Γενικά Το cockatiel μου τρόμαξε (night freights?)

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα!
παιδια σας γραφω γιατι το πρωι κατα τις 4.30 ξυπνησα απο τα φτερουγισματα των κοκατιλ μου...
τα ακουσα να πετανε απο την μια μερια στην αλλη (δεν ξερω αν πετουσαν και τα δυο)
σηκωθηκα τρομαγμενος πως κατι εγινε. ( σακατεψα και το ποδι μου)
μολις αναψα τα φωτα στο σαλονι το ενα ηταν στην πλαινη πλευρα στα καγκελα και το αλλο κατω στο ταψι και ρουθουνιζε...
μολις αναψα τα φωτα μου μιλησαν και τα δυο και αρχισα να τους μιλαω για να τα ηρεμησω ψαχνωντας να καταλαβω τι εχει γινει...
μεχρι τωρα δεν ειχα ακουμπησει τα κοκατιλ μου αλλα χθες μηγα κοντα σε εκεινο που ηταν στα καγκελα και του χαιδεψα λιγο το ποδαρακι (δεν ξερω αν το καταλαβε...)
μετα το αφησα για να μη τρομαξει και κοιτουσα καλα να δω αν εχει κατι περιεργο στο σαλονι αλλα τιποτα...
μεχρι να ψαξω τα κοκατιλ ανεβηκαν στα κλαδια το ενα ηταν κοντα στο πλεγμα και μηγα κοντα του και του μιλουσα...
εβαλα το δαχτυλο μου απο τη τρυπα και του χαιδεψα απαλα το στηθος... ( μεχρι που εκανε λιγα βηματα πισω..)
για να κατσει να το χαιδεψω κατι το τρομαξε παρα πολυ...
τι μπορει να εγινε την ωρα που κοιμοντουσαν...
το μονο που βλεπω τωρα τελευταια ειναι να παιζουν λιγο τσιμπιματακια μεταξυ τους...
αλλα μες τον υπνο τους λιγο δυσκολο...
τρομαξα πολυ και για τα ιδια αλλα και εγω...
τι μπορει να εγινε;
σας ευχαριστω!
 
Θανάση καλό θα ήταν να αφήνεις πάντα το βράδυ αναμένο ένα λαμπάκι νυκτός, οπως αυτά που βαζουν στα παιδικά δωμάτια, για να μην τρομάζουν και αναστατώνονται έτσι μεσα στην νύχτα. Μερικές φορές μπορεί να οδηγηθούν σε τραυματισμούς... ή να στρεσσαριστούν πολύ με απρόβλεπτες συνέπειες. 🙂
 
Δεν νομίζω να τρόμαξαν από κάτι αφού ήταν σε εσωτερικό χώρο.🙄 Υπάρχουν μερικά πουλιά που τρομάζουν κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο... Κι εγώ σου συνιστώ να βάλεις ένα λαμπάκι νυχτός, όπως σου είπε κι η Τζίνα!
 
βρε κοριτσια! τι ειστε εσεις...😱
ρωτησατε αν εχω λαμπακι και ειπα οχι;
στο σαλονι ειναι και το ενυδρειο και καθε βραδυ αναβει ενα απαλο φως και το δωματιο δεν ειναι στα σκοταδια...
3 βδομαδες που τα εχω πρωτη φορα εγινε...

τα πρωτα που ειπα ειναι αστεια ε... Αλλα με πηρατε απο τη μουρη...😱
 
Θαναση συμφωνω με οσα ειπωθηκαν ηδη επι του θεματος. Προφανως το φωτακι του ενυδερειου δεν ειναι αρκετο, αλλα επειδη δεν το εχω δει πως φωτιζει το χωρο για να σου πω την γνωμη μου και εσυ το ξερεις καλυτερα, τοτε αν πιστευεις οτι ειναι καλο και μπορουνε να δουνε μεσα στο σκοταδι απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο. Τα κοκατιλ το παθαινουν αυτο σε καινουριο χωρο η ακομη και αν αλλαξεις θεση στο κλουβι τους μεσα στο ιδιο δωματιο. Night freights λεγεται αυτο που παθαινουν. Εαν κανεις μια αναζητηση στο διαδικτυο ισως βρεις κατι παραπανω. Αλλα επειδη το παθαινε και το δικο μου στις περιπτωσεις που σου ειπα, και εχω διαβασει καποια πραγματα, το φωτακι νυχτος ειναι η λυση και η σταθερη θεση κλουβιου.
 
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και την διαθεση να βοηθησετε..
απλα επιδη εχω διαβασει λιγο πριν παρω τα μικρα μου,
το φως φωτιζει καλα το δωματιο και βλεπουν, και το κλουβι ειναι παντα στο ιδιο σημειο...
το μονο διαφορετικο που εγινε απο τον καιρο που τα πηρα ειναι οτι χθες στο νερο τους εβαλα βιταμινες μιας και τα παρελαβα προχθες...
λετε να τα τονοσε και να μην κοιμοντουσαν;
 
... Ειναι οτι χθες στο νερο τους εβαλα βιταμινες μιας και τα παρελαβα προχθες...
λετε να τα τονοσε και να μην κοιμοντουσαν;

Εγω προσωπικα δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο. Ασε που για να επιδρασουν οι βιταμινες μια ημερα δεν κανει σχεδον τιποτα, εννοω να τονωσει τοσο εναν οργανισμο που να μη μπορει να κοιμηθει!
 
το ειπα επιδη ειναι η μονη διαφορα που εγινε απο τη μερα που τα πηρα...
κι εγω δεν πιστευω οτι ειναι απο τις βιταμινες..
αφου δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ενταξει!
μονο που σακαταψα το ποδι μου...
αλλα ειχα ενα κερδος...
του χαιδεψα το ποδι και το στηθος...
λογικα θα ενιωσε οτι το αγαπαω και ετρεξα κοντα του...
 
Θαναση προφανως ηταν τοσο τρομαγμενο εκεινη την ωρα που ουτε καν συνειδητοποιησε οτι τον ακουμπησες η του φανηκε το μικροτερο κακο μπροστα στο φοβο που ειχε. Εξαλλου τα πουλια στο σκοταδι επειδη δεν μπορουν να κινηθουν ισως σε αφησουν να τα ακουμπησεις, πραγμα που δε σου συνιστω να κανεις διοτι μπορει να τρομαξουνε.
Δε στο λεω για να σου τη "χαλασω" απλα για να σου πω που οφειλεται αυτη η συμπεριφορα του κατα την αποψη μου παντα!

Σε τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να αναβεις το φως αμεσως μολις το αντιληφθεις και να πας κοντα και να τους μιλησεις καθησυχαστικα! Σε πολυ λιγο ηρεμουνε. Μετα απο λιγο μπορεις να ξανασβησεις το φως να κοιμηθουνε παλι!
 
Να συμπληρώσω και εγώ στα παραπάνω. Έχουν γνωρίσει το σπίτι σου;Ξέρουν τι είναι ο θόρυβος που έρχεται πίσω από το τοίχο;Κουζίνα μπάνιο. Πήγαινέ τα μια βόλτα να δουν τους χώρους αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
 
...mporei ti nixra na akoympisan o enas ton allon me makri oura tous, ksipnisan kai tromaksan kai ta duo. Kai epidi itane skotadi den katalavan ti itane kai meta emene ena sok giayto kai se afine na ton xaidevis...

...kapote evala to klouvi tou Riki mou se mia karekla kai aytos tromakse trela arxise na xripiete na fonazei...otan iremise ligo katalava oti kitaei me tromo mia diki mou zoni me ztrazakia pou itane pano sti karekla...

...kamia fora mporoune na pathoune sok apo apla pragata...
 
καλησπερα! Να τα παρουμε ενα ενα...
το σπιτι το εχουν γνωρισει στην αρχη που ηταν στο μικρο κλουβι. τωρα που ειναι στο μεγαλο δεν ειναι ευκολο...

φοιβο αν κοιταξεις στο ποστ μου στην αρχη, γραφω οτι αναψα τα φωτα στο σαλονι αμεσως και μετα πηγα κοντα τους να τους μιλησω και να το χαιδεψω αφου ειδα οτι μπορουσα...
και ενοειτε οτι δεν μου τη χαλας, συζητηση κανουμε να μαθαινουμε...
παντος για τυχον θορυβους στο σπιτι, τους εχουν μαθει, ακομα και οταν εχω βγει βολτα και γυρναω, οσο σιγα κι αν κανω με το που ανοιξω την πορτα μου μιλαει, και του μιλαω κι εγω για να καταλαβει οτι ειμαι εγω...
ισως ειναι αυτο που ο Wind-sa να ακουμπησαν τις ουρες τους, αν και παντα κοιμουνται διπλα διπλα...
παντος σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!
ααα ξεχασα να σας πω οτι πριν λιγο του εδωσα να φαει μαρουλι εξω απο το πλαγμα αλλα ηρθε στους 2-3 ποντους (ειχα μικρο φυλαρακι...)
καλα παμε, καθε εβδομαδα και πιο κοντα...
και οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι μεσα για να τους δωσω καποιο φρουτο, δεν ερχονται να το φανε αλλα δεν φευγουν μεχρι να φτασω στους 10 ποντους!
γενικα αρχιζουν να μου δειχνουν λιγο εμπιστοσυνη...🙄
 
Tα πουλια βλεπουν ονειρα; 😕
Ξερουμε για αλλα ζωα πως βλεπουν.
Μηπως συνεβη κατι τετοιο, σε περιπωση που βλεπουν; 😕
 
δεν ξερω κατι για τους παπαγαλους αλλα
αλλα εγω τα ειδα ολα μεσα στον υπνο μου... 😀
 
Φύλε μπορεί αν τα ψάρια να κάναν κάποιο θόρυβο (αν είναι αφρικάνες ακόμα ποιο πηθανο) γιατί θυμάμαι απο παλιά που είχε ο πατέρας μου κάτι άγρια κάναν απότομα σπλατς σπλουτς την νύχτα μέχρι και στο καπάκι είχε χτυπήσει ένα...
 
εδω ειμαι παλι! Παιδια κατι πρεπει να εκανε το ενα απο τα δυο κοκατιλ χθες τελικα...
ρπιν λιγο που πηγαν για υπνο μολις εκατσαν διπλα διπλα οπως παντα το ενα τσιμπουσε το αλλο και κατι του ελεγε...
τελικα κοιμουνται στο ιδιο κλαδι αλλα 30 ποντους αποσταση...😱
πρωτη φορα κοιμουνται ετσι...
παντα κοιμοντουσαν στον 1-2 ποντους!
ειμαι περιεργος το πρωι πως θα τους βρω να κοιμουνται... 😀
 
Back
Top