Ασθένειες Το budgie μου φέρεται περίεργα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofiats9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofiats9

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2018
Μηνύματα
9
Πόλη
Ρουσελσχάιμ
Καλησπέρα! Τον Δεκέμβριο αγόρασα από Petshop ένα πράσινο αρσενικο budgerigar. Η κοπέλα μου είπε ότι είναι γύρω στα 5 μηνών. Εγω βέβαια αφού το έψαξα μου φάνηκε πάνω από 8μηνων.Αρχικα δεν έχει εξοικειωθεί ακόμη ενώ ασχολούμαι καθημερινά. Κελαηδεί μόνο με τραγούδια. Πολυ σπάνια όταν του μιλάω.. όταν το αφήνω ελεύθερο η πρώτη κίνηση του είναι να κάθεται σε ένα καλώδιο που έχω ψηλά στην κουζίνα. Πρωτη φορά ήρθε στο τραπέζι που έτρωγα πριν τέσσερις μέρες και έκατσε στο χέρι μου και στον ώμο μου και γύρισε μόνος στο κλουβί.. Αυτό το έκανε μέχρι και χθες.σημερα πάλι το ίδιο φεύγει στο καλώδιο και πηγαίνω εγώ και το παίρνω για να το βάλω στο κλουβί.στο κλουβί του βάζω φρουτάκια παστελακια κεχρί και δεν τα ακουμπάει ποτέ.. Ούτε τις τροφές με βιταμίνες μόνο μια συγκεκριμένη απλη τρώει.στην μπανιερα δεν εχει μπει ποτε. Επισης του βάζω νερό ειδικό για παπαγαλάκια και δεν τον έχω δει ποτέ να πίνει μόλις του έβαλα εμφιαλωμένο μόνο τον είδα. Τελος σε σύγκριση με άλλα αρσενικά είναι πολύ μικρόσωμος.. ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες για να με εμπιστευτεί και παραμένει φοβισμένος. Εχω διαβάσει πόσα έχω δει και πόσα βίντεο αλλά δεν με έχει βοηθήσει τίποτα.στο πατρικό μου ειχαμε 11 χρονια παπαγαλακι και δεν είχα δει ποτέ κάτι αντίστοιχο. Για δύο μέρες ήταν εντελώς διαφορετική και φιλική η συμπεριφορά του αλλά μετά πάλι το ίδιο.. Με το που βάζω το χέρι στο κλουβί μερικές φορές κάθεται αμέσως και τον βγάζω ενώ αντίθετα μερικές φορές σκαρφαλώνει στην κούνια σαν να φοβάται πολύ.. Τέλος από σήμερα το πρωί παρατηρώ ότι έχει ενόχληση στα πόδια του και ανεβοκατεβαζει το ένα μετά το άλλο. Επισης ανοιγοκλείνει τα ματάκια του συνεχώς και τρέμει μερικές φορές.. Τα περιττώματα του όμως είναι εντελώς φυσιολογικά.στεναχωριεμαι πάρα πολύ με όλη την κατάσταση και δεν ξέρω πλέον τι άλλο να κάνω.στο petshop ήταν μαζί με άλλα 10 φοβάμαι μην έχει πάθει ψυχολογικό.σκεφτομαι να πάρω ένα θηλυκό για παρέα αν δεν βρεθεί κάποια λύση..στον δεύτερο μήνα του πήρα καθρεφτάκι και εκεί συνήλθε λίγο. Μια είναι πολύ χαρούμενος μιλάει με το καθρεφτάκι και τραγουδάει και μια όχι. Με μένα το ίδιο μια έτσι μια αλλιώς. ☹
 
Καλώς όρισες στο φορουμ, το βίντεο σου δεν μπορεί κάποιος να το δει είναι στο google drive, καλό είναι να το βάλεις στο youtube. Όταν λες
επισης του βάζω νερό ειδικό για παπαγαλάκια και δεν τον έχω δει ποτέ να πίνει μόλις του έβαλα εμφιαλωμένο μόνο τον είδα

τι νερό είναι αυτό;
Αν μπορείς βάλε φωτό από τις κουτσουλιές να τις δουν οι ποιο έμπειροι και να σου πουν αν όντως είναι φυσιολογικές. Μένει πολλές ώρες μόνος του στο κλουβί; Λείπεις ώρες από το σπίτι;

Το καθρεφτάκι θα έχεις διαβάσει ότι δεν το συνιστούν οι περισσότεροι.
 
VMJj5SUWJo9mzhXQ9

Καλώς όρισες στο φορουμ, το βίντεο σου δεν μπορεί κάποιος να το δει είναι στο google drive, καλό είναι να το βάλεις στο youtube. Όταν λες


τι νερό είναι αυτό;
Αν μπορείς βάλε φωτό από τις κουτσουλιές να τις δουν οι ποιο έμπειροι και να σου πουν αν όντως είναι φυσιολογικές. Μένει πολλές ώρες μόνος του στο κλουβί; Λείπεις ώρες από το σπίτι;

Το καθρεφτάκι θα έχεις διαβάσει ότι δεν το συνιστούν οι περισσότεροι.
 
418H4E2TEEL._AC_UL130_.jpg
Αυτο ειναι το νερο. Οχι καθε μερα με βλεπει τουλαχιστον 7-8 ωρες και τις ημερες που δουλευω και λειπω ειναι σιγουρα μελη της οικογενειας μου οποτε ολη την μερα βλεπει καποιον. Τωρα που ανοιγει και ο καιρος τον βγαζω και εξω αλλα μονο οταν καθομαι και εγω εξω. Και αυτη ειναι η μονη τροφη που τρωει οσες φορες προσθετω κατι αλλο δεν το ακουμπαει ουτε το πλησιαζει
fullimage_n_000000000000021443_2.png
συγγνωμη αλλα δεν μπορω να βρω πως μπορω να ανεβασω το βιντεο. Οσο για τον καθρεφτη εχω ακουσει και διαβασει πολλες αποψεις και στον προηγουμενο ειχαμε καθρεφτη και ηταν μια χαρα η συμπεριφορα του και προς εμας ηταν πολυ φιλικος. Δεν ειχε στρες. Και αυτουνου εδειξε να του αρεσει σιγουρα η συμπεριφορα του ειναι καλυτερη απ οτι πριν τον βαλω. Δεν ξερω.σημερα δειχνει λιγο χειροτερα απ οτι χθες συνεχιζει αυτο με τα ποδια και τιναζει το κεφαλι του ολη την ωρα. Πριν τρεις μερες οπως πετουσε χτυπησε στην πορτα ισως να τραυματιστηκε και να βγαζει τωρα τα συμπτωματα του.Αυριο το πρωι αν συνεχιστει θα κλεισω ραντεβου σε γιατρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
κάθεται σε ένα καλώδιο
Τα παπαγαλάκια γενικά δαγκώνουν ό,τι βρούν, ενίοτε βέβαια. Το καλώνδιο αυτό είναι ηλεκτροφόρο; Αν ναι, τότε η κατάσταση μπορεί σε μια στιγμή να γίνει επικίνδυνη.
Συνήθως στα πτηνά αποφεύγεται να δίνει κανείς ουσίες με γλυκαντικές ουσίες, τουτέστιν παστέλια. Μήπως εννοείς τσαμπιά με κεχρί μίλετ;
επισης του βάζω νερό ειδικό για παπαγαλάκια και δεν τον έχω δει ποτέ να πίνει μόλις του έβαλα εμφιαλωμένο μόνο τον είδα.
Δεν έχω άποψη επ' αυτού, αλλά στη θέση σου θα προτιμούσα να βάζω εμφιαλωμένο (απλό) νερό.
στον δεύτερο μήνα του πήρα καθρεφτάκι και εκεί συνήλθε λίγο. Μια είναι πολύ χαρούμενος μιλάει με το καθρεφτάκι και τραγουδάει και μια όχι.
Βγάλε το καθρεφτάκι, όσο κι αν λες ότι και το άλλο πουλάκι που είχατε τα πήγαινε καλά με τον καθρέφτη. Δημιουργεί την ψευδαίσθηση στα μπάτζι ότι έχουν άλλο ένα πουλάκι μπροστά τους, το οποίο δεν είναι καθόλου καλό για την ψυχολογία τους, άσε που κάποιες φορές βγάζουν φαγητό από τον πρόλοβό τους για να ταΐσουν το είδωλό τους.
Η κοπέλα μου είπε ότι είναι γύρω στα 5 μηνών. Εγω βέβαια αφού το έψαξα μου φάνηκε πάνω από 8μηνων.
Εσύ πώς κατάλαβες ότι είναι πάνω από 5 μηνών; Οι γραμμώσεις στο πρόσωπο είχαν ήδη τραβηχτεί; Το λευκό στα μάτια υπήρχε όταν το πήρες; Διάβασε τα σχετικά άρθρα για τα παπαγαλάκια μπάτζι. Σου επισυνάπτω το ένα και στο κάτω τμήμα έχει και άλλα σχετικά άρθρα για αυτά. Επισυνάπτω https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
ούτε τις τροφές με βιταμίνες μόνο μια συγκεκριμένη απλη τρώει.
Τι είναι αυτές οι τροφές με βιταμίνες;.

Όσον αφορά στις κινήσεις που κάνει, δυστυχώς δεν μπορούμε όλοι να δούμε το βίντεο που παραθέτεις. Θεωρώ ότι η καλύτερη πιθανότητα που έχεις να σου λυθεί η απορία είναι να το πας σε ειδικευμένο σε πτηνά κτηνίατρο. Έχετε κάτι ανάλογο στην περιοχή σας;
 
Vitakraft-Kracker-6er-Mischpaket_283x283.jpg
ναι αυτα ενοω. Για την ηλικια το καταλαβα απο το ραμφος και απο την γραμμη γυρω απο τα ματια. Ειναι λεπτη βεβαια αλλα φενοταν οτι ειναι πανω απο 5. Για τις τροφες με βιταμινες ειναι καποια φακελακια με σπορακια που γραφουν για παραδειγμα οτι βοηθουν στην καρδουλα τους η στα φτερα. Ναι εχω μενω Γερμανια κοντα στην Φρανκφουρτη το θεμα ειναι σε ποσο καιρο θα μου το κλεισει γιατι αργουν πολυ εδω τα ραντεβου μπορει να ειναι και σε δυο μηνες.. Θα παρω αυριο να ρωτησω. Αν δειτε την φωτογραφια που εχω για προφιλ ειναι ο παπαγαλος μετα απο εναν μηνα αφου τον πηρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ξεχασα να πω οτι ολα τα παιχνιδια του ειναι αδιαφορα απο την αρχη και στην παιδικη χαρα που εχω εξω απο το κλουβι για οταν τον αφηνω ελευθερο ερχεται μονο καμια φορα για να φαει επειδη του εχω και εκει λιγη τροφη. Μετα επιστρεφει παλι στην κουζινα πανω στο ντουλαπι η στο καλωδιο
 
Σοφία, κοιτά στο gmail σου σου έστειλε κάποιο μήνυμα για να μπορέσω να δω το βίντεο και να το ανεβάσω κάπου να μπορούν να το δουν όλοι, κάνε αποδοχή για να το φτιάξουμε και αυτό.

05.06.2018-13.27.png
 
Έτοιμο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και για full screen
 
Έτοιμο :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

και για full screen
 
Οκ το έκανα. Ευχαριστώ που ανέβασες το προηγούμενο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτα τα παστελια να μη τα βαζεις! Επισης νερακι βρυσης ειναι μια χαρα δε το εχω ξανακουσει προσωπικα αυτο το υγρο και δε το γνωριζω! Δε χρειαζεται να το φορτωνεις το πουλακι με σκευασματα! Ολα τα πουλακια δεν ειναι ιδια, το καθενα εχει το χαρακτηρα του και θελει το χρονο του για να μας εμπιστευθει! Οποτε μη συγκρινεις με αλλα πουλακια! Αυτο που κανει με τα ποδαρακια του δε ξερω αν ειναι κατι ανησυχητικο ισως να ειναι σαν τικ ας πουμε κατι! Τωρα εφοον βλεπεις καποια ανησυχητικη συμπεριφορα φυσικα και να το πας στο γιατρο και μακαρι να μην ειναι τιποτα! Ναι το καθρεφτακι οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω να το βγαλεις! Προσοχη μεγαλη που πηγαινει μεσα στο σπιτι και τι μασουλαει γιατι δυστυχως υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι!
 
Σημερα που διαβασα καποια παραπανω πραγματα εδω στο σαιτ ειδα οτι μπορει να φταιει και το πλαστικο το στυριγμα που καθεται θα κοιταξω να παρω ξυλινα.. Απλως φοβαμαι αυτο με τα ποδαρακια του να ειναι ισως απο το χτυπημα στην πορτα επειδη οπως πετουσε χτυπησε με το κεφαλι.. Ανοιγοκλεινει και τα ματια συνεχως σαν να το ενοχλει κατι η να ειναι κουρασμενο..φυσικα και δεν το συγκρινω με αλλα πουλακια το καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα απλως γενικα δεν μ φαινεται φυσαιολογικη η συμπεριφορα του γ αυτο ρωταω.. Μακαρι να μην ειναι τιποτα ανησυχιτικο και να μου κλεισουν συντομα το ραντεβου με τον γιατρο.. Απλα παραδειγμα μια βγαινει μονος απο το κλουβι ερχεται καθεται μαζι μου και ξαναγυρναει οταν θελει αυτος μεσα και μια βγαινει πεταει σε ενα συγκεκριμενο σημειο και μετα ειναι σαν να μην ξερει που βρισκεται και που να γυρισει.. Τον καθρεφτη τον εβγαλα και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα παστελακια φτου κακα μη του τα ξαναδωσεις. Καθρεφτάκι οφ. Ολα οπως στα ειπαν τα παιδιά παραπάνω.

Τα ποδαρακια του στο βίντεο που είδα τα κανει ετσι γιατι δε μπορει να στηριχτει καλα εκει που κάθεται, ειναι λείο και μεγαλης διατομής το κουρτινόξυλο, δε βλεπω κατι ανησυχητικο.
Νεράκι βρύσης οπως σου είπαν, δεν χρειάζονται αυτα τα υπερβολικά.
Απ' το καλώδιο μακρια, καποτε θα ξεθαρρεψει θα αρχισει να το δαγκώνει και θα υπαρξει πρόβλημα.

Περιμένεις το ραντεβου με το γιατρο και κανεις υπομονή γιατι οπως φαίνεται ακόμα επιθεωρεί και μαθαίνει το χώρο του. Μερικά αργουν αρκετά να ξεθαρρέψουν. Επισης να ξερεις οτι ουτε ο δικος μου δινει σημασια στα παιγνιδια. Αυτο επειδη τον εχω μονιμως εξω, οποτε βρισκει αλλα ενδιαφέροντα και χωρους να εξερευνήσει.
Επισης τα μπατζακια δεν ειναι φανατικα του μπανιου. Εχε του εσυ μπανιερα και οποτε αποφασισει θα κανει. Οταν με το καλο ερχεται και στο χερι σου μπορει να δεις αν προτιμαει το τρεχουμενο νερο της βρυσης για μπανιο, οπως κανουν αρκετά.
Προσπάθησε να το προσελκύσεις με λιχουδιες, πχ τσαμπάκι κεχρι (millet). Συνέχισε να του μιλάς και να ασχολείσαι για να πάρει θάρρος.Αφου έρχεται ήδη μόνος του σε σενα ειστε σε καλό δρόμο.

Περιμένουμε κι εμείς τα αποτελεσματα απο το ραντεβου με το γιατρο οποτε γίνει, καθως και να μαθαίνουμε την πρόοδό σας.
 
Επομένως έχεις δύο ψήφους (και τη δική μου εκτός από του Διονύση, διότι κι ο ίδιος το σκεφτόμουν) να του βάλεις σε ανάλογο σημείο του δωματίου μια πιο κατάλληλη "πατήθρα" και να δεις έπειτα αν κάνει την ίδια δουλειά.
Όμως αυτό που δεν ξέρω να σου πω, είναι η διατομή της, δηλαδή πόσα mm διάμετρο θα έπρεπε να έχει αυτό το ξύλο. Γνωρίζει κάποιος άλλος το ιδανικό μέγεθος;
 
Back
Top