Ασθένειες Το cockatiel μου εχασε παλι την ουρα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια... Το κοκατιλ που πηρα πριν ενα μηνα δεν ειχε ουρα και ο πετσοπας μου ειπε οτι δεν πειραζεει γιατι θα βγαλει ααλλη... Οντως μετα απο δυο εβδομαδες βγηκε μια αλλη η οποια συνεχως μεγαλωνε...4 μερες ομως πριν μετα απο μια ανωμαλη πτωση του απο μια πτηση του εσπασε παλι η ουρα και βγηκε... Τοτε ετρεξε λιγο αιμα και το πουλακι σοκαριστηκε... Εγω το καθαρισα και το ξαναβαλα μεσα και τωρα ειναι παλι καλα οπως τον πρωτο καιρο ομως χωρις ουρα... Ειναι προβλημα αυτο;δεν θα ξαναβγαλει ουρα;
 
Θα ξαναβγαλει! Αυτα παντα υπαρχει περιπτωση να συμβουν αλλα πρεπει να εχουμε κανει το δωματιο ασφαλες εκει οπου βγαινουνε τα πουλια! Ποσα φτερα εσπασε; Ποσα νεα ειχε βγαλει; Μπορει να προλαβει και σε αυτην την πτερορροια διαφορετικα στην επομενη! Μην ανησυχεις!
 
οπα οπα... Οταν το πηρα δεν ειχε ουρα... Τωρα παλι δεν εχει... Ενα μεγαλο του επεσε τωρα, αυτο για την πτεροροια τι εννοεις γιατι δεν το ξερω και πολυ καλα
 
Δηλαδη ολη η ουρα που εβγαλε ηταν ενα μεγαλο φτερο στην ουρα; Τωρα (Αυγουστο - Σεπτεμβριο) ειναι εποχη πτερορροιας για τους περισσοτερους παπαγαλους. Τωρα ανανεωνονται τα φτερα τους, πεφτουν τα περσινα και βγαινουν νεα η οσα ειχανε χασει για καποιον λογο. Χανει φτερα ο δικος αυτο το διαστημα; Εαν ειχε βγαλει μονο ενα ως τωρα ισως βγουνε και αλλα νεα φτερα στην ουρα του! 😉
 
Λογικα σε ηλικια 6 εως 9 μηνων περνουν την πρωτη τους πτεροροια. Μηπως την περασε πριν το παρεις; Ποσο καιρο το εχεις;
 
ta poulia poli sixna xanoun ta ftera tous apo to sok h ena xripima. Sixna xanoun parapano apo 1 ftero... (O dikos mou exei xasei 5 megala ftera ptisis apo to sok pou prokalise o seismos... Ta xamena ftera arxizoun na ksanavgenoun se 4-5 meres kai se 2-3 vdomades einai pali mia xara.

...min anisixis...omos prosekse na min xtipiete otan petaei.
 
Back
Top