Αναπαραγωγή Το χτίσιμο της φωλιάς άρχισε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν σκοπεύεις εσύ να τα αφήσεις να πάνε σε δεύτερη γέννα, τότε ξεκινάς σχολαστική καθαριότητα των πάντων και στήνεις το κλουβί για να προχωρήσουν. Θα ξεκινήσουν και πάλι όταν επιλέξουν αυτά.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, διάβασε αν θέλεις μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την αναπαραγωγή των καναρινιών.

Για ότι απορία έχεις, γράψε εδώ να τη συζητήσουμε.
 
Αν σκοπεύεις εσύ να τα αφήσεις να πάνε σε δεύτερη γέννα, τότε ξεκινάς σχολαστική καθαριότητα των πάντων και στήνεις το κλουβί για να προχωρήσουν. Θα ξεκινήσουν και πάλι όταν επιλέξουν αυτά.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, διάβασε αν θέλεις μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την αναπαραγωγή των καναρινιών.

Για ότι απορία έχεις, γράψε εδώ να τη συζητήσουμε.
Ευχαριστώ πολύ!
 
18η ημέρα από τη γέννα των αυγών ή από την ημέρα που η θηλυκιά "βιδώθηκε" στη φωλιά;
Άκυρο, τώρα από ό,τι καταλαβαίνω είμαστε στην 21η ημέρα από το 2ο αυγό. Όταν θα αφαιρέσεις τα αυγά, αν θέλεις, άνοιξέ τα να δεις αν υπήρχαν μέσα πουλάκια που για κάποιον λόγο δεν εκκολάφθηκαν.
Οπότε το σημαντικό για την 6η η 7η μέρα είναι η διαχείριση της φωλιάς. ΟΚ ευχαριστώ !
6η ή 7η ημέρα από τη στιγμή που το θηλυκό κάθεται στη φωλιά σχεδόν μόνιμα. Πολλοί από εμάς, υπολογίζουμε τις ημέρες από την απόθεση του 3ου αυγού κι έπειτα.
@stra.tsa, προσωπικά αναλόγως με το αν τα αυγά ήταν ένσπορα ή όχι, αν έβγαζα συμπέρασμα δλδ, ανοίγοντάς τα, θα άφηνα το ζευγάρι μαζί ή θα τους χώριζα για λίγο καιρό (αντίστοιχα)
 
Αν σκοπεύεις να ανοίξεις τα αυγά, (σου το προτείνω και εγώ) φρόντισε να διαβάσεις πριν αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Εμβρυϊκή-νέκρωση-στα-πτηνά.17711/ και τους συνδέσμους που προτείνονται στο τέλος του. Θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τους λόγους που προκάλεσαν το θάνατο των εμβρύων μέσα στο αυγό ώστε να το αποφύγεις κατά το δυνατόν την επόμενη φορά.
 
Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε καλά !
Το τελευταίο από τα 9 αυγά που γέννησε συνολικά η καναρίνα μου δεν ήταν κλουβιο και έχει βγει ένα υγιέστατο μωράκι. Έπειτα από 8 μέρες στη φωλιά, θα ήθελα να την αλλάξω και να μεταφέρω το μωρό σε μια καθαρή. Το ερώτημα μου είναι : θα πρέπει εγώ να "κτίσω" τη φωλιά με το νήμα ή να αφήσω τη θηλυκιά να το κάνει μόνη της από την αρχή ;
Ευχαριστώ !
 
Καλημερα, βαζεις το νημα και το στρωνεις με ενα πορτοκαλι.
Ευχαριστώ πολύ ! Έπειτα από πόσες μέρες να αλλάξω πάλι τη φωλιά με καθαρή ;
 
Στο μεταξύ, ενώ η θηλυκιά ακόμη κλωσαει, ο αρσενικός έχει γίνει πολύ... Δραστήριος. Βατεύει συνεχώς τη θηλυκιά σε κάθε ευκαιρία. Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι; Μηπως χρειάζεται και μια δεύτερη φωλιά ;
 
Back
Top