που δεν έχουν απογαλακτιστεί ακόμα), σύνολο 5 πουλάκια... άρα και πρόβλημα χώρου 😁

Ο πρωτότοκος.
IMG3.webp

Δεύτερη γενιά.
IMG2.webp

Το ευτυχές ζεύγος.
IMG1.webp

Ο συνωστισμός 😋
IMG4.webp

Και η λύση 90χ90χ120
IMG5.webp
 
Γειά σου Κώστα, καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι! Μιας και θα φτιάξεις μεγάλη κλουβα έχε υπόψιν σου να βάλεις ξύλινες πατήθρες και όχι πλαστικές σαν αυτές που έχεις τώρα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο για τα πόδια τους.
 
Γειά σου Κώστα, καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι! Μιας και θα φτιάξεις μεγάλη κλουβα έχε υπόψιν σου να βάλεις ξύλινες πατήθρες και όχι πλαστικές σαν αυτές που έχεις τώρα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο για τα πόδια τους.

👍
Έχω ήδη παραγγείλει (και θα παραλάβω αύριο) ξύλινες καβίλιες οξιάς ραβδωτές (τις οποίες σκέφτομαι και να τρίψω λίγο με γυαλόχαρτο να μαλακώσουν και άλλο οι ραβδώσεις) 10άρες και 12άρες.
 
Η κλούβα θα στηθεί σε εκείνη τη γωνία αλλά ένα μέτρο ψηλά περίπου.
Πλέγμα θα μπει 12χ12 πλαστικοποιημένο στις 4 πλευρές του προφίλ και 12χ50 σε πάτο και οροφή. Στην οροφή σκέφτομαι να βάλω καπάκι για λόγους ασφαλείας ενώ τον πάτο σκέφτομαι να τον επενδύσω με πλακάκι και σιφώνι για να καθαρίζει εύκολα με νεράκι 😉
[automerge]1586989616[/automerge]
Δεν θα ηταν καλυτερα να ειναι προς την μεση; Μου φενεται πιο βολικο!

Δίκιο έχεις αλλά αυτά τα δύο κομμάτια dexion μου περίσσεψαν μόνο 😁
 
Η κλούβα θα στηθεί σε εκείνη τη γωνία αλλά ένα μέτρο ψηλά περίπου.
Πλέγμα θα μπει 12χ12 πλαστικοποιημένο στις 4 πλευρές του προφίλ και 12χ50 σε πάτο και οροφή. Στην οροφή σκέφτομαι να βάλω καπάκι για λόγους ασφαλείας ενώ τον πάτο σκέφτομαι να τον επενδύσω με πλακάκι και σιφώνι για να καθαρίζει εύκολα με νεράκι 😉
Εισαι κομπλε! Μολις τελειωσεις φωτο! 😀
 
Ευχαριστώ πολύ, είναι η κάσα της πορτούλας.
Το φαντάστηκα...
Είναι το πορτάκι για ΒΆΖΕΙΣ τα πουλιά γιατί για να τα πιάνεις από εκεί θα πρέπει να έχεις το χέρι του Φασούλα... 😉
 
Το φαντάστηκα...
Είναι το πορτάκι για ΒΆΖΕΙΣ τα πουλιά γιατί για να τα πιάνεις από εκεί θα πρέπει να έχεις το χέρι του Φασούλα... 😉

Έτσι ακριβώς, μόνο θα μπαίνουν 👍
 
Καλώς τον. Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου.
... Και μια και το θέμα έχει να κάνει και με την κατασκευή σου, θα ήθελα να σου πω, ότι καλύτερα σήμερα να κάνεις έναν ίσως πιο αποτελεσματικό προγραμματισμό (έστω αφήνοντας κάποιες λεπτομέρειες ως εκκερμείς για αργότερα) παρά τελικά η κλούβα που θα φτιάξεις να αποδειχθεί σύντομα δύσκολη στη χρήση της.
Εφόσον δεν μπορέσεις να μετακινήσεις το πορτάκι, ίσως θα μπορούσες εσωτερικά στην κλούβα να κάνεις πρόβλεψη για να βάλεις "χωρίσματα" ώστε να μειώνεις όποτε χρειάζεται τον χώρο και να φέρνεις τα πουλάκια πιο κοντά στην πόρτα για να τα πιάσεις. Π.χ. σκέψου κάποιο να είναι άρρωστο ή χτυπημένο και στην προσπάθειά σου να το πιάσεις για να το φροντίσεις, να σου φύγει άλλο πουλάκι ή ότι κάποια στιγμή και τα μικρά πουλάκια (να τα χαίρεσαι, είναι πράγματι πάρα πολύ όμορφα) θα μεγαλώσουν και θα μαλώνουν ή θα θέλουν να ζευγαρώσουν μεταξύ τους ή με τους γονείς κλπ.
Αυτό με άλλα λόγια που θα ήθελα να σου προτείνω (πέραν του να σε καλωσορίσω) είναι ότι, αν επιτρέπουν οι διαστάσεις της κλούβας σου, να προνοήσεις για θέσεις (στα τεχνικά είμαι εντελώς, ας το πω ευγενικά άσχετος) διαδρόμων ή μικρών κενών στις οποίες με χωρίσματα θα μπορεί να "διαμερισματοποιηθεί" η κλούβα σου.
 
Καλημέρα, να τα χαίρεσαι. Πολύ καλη προσπάθεια. Και εγώ θα συμπλήρωνα πως είναι καλο με κάποιον τρόπο να μπορουν να υπάρχουν πιθανά διαμερίσματα γιατί όταν χρειαστεί δεν θα μπορείς να πιάσεις πουλάκι. Τώρα που είναι στην αρχή η κατασκευή της μπορεί να γίνει. Επίσης να προβλέψεις θέση για να μπορεί να μπεί ποτίστρα με μπίλια. Ειδικά στην κλούβα είναι πολύ χρησιμη γιατί δεν λερώνεται το νερό από τα αρκετά πουλια.
 
Καλώς ήρθες Κώστα.
Ξεκίνησα με ένα καναρινάκι timbrado σαν δώρο για την κορούλα μου (ξέρετε εσείς...χα χα χα), και μετά έπεσε η ιδέα να κάνουνε και μωράκια...
Έχοντας και εγώ την ιδία αφετηρία σου εύχομαι ολόψυχα να χαίρεσαι την κορούλα σου και τα πουλάκια σου.
Όσο για την κλούβα,όταν η αρχή δημιουργείτε από αγάπη το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι άσχημο.
Να το ευχαριστιέσαι ότι και να κάνεις.
 
Για την κλούβα, αν έλεγα μια γνώμη,θα ήταν, να μην γίνει με βάθος πέραν των 60cm και χώρισμα οπωσδήποτε στο 1/3 του πλάτους(40-80). Πολλές πόρτες με ελατήριο και πρόβλεψη για συρτάρι βάσης ή πέρασμα ειδικού χαρτιού καθαριότητας.
 
Φίλε μου να τα χαίρεσαι και μπράβο σου που μπήκες στη διαδικασία να φτιάξεις κλούβα για να είναι άνετα τα καναρινάκια. Αν θέλεις ένα σχόλιο για την κατασκευή και αφού έχεις dexion θα σου έλεγα πως η πόρτα κάτω γωνία δεξιά θα σε κουράσει σε κάθε παρέμβαση που θα θελήσεις να κάνεις εσωτερικά στην κλούβα. Μπορείς κατά την γνώμη μου να μειώσεις το ύψος της κλούβας κόβοντας τα σίδερα. Αν τα 90cm ύψος γίνουν 50cm δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα γιατί το σημαντικό στην κλούβα πτήσης είναι το μήκος και όχι το ύψος. Θα σου περισσέψουν και 4 κομμάτια των 40cm για να κάνεις την πόρτα εκεί που θέλεις για να σε βολεύει και καλύτερα! Γνώμη μου!
[automerge]1587115816[/automerge]
Αν πάλι το ύψος είναι 120cm τότε αν βολεύει στο χώρο που θα την βάλεις γύρισε την και κάνε το 120cm μήκος θα είναι πιο χρήσιμο για τα καναρίνια! Καλως όρισες και από εμένα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα, χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη.
Άργησα λίγο αλλά ήταν υπερπληρης αυτές οι μέρες.
Να ξέρετε ότι διαβάζω και λαμβάνω σοβαρά υπόψιν όλες τις συμβουλές και προτροπές σας, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που ήρθα εδώ, του κεφαλιού μου έκανα και μόνος μου 😋
Στο δια ταύτα τώρα, από την αρχική ιδέα που είχα μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολλές φορές σχέδιο, δεν θα είναι υπερβολή να πω ότι τα έχω λύσει και δέσει και κόψει πάνω από 4 φορές με γνώμονα το τελικό αποτέλεσμα και την ευχρηστία.
Έτσι εγκατέλειψα τον πάτο με πλακάκια (λόγω βάρους) και έβαλα πλέγμα 12χ50 στο οποίο θα στρώνω χαρτί (σαν ρολό θα μπαίνει και θα βγαίνει, εγκατέλειψα την στερέωση σε ύψος πάνω στο τοίχο και τελικά θα βάλω ροδάκια με φρένο, έκανα την τελική βαφή με πράσινο για πιο φυσικό αν και τελικά ήταν πιο ωραίο το κεραμιδί και έβαλα και την οροφή.
Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι οι πόρτες... Βρήκα ένα κομμάτι dexion ακόμα για την πόρτα οπότε την σήκωσα σχεδόν μέχρι την μέση αλλά είναι προφανές όπως είπατε ότι θα χρειαστώ και άλλες οπότε τίθεται το θέμα ΠΩΣ. Το πλέγμα που έχω είναι "μαλακό" για να μπορεί να λειτουργήσει σαν πλαίσιο οπότε σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ξύλο οπότε τίθεται θέμα ελατηρίου τι και πως...
Φωτογραφίες σε λίγο.
 
Το πλέγμα που έχω είναι "μαλακό"
Η γνώμη μου. Δεν κάνει για την πρόσοψη.Θα ντύσεις όλο το υπόλοιπο και στην πρόσοψη κουνελόσυρμα με μελετημένες πόρτες ελατηρίου
 
Back
Top