Αναπαραγωγή Το χτίσιμο της φωλιάς άρχισε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το χτίσιμο της φωλιάς άρχισε. Η θηλυκιά άρχισε να κάθεται στη φωλιά της και να στρώνει το υλικό με το σώμα της. Ο αρσενικός βέβαια, δεν ανταποκρίνεται ακόμη. Παραμένει σιωπηλός και σοβαρός. Όταν ολοκληρωθεί το χτίσιμο να βγάλω το χώρισμα ή να περιμένω το κελάηδημα του αρσενικού που θα αποδεικνύει το πυρωμα του;
 
Το χτίσιμο της φωλιάς άρχισε. Η θηλυκιά άρχισε να κάθεται στη φωλιά της και να στρώνει το υλικό με το σώμα της
Αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή για να βγάλεις το χώρισμα, αλλά ο αρσενικός σου φαίνεται ότι δεν είναι έτοιμος αφού
Παραμένει σιωπηλός και σοβαρός
 
Ο πρωταρχικός σε μια αναπαραγωγική προσπάθεια δεν ειναι να βγάλουμε πουλακια, αλλά να βγαλουμε πουλάκια υγιή με την μικρότερη δυνατη καταπονηση για τους γεννητορες.

Αυτό συμβαίνει οταν έχει γινει σωστη προετοιμασία, στην σωστη εποχη και εχουμε "συγχρονίσει" το ζευγαρι.

Ενα ετοιμο θηλυκο με ενα ανέτοιμο αρσενικο θα δώσει ασπορες γεννες και καταπονηση του θηλυκου.
 
Ο πρωταρχικός σε μια αναπαραγωγική προσπάθεια δεν ειναι να βγάλουμε πουλακια, αλλά να βγαλουμε πουλάκια υγιή με την μικρότερη δυνατη καταπονηση για τους γεννητορες.

Αυτό συμβαίνει οταν έχει γινει σωστη προετοιμασία, στην σωστη εποχη και εχουμε "συγχρονίσει" το ζευγαρι.

Ενα ετοιμο θηλυκο με ενα ανέτοιμο αρσενικο θα δώσει ασπορες γεννες και καταπονηση του θηλυκου.
Συμφωνώ μαζί σου, φίλε μου! Θα περιμένω λίγο ακόμη και μόλις ενεργοποιηθεί το αρσενικό, θα βγάλω το χώρισμα. Το θηλυκό είναι σίγουρα πυρωμένο, γιατί είδα με τα μάτια μου το... Επίμαχο σημείο. Λίγη υπομονή ακόμη νομίζω πως δε βλάπτει...
 
Νωρις δεν ειναι για ζευγαρωμα καναρινιων; Εγω ελεγα να ξεκινησω τη διαδικασια το Μαρτιο! Βεβαια εγω τα εχω εξω!
Ναι, είναι νωρίς. Τον Μάρτη είναι καλύτερα.
 
Είναι δυνατόν αυτό μετά από μόλις μία εβδομάδα συνύπαρξης και βατεματος της θηλυκιά από τον αρσενικό;
Είναι. Όπως εξηγήσαμε και σε προηγούμενα μηνύματα, αυτό οφείλεται στις συνθήκες του περιβάλλοντος χώρου και στη διατροφή.
 
Το θηλυκό καναρίνι κάθεται συνεχώς στη φωλιά για πέμπτη μέρα μετά τη γέννα δύο αυγών. Να θεωρήσω ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημένα;
Οχι, και άσπορα να είναι πάλι θα κάθεται να τα κλωσάει. Γενικά αν έκανες μια ωοσκόπηση θα ήταν ότι καλύτερο.
 
Για 18η μέρα η θηλυκιά κάθεται πάνω στα αυγά σχεδόν όλη τη μέρα. Η ωοσκοπηση που έκανα δυστυχώς δεν βοήθησε να βγάλω συμπέρασμα για το αν είναι άσπορα τα αυγά. Παρακαλώ, τη βοήθεια σας;
 
Θα πω και εγώ την γνώμη μου χωρίς να έχει ιδιαίτερη βαρύτητα γιατί καινούργιος είμαι και εγώ. Φίλε μου μετά από 18 μέρες νομίζω πως στο χέρι να το πιασεις το αυγό θα καταλάβεις αν είναι γεμάτο η άδειο. Πλέον μετά από τοσες μέρες δεν μιλάμε για άσπορο αλλά για κλούβιο. Λογικά αν δεν ήταν από την αρχή άσπορο το νεογνό μέσα στο αυγό θα έχει αποκτήσει κάποιο βάρος, όποτε νομίζω πως με το χέρι και μόνο θα μπορούσες να το καταλάβεις αν είναι άδει η γεμάτο. Έτσι πιστεύω εγω...
[automerge]1581758666[/automerge]
Όχι απαραίτητα.

Για να ξέρεις αν είναι γονιμοποιημένα ή όχι, πρέπει να κάνεις ωοσκόπηση την 6η-7η μέρα επώασης. Εδώ μπορείς να δεις με ποιον τρόπο κάνουμε ωοσκόπηση.
Δηλαδή Σταύρο αν δεν κάνεις την 6η ή 7η μέρα μετά δεν μπορείς να κάνεις δεν φαίνεται τίποτα; (Για να ξέρω δηλαδή γιατί όπου ναναι θα τα βάλω και εγώ!
 
Για 18η μέρα η θηλυκιά κάθεται πάνω στα αυγά σχεδόν όλη τη μέρα. Η ωοσκοπηση που έκανα δυστυχώς δεν βοήθησε να βγάλω συμπέρασμα για το αν είναι άσπορα τα αυγά. Παρακαλώ, τη βοήθεια σας;
Αφού το έχει τόσο μεράκι και αφού έφτασες ως εδώ, άφησέ την το σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα μάζεψε τα.

Δηλαδή Σταύρο αν δεν κάνεις την 6η ή 7η μέρα μετά δεν μπορείς να κάνεις δεν φαίνεται τίποτα;
Φαίνεται. Για την ακρίβεια, όσο περνούν οι μέρες τόσο περισσότερο σκούρο και αδιαφανές γίνεται το αυγό στην ωοσκόπηση. Πάνω στη βδομάδα όμως αρχίζει να ξεχωρίζει καθαρά, οπότε προτείνεται ως ένας ασφαλής χρόνος για να διαχειριστείς τις φωλιές σου έγκαιρα.
 
Αφού το έχει τόσο μεράκι και αφού έφτασες ως εδώ, άφησέ την το σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα μάζεψε τα.


Φαίνεται. Για την ακρίβεια, όσο περνούν οι μέρες τόσο περισσότερο σκούρο και αδιαφανές γίνεται το αυγό στην ωοσκόπηση. Πάνω στη βδομάδα όμως αρχίζει να ξεχωρίζει καθαρά, οπότε προτείνεται ως ένας ασφαλής χρόνος για να διαχειριστείς τις φωλιές σου έγκαιρα.
Οπότε το σημαντικό για την 6η η 7η μέρα είναι η διαχείριση της φωλιάς. ΟΚ ευχαριστώ !
 
Οπότε το σημαντικό για την 6η η 7η μέρα είναι η διαχείριση της φωλιάς
Σωστά. Ειδικά σε εκτροφές με πολλά ζευγάρια πρέπει να γνωρίζεις τι ακριβώς έχεις, τι μπορείς να περιμένεις και πως να αποφύγεις να κουράσεις υπερβολικά τα πουλιά. Ειδικά αν χρησιμοποιείς παραμάνες (βλ. https://community.petbirds.gr/threads/Η-παραμάνα-στην-αναπαραγωγή-των-ωδικών-πτηνών.35136/)
 
Αφού το έχει τόσο μεράκι και αφού έφτασες ως εδώ, άφησέ την το σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα μάζεψε τα.


Φαίνεται. Για την ακρίβεια, όσο περνούν οι μέρες τόσο περισσότερο σκούρο και αδιαφανές γίνεται το αυγό στην ωοσκόπηση. Πάνω στη βδομάδα όμως αρχίζει να ξεχωρίζει καθαρά, οπότε προτείνεται ως ένας ασφαλής χρόνος για να διαχειριστείς τις φωλιές σου έγκαιρα.
Οπότε φίλε μου, αφού αφαιρέσω τα αυγά όπως μου λες, να προετοιμάσω πάλι τη φωλιά για μια ακόμη γέννα ή να αφήσω τη θηλυκιά να ξεκουραστεί μερικές μέρες;
 
Back
Top