Φροντίδα Το budgie μου είναι άγριο και δεν ξέρω πως να το ημερέψω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Klejdi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Klejdi

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Μέγαρα
Γεια σας ειμαι ο κλεϊντι εχθες πηρα παπαγαλο budgie ηταν μικρος ισα ισα που πετουσε. Το προβλημα μου ειναι οτι ειναι αγριο πως να το ημερεψω. Σας παρακαλω βοηθηστε με να το ημερεψω.
 
Αρχικά να το χαίρεσαι. Το παπαγαλάκι σου δεν είναι άγριο και βιάζεσαι πολύ. Το πήρες χτες... άφησε το να συνηθίσει το κλουβι και τον χώρο και εσένα. Μη το κουνάς μη βάζεις χέρια και μιλά του χαμηλόφωνα.
 
@Klejdi μετά από μια εβδομάδα πάρε μια λιχουδιά (Μιλλετ, λίγο μήλο, ένα σποράκι) και βάλε το χέρι σου έξω από το κλουβι ανάμεσα από τα κάγκελα ακίνητο όμως για να έρθει να φάει. Το κανεις αυτό μέχρι να συνηθίσει και μετά κανεις ακριβώς το ίδιο αλλά με το χέρι σου μέσα στο κλουβι.
 
@Φοίβος το παπαγαλακι μου ειναι μικρο πρωτον δεν εχει ασπρο στο ματι ειναι ολο μαυρο και το αλλο στα ρουθουνια ακομα δεν εχει βγει καλα το χρωμα ισα ισα που φαινεται λιγο μπλε οποτε αρσενικος
[automerge]1592404344[/automerge]
@Φοίβος γιατι ρωτας για την ηλικια του υπαρχει καποιος λοφος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καποια στιγμη θα χρειαστεις ενα ασφαλεστερο κλουβι, μην το αμελησεις.
Οπωσδήποτε! Όταν ενηλικιωθεί θα μπορέσει ίσως να κόψει αυτά τα ξύλινα κάγκελα και να δραπετεύσει.
 
Είναι αρσενικό και μικρότερο των 3-4 μηνών. 🙂

Να το έχεις μέσα στο σπίτι αν θέλεις να ημερέψει, έξω δεν θα γίνει τίποτα. Επίσης δες εδω για να του φτιάξεις κανένα παιχνιδάκι να σχολείται.
https://community.petbirds.gr/threads/Χειροποίητα-παιχνίδια-παπαγάλων-ιδέες-και-κατασκευές-μου.18387/
https://community.petbirds.gr/threads/Φτιάξτε-παιχνίδια-παπαγάλων-εύκολα-και-γρήγορα.24600/

Επίσης να του μιλάς πολύ και να κάθεσαι δίπλα του αρκετή ώρα ήρεμος.
 
Η φωτογραφία δεν βοηθάει αλλά μου φαίνεται αρσενικό. Τώρα όμως έγινε πολύ δύσκολο να ημερέψεις και το πρώτο. Ένα σωστό κλουβί σου χρειάζεται οπωσδήποτε. Τα πουλιά κινδυνεύουν να δραπετεύσουν απο αυτό.
 
@Φοίβος μην το βλεπεις ετσι δεν μπορει να δραπετευσει πρωτον ξυλικια ειναι πολυ δυνατα και εχουμε κανει και κατι αλλο για να μην βγει.
[automerge]1592717140[/automerge]
Τωρα φαινεται καλυτερα. Πως πρεπει να ειναι το θηλυκο και πως το αρσενικο.
20200621_081959-1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top