Γενικά Το blue timbrado μου

Elgrantenor

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2019
Μηνύματα
54
Πόλη
Αχαρνές
Τι χρώμα είναι αυτό? Μπορούμε να δούμε φώτο;
Από πού το πήρες; Μπορείς να μας το παρουσιάσεις σε κάποια φωτογραφία;
... (αν είναι blue, μήπως να πάρεις κι ένα Tibrando λευκό αντιθέτου φύλου; έχω την αίσθηση ότι οι απόγονοι θα βγουν λευκοί και blue, αν και δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και πουλιά με τα δύο χρώματα μαζί).
Και... Μήπως κάτω από το avatar να μας έγραφες και το μικρό σου όνομα;
Θα ξεκινήσω να δω τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου, απο τον Γενάρη θα ξεκινήσει μια προσεγμένη διατροφή ώστε να είναι έτοιμος για ζευγάρωμα τον Μάρτη. Βέβαια θελω να συμβουλευτω κάποιον πίνακα που να λεει για τις μίξεις χρωμάτων στα timbrados.

Τον τενόρο μας τον πήρα απο ενα petshop με εμπειρία χρόνων στα κανάρια απο το Γαλάτσι. Το blue είναι ενα ιδιαίτερο χρώμα απο σταχτί σιελ στο λαιμο και ανοιχτόχρωμα εσωτερικά πούπουλα. Θα ψάξω για ζευγάρι με cinnamon timbrado.

IMG-c84f83bbc96f93cbb7740dfd3954943a-V.webp IMG-61993e934c04cd3fba2c95629916207a-V.webp IMG-3c6f4c22bebc7c549bb1e0d22244a43d-V.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όμορφος πολύ.
Στο 27.38 του βίντεο έχει Πίνακα με τα χρώματα και γύρω στη 1.00.00 έχει και διάφορους συνδιασμούς, κάποιοι από τους οποίους περιέχουν lethal factor.
 
Αν θέλεις κοίταξε το βίντεο, ειδικά γύρω στη μία ώρα έχει και χρωματικούς συνδυασμούς ζευγαρωμάτων, κάποιοι από τους οποίους έχουν lethal factor, δλδ θνησιγόνα γονιδια. http://elit-timbrado.gr/polumesa/timbrado_colors.html
Για περισσότερες λεπτομέρειες νομίζω ότι ο Μάκης, @mgerom είναι καθ' ύλιν αρμόδιος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σιγά-σιγά Αχιλλέα και με πρόγραμμα. Να πούμε αρχικά οτι όταν κάποιος αγοράζει Τιμπράδο ενδιαφέρεται βασικά για την φωνή του πουλιού και όχι για το χρώμα. Το τελευταίο έρχεται πολύ αργότερα σαν επιθυμία κι' αφού πρώτα έχει εξασφαλισθεί η ποιότητα της φωνής. Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει οτι η μόνη απαγόρευση στην ποικιλία Τιμπράδο είναι το κόκκινο χρώμα. Αρα η αυγοτροφή που έχεις εκεί... Διώκεται ποινικά και τιμωρείται με πρόστιμο τουλάχιστον 20 ευρώ (επιεικώς) 😅 Ασε που μόλις την αφαιρέσεις θα δείς και τα πάτηθρα πολύ πιο καθαρά (αφού θ'απομακρυνθεί το λίπος της "αυγοτροφής" ). Η έκφραση ΜΠΛΟΥ είναι χρωματικός χαρακτηρισμός όλων των πουλιών της ΜΑΥΡΗΣ σειράς που συνδιάζονται με ΛΕΥΚΟ "λιπόχρωμα".
 
Ταυτόχρονα θα πρέπει να γνωρίζει οτι η μόνη απαγόρευση στην ποικιλία Τιμπράδο είναι το κόκκινο χρώμα. Αρα η αυγοτροφή που έχεις εκεί... Διώκεται ποινικά και τιμωρείται με πρόστιμο τουλάχιστον 20 ευρώ (επιεικώς) 😅 Ασε που μόλις την αφαιρέσεις θα δείς και τα πάτηθρα πολύ πιο καθαρά (αφού θ'απομακρυνθεί το λίπος της "αυγοτροφής" )
😀 όντως είναι απαγορευτικό το κόκκινο έχεις δίκιο. Είναι προσωρινή αυτη μέχρι να φτιαξω μια δικη μου μεσα στις επόμενες μέρες. Σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.
 
😀 όντως είναι απαγορευτικό το *κόκκινο έχεις δίκιο. *Είναι προσωρινή αυτη μέχρι να φτιαξω μια δικη μου μεσα στις επόμενες μέρες. Σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.
Να χαίρεσαι το καναρίνι σου Αχιλλέα!
*Αυτού του είδους (κόκκινη αυγοτροφή-βιταμίνη ή άλλο) οι αστοχίες ''δικαιολογούνται''
Σε σχέση με τον 🙂σεβασμό που ανέφερες ( #7 #9 ), να ξέρεις πως το θέμα της καθαριότητος,
είναι το Α και το Ω της υγείας των πουλιών.
Δώσε προσοχή στις πατήθρες, φρόντιζε να είναι πάντα καθαρές και ξύλινες. 😉
Από τα πόδια των πουλιών και κατ΄επέκταση που πατούν αυτά, ξεκινούν ασθένειες που είναι επίπονες και όχι πάντα αναστρέψιμες.
Φιλικότατα:)
 
Eδώ μερικές απο τις πιθανές διασταυρώσεις.
 

Συνημμένα

Ωραίος ο καναρινακος σου να τον χαίρεσαι!
Δώσε προσοχή στις πατήθρες, φρόντιζε να είναι πάντα καθαρές και ξύλινες.
Συμφωνώ απόλυτα! 🙂
 
Back
Top