Αναπαραγωγή Το budgie μου μολις εκανε αβγο, τι πρεπει να κανω τωρα;

Ταμαρα

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ρόδος
ΑΑΑ ειμαι πολυ χαρουμενη το παπαγαλακι μου μολις εκανε ενα αβγουλακι, αλλα εκτος απο χαρουμενη ειμαι και πολυ αγχωμενη! τι κανω τωρα; τι πρεπει να προσεξω; τι διατροφη ακολουθουμε τωρα;
 
Ταμάρα βοηθησε μας λιγο για να σε βοηθησουμε.. Πές μας λιγα περισσότερα πράγματα σχετικά. Εχεις ζευγαρι; Τους εχεις φωλιά; Ποια ηταν η διατροφή τους μεχρι σήμερα;
 
Εχω δυο πανεμορφα παπαγαλακια... Προφανως ειναι ζευγαρι... Μεχρι τωρα τρωγαμε σπορους και φυσικα φρεσκα λαχανικα και φρουτα... (πιπεριες τις οποιες τις λατρευουν, καροτα, μηλα, και τρελενονται για μαιντανο)
 
Φαντάζομαι πως θα τους εχεις φωλιά και το αυγο το γέννησαν εκει.:)

Φρόντισε να υπάρχουν στο κλουβι παντα διαθέσιμοι σπόροι, σουπιοκόκκαλο, αυγο σφιχτοβρασμενο με το τσόφλι( το οποιο θα αφαιρεις μετα απο λιγες ώρες γιατι αλλοιώνεται, φρουτακια και λαχανικα εναλλαξ, και φρεσκο νερο καθε μερα.Αντι για αυγο μπορεις να βαλεις αυγοτροφή. Επίσης να μην ξεχασουμε την άμμο για την χωνεψη. Εδινες καποιο συμπλήρωμα ασβεστίου;

Να ξερεις οτι τα μπατζι γεννουν αυγο μερα παρά μέρα, οποτε αυριο δεν θε δεις δευτερο αυγο, αλλα μεθαύριο πλέον. Μην μετακινεις το κλουβι συχνα και μην ενοχλέις τα πουλάκια. Μεινε σε επαφη για να τα λεμε για τι άλλο χρειαστεις.
 
Back
Top