Ασθένειες Το Cockatiel μας κάνει έναν περίεργο ήχο και μαζεύει την ουρά του

Ioannaigna

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
Το cockatiel μας εδώ και κάποιες μέρες μαζεύει την ουρά του και κάνει έναν ήχο σαν κλάμα.. Πρέπει να πονάει (νομίζαμε ότι ήταν δυσκοιλιότητα).
Σήμερα ειδικά δεν έχει πολύ όρεξη και πρώτη φορά κοιμάται μεσημέρι... Τον έχουμε μόνο 7 μέρες...
Ρίχνει το στήθος του μπροστά, σηκώνει τον κορμό το προς τα πίσω και κατεβάζει την ουρά του.. έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς; Τι μπορεί να είναι; Θα τον πάω σε έναν πτηνίατρο το απόγευμα αλλά μας έχει φάει το άγχος...
Είναι το 2o cockatiel μας, το πρώτο το αγοράσαμε από την πλατεία Κοντζιά και μάλλον το πήραμε άρρωστο γιατί 5 μέρες μετά που το πήγαμε σε γιατρό του βρήκε σκουλίκια στο έντερο.. Που πρέπει να τον ταλαιπωρούσαν αρκετό καιρό και το καημένο πέθανε μια ημέρα μετά.
Δεν θέλω με τίποτα να μας συμβεί και πάλι... Τον προσέχουμε σαν τα μάτια μας... και είναι πλέον μέλος της οικογένειας μας.
 
Το δεύτερο από που το πήρατε;
Από το Pet Familia στην Νέα Σμύρνη. Οι άνθρωποι το μεγάλωσαν από 2 μηνών.. είναι 8 μηνών περίπου μας είπαν τώρα
[automerge]1583767615[/automerge]
Από το Pet Familia στην Νέα Σμύρνη. Οι άνθρωποι το μεγάλωσαν από 2 μηνών.. είναι 8 μηνών περίπου μας είπαν τώρα
[automerge]1583767646[/automerge]
Μόλις με πήρε ο πτηνίατρος.. Τον πάω τώρα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι σας είπε; Όλα καλά;
Καλησπέρα,
Φαίνεται να έχει κάποιο θέμα με το αναπνευστικό του, δυσκολεύεται και όλο αυτό τον καταβάλει...
Μου έδωσε Augmentin 0,15 πρωί-βράδυ για 10 μέρες. Μακάρι να πάρει τα πάνω του... είναι απίστευτος!
Δυσκολεύτηκα αρκετά για να του την δώσω με την σύριγγα, ελπίζω να πήρε όλο αυτό που έπρεπε.
Σας ευχαριστώ!
 
Ιωάννα, σε ποιον γιατρό πήγατε; Και... Τι ποσότητα σας έδωσε από το φάρμακο για καθημερινή χρήση; Μία φορά την ημέρα η χορήγηση;
Μην ανησυχείς, θα τα καταφέρετε, πιστεύω σε μια - δυο χορηγήσεις θα συνηθίσει και θα είναι πιο συνεργάσιμο το πουλάκι. Περαστικά.
 
Ιωάννα, σε ποιον γιατρό πήγατε; Και... Τι ποσότητα σας έδωσε από το φάρμακο για καθημερινή χρήση; Μία φορά την ημέρα η χορήγηση;
Μην ανησυχείς, θα τα καταφέρετε, πιστεύω σε μια - δυο χορηγήσεις θα συνηθίσει και θα είναι πιο συνεργάσιμο το πουλάκι. Περαστικά.
Καλησπέρα,
Στον Α. Αδάμη στα Βριλήσσια. Μας έδωσε 0,15 ml πρωί και 0,15 ml βράδυ Χ 10 ημέρες

Πριν λίγο έκανε πάλι το ίδιο βογκητό.. και φαίνονταν να υποφέρει το καημένο. Είναι όμως ξεροκέφαλος, άρα θεωρώ ότι όσο περνάει από το χέρι του, θα το παλέψει!

Καλό βράδυ
 
Ενημέρωνέ μας αν θέλεις για την κατάστασή του
Καλησπέρα,
Σήμερα δούλευα από το σπίτι και τον είχα συνέχεια δίπλα μου, στο γραφείο. Κάθονταν πάνω σε μια ξύλινη κατασκευή που του πήραμε και ανεβοκατέβαινε για να φάει ότι είχα τριγύρω. Πολύ καλά φαίνονταν. Μπήκε στο κλουβί του να φάει και κοιμήθηκε λίγο.
Τώρα τον πήρε η κόρη μου που της έχει τρελή αδυναμία και ξεκίνησα πάλι τα ίδια.. σαν να έχει αφόρητους πόνους για 2-3 λεπτά και σταμάτησε.
Του έδωσα κανονικά την αντιβίωση το πρωί. Τι να πω ... Θα δούμε και θα τον πάω και πάλι στον γιατρό σε 2 ημέρες.. ☹
 
Σιγουρα δεν παιρνει σταση ζευγαρωματος ετσι;
Αυτό μου αναφέρεις μου χτυπάει κάτι καμπανάκια. Γιατί μετά από τόσο ψάξιμο στο Internet κάπου.. κάποιος το ανέφερε...
[automerge]1583862085[/automerge]
View attachment 70836
Αυτήν την στάση δηλαδη
Και ναι... αυτή την στάση παίρνει... αλλά βγάζει και έναν κλαψιάρικο ήχο...
Και καλά εγώ η άσχετη... Ο γιατρός δεν το ξέρει. και του δίνω αντιβίωση. τα νεύρα μου...
 
Και ναι... αυτή την στάση παίρνει... αλλά βγάζει και έναν κλαψιάρικο ήχο...
Και καλά εγώ η άσχετη... Ο γιατρός δεν το ξέρει. και του δίνω αντιβίωση. τα νεύρα μου...
Θα βοηθούσε ένα βιντεάκι αν μπορείς να βγάλεις...
 
Καλησπέρα,
Στον Α. Αδάμη στα Βριλήσσια. Μας έδωσε 0,15 ml πρωί και 0,15 ml βράδυ Χ 10 ημέρες

Πριν λίγο έκανε πάλι το ίδιο βογκητό.. και φαίνονταν να υποφέρει το καημένο. Είναι όμως ξεροκέφαλος, άρα θεωρώ ότι όσο περνάει από το χέρι του, θα το παλέψει!

Καλό βράδυ
Απ οτι ειδα είναι κτηνίατρος
 
Απ οτι ειδα είναι κτηνίατρος
Συγγνώμη... Ο Κοκό μας... μόλις έκανε ένα αυγό... Πως γίνεται αυτό; Για αρσενικό τον πήρα + δεν έχει έρθει σε επαφή με κάποιο άλλο πουλί... εκτός και αν έγινε κάτι πριν τον αγοράσουμε... 2 εβδομάδες πριν;
Έχω μπερδευτεί τρελά...
Εδώ και 3 ημέρες κατέβαινε κάτω και μάζευε το χαρτί σαν να θέλει να κάνει φωλιά στην γωνία του κλουβιού... μου έκανε εντύπωση για αρσενικός.
Τι κάνω τώρα...;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί έχεις μπερδευτεί; Αγοράσατε ένα πουλάκι απο πετ σοπ οπότε το μπέρδεμα δεν είναι δικό σας. Ο έμπορος σας πούλησε αυτό που θέλατε να αγοράσετε. Στην τύχη βέβαια είπε ότι είναι αρσενικό διότι μάλλον δεν γνώριζε όπως όλοι τους. Επίσης τα πουλιά δεν χρειάζεται να ζευγαρώσουν ούτε καν να έχουν ταίρι για να γεννήσουν ένα ή περισσότερα αυγά. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να της δώσετε πηγή ασβεστίου όπως σουπιοκόκαλο για να αναπληρώσει το ασβέστιο που αντλήθηκε απο το σώμα της για τη δημιουργία του αυγού αλλά αφού γέννησε ήδη ίσως καλύτερα θα ήταν να πάρει υγρό ασβέστιο στο νερό της για μερικές ημέρες. Υποθέτω πως δεν είναι ήμερο το πουλάκι και δεν το χαϊδεύετε διότι σε αυτή την περίπτωση θα απαγορεύονταν τα χάδια σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος πέρα απο το κεφάλι και το λαιμό καθώς όλα τα υπόλοιπα αποτελούν ερωτογενείς ζώνες που ενισχύουν το αναπαραγωγικό ένστικτο και την ωοτοκία. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, η ωοτοκία σε πουλιά που ζουν στην αιχμαλωσία αποτελεί συχνή επιπλοκή γι'αυτό και δεν την ενθαρρύνουμε.
 
Back
Top