Ασθένειες Δυστυχώς το παπαγαλάκι πρέπει να είναι στα τελευταία του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σήμερα τα βλέπω χειρότερα τα πράγματα, εκτός από την γρήγορη αναπνοή που είχε πάντα, έχει χειροτερέψει η αστάθεια που είχε (σαν άνθρωπος που κουτσαίνει), επιχειρεί να πάει να φάει τρώει ένα σπόρι και φεύγει.. Την ταίζει ο αρσενικός.. και κάνει συνέχεια τη κίνηση που τινάζει τα πούπουλα (όπως όταν τρώει κάτι που δεν της αρέσει), συνεχίζει να καθεται φουσκωμένο σαν να ανατριχιάζει (όπως η νευριασμένη γάτα).. και διακρίνω σαν να έχει φουσκωμένη/πρισμένη τη κοιλιά.. επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει κρύο έξω χειροτερεύει, ενώ όταν το βάζω μέσα σαν να είναι καλύτερα.
Λοιπόν το πουλάκι μέχρι να το πας σε κάποιον κτηνίατρο που να ξέρει 5 πράγματα από πτηνά, πρεπει να το φροντίσεις πολύ εσύ. Αρχικά όπως είπε η Μαρία μέσα το κλουβί, σε θερμοκρασία 27-30 βαθμών,΄και νερό και φαγητό στον πάτο. Κάτω στον πάτο μπορείς να βάλεις χαρτόνι να πατάει πιο γερά. Το αρσενικό κινδυνεύει και αυτό να κολλήσει, αλλά αφού την ταίζει άστα μαζί. Σίγουρα θα της κάνει καλό. Αλλά όποια θεραπεία πει ο γιατρός θα δώσεις και στο αρσενικό.

Εγώ τι θα έκανα πέρα από αυτά μέχρι να την δει ειδικός; Θα αγόραζα κρέμα για νεοσσούς, ή θα έφτιαχνα μια κρέμα σπιτική (βραστο αυγό, με φρυγανιά, ζεστό νερό, και μέλι) και θα την τάιζα με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα προφανώς). Το έχω κάνει πολλές φορές και τα κρατάει πιο δυνατά μέχρι να τα πάω στον πτηνίατρο. Στο νεράκι μπορείς να βάλεις ηλεκτορλύτες. Δηλαδή πας αγοράζεις από ανθρώπινο φαρμακείο Almoral plus, και σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό ανακατεύεις ένα φακελάκι από το κουτί. Ανακατεύεις καλά και από αυτο το μείγμα γεμίζεις την ποτίστρα.

Όλα αυτά επαναλαμβάνω είναι κινήσεις που θα την δυναμώσουν όσο γίνεται μέχρι να την πας σε πτηνίατρο. Κάτι που πρέπει να γίνει αύριο κιόλας! Μην το καθυστερείς άλλο... Το Ελληνικό σου πέφτει πολύ μακριά που ξέρω έναν πτηνίατρο;
 
Β. Π. με βολεύει περισσότερο, αλλά αν είναι τόσο καλός στο Ελληνικό θα πήγαινα :)

Ένας που είδα που γράφετε στο Χαλάνδρι (post του 2009, με 3 ιατρεία), υπάρχει ακόμη;

Τα σίδερα που λέτε κυρίως ο αρσενικός τα έχει πετσοκόψει. Γενικά κόβανε ότι βρίσκανε..

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα κάνω όσες μπορώ μέχρι να βρω που να την πάω
 
Ένας που είδα που γράφετε στο Χαλάνδρι (post του 2009, με 3 ιατρεία), υπάρχει ακόμη;
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ να σιγουρευτείς; Να πεις και πως εχουν τα πραγματα μηπως σε βοηθήσει περισσοτερο; 😉 Όποιοι κτηνιατροι απ την λιστα σε βολευουν ξεκινα να παιρνεις τηλεφωνα! Και να κλεισεις και ραντεβου εννοειται! Ιδανικα για σημερα αλλιως για αυριο.
 
Β. Π. με βολεύει περισσότερο
Πήγαινε εδώ ασυζητητί
Patricia Gray Λεωφ. Μεσογείων 267 Νέο Ψυχικό
τηλ 210 6717031 Κτηνιατρικό Κέντρο Animal Medical Center - Οι κτηνίατροί μας
Έχει εργαστεί με πουλιά στην Αμερική και έχει ξεχωρίσει σαν ειδική στον τομέα των λοιμωδών νοσημάτων των εξωτικών πουλιών.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα κάνω όσες μπορώ μέχρι να βρω που να την πάω

Φίλε μου όσο το καθυστερείς ειναι χειρότερα,! Το γοργόν και Χάρην εχει!
 
Βλέπω ότι η κυρία @Christina Doukaki είναι σε σύνδεση. Μήπως μπορεί να σε βοηθήσει. Να σου δώσει κάποιες συμβουλές και να κλείσετε ένα ραντεβού να εξέτασει το πουλάκι από κοντά.
Ζήτησε ΒΠ, γι' αυτό προσανατολιστήκαμε αλλού.
 
@alicedros δυστυχώς το πουλάκι πέθανε πάνω στην εξέταση, δεν άντεξε ☹

Δεν ξέρω αν έχω το "κοκκαλάκι" ή τα budgies παραείναι ευαίσθητα.. αλλά από προσωπική εμπειρία και διαβάζοντας λίγο στο forum κι από sites, υπάρχουν 1002 κίνδυνοι: από παράσιτα και δυστοκία, έως νεφρικές ανεπάρκειες και όγκους που οδηγούν σε θάνατο...
Και υποτίθεται πρόσεχα τη διατροφή τους, όσο μπορούσα..

Παλαιότερα που είχα καναρίνια, δεν πρόσεχα τίποτα και τέτοιο πράγμα δεν είχα συναντήσει.. ένα "σπυρί" βγάζανε μόνο θυμάμαι..

τέσπα είπα τον πόνο μ.. :)
 
@alicedros δυστυχώς το πουλάκι πέθανε πάνω στην εξέταση, δεν άντεξε ☹
Λυπάμαι πολύ! Αλλά έκανες ό,τι μπορούσες για να το βοηθησεις και να το σώσεις καί μπράβο σου γι αυτό!

Δεν ξέρω αν έχω το "κοκκαλάκι" ή τα budgies παραείναι ευαίσθητα.. αλλά από προσωπική εμπειρία και διαβάζοντας λίγο στο forum κι από sites, υπάρχουν 1002 κίνδυνοι: από παράσιτα και δυστοκία, έως νεφρικές ανεπάρκειες και όγκους που οδηγούν σε θάνατο...
Και υποτίθεται πρόσεχα τη διατροφή τους, όσο μπορούσα..

Παλαιότερα που είχα καναρίνια, δεν πρόσεχα τίποτα και τέτοιο πράγμα δεν είχα συναντήσει.. ένα "σπυρί" βγάζανε μόνο θυμάμαι..
Γενικά είναι ευαίσθητα.. Και τα καναρίνια και τα παπαγαλάκια. Και δυστυχώς αν τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται. Ακόμα χειρότερα τα κάνει όλα το γεγονός ότι οι κτηνίατροι με εξειδίκευση στα πτηνά είναι ελάχιστοι... ☹
 
Λυπάμαι πολύ για το παπαγαλάκι σου ☹
Όχι, δεν είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα τα budgies, ίσως έπεσες στις περιπτώσεις.
ένα "σπυρί" βγάζανε μόνο θυμάμαι..
Αν εννοείς το "σπυρί" κοντά στην αμάρα, δεν είναι σπυρί, είναι αδένας και δεν βγαίνει, απλά φουσκώνει όταν το πουλάκι είναι αδιάθετο και δεν αντλεί από εκεί λίπος για την περιποίηση του πτερώματός του.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας πάντως. Το "κενό" μόλις καλύφθηκε και είναι σε καραντίνα :)

Και δυστυχώς αν τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται. Ακόμα χειρότερα τα κάνει όλα το γεγονός ότι οι κτηνίατροι με εξειδίκευση στα πτηνά είναι ελάχιστοι...

πόσο δίκαιο έχεις!

Αν εννοείς το "σπυρί" κοντά στην αμάρα, δεν είναι σπυρί, είναι αδένας και δεν βγαίνει, απλά φουσκώνει όταν το πουλάκι είναι αδιάθετο και δεν αντλεί από εκεί λίπος για την περιποίηση του πτερώματός του.

@maria p μάλλον δε λέμε το ίδιο, εννοώ σπυρί που εμφανίζεται στην ράχη του πουλιού, στην "βάση" της ουράς.. και μοιάζει όπως τα σπυριά που βγάζουν οι άνθρωποι (τα μικρά άσπρα με πύον)

Όταν ήμουν μικρός, μου το είχε δείξει ένας που ασχολιόταν τότε με πολλά καναρίνια. όταν ξαφνικά το δικό μου άρχιζε να είναι ανόρεχτο κλπ κλπ και μου είπε μήπως είναι αυτό, το οποίο αρχικά το "ενοχλεί" και καταλήγει να μολύνεται.. όντως το κοίταξα και το είχε, το οποίο κι έσπασα, και μετά σαν να πήρε τα πάνω του. Αυτό μου είχε συμβεί σε 3 διαφορετικά. Τώρα αν δεν ισχύει, και ήταν τυχαίο, δε ξέρω.. Πάντως σόρρυ που ξέφυγα, γτ αυτό μάλλον αφορά το thread με τα καναρίνια!
 
Το "κενό" μόλις καλύφθηκε και είναι σε καραντίνα

Ελπίζω σε άλλο κλουβί ή με πολύ καλή απολύμανση στο υπάρχον (καυτό νερό και υγρό πιάτων όπως και ξύδι ή σόδα). Μετά απο ασθένεια κι απώλεια στο ίδιο κλουβί θα χρησιμοποιούσα ακόμη και χλωρίνη κι έπειτα θα το σαπούνιζα με υγρό πιάτων. Και σε όλο τον εξοπλισμό σαφώς.
 
Ελπίζω σε άλλο κλουβί ή με πολύ καλή απολύμανση στο υπάρχον (καυτό νερό και υγρό πιάτων όπως και ξύδι ή σόδα). Μετά απο ασθένεια κι απώλεια στο ίδιο κλουβί θα χρησιμοποιούσα ακόμη και χλωρίνη κι έπειτα θα το σαπούνιζα με υγρό πιάτων. Και σε όλο τον εξοπλισμό σαφώς.

ναι τα έκανα όλα αυτά στο παλιό κλουβί που είναι τώρα το καινούργιο πουλί (προληπτικά βάζω κι epithol), ενώ πήρα καινούργιο κλουβί για το αρσενικό..
πάντως δε βλεπω να αντέχουν να είναι χώρια για πολύ ακόμα, ούτε αυτά ούτε οι γείτονες!meh
 
Τι πουλιά πήρες; Να σου ζήσουν. Επιθόλ γιατί βάζεις προληπτικά και σε ποιο σημείο;
 
Μην τα πηγαινοφέρνεις μέσα-έξω, τα μπάτζι αρρωσταίνουν εύκολα έτσι. Αν θέλεις να τα έχεις έξω μόνιμα μπορείς απο τον άλλο μήνα αλλά όχι μετά τον Οκτώβριο. Μετά τον Οκτώριο και μέχρι τον επόμενο Απρίλιο αποκλειστικά μέσα.
 
Τι πουλιά πήρες; Να σου ζήσουν. Επιθόλ γιατί βάζεις προληπτικά και σε ποιο σημείο;

ευχαριστώ! budgie θηλυκό, για να αναπληρώσει το "κενό" στον αρσενικό.. επιθόλ βάζω λίγο στο ράμφος της (που είδα κάτι ασπράκια ελαφρώς) και στα πόδια
έτσι είχα κάνει κι όταν πήρα το αρσενικό, όπου είχε ξεκινήσει πάλι με ασπράκια στο ράμφος, μετά στα πόδια και είχε καταπέσει. Μου το είχατε προτείνει εσείς και είχε φοβερό αποτέλεσμα! Οπότε δε θέλω να την πατήσω πάλι

Μην τα πηγαινοφέρνεις μέσα-έξω, τα μπάτζι αρρωσταίνουν εύκολα έτσι. Αν θέλεις να τα έχεις έξω μόνιμα μπορείς απο τον άλλο μήνα αλλά όχι μετά τον Οκτώβριο. Μετά τον Οκτώριο και μέχρι τον επόμενο Απρίλιο αποκλειστικά μέσα.

ok! αν και μέσα όταν μένουν γίνεται χαμός.. Θέλουν να βγούν
 
...



ok! αν και μέσα όταν μένουν γίνεται χαμός.. Θέλουν να βγούν

Δεν κάνουν χαμό γιατί θέλουν να βγουν έξω, κάνουν χαμό επειδή είναι παπαγάλοι. Αν μόλις τους βγάλεις έξω το "ράβουν" τελείως τότε είτε κρυώνουν είτε αισθάνονται ανασφάλεια.
 
Back
Top