Ασθένειες Το 2 μηνών ρίνγκνεκ μου είναι πολύ ήσυχο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@tony Forpusτο πουλάκι το εχω 7 μέρες ακριβώς απο την αρχη που το έφερα σπίτι ούτε μίλια κιχ δεν έβγαλε του δίνω κρεμα τρεις φορές την μέρα κατόπιν συμβουλή αφού ενδιάμεσα τρώει και μόνο του ειδικά ένα μπαστούνι μιλλετ καθε μέρα και όχι δεν εχει φαΐ στον πρόβολο του μέχρι το επόμενο τάισμα και αυτο μου το εξήγησε ο γιατρός μου έδειξε που θα πιάνω δλδ το ζυγίζω και ήταν Τρίτη 112 και τωρα 128 γραμμάρια με σύριγγα το ταΐζω στο πλάι άλλωστε ανοίγει μόνο του το στόμα και άμα δεν θέλει άλλο φεύγει και η κρέμα λεγεται Ψιτ τάκους και αυτο μου είπαν να παρω ολα κατά γράμμα τα ακολούθησα εκτός απο δυο πρωτεσ μέρες που είχε χαλασει το θερμόμετρο και η κρέμα ήταν στους 35 βαθμούς πηρα καινούργιο αμέσως αλλα το είχα πάει ήδη στο γιατρό και αυτο που με ανησύχησε περισσότερο ειναι που δεν άκουγα την φωνή του ούτε κιχ λέμε ήσυχο λες και ειναι μουγγό ούτε ζωηρό ειναι ούτε παιζει όπως εχω ένα κοκατιλ αλλα αυτο ειναι άγριο και χρονιαρικο δεν ξερω πανικός τύψεις φοβερές εγκληματίας είμαι έτσι το βλέπω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@mariam

Το πουλακι θα επρεπε να το παρεις απογαλακτισμενο για να μην εχεις τετοια θεματα.

Αν ο προλοβος αδειαζει σε φυσιολογικο χρονο και δεν μενει φαγητο ως το επομενο ταισμα σημαινει οτι η πεψη γινεται σωστα.
Το πουλακι ειναι μωρο,δεν μπορει να συγκριθει με ενα χρονιαρικο και αγριο πουλι.

Αν παρουσιαζει σημαδια ασθενειας δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι ντε και καλα απο λαθος στο ταισμα,μπορει να συμβαινουν χιλια δυο αλλα πραγματα.
Αν παρουσιαζει.
 
@tony Forpusόπως γιατί ο γιατρός είπε ειναι μια χαρά δεν εχει παράσιτα και εκτός αυτο τον ρώτησα ακριβώς θα ζήσει θα μου πάθει κατι και είπε γιατί τι εχει τιποτα δεν εχει ομως δεν μπορώ να καταλάβω πως ειναι έτσι τος ήσυχο υπάρχουν τέτοιοι παπαγαλοι να μην βγάζει ήχο να μην παιζει δεν ξερω πρώτη φορά το βλέπω αυτο ύπνος δεν μου κολλάει
 
Μα και εγω αυτο πιστευω οτι δεν εχει τιποτα το πουλακι,αλλα αμα δεν εχει τιποτε γιατι του δινει nystamysyn τοτε?
Οποτε ειτε εχει κατι ειτε ο γιατρος το εδωσε στα κουτουρου οπως εγραψα και πιο πανω.
 
@tony Forpusγίνεται αυτο να δίνει έτσι στα κουτουρού βλακεία μου που δεν ρώτησα πήρε δείγμα με μπατονέτα και κουτσουλιά το ειδα αλλά δεν ρώτησα η φωνή του ομως
 
Η φωνη απο μονη της δεν ειναι δειγμα ασθενειας ομως,οταν ζηταει τροφη δεν φωναζει?
 
@tony Forpusόχι δεν φωνάζει καθόλου δεν το εχω ακούσει κιχ δεν κανει ίσως επειδή εχει μόνιμα φαΐ και μετά την κρέμα την δίνω συγκεκριμένες ώρες πρωί μεσημέρι βράδυ δεν χάνω ώρα
[automerge]1649889116[/automerge]
@tony Forpusσκέφτομαι και λεω μήπως φταίει ότι ταξίδεψε μια μέρα ολοκληρη και πριν καλά καλά συνέλθει το πήγα στο γιατρό τρόμαξε και εκεί ταλαιπωρήθηκε και του ερθει μετά η όρεξη για φωνές και παιχνίδια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο πρόλοβος του (το στομάχι του) είναι άδειος το πρωί πριν το ταΐσεις? Σε αυτήν την ηλικία που ξεκινούν και τις σταθερές τροφές οι 35 βαθμοί της κρέμας δεν κάνουν κακό όπως σε ένα μωρό που δεν έχει βγάλει ακόμη φτερά.

Μπορεί απλά να είναι τρομαγμένο. Δεν ξέρουμε σε τι συνθήκες ζούσε πιο πριν και το σοκ που υπέστη ίσως είναι μεγάλο. Το ότι ανοίγει το στόμα του για να να φάει πάντως είναι ένα καλό σημάδι.
 
@Φοίβοςναι ναι πίτα ειναι και ανοίγει το στόμα του όταν με δει με σύριγγα ομως λαλιά μηδέν τιποτα κιχ
 
@Φοίβος ήρθε με φορτηγό απο Κομοτηνή μια μέρα ολοκληρη μέσα σε ένα φορτηγό μετά το πήρα εγω μίλια κιχ την ίδια μέρα και τρεις φορές έφαγε την αλλη μέρα το ίδιο ομως κιχ μετά την άλλη γιατρό και παραμένει μουγγο
 
@tony Forpusστην Κομοτηνή είναι πρέπει να τον αναφέρω μην τον εκθέσω τον άνθρωπο και μπορεί εκείνος με έστειλε όπως είπε μια χαρά και να φταίω εγώ για την κατάσταση του ζώου πάντως έστειλα και δείγμα σήμερα στο διαγνωστικό κέντρο στην Κομοτηνή θα τα εξαντλήσω όλα
 
@mariam

Εκείνος εκθέτει τον εαυτό του όταν δεν είναι σωστός εκτροφέας.

Μαρία άσε το πουλάκι στην ησυχία του και συνέχισε να ακολουθείς το πρόγραμμα ταισματος.
Κακώς έστειλες δείγμα στην Κομοτηνή γιατί το μόνο που θα συμβεί θα είναι να μπερδευτείς παραπάνω.

Ανέβασε ένα βίντεο να δούμε την συμπεριφορά του πουλιού.
 
@mariam Καλησπέρα. Με απόλυτα φιλική διάθεση νομίζω ότι τα βλέπεις όλα μέσα από ένα νέφος πανικού κ τύψεων κ μπορώ να πω ότι έως ένα βαθμό σε καταλαβαίνω. Όμως πρέπει να ηρεμήσεις γιατί από το υπερβολικό άγχος υπάρχει ο κίνδυνος να δημιουργηθούν προβλήματα ακόμα κ όταν δεν υπάρχουν. Συμφωνώ μέχρι κόματος με τον Tony Forpus κ θεωρώ ότι πρέπει πρωτίστως να ρωτήσεις τον πτηνιατρο τον λόγο που σου έδωσε το φάρμακο. Παρόλο που δεν έχω παπαγάλο βρίσκω πρώτα από όλα λογικό να έχει στρεσσαριστει το πουλάκι. Μετά θέλω να ρωτήσω εάν σε φοβάται καθόλου κ αν τρώει με όρεξη χωρίς πίεση από εσένα; Όσο για τον εκτροφέα δεν έχω λόγια! Επρεπε όμως κ εσύ να του το τονίσεις ότι δεν έχεις εμπειρία. Τέλος πάντων, πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις αλλά χαλάρωσε.
 
@MARY58ναι το πιστεύω ότι θα τα καταφέρω όσο για τον γιατρό τον ρώτησα για το φάρμακο και με ρώτησε αν έφτιαξε η διάθεση του και τα κακακια του να πέρνει βάρος μου είπε και πανω απο ολα στον ήλιο να το εχω ελπίζω να πάνε ολα καλά
 
@MARY58 δεν είπε κατι είπε να το πάρει και σημερα και άμα δεν φτιάξει η διάθεση του μέχρι δευτερα να πάω παλι δεν ξερω ο ως κανει να του δίνω βραστό αυγο πήρα και πελλετ πήρα και μιλλετ τρώει πάντως μόνο του για να δούμε ότι γίνει πάντως λεω βρε παιδι μου εχω τύψεις για ένα ζωάκι εχω πεθάνει λέμε και αυτή η γυναίκα τα παιδιά της σκότωσε και ειναι μια χαρά δεν το χωράει ο νους μου δεν το χωράει
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@mariam Μου κάνει εντύπωση που τον ρωτάς για το φάρμακο γιατί να το δίνεις κ αυτός να απαντά " Δώσε κ σήμερα..." χωρίς να σου λέει τον λόγο που το δίνεις. Προσωπικά θα άλλαζα πτηνιατρο. Κ αφού είσαι Νίκαια, θα πήγαινα στην κα Δουκάκη στον Πειραιά. Έχεις δίκιο που απορεις με την τύπισσα κ εγώ αδυνατω να το συλλάβω. Κ σε παρακαλώ βαλε Μαράκι καμμια τελεία, τα διαβάζω τρεις φορές μέχρι να καταλάβω! 😜😝
[automerge]1649945488[/automerge]
Επειδή είσαι αγχωμενη γράψε με λεπτομέρειες κάθε ερώτηση που θες να κάνεις στον πτηνιατρο που θα πας κ μην φύγεις πριν πάρεις απαντήσεις. Απλά. Σημείωσε τις συνήθειες του μωρού κ τις απορίες σου. Έτσι δεν θα σου διαφύγει κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58φαντασου ποσο αχγωμενη είμαι.Τρένο τα λεω χωρίς στάσεις.Σημερα λοιπόν απο το μεσημέρι και μετά άκουσα την φωνούλα του .Η ευτυχία στον ουρανό.Αφού κοιμήθηκα τρεις ώρες για μεσημέρι.Εφαγε μόνο του,ήπιε νερό ξανα έφαγε,έκανε βόλτες στο κλουβι και μετά κοιμήθηκε όπως και εγω .Η απόλυτη ευτυχία .Λες και κερδισα το Λόττο απο τζακ ποτ .Νομιζω ότι πάει καλά αυριο θα δω παλι τωρα κοιμαται αφού έφαγε κρέμα
[automerge]1649956892[/automerge]
@MARY58 απο τέλειες εεεεε και κόμμα έβαλα!
 
Back
Top