Γενικά Το budgie μου πέθανε

Αγγελ, συλληπητηρια κ απο μενα. Να σε ρωτησω κατι. Οταν λες πνιγηκε, εννοεις οτι τη βρηκες στριμωγμενη μεσα στην ταιστρα ή οτι πιαστηκε στο πορτακι της ταιστρας που κλεινει με ελατηριο;Εγω, πολλες φορες εχω βρει τα παπαγαλακια που μολις ειχαν''απογαλακτιστει'' μεσα στην ταιστρα. Καθε μεσημερι που γυριζα απο το σχολειο, εβρισκα κ ενα μεσα. Το τραβουσα απο την ουρα κ το εβγαζα. Δυο-τρεις φορες κ αυτο ηταν, ποτε ξανα. Στη μεγαλλη κλουβα τους ειχα ταιστρα εσωτερικου χωρου(η κλειστη με τρυπες για τα κεφαλια τους, με πιαστρακια πισω για να ''πιανεται στο συρμα). Σε βεβαιω οτι κ εκει παλι εμπαιναν.Αφου τα εβλεπα, το χαν σαν παιχνιδι, εμπαιναν απο τη μια τρυπα, εβγαιναν απο την αλλη. Μου χει τυχει,υπενθυμιζω, σε παπαγαλακια που ειχαν μολις βγει απο τη φωλια. Γι αυτο,το αποδιδω στο οτι τη θεωρουν ως φωλια κ αισθανονται ασφαλη. Δε μου ψοφησε ομως ποτε κανενα...
 
ειχε σφηνοσει μεσα, δεν ξερω γιατι. Γενικα ηταν ζωιρη τις αρεσε να σκαρφαλονει κτλ, δεν ξερω μπορει απο περιεργια🙄
 
Αγγελε, αυτο που λες ειναι μια μεγαλη αληθεια. Κ δυστυχως η περιεργεια τους αυτη δεν τους βγαινει παντα σε καλο ☹.Αλλη φορα να προτιμας πουλακι μεγαλουτσικο(να χει απογαλακτιστει), κ κατα προτιμηση, να χει αρκετο καιρο εκτος φωλιας, κ φυσικα να χει κανει μαζι με αλλα παπαγαλακια, γιατι, στους παπαγαλους κυριως, ο μιμιτισμος στους πρωτους μηνες παιζει καθοριστικο ρολο για τη μετεπειτα τους ζωη!

Φιλικα
 
Αγγελε, αυτο που λες ειναι μια μεγαλη αληθεια. Κ δυστυχως η περιεργεια τους αυτη δεν τους βγαινει παντα σε καλο ☹.Αλλη φορα να προτιμας πουλακι μεγαλουτσικο(να χει απογαλακτιστει), κ κατα προτιμηση, να χει αρκετο καιρο εκτος φωλιας, κ φυσικα να χει κανει μαζι με αλλα παπαγαλακια, γιατι, στους παπαγαλους κυριως, ο μιμιτισμος στους πρωτους μηνες παιζει καθοριστικο ρολο για τη μετεπειτα τους ζωη!

Φιλικα
Είπε κάπου ότι το παπαγαλάκι ήταν μικρό και δεν το πρόσεξα😕
 
Άγγελε πραγματικά λυπάμαι πολύ.. ήταν τραγική και απρόβλεπτη απώλεια.. Πραγματικά λυπάμαι.. Εϊμαι σίγουρη όμως πως θα δώσεις την αγάπη σου σε άλλα ζωάκια.
 
Άγγελε σε καταλαβαίνω και λυπάμαι. Πάντως είχε την αγάπη σου όσο ζούσε - ζούσε με την αγάπη σου!
 
Back
Top