Διατροφή Το Cockatiel μου τρώει μόνο σπόρους

s80tefanos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2018
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα έχω ένα κοκατιλ 7 μηνών το πήρα από πpet shop η διατροφή του αποτελείται μόνο από σπόρους κάθε μέρα τού βάζω μήλο ή λαχανικά και δέν τά ακουμπάει καθόλου τί να κάνω για να μπορέσω να των κάνω να αρχίσει να τρώει λαχανικά και φρούτα
 
Καλημέρα!
20 μέρες που έχεις το πουλάκι είναι πολύ λίγες για να συνηθίσει να τρώει πράγματα που δεν ήξερε από πριν.

Εσύ συνέχισε να του βάζεις καθημερινά εναλλάξ φρούτα και λαχανικά και κάποια στιγμή θα μάθει!
Υπομονή χρειάζεται και επιμονή!
Τίποτα περισσότερο!

Δες εδώ τη λίστα με τα ασφαλή και τοξικά φυτά και καρπούς για τα πουλιά.
 
Καλημέρα Στέφανε! Η Βάσια σου τα εξήγησε πολύ σωστά και ολοκληρωμένα. Εγώ απλά θα ήθελα να σου προτείνω να του δίνεις ένα με δύο κλωνάρια αρωματικών βοτάνων και χορταρικών, που να έχει προηγηθεί καλή πλύση και στέγνωμα τους, διότι αυτά τα δοκιμάζουν πιο εύκολα και πρόθυμα. 😉
 
Καλημέρα :)
Όπως σου είπαν τα παιδιά, θέλει πολύ υπομονή να μάθουν να τρώνε κάτι που δεν έτρωγαν τόσο καιρό.
Ένα κόλπο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να τα κόψεις σε μικρά κομματάκια και να βάλεις από πάνω λίγο απο την τροφή του :)
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να του τα προσφέρεις με διάφορους τρόπους.
Είτε μεγάλα κομμάτια στα κάγκελα, είτε μικρά κομματάκια, είτε να τα κάνεις πουρέ για αρχή να δείς αν θα του αρέσει (αν και χάνονται κάποια θρεπτικά συστατικά έτσι), γενικά να δείς πως θα του κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
 
Το πιο ευκολο κατα την αποψη μου ειναι να τα κρεμα οτι του βαζεις! πορεις να το πιαχνεις με ενα μανταλακι. Στα δικα μου αυτο κανω και τα μαθαινω απο μωρα να δοκιμαζουν! Μη περιμενεις να δοκιμασει κατευθειαν! Επιμονη κ υπομονη!
 
εχω κανει τα παντα μπας και αλλα τιποτα!
Επομένως θα συνεχίσεις να κάνεις με σύστημα όλα όσα σου προτάθηκαν και σε λίγο καιρό θα μας γράψεις ότι επιτέλους το κοκατιλάκι σου ξεκίνησε να τρώει φρούτα και λαχανικά (και βότανα).
Επιπρόσθετα θα κάθεσαι κοντά του και σχετικά επιδεικτικά θα τρως ο ίδιος ή θα κάνεις ότι τρως αυτά που θα ήθελες να φάει εκείνο.
 
Και ναι λιπων τα καταφεραμε και καναμε το πρωτο βημα! Σημερα το πρωι του εβαλα του Πιπη ανιθο μπορω να πω οτι χωρις πολυ προσπαθεια αρχισε αμεσως τις δοκιμες αλλα και τα παιχνιδια μαζι του! 🙂
Αυριο το μενου εχει Λουιζα!
Ερωτηση μπορω να δωσω κατεψυγμενα αναμικτα λαχανικα σε παπαγαλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλεια τα νέα σας!
Ερωτηση μπορω να δωσω κατεψυγμενα αναμικτα λαχανικα σε παπαγαλο;
Δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι.
Αν και σίγουρα πολλά θρεπτικά συστατικά θα έχουν χαθεί.
Πρώτα να τα αφήσεις να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου ή μπορείς να τα ανακατέψεις με λίγο καστανό ρύζι και να τα βράσεις :)
 
Καλησπέρα εχθές δοκιμάσαμε φρούτα με φρυγανιά και λίγους σπόρους μπορώ να πω ότι ψιλό δοκίμασε σήμερα είχαμε ανάμικτα λαχανικά με φυτρες από φακές μαύρο ρύζι και λιναρόσπορο κάτι έγινε και σήμερα κάτι έφαγε για αρχή καλά πάμε
 
Και ναι λιπων τα καταφεραμε και καναμε το πρωτο βημα! Σημερα το πρωι του εβαλα του Πιπη ανιθο μπορω να πω οτι χωρις πολυ προσπαθεια αρχισε αμεσως τις δοκιμες αλλα και τα παιχνιδια μαζι του! 🙂
Αυριο το μενου εχει Λουιζα!
Ερωτηση μπορω να δωσω κατεψυγμενα αναμικτα λαχανικα σε παπαγαλο;

Γιατί δε το ξεκινάς με πιο απλά λαχανικά και πιο ευκολα να τα δοκιμάσει... Και αυτά είναι η γλυστρίδα(παντου αυτή την εποχή)... Μπρόκολο, σπανάκι... Καλαμπόκι ωμό, μήλο(χωρίς τα κουκούτσια), πιπεριά Φλωρίνης κλπ
Όταν αρχίσει να δοκιμάζει και ξεπεράσετε το στάδιο της αμφισβήτησης και διστακτικότητας που έχουν οι παπαγάλοι προσφέρεις και από τα υπόλοιπα...
Ναι μπορείς να δώσεις και κατεψυγμένα λαχανικά αφου πρώτα ξεπαγώσουν, αλλά σαφώς είναι καλύτερα τα φρέσκα και νωπά.
 
Back
Top