Ασθένειες Το budgie μου τινάζει τα πόδια του όταν κουρνιάζει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

Είναι ένας μήνας τώρα που το budgie (αρσενικό) όταν γλαρώνει (το βράδυ) και κουρνιάζει, έχει ένα νευρικό τικ, τινάζει το πόδι του συνήθως το δεξί (καμία φορά και τα δύο).. Το τινάζει εννοώ το μαζεύει και το ξαναπατάει. αυτό το κάνει κάθε 5 δευτερόλεπτα συνέχεια.. με αποτέλεσμα να ακούγεται συνέχεια τικ τικ τικ.. Τώρα τελευταία το κάνει όλο και περισσότερο, και πάει και το σκαλίζει με το ράμφος πριν κοιμηθεί ξανά και ξανά σαν κάτι να το ενοχλεί... εγώ δε βλέπω τπτ είναι πεντακάθαρο το πόδι του.. επίσης αυτό το παρατηρώ ότι το κάνει ΜΟΝΟ όταν κουρνιάζει, δλδ την ημέρα είναι κανονικά... Βέβαια είναι τόσο ζωηρό, που και να το κανε δε θα το παρατηρούσα... Τρώει κελαηδάει κανονικά κλπ

Μάλιστα ένα απόγευμα πρόσεξα ότι το κόλησε και η θηλυκιά που καθόταν δίπλα του και το κανε κι αυτη... μπορεί να ήταν μίμηση απλά, ο αρσενικός όμως δείχνει κάτι να τον ενοχλεί...

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; Σκέφτηκα μήπως ψάξε καινούργια κλαράκια, μήπως του ενοχλούν το πόδι επειδή είναι λίγο λεία αυτά που έχω.. αλλά δεν ειμαι σίγουρος αν φταίει αυτό, ή αν έχει κατι το πουλί και τι μπορώ να κάνω.

thanks
 
Το έπιασες να δεις τα πόδια του καλά μήπως έχουν ακάρεα; Επίσης τα τσέκαρες για ψείρες; Οι μαύρες φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού στο σώμα των πουλιών. Τώρα επειδή το κάνει βράδυ μήπως έχεις τίποτα κόκκινες που δεν φαίνονται. Βάλε ένα νωπό χαρτί κουζίνας διπλωμένο ανάμεσα στα κάγκελα και κοίταξε το πρωί αν θα δεις μαμούνια μέσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
ωχ.. Πάλι ακάρεα και ψείρες; Μα τι κάνω λάθος δε μπορώ να καταλάβω, μία φορά την εβδομάδα σαπουνίζω τα πάντα στο κλουβί... ☹ θα δοκιμάσω απόψε αυτό με το χαρτί που λες Μαρία και θα σας πω αύριο.. Τα προσελκύει το χαρτί και θα τα δω μέσα δλδ; Ευχαριστώ...
 
Να είναι νωπό, σκέτο χαρτί δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει.
 
ok θα το δοκιμάσω! Πάντως μόνο το αρσενικό το κάνει καθημερινά, το θηλυκό μία φορά το είχε κάνει...

μήπως ξέρετε κανένα άφοβο σπρέυ για το κλουβί κατά των ακάρεων/ψειρών (για πρόληψη), που να το βρίσκω εύκολα στο εμπόριο; ή κάποιο άλλο κόλπο, μιας και φαντάζομαι το σαπούνισμα μόνο του δεν αρκεί.. έχω διαβάσει το φόρουμ για κάτι σπρέι μάλλον δύσκολα να τα βρώ και είναι και δραστικά αρκετά (εγώ το θέλω κυρίως για πρόληψη). Επίσης μου είχατε πει και για ρίγανη στο φαγητό τους, που το κάνω :)
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία! Θα παω να το πάρω αμέσως για να είμαι ήσυχος από τα παράσιτα μία και καλή... :)
 
Μην το πάρεις ακόμα, περίμενε μέχρι αύριο γιατί αν (που δεν νομίζω) έχεις κόκκινη ψείρα, χρειάζεται πιο ισχυρό προϊόν. Οπότε αύριο πρωί μετά το τσεκάρισμα ή το παίρνεις αν είναι αρνητικό ή τα λέμε.
Ωστόσο παρακολούθησε στενά το πουλάκι μήπως κακώς μιλάμε για ψείρες.
 
ok! Μιας και είπες για ψείρες, ψάχνοντας στο internet για να μάθω κι εγώ.. είδα κάποιον που έλεγε ότι ακόμη και στις συσκευασμένες τροφές αναπτύσσονται οι λευκές ψείρες, τις οποίες τις διακρίνεις στον πάτο της ταιστρας οπου μαζεύεται κάτι σαν σκόνη.. η αλήθεια είναι ότι αυτό το είχα παρατηρήσει καιρό τώρα, ότι έπιανε μια περίεργη λευκή σκόνη, θεώρησα όμως ότι μπορεί να είναι τα υπολείμματα αυτών που τρώνε.. Παίρνω και συσκευασμένη τροφή οπότε υποτίθεται ότι είχα το κεφάλι μου ήσυχο.. μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; 😱
 
Εγώ ξέρω ότι όντως κάποιες τροφές έχουν σκόνη και είναι και αυτό ένα κριτήριο της ποιότητάς τους. Δεν έχω δει ποτέ άσπρη ψείρα τροφής. Δεν ξέρω περίμενε και κάποιον άλλον να σου πει.
 
Εγώ παρατήρησα κάτι ψιλά άσπρα έντομα(ίσως ψείρες όπως γράφει ο φίλος), σε ελάχιστη ποσότητα 1 στις 10 χούφτες που έπιασα μέσα στην τροφή και ίσως να είναι αυτές που ενοχλούν και τον δικό μου όπως ανέφερα σε προηγούμενο πόστ. Λύση που έδωσε είναι απλή, γεμίζω την ταίστρα με το χέρι, δηλαδή γεμίζω την χούφτα, ψάχνω για ζωύφια και μετά ρίχνω την τροφή στην ταίστρα.
Εμένα εάν βάλω χαρτί για να ελέγξω για ψείρες, το πολύ πολύ να πνίγει γιατί θα το φάει όλο ο ταλιμπάν!

Αυτό που κάνω παιδιά και δεν έχω πρόβλημα απο τις κόκκινες και μαύρες ψείρες, είναι ότι κάθε φορά που καθαρίζω το κλουβί(κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα), έχω βρει ένα χαρτί κουζίνας για επαγγελματική χρήση που λειτουργεί και σαν βέτεξ (δεν διαβρώνεται απο το νερό), βάζω hibitane(απολυμαντικό) και καθαρίζω τις γωνίες του κλουβιού και τον πάτο. Θεωρώ ότι δεν μένει τίποτα όρθιο... φυσικά ο Παπαγάλος βρίσκετε ή πάνω στο κλουβί ή εκτός μακριά γιατί έχει αλκοόλη και δεν θέλω να τον φέρω σε επαφή όταν περνάει το χαρτί και είναι ακόμη υγρό το σημείο. Πάντως, απο την στιγμή που ξεκίνησα να το κάνω σταμάτησα να έχω κάτι σαν χνούδι που μαζεύετε στις γωνίες και το κλουβί γυαλίζει.
 
Δεν το ξέρω Γιάννη αυτό το απολυμαντικό, έχεις ψάξει την σύσταση;
 
Μαρία, γράφει πάνω την σύσταση. Στο είχα αναφέρει ξανά, το χρησιμοποιούν συνήθως στο νοσοκομείο. Σκοτώνει λένε 95% των μικροβίων και έχει αρκετά έντονη μυρωδιά της αλκοόλης η οποία φυσικά εξατμίζετε άμεσα και η μυρωδιά υποχωρεί αμέσως. Δεν λέω ότι εάν έρθει σε επαφή με τον παπαγάλο δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, απλά εγω προσωπικά προσέχω πολύ κατά την χρήση του. Εμένα με βόλεψε πολύ, το χρησιμοποιώ καθημερινά απο τον Ιούλιο, αλλά το ξανατονίζω με ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Ο παπαγάλος είναι εκτός κλουβιού ή πάνω στο κλουβί μακριά απο το σημείο που καθαρίζω.
Θα τον πάω σε λίγες μέρες και για προληπτικές εξετάσεις του εξαμήνου και θα δω τι θα μου πουν.

edit:
Chlorhexidine Gluconate 0,5% w/v, Isopropyl Alcohol 60% w/v
Για την αντισηψία των καθαρών χεριών και του άθικτου δέρματος.
Αντικαθιστά το καθαρό οινόπνευμα στην καθημερινή πράξη για καλύτερη αποτελεσματικότητα και οικονομία.
Ιατρική χρήση:
  • Αντισηψία των χεριών πριν από τις εγχειρήσεις
  • Αντισηψία των χεριών στη καθημερινή πράξη
  • Αντισηψία του δέρματος των ασθενών
 
Καλησπέρα παιδιά,

Είναι ένας μήνας τώρα που το budgie (αρσενικό) όταν γλαρώνει (το βράδυ) και κουρνιάζει, έχει ένα νευρικό τικ, τινάζει το πόδι του συνήθως το δεξί (καμία φορά και τα δύο).. Το τινάζει εννοώ το μαζεύει και το ξαναπατάει. αυτό το κάνει κάθε 5 δευτερόλεπτα συνέχεια.. με αποτέλεσμα να ακούγεται συνέχεια τικ τικ τικ.. Τώρα τελευταία το κάνει όλο και περισσότερο, και πάει και το σκαλίζει με το ράμφος πριν κοιμηθεί ξανά και ξανά σαν κάτι να το ενοχλεί... εγώ δε βλέπω τπτ είναι πεντακάθαρο το πόδι του.. επίσης αυτό το παρατηρώ ότι το κάνει ΜΟΝΟ όταν κουρνιάζει, δλδ την ημέρα είναι κανονικά... Βέβαια είναι τόσο ζωηρό, που και να το κανε δε θα το παρατηρούσα... Τρώει κελαηδάει κανονικά κλπ

Μάλιστα ένα απόγευμα πρόσεξα ότι το κόλησε και η θηλυκιά που καθόταν δίπλα του και το κανε κι αυτη... μπορεί να ήταν μίμηση απλά, ο αρσενικός όμως δείχνει κάτι να τον ενοχλεί...

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; Σκέφτηκα μήπως ψάξε καινούργια κλαράκια, μήπως του ενοχλούν το πόδι επειδή είναι λίγο λεία αυτά που έχω.. αλλά δεν ειμαι σίγουρος αν φταίει αυτό, ή αν έχει κατι το πουλί και τι μπορώ να κάνω.

thanks

Εμενα ολοι μου οι παπαγαλοι το κανουν αυτο οταν χαλαρωνουν, στεκονται στο ενα ποδι και το αλλο το ανεβαζουν και το κατεβαζουν συχνα, πολλες φορες κανοντας μιση την κινηση, δηλαδη πριν το μαζεψουν τελειως το ξανακατεβαζουν. Οπως και το τριξιμο της επανω με την κατω γνωθο ειναι ειναι καθαρα ενδειξη χαλαρωσης.

Προσωπικα εγω αν δεν ειναι 100% σιγουρος οτι ενα πουλι εχει παρασιτα δεν θα χρησιμοποιουσα εντομοκτονο. Ευτυχως ως τωρα δεν εχει χρειαστει να βαλω ποτε στα πουλια μου.
 
Συμφωνώ με τον Ανέστη... όσο θυμάμαι κι εγώ απο τα δικά μου είναι συχνό το φαινόμενο τουτριξίματος του ράμφους και η εναλλαγή ποδιών κατα τη διάρκεια του ύπνου.. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί ούτε λόγος να επιβαρύνεις το πουλί με φάρμακα... εξάλλου αν ήταν παράσιτα θα παρατηρούσες περίεργη συμπεριφορά και όταν είναι ξύπνιο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Το τρίξιμο της άνω με κάτω γνάθου όντως το ήξερα, σχεδόν όλα που είχα το κάνανε όταν χαλαρώνανε.. αυτό με το πόδι πρώτη φορά το συναντώ! Απλά επειδή βλέπω ότι πάει και το σκαλίζει κιόλας, περισσότερο αυτό με βάζει σε υποψίες.. Την ημέρα όντως χαλάει το κόσμο, δείχνει υγιέστατο.

Απλά σκεφτόμουν μήπως να ψεξάσω προληπτικά με το pinex που μου είπε η Μαρία. Για να μην γίνει τπτ χειρότερο... Πέρυσι έχασα ένα budgie από ακάρεα τραχείας (μάλλον), ο θάνατος ήταν πολύ επώδυνος κι αργός και δε θέλω να ξαναπάθω κάτι τέτοιο 😵
 
Παιδιά, πέρα από την τακτική καθαριότητα, τελικά δεν του έβαλα κάποιο φάρμακο και τελικά ίσως έχετε δίκιο ότι αυτό ήταν ένα τικ που έχουν οι παπαγάλοι με την εναλλαγή των ποδιών όταν κουρνιάζουν

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που παρατηρούσα εκτός από την εναλλαγή, ότι δλδ σκαλίζει συνέχεια τα πόδια του και το πρωί και το βράδυ, συνεχίζει και το κάνει.. μάλιστα τον μιμείται και η θηλυκιά αραιά και που.. αλλα το αρσενικό το κάνει έντονα

Σήμερα παρατήρησα ότι τα πόδια του αρχίζουν να έχουν μια ελαφρά λευκή επίστρωση, σαν να είναι ξηρό (?).. Δεν είναι καθαρό όπως το αγόρασα... και με βάζει συνέχεια σε σκέψεις.. Δε ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό..

Το πουλί γενικά είναι αεικίνητο, τραγουδάει όλη την ώρα, κοινωνικότατο.. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι ΛΑΙΜΑΡΓΟ.. Τρώει ασταμάτητα και φοβάμαι μήπως είναι από παχυσαρκία αυτό στα πόδια.. μπορεί να λέω βλακείες βέβαια

Από φαί τους βάζω την συσκευασμένη τροφή (συμπλήρωμα μέρα παρα μέρα και αλλαγή στη βδομάδα) + φρούτο ή λαχανικό καθημερινά.. αλλά τρώει ασταμάτητα τόσο που η θηλυκιά πολλές φορές εκνευρίζεται

Τι κάνουμε στη περίπτωση που ένα πουλί είναι τόσο λαίμαργο; Επίσης τα κλαράκια του είναι τα πλαστικά (όχι ξύλινα), μήπως αυτό κάνει ζημιά στα πόδια;

ίσως τις επόμενες μέρες βάλω και καμία φωτογραφία, αν βοηθάει... ελπίζω να είμαι απλά υπερβολικός
 
Αν υπάρχει αρχή λευκής επίστρωσης, ίσως είναι ακάρεα σε αρχικό στάδιο. Πάρε epithol, θα σου κρατήσει για πολλή καιρό και κάνε καθημερινό μασάζ στα ποδαράκια του με ελάχιστη ποσότητα, προσέχοντας μην λαδωθούν τα φτερά του γιατί έχει την υφή της βαζελίνης. Επίσης παρατήρησε και το ράμφος του μήπως έχει κι εκεί αρχικό στάδιο.
 
αχ αυτά τα ακάρεα.. μα πως γίνεται μετά από τόση καθαριότητα που κάνω επίτηδες, μιας κι έχασα το προηγούμενο πουλί από ακάρεα, να ξαναεμφανίζονται;
πραγματικά εκεί που πίστευα ότι τα καναρίνια είναι ευαίσθητα και τα budgies αντοχής.. αρχίζω να αμφιβάλλω ☹
 
Back
Top