Ασθένειες Το 2 μηνών ρίνγκνεκ μου είναι πολύ ήσυχο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariam

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2022
Μηνύματα
42
Πόλη
nikaia
Εχω αποκτησει ένα δυο μηνων ρικνεκ ομως φοβάμαι ότι κατι δεν πάει καλά το πήγα στον πτηνιατρο και ευτυχώς δεν εχει ακαρεα ειναι καθαρό και εγω απο τον πανικό μου επειδή είχε το ίδιο τραυματίσει την ουρά και ειδα αιμα γι αυτο το πήγα του έκανε και εξεταση κοπρανων και είπε ότι ειναι καθαρό μια χαρά είπε να το ταΐζω όταν αδειαζει ο προβολοσ Του και ξέχασα να τον ρωτήσω περισσότερα ειναι ήσυχο φωνή δεν βγάζει τρώει την κρέμα του τσιμπάει και λίγο μηλο καρότο κοιμαται και στο ένα πόδι πρώτη φορά το βλέπω αυτο ειναι πολυ ήμερο ήσυχο δεν ξερω τι να πω ούτε την φωνή του δεν εχω ακούσει
 

Συνημμένα

  • A43EF691-C88F-4058-87EA-162E2C1354EF.webp
    A43EF691-C88F-4058-87EA-162E2C1354EF.webp
    156,8 KB · Προβολές: 136
  • CE2EE7AC-F863-4E8C-8713-A29E56675DA2.webp
    CE2EE7AC-F863-4E8C-8713-A29E56675DA2.webp
    115,2 KB · Προβολές: 26
  • 25F22D3B-8354-4F93-B9F9-3715A03BBF30.webp
    25F22D3B-8354-4F93-B9F9-3715A03BBF30.webp
    116,5 KB · Προβολές: 27
  • BF713A2B-C887-4828-BD37-B6C73024AE58.webp
    BF713A2B-C887-4828-BD37-B6C73024AE58.webp
    116,8 KB · Προβολές: 27
  • 53CDB819-1D37-4108-95EC-0D0E929F866D.webp
    53CDB819-1D37-4108-95EC-0D0E929F866D.webp
    98,7 KB · Προβολές: 27
Το πουλάκι είναι μωρό. Τα μωρά δεν βγάζουν πολλές κραυγές εκτός απο αυτήν που ζητάνε φαγητό. Σε αυτή τη φάση πρέπει να παίρνει τρία ταίσματα την ημέρα και σε πόσότητα όσο σου ζητάει, δείχνει μικρό για κάτι λιγότερο. Ελπίζω να γνωρίζεις να φτιάξεις σωστά την κρέμα του.

Είναι το διάστημα που είναι καλό να το "βομβαρδίσεις" με όσα περισσότερα αντικείμενα μπορείς ή σκοπεύεις να εισάγεις στη ζωή του, παιχνίδια, χάρνες (λουράκι για βόλτες) κτλ. Τώρα είναι πιο δεκτικό απο ποτέ και αν μάθει απο τώρα να μην τρομάζει με τα σχήματα και τα χρώματα των παιχνιδιών δεν θα έχεις πρόβλημα αργότερα να ανοίγεις το κλουβί του και να του δίνεις οποιοδήποτε καινούριο παιχνίδι.

Πως τραυμάτισε την ουρά του το ίδιο? Μπορούμε να δούμε φωτογραφίες?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος για την ουρά το είδε ο γιατρός εγω ειδα αιμα επειδή ειναι άσπρο φαίνεται πολυ έντονο και φοβήθηκα παρα πολυ ο γιατρός το είδε μου το έδειξε και τα έβγαλε αφού τα είχε σπάσει μάλλον επειδή καθαριζότανε όσο για το φαΐ δεν βγάζει αχνα εχω την ωρα του που το ταΐζω τρώει και απο μόνο του λίγο μου είπε ομως ο γιατρός να μην το φορτώνω με πολυ φαΐ και φουσκώνει έντονα ο πρόβολος του θα πιάνω και όταν ειναι ευθεία θα το ταΐζω να του βάζω σπορακια και φρούτα τριμμενα και να του δίνω δυο φορές κρέμα εχει γεννηθεί 2οςτου 2022 και μάλλον θηλυκό είπε απο την λεκάνη του το κατάλαβε για την φωνούλα του ομως με ανυσηχει που δεν ακούγεται ήμερο πολυ έρχεται πανω μου κοιμαται πανω μου πεταει το αφήνω σε ένα δωμάτιο με κουβέρτες κουρτίνες κλειστές μην χτυπησει και βάζω και τα χέρια μου γιατί φοβάμαι λέτε να εχει κατι να ειναι άρρωστο και να μην το είδε ο γιατρός η ξερω γω δεν θα το έβλεπε τι να πω ίσως ανησυχώ υπερβολικα
 
@Φοίβος χτες μετά απο ανυσηχια δικη μου ότι κατι δεν πάει καλά την πήγα στο γιατρο (Αχιλλέας ακριβός)του πήρε μέσα απο το στόμα με μια μπατονέτα υγρό και κόπρανα τα εξέτασε και μου έδωσε για τρεις μέρες νυσταμισιν 0,2 μλ δεν μου είπε τι εχει γιατι με είδε τόσο πανικόβλητη έως υστερίας μην μου πάθει κατι και μου είπε καθαρά να δώσω αυτο και Παρασκευή μιλαμε ξανα στο μόνο που μου απάντησε στην ερώτηση που του έκανα αν θα ζήσει μου πει γιατί τι εχει λογικά καλό σημάδι έτσι δεν ειναι
 
δεν μου είπε τι εχει
Αντιλαμβανεσαι οτι αυτο δεν εχει καμια απολυτως λογικη και χρησιμοτητα.
Το nystamysyn δινεται για μυκητες και οταν μιλαμε για μυκητες η αγωγη δεν ειναι ποτε μονο για 3 ημερες.
 
@tony Forpusαυτο είπε ο κτηνίατρος δεν το έκανα απο μόνη μου ειναι επιστήμονας εχει ειδικότητα στην κτηνιατρική και πτηνιατρικη δεν νομίζω να του δώσει κατι έτσι για πλάκα και ίσως να το πήγα πολυ νωρίς που ίσα ίσα να το είδε
 
@mariam

Εχεις παει ποτε εσυ ή καποιος δικος σου ανθρωπος σε γιατρο και εχεις φυγει με αγωγη χωρις να ξερεις τον λογο?
Δε νομιζω.
Αρα το να μην ξερεις τι εχει το πουλακι και γιατι παιρνει nystamysyn,ειναι εκτος λογικης.
Οσα πτυχια και να εχει ο επιστημονας,το αποτελεσμα ειναι οτι πηγες,πληρωσες και τελικα δεν ξερεις τι εχει το πουλακι.
 
@Tony Forpus σημασία εχει να ειναι καλά και όπως ειπα παραπάνω μπορεί να με είδε πως ειμουν και να μην ηθελε να με πανικοβάλει περισσότερο η να με κανει να αγχωθώ γιατι όταν πήγα ήμουν τόσο χαλια που τρόμαξε και ο ίδιος όσο για τα λεφτα δεν μου πήρε φράγκο ο άνθρωπος παρα μόνο στην πρώτη επίσκεψη που είχα πάει με το φτερό του που είχε πληγώσει
 
@mariam

Οπως σου εξηγησα και παραπανω οταν φευγεις απο εναν γιατρο οφειλεις να ξερεις ποια ειναι η διαγνωση και να γινεται αιτιολογηση της αγωγης.
Το nystamysyn ειναι φαρμακο που διδεται οταν υπαρχουν μυκητες,κανενας μυκητας δεν γιατρευεται σε 3 ημερες.
 
Ναι αυτο@ΙΩΑΝΝΗΣ@ εγινε δεν έδινα σωστή θερμοκρασία την κρέμα του είχε χαλασει το θερμόμετρο και δεν το πήρα χαμπάρι αυτο φτιάχνεται ομως έτσι αλλά παρολαυτα παραμένει πολυ ήσυχο ούτε μίλια ούτε ένα τσίου κοιμαται τρώει κοιμαται τρώει τι να κάνω άλλο
 
κοιμαται τρώει κοιμαται τρώει τι να κάνω άλλο
Όταν ολοκληρωθεί η θεραπεία με την αντιβίωση να μιλήσεις πάλι με το Γιατρό και καλό θα ήταν να το ξαναδεί.
Ρώτησε αν χρειάζεται να δώσεις πολυβιταμίνες ή κάτι άλλο για να βοηθηθεί περισσότερο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@αυτο το νυσταμυσιν που πέρνει θα γίνει καλά και που οφείλεται ότι ειναι τόσο οκνό του δίνω αυγό τροφή μιλλετ και
[automerge]1649870748[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ του δίνω αυγό τροφή και μιλλετ και τα τρώει ομως φωνή δεν εχω ακούσει
 
Την αντιβίωση την δίνεται εσείς στο στόμα του μικρού ?
Αντιμυκητισιακο είναι Γιάννη,δεν πρόκειται για αντιβίωση.
Κι αν θέλεις την γνώμη μου έχει δοθεί στα κουτουρού.
Πέρα από το γεγονός ότι κανένας μύκητας δεν αντιμετωπίζεται σε 3 ημέρες,έχει δωθει αγωγή χωρίς να έχει προσδιοριστεί το είδος του μύκητα.
Εκ περιγραφης έχουμε ένα πουλάκι με φυσιολογική διαδικασία πεψης.
 
@tony Forpusσε παρακαλω πες μου τι να κάνω εχω πανικοβληθεί και αν εισαι γνωστής περί παπαγάλων θα ήθελα πολυ την γνώμη σου εγω δεν είμαι γνωστής σε παπαγάλων δυο μηνων μου κανει ομως φοβερή εντύπωση ότι ειναι παρα μα παρα πολυ ήσυχο ούτε φωνή ούτε κιχ μιλαμε τρώει κοιμαται (μαμ κακά και νάνι) ούτε παιχνίδι ούτε τιποτα τον ταΐζω κρέμα τρεις φορές με θερμοκρασία 37 μισό το πολυ το ζυγίζω στον γιατρό ήταν 112 γραμμάρια δλ προχτές και σημερα 128 γραμμάρια νερό δεν του δίνω εχει λέει η κρέμα παρολαυτα εχει μέσα στο κλουβι του και νερό και μιλλετ και αυγό τροφή τι εχει το ζωάκι μήπως εγω φταίω καπου βοήθησε με να ησυχασω εχω τόσες τύψεις ότι του κάνω κακό εχω χάσει τον ύπνο μου ότι μου πεις θα ειναι πολυ χρήσιμο ίσως να ησυχασω σημερα να μπορέσω να κοιμηθώ δεν εχω ξαναδεί τόσο οκνό να πω ήσυχο να πω δεν ξερω πως να το εκφράσω ζωάκι
 
@mariam

Μαρία,ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
Οι γνώσεις που έχει ο καθένας μας εδώ και εκφράζει την άποψη του προέρχονται από προσωπικές εμπειρίες και μελέτη βιβλίων,άρθρων κτλ.
Πότε δεν θα σε προτρεψω να μην ακολουθήσεις την γνώμη του γιατρού άλλα παράλληλα δεν μπορώ να μην σχολιάσω και να εκφέρω γνώμη όταν πιστεύω ότι κάτι πάει στραβά και πίστεψε με έχουμε "πιασει" πολλές φορές λαθος τους γιατρούς.
Αυτό ως μια γενική παρατήρηση.

Πάμε όμως στο θέμα σου τώρα.
Αρχικά όποιος σου πούλησε ένα πουλάκι σε αυτή την ηλικία όταν έχεις μηδενική εμπειρία,είναι εγκληματίας.
Δεύτερον πες μας πόσο καιρό έχεις το πουλάκι στην κατοχή σου και ποια κρέμα του δίνεις σε τι συχνότητα και με ποιον τροπο(κουταλάκι,σύριγγα κτλ)
Στη συνέχεια πες μας αν το πουλάκι έχει από την αρχή αυτή την ήσυχη συμπεριφορά που μας περιγράφεις ή άλλαξε η διάθεση του στην πορεία.
Επίσης πες μας αν πριν το ταΐσεις παρατηρείς να έχει φαγητό στον προλοβο του από προηγούμενο τάισμα.
 
Back
Top