Ασθένειες Το budgie μου τινάζει τα πόδια του όταν κουρνιάζει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ιστορικό εννοείς στο χώρο που βρίσκονται; (μπαλκόνι)
γιατί τα παπαγαλάκια αυτά είναι καινούργια.. Ούτε έτος δεν έχουν κλείσει που τα έχω..
ήθελα να ήξερα αυτά τα ακάρεα από που φυτρώνουν..

Πάντως, εμένα μου περνάει πολύ από το μυαλό ότι αυτό είναι κάποιο πρόβλημα που οφείλεται στη παχυσαρκία (αφού τρώει τόσο πολύ). Γιατί αν ήταν ακάρεα δε θα κολούσε και η θηλυκιά;
 
Κατ' αρχήν τα ακάρεα μεταδίδονται και μέσω της χύμα τροφής. Πρόσεξε την τροφή που δίνεις.
Επίσης μπορεί δύο πουλάκια να έχουν και το ένα να πεθάνει και το άλλο να το αντιμετωπίζει χαλαρά.
Υπάρχει ενδεχόμενο πέραν των ακάρεων που έχει πιθανόν στα πόδια να έχει και σε άλλα όργανα και να υποφέρει.
Παρατήρησε εντατικά γιατί θα πρέπει αν βεβαιωθείς (τσέκαρε και λαιμό σβέρκο) να κάνεις θεραπεία και με pulmosan.
Το ότι τρώει πολύ δεν σημαίνει ότι είναι παχή. Το κοίταξες στο στήθος;
 
ιστορικό εννοείς στο χώρο που βρίσκονται; (μπαλκόνι)
γιατί τα παπαγαλάκια αυτά είναι καινούργια.. Ούτε έτος δεν έχουν κλείσει που τα έχω..
ήθελα να ήξερα αυτά τα ακάρεα από που φυτρώνουν..

Πάντως, εμένα μου περνάει πολύ από το μυαλό ότι αυτό είναι κάποιο πρόβλημα που οφείλεται στη παχυσαρκία (αφού τρώει τόσο πολύ). Γιατί αν ήταν ακάρεα δε θα κολούσε και η θηλυκιά;
Πολλές φορές και ο χώρος, το κλουβί τα άγρια πτηνά που πλησιάζουν κλπ...
Το επίπεδο προσβολής είναι αυτό που μετράει και βλέπουμε. Αν δηλαδή είναι μικρό δύσκολα το καταλαβαίνουμε με γυμνό μάτι.
 
παίρνω μόνο συσκευασμένη τροφή από τις γνωστές που προτείνετε σε άλλα threads

πραγματικά δε μου δίνει την αίσθηση οτι υποφέρει.. ίσα ίσα είναι υγιέστατο... υπερβολικά καλά θα έλεγα.. Το μόνο είναι ότι σκαλίζει το πόδι του συνέχεια.. Θα βγάλω κάποια φωτογραφία ίσως μήπως όλα αυτά που λέω περί λευκής επίστρωσης είναι υπερβολικό

βασικά δεν θέλω να του βάλω φάρμακα δίχως λόγο, ούτε να το στρεσάρω βάζοντας καθημερινά μέσα το χέρι και να το πιάνω.. ειδικά τώρα που είναι σε φάση εκπαίδευσης και αρχίζουν να με εμπιστεύονται! :D
 
παίρνω μόνο συσκευασμένη τροφή από τις γνωστές που προτείνετε σε άλλα threads

πραγματικά δε μου δίνει την αίσθηση οτι υποφέρει.. ίσα ίσα είναι υγιέστατο... υπερβολικά καλά θα έλεγα.. Το μόνο είναι ότι σκαλίζει το πόδι του συνέχεια.. Θα βγάλω κάποια φωτογραφία ίσως μήπως όλα αυτά που λέω περί λευκής επίστρωσης είναι υπερβολικό

βασικά δεν θέλω να του βάλω φάρμακα δίχως λόγο, ούτε να το στρεσάρω βάζοντας καθημερινά μέσα το χέρι και να το πιάνω.. ειδικά τώρα που είναι σε φάση εκπαίδευσης και αρχίζουν να με εμπιστεύονται! :D
Λίγο βαζελίνη ή ακόμη καλύτερ epithol δεν θα του κάνει και κακό...
 
Καλησπέρα παιδιά κ πάλι,

Μπορεί το τίναγμα του ποδιού να ήταν τυχαίο (τικ), αλλά το αρσενικό άρχιζε ολοένα και περισσότερο να ξύνει το πόδι του, το οποίο άρχισε να δημιουργεί μια κρούσα λευκή (βέβαια όχι σαν τραγικές εικόνες που βρίσκω για scaly leg)...

Επίσης άρχισε να έχει λίγο λευκό και στο ράμφος (χτύπημα ή λευκή κρούστα, δεν είμαι σίγουρος).. μετά άρχισε να φαγουρίζεται έντονα στο κεφάλι και στα πόδια, τρίβοντας το κεφάλι στα κάγκελα τόσο που χάνει φτερά ακριβώς πάνω από το κέλυφος.. και να δαγκώνει τα πόδια..

Μη τα πολυλογώ, έχω ξεκινήσει 3 ημέρες την epithol στα πόδια και βλέπω απίστευτη βελτίωση.. από τη 1η μέρα τα πόδια του καθάρισαν! Μόνο η φαγούρα στο κεφάλι έμεινε λίγο..

Έχω 3 ερωτήσεις να με διαφωτίσετε αν μπορείτε:
α) epithol στο ράμφος ελάχιστη κατάφερα να βάλω, αρκεί αυτή στα πόδια ή θέλει πολύ και στο ράμφος; ίσα που κατάφερα να του βάλω λίγο αλλά ήταν ατίθασο πολύ και δάγκωνε άσχημα..
β) είμαι στην 4η ημέρα, και δεδομένου ότι η λευκή κρούστα ήταν λίγη (ίσως πρωιμο στάδιο 😉 κι έχει φύγει, μπορώ να σταματήσω ή πρέπει να ολοκληρώσω τις 6 ημέρες που γράφετε στο forum; Το πουλί είναι πολύ ταλαιπωρημένο που το στρεσάρω κάθε μέρα και το έχω λυπηθεί, επίσης έχει γεμίσει epithol στα πούπουλα που σκαλίζεται και δε μπορεί να πετάξει.. όλο χτενίζεται κλπ Εκτός του ότι έχασα την εμπιστοσύνη του πλεον☹
γ) έχω πάρει και το bogena birdspray της beaphar κι έχω ψεκάσει κλαράκια και κλουβί.. μπορώ να τα ψεκάσω τα πουλιά άφοβα; Οι οδηγίες χρήσεως λένε ότι πρέπει να τα πιάσω, να τρίψω το κεφαλάκι με πανί κλπ που δε παίζει να με αφήσει να το κάνω.. Θα χάσω το πουλί από το stress.. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς από απόσταση;αυτό σε συνδιασμό με 3 ημέρες epithol είμαι ok; Αν το πουλί ξύνεται τόσο πολύ χωρίς να έχει κάτι και το ψεκάσω.. είναι πολύ κακό;

Σορρυ που σας κούρασα, πάντως είναι κρίμα να έχω το πουλί αγορασμένο ούτε 5 μήνες και να παρουσιάζει αυτά ☹
 
Για να βάλεις epithol στο ράμφος, μπορείς να πιάσεις το πουλάκι και να το τυλίξεις με ένα μικρό πετσετάκι και να κρατάς το κεφαλάκι του με το αριστερό σου χέρι έτσι που ίσα να φαίνεται η μύτη του. Επίσης μπορείς να του δώσεις μία μπατονέτα να δαγκώνει για να εκτονώνεται όσο κάνεις την δουλειά σου. Κακό που λερώθηκαν τα φτερά αλλά τι να κάνεις.
Το σπρέυ αυτό εγώ το χρησιμοποιώ προληπτικά βέβαια από μακριά.
Δεν νομίζω ότι είναι για ακάρεα όμως.
Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, ίσως χρειαστεί να αγοράσεις και pulmosan, ελπίζω πως όχι. Προς το παρόν συνέχισε με το επιθόλ και τα λέμε. Περαστικα.
 
Back
Top