Ασθένειες Το budgie μου έχει θέμα με το χρώμα της ίριδας στα μάτια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα budgie περίπου 5-6 μηνών το πρόβλημα είναι με τα μάτια του, το ένα έχει παραμείνει κατάμαυρο όπως όταν είναι μωρά το άλλο έχει αλλάξει φυσιολογικά, δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα στην όραση και δεν ξέρω γτ συμβαίνει αυτό, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 
Δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο κατα την γνωμη μου!Βαλε μας αν θες μερικες φωτογραφιες τα ματια του
 
Εγω μια χαρα τον βρισκω!Δεν ειναι μεγαλο και απλα μπορει το ενα ματι να το χρησιμοποιει πιο πολυ για προσοχη και γι αυτο το κανει ετσι δεν ξερω πως να το εξηγησω! Θα σου πουν και τα αλλα μελη😁
 
Θα ήθελα να κάνω και μια ακόμα ερώτηση επειδή γενικά δεν έχω είχα πολλές γνώσεις όταν πήρα τα παπαγαλάκια μου και σιγά σιγά μαθαίνω, το συγκεκριμένο παπαγαλάκι που έχω στείλει πριν όταν το αγόρασα από το pet shop δεν ήξεραν σίγουρα να μου πουν ηλικία και φίλο, το πήρα Αύγουστο και είχε ακόμα ραβδώσεις στο κεφαλάκι του και τα μάτια του ήταν μαύρα και έδειχνε μωράκι και υπέθεσε ότι ήταν εκεί γύρω στον 1 με 2 μήνες, ξέρει κάποιος να μου πει πιο σίγουρα ηλικία και φίλο; (μάλλον είναι αρσενικό)
 
Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί 😅, επειδή το έχω με την θηλυκιά μου και όλη την ώρα φιλιούνται θεώρησα ότι είναι αρσενικό αλλά το χαλινο με μπερδεύει, στην αρχή ήταν ροζ κάποια στίγμα έκανε ένα απαλό μπλε μωβ και τώρα είναι έτσι
 
Αυτα τα σημάδια δείχνουν ότι είναι θυληκο. Αυτό που λες φιλιούνται μπορεί να συμβαίνει και με πουλια ίδιου φύλου ή μπορεί η μία να ταΐζει την άλλη.
 
Πιστεύω πως τα μάτια του είναι μια χαρά. Το πουλάκι περνάει το στάδιο που η ίριδα των ματιών του θα γίνει γκρι κι αργότερα λευκή. Αυτό το στάδιο το περνούν γύρω στους 5-6 μήνεςζωής κι άρα κάπου εκεί το υπολογίζω. Επίσης πιστεύω ότι είναι αρσενικό.
 
@Φοίβος αυτό με την ίριδα το σκέφτηκα αλλά επειδή έχει ένα μήνα που είναι έτσι με προβλημάτισε, τώρα για το φίλο ελπίζω να είναι αρσενικό 😅γτ η αλήθεια είναι ότι αρσενικό ήθελα για να κάνω ζευγάρι όχι ότι με πειράζει και το θηλυκό γτ είναι γλυκα το άτιμο, ευχαριστωω
 
Back
Top