Ασθένειες Το budgie μου έχει φουσκωμένα φτερά και κοιμάται με το κεφάλι στην πλάτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andreas22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andreas22

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2014
Μηνύματα
36
καλησπερα το budgie μου φουσκωνει πολυ τα φτερα του και τωρα πριν το βαλω για υπνο και το σκεπασω γυρναγε το κεφαλακι του στην πλατη με φουσκωμενα φτερα... Ανυσιχω ... Νομιζω πως ειναι αρρωστο τι να κανω δεν εχουμε πτηνιατρο εδω και ο κτηνιατρος δεν ξερει τιποτα απο πουλια 😳☹ διαβασα για ριγανι ροφιμα που το αρεωνεις με νερο κανει;

οι κουτσουλιες ου ειναι κανονικες σφιχτες ασπομαυρες μικρες στρογγυλες
 
Για να μπορέσουμε όχι να βοηθήσουμε γιατί γιατροί δεν είμαστε αλλά να σε καθοδηγήσουμε με όσες γνώσεις έχουμε καθένας στον σωστό τρόπο ελέγχου της κατάστασης του πουλιού και των περαιτέρω ενεργειών σου, πρέπει να μας δώσεις κάποια στοιχεία παραπάνω.
Όταν άνοιξες το θέμα, συνάντησες πάνω πάνω μια παραπομπή σε ένα ερωτηματολόγιο.
Προσπάθησε να δώσεις στοιχεία γενικότερα για το πουλάκι αλλιώς κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει.
Εν προκειμένω, πόσον καιρό και πόσες φορές την ημέρα το έχεις παρατηρήσει να είναι φουσκωμένο και να κοιμάται;
 
λοιπον ειναι θυληκο budgie ειναι νεαρο προς ενηλικο, το εχω 3 μηνες το πηρα μαζι με ενα αλλο θυληκο μεγαλυτερο..,το καλοκαιρι το εβγαζα εξω το πρωι εως να νυχτωσει και μετα μεσα τωρα τα εχω μεσα λογω βροχων,τους δινω σπορους δεν ειναι χυμα απο πετ σοπ... Και χορτα κυριως βλυτα, τσακωνετε καμια φορα με το θυληκο αλλα οχι πολυ αγρια.. Τα συμτωματα τα εχει σημερα με το ναγυριζει το κεφαλακι του στην πλατη με φουσκωμενα τα φτερα... Το ροφιμα απο ριγανη θα του κανει καλο;

φουσκωμενο ειναι αρκετες φορες
 
Τώρα με την υγρασία ακάρεα και κοκκίδια κάνουν πάρτυ.
Δεν μπορούμε φυσικά να πούμε ότι το πουλάκι έχει κάτι από αυτά.
Πρέπει να το παρακολουθήσεις και φυσικά εν τω μεταξύ μπορείς να κάνεις χρήση των φυσικών προληπτικών μεθόδων, αφού πρέπει να γίνονται από καιρού εις καιρόν.
Θα έλεγα να ξεκινήσεις αύριο και για 3 μέρες με σκορδόνερο.
Επειδή μπορεί να μην πιει νερό να του δώσεις μερικές σταγόνες στο στόμα, με σύριγγα χωρίς βελόνα.
Μετά συνεχίζεις με ρηγανότσαγο για 5-6 μέρες ακόμα και το συζητάμε για ό,τι προκύψει.
 
σκορδονερο το αγοραζεις; η μπορεις να το φτιαξεις μονος σου;
 
Τώρα ετοίμασέ το.
Καθάρισε δύο σκελίδες σκόρδο και βάλε τις σε ένα μικρό μπουκαλάκι νερό ή 4 σκελίδες σε ένα μεγάλο μπουκάλι, βάλε το πώμα εννοείται και κλείσε το μπουκάλι και άσε το όλο το βράδυ.
Το πρωί δώσε στο στόμα μερικές σταγόνες και βάλε αυτό το νερό στην ποτίστρα. Αν ετοιμάσεις σε μεγάλο δοχείο, αύριο το πρωί, βγάλε τα σκόρδα από μέσα και βάλε το στο ψυγείο. Φυσικά όταν σερβίρεις το πουλάκι, θα έχεις αφήσει την ποτίστρα λίγη ώρα εκτός κλουβιού, να ζεσταθεί το νερό και να έρθει στην θερμοκρασία δωματίου. Κάνε 3-4 μέρες επανάληψη.
 
Καλημερα παιδια! Αντρεα λες οτι το μπατζι σου ηταν ετσι οταν πηγες να το σκεπασεις για υπνο... Τα μπατζι δεν κοιμουνται οπως ολα τα πουλια; Δηλαδη φουσκωμενα στο ενα ποδι και με το κεφαλι πισω;
 
καθε βραδυ σκεπαζω το κλουβι... Το παρατιρουσα και εκανε αυτην την κινησει αφου φουσκωνε τα φτερα του και μετα γυριζε το κεφαλι του και το εβαζε την πλατη του... Δεν το ειχε ξανακανει αυτο
 
Αυτο σου λεω Αντρεα... Ετσι κοιμουνται τα πουλια... Δηλαδη κατα τη γνωμη μου αφου δεν το κανει σε καποια αλλη φαση της ημερα δηλαδη το πρωι ή το μεσημερι δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο
 
κατι αλλο του εβαλα σκορδονερο ποσες μερες θα συνεχιζω να του βαζω;
 
Πόσες ώρες άφησες το σκόρδο στο νερό; Κοίτα αν πίνει νερό. Βάλε τέσσερις συνεχόμενες μέρες με φρέσκο διάλυμμα εννοείται καθημερινά.
 
Και το δικο μου ετσι κοιμαται. Δεν νομιζω οτι ειναι κατι παραξενο τα περισσοτερα πουλια ετσι κοιμουνται κυριως τα μικρα.
 
Back
Top