Ασθένειες Το budgie μου ξύνεται συνέχεια, μήπως έχει ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Καλησπερα, βλεπω συνεχεια τρωγετε πως μπορω να καταλαβω εαν ειναι ψείρες;η κατι τετοιο;
 
Αν έχει μαύρες ψείρες, το πιάνεις και το κοιτάς σχολαστικά κυρίως στον λαιμό και τις μασχάλες και θα τις δεις.
Αν έχει κόκκινες (που το απεύχομαι και το βλέπω και δύσκολο), σκεπάζεις το βράδυ με ένα λευκό πανί το κλουβί και το πρωί θα δεις να έχεις μικρές πιτσιλιές από αίμα. Ή διπλώνεις αρκετές φορές, μια χαρτοπετσέτα νωπή και την σφηνώνεις στο κάγκελο και αν υπάρχουν το πρωί θα τις δεις μέσα στις πτυχώσεις της χαρτοπετσέτας.
Πάντως αν περνάει πτερόρροια ίσως ξύνεται γιατί το ενοχλούν τα νέα πούπουλα που βγαίνουν.
Να το ψεκάζεις ελαφρά με χλιαρό (όχι ζεστό) νεράκι που θα έχεις προσθέσει μερικές σταγόνες ξύδι να το βοηθήσεις. (πρωινή ώρα)
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
αν κανω λαθος και δεν ειναι κατι και ψεκαζω εγω με νερο και ξυδι θα το κανω κακο; Επισεις εχει τωρα μια εβδομαδα που τα ταιζω εγω,υπαρχει περιπτωση να φοβηθουν και να μην ερχονται μετα απο αυτο;
 
Τα ταίζεις εννοείς εσύ στα πλαίσια μιας προσπάθειας εκπαίδευσης, όχι ότι είναι μωρά ;
Ναι αν δεν τους έχεις ξανακάνει ντουζάκι ενδέχεται να τρομάξουν.
Είναι μωρά ή μεγάλα; Έχουν πτερόρροια;
 
Μαρία με συμβούλεψαν απο το petshop, προληπτικά 1 φορά το μήνα τους καλοκαιρινούς μήνες να απομακρύνω τον παπαγάλο και να ψεκάσω το κλουβί με ειδικό σπρέι (στις γωνίες) δεν θα γίνει δουλειά;
 
Τι spray σου έδωσαν που πρέπει να απομακρύνεις τον παπαγάλο;
Γενικά οι παπαγάλοι απ' όσο ξέρω δεν πιάνουν εύκολα ψείρα, ιδίως αν μιλάμε για καθαρό και φροντισμένο πουλί με την απλή λογική καθημερινή φροντίδα του.
Προληπτικά κι εγώ μια και ποτέ δεν είδα ψείρα αλλά με τα διαβάσματα επηρεάζομαι και προσέχω, τα ψεκάζω και πάνω τους και στα κλουβιά με ελαφρύ spray pinex και απλά επειδή μου μυρίζει κι εμένα ανοίγω ρεύμα να ξεμυρίσει άμεσα το δωμάτιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Τι spray σου έδωσαν που πρέπει να απομακρύνεις τον παπαγάλο;
Γενικά οι παπαγάλοι απ' όσο ξέρω δεν πιάνουν εύκολα ψείρα, ιδίως αν μιλάμε για καθαρό και φροντισμένο πουλί με την απλή λογική καθημερινή φροντίδα του.
Προληπτικά κι εγώ μια και ποτέ δεν είδα ψείρα αλλά με τα διαβάσματα επηρεάζομαι και προσέχω, τα ψεκάζω και πάνω τους και στα κλουβιά με ελαφρύ spray pinex και απλά επειδή μου μυρίζει κι εμένα ανοίγω ρεύμα να ξεμυρίσει άμεσα το δωμάτιο.

Ναι τον κάνω βόλτα μέσα στο σπίτι (με ότι συνεπάγεται αυτό ☹), ψεκάζω γωνίες και τον αφήνω τον χώρο να αεριστεί για κανα 20λεπτο
 
Μην έχεις τόση ανησυχία με τις ψείρες, αν έχει φαίνονται στο σώμα του και επίσης δεν κολλάνε στον άνθρωπο.
Κοίταξε το πουλί στον λαιμό και τις μασχάλες.
Κάνε του μπανάκι όταν έχει ζέστη με νερό που θα έχεις βάλει λίγες σταγόνες ξύδι και δίνε του και σκόρδο που και που και θα το προφυλάσσεις και από κουνούπια και άλλα έντομα.
 
Μην έχεις τόση ανησυχία με τις ψείρες, αν έχει φαίνονται στο σώμα του και επίσης δεν κολλάνε στον άνθρωπο.
Κοίταξε το πουλί στον λαιμό και τις μασχάλες.
Κάνε του μπανάκι όταν έχει ζέστη με νερό που θα έχεις βάλει λίγες σταγόνες ξύδι και δίνε του και σκόρδο που και που και θα το προφυλάσσεις και από κουνούπια και άλλα έντομα.

Με το σκόρδο θα το προφυλάξω και απο την γυναίκα μου! :D
 
Εμένα ξυνεται συνέχεια μέχρι που είχε αιμάτωμα από κάτω από το φτερω και στη πλατη είχε ψείρες και μου έδωσαν ειδική σκόνη να τη. Βάλω στην κλουβί από πάνω και μέσα αλλά και κάτω από το φτερω να τι κάνω κάθε μέρα και έχουν. Ηρεμήσει
 
Η maria p είναι από τα πιο έμπειρα μέλη στο φόρουμ. Ίσως σε κάτι άλλο αναφέρεται ίσως στο καναρίνι του θεματοδότη ή στο σπρέι που από την διατύπωση δεν φαίνεται καλά όμως.
 
Οχι. ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ σκόρδο σε παπαγάλο.
για να αναφερθεί ότι απαγορεύεται το σκόρδο!!!
Μαίρη και Χρύσα.
Το σκόρδο θεωρείται ασφαλές για τους παπαγάλους.
Μόνο η συνεχόμενη και σε μεγάλες ποσότητες (μεγάλες για τον παπαγάλο) χρήση σκόρδου μπορεί να προκαλέσει μια ασθένεια που ονομάζεται αιμολυτική αναιμία του σώματος Heinz λόγω της καταστροφής των ερυθρών αιμοσφαιρίων
Παρόλα αυτά η σωστή χρήση του σκόρδου στη διατροφή των παπαγάλων είναι επωφελής για την υγεία τους. Μπορούμε να το δώσουμε ωμό ένα μικρό κομματάκι ή να το διαλύσουμε στο νερό.
Το σκόρδο περιέχει μια χημική ουσία την αλλισίνη που του δίνει τη χαρακτηριστική του οσμή.
Η αλλισίνη είναι ένα ισχυρό οξειδωτικό, που σημαίνει ότι δημιουργεί ελεύθερες ρίζες. Αυτές οι ελεύθερες ρίζες, όταν βρίσκονται σε περίσσεια στον οργανισμό μπορούν να προκαλέσουν αιμόλυση στα ερυθρά αιμοσφαίρια.
Όμως τα πουλιά έχουν εμπύρηνα ερυθρά αιμοσφαίρια, και θεωρούνται πιο προστατευμένα από πιθανή αιμόλυση, ενώ επίσης αποβάλουν τις ουσίες αμέσως μετά την διακοπή χρήσης του σκόρδου.
 
@Vada Βάιε σ'ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση κ ενημέρωση. Σίγουρα κάτι τέτοιο εννοούσε η Μαρία @maria p. Η εντύπωση ότι το σκόρδο δεν κάνει για τους παπαγάλους πχ το είχα δει στο intestinal της evia parrots όπου ενώ η φόρμουλα ένα είναι για καναρίνια (σκόρδο, ρίγανη, θυμάρι), η φόρμουλα δύο είναι για παπαγάλους με την αναφορά ότι στην φόρμουλα δύο λείπει το σκόρδο, κατάλληλο για παπαγάλους. Ακόμα κ στο άρθρο που επισύναψες λέει ότι το σκόρδο δεν επιτρέπεται για παπαγάλους σε bold. Άρα η ποσότητα κ η συχνότητα είναι οι λέξεις κλειδιά. Όμως πόσο μεγάλο είναι το απαγορευτικό για ένα μικρό παπαγάλο; Τα ωφέλη του σκόρδου δεν μπορούν να αποκομιστούν από άλλα λαχανικά; Να σου πω την αλήθεια, αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο για καναρίνια ή η ειδική αναφορά για το σκόρδο αφορούσε όχι τους παπαγάλους αλλά τα καναρίνια, θα φοβόμουν να το δώσω.
[automerge]1687014303[/automerge]
Όμως ανεξαρτήτως του φόβου μου, πολύ χρήσιμη η ενημέρωση. Σ'ευχαριστούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαίρη, ψάχνοντας για την τοξικότητα του σκόρδου στους παπαγάλους βρήκα μόνο ένα περιστατικό διαπιστωμένο στην Αμερική νομίζω, όπου ένας παπαγάλος αρρώστησε από την χρόνια και σε μεγάλες ποσότητες κατανάλωση σκόρδου.
Το να δώσεις ένα πολύ μικρό κομμάτι σκόρδου, ή να βάλεις σκορδόνερο 1-2 φορές το μήνα σε ένα παπαγάλο δεν νομίζω ότι θα του δημιουργήσει κάποιο θέμα.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα λαχανικά με παρόμοια οφέλη στην απόδοση των βιταμινών, ασβεστίου, και φωσφόρου.
Απλώς το σκόρδο έχει και αντιμυκητιακή δράση και πολλοί το δίνουν και σαν φάρμακο για τα εντερικά παράσιτα, βακτήρια, και μύκητες.
Οι παλιοί καναρινάδες το σκορδόνερο το είχαν φάρμακο για όλες τις αρρώστιες.☺
 
@Vada καλά μόνο ένα περιστατικό στην Αμερική; κ βγήκαν αυτές οι αναφορές;
Καλά για τους καναρινάδες δεν έχω αμφιβολία. Το πίνει κ ο Σοφοκλής με το intestinal. Για τους παπαγαλάδες 😁 ; Εσύ δίνεις στο καλό κορίτσι μας την Λίλα;
 
Back
Top