Διατροφή Καναρίνι τρώει μόνο σπόρους

Δοκίμασε το μια φορά, αλλά τώρα που κλωσάει η κανάρα καλύτερα θα ήταν να μην δίνεις αυγό και αυγοτροφή. Μόνο σπόρους, λαχανικά, χορταρικά, βότανα, μήλο και φρέσκο νεράκι! 😉
Ναι και κάπου άλλου το διάβασα για αυτή την περίοδο να περιορίστω σε λαχανικά και σπόρους. Ομως απέκτησα χτες και νεο φίλο... Εναν πανέμορφο αρσενικό. 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kiveli
Υπάρχει ένα όμορφο άρθρο που θα σε κατατοπίσει
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
χαχα δεν το γνώριζα ασυνεσθητα όμως τον έβαλα εξαρχής μόνο του και μακρυά απο το ζευγάρι μου γιατί είναι πολύ φοβισμένος και νευρικός. Θα σας τον έδειχνα αλλα δεν έχω βρει τον τρόπο να βάλω φωτο μου λέει οτι ειναι μεγάλη. Ευχαριστώ για την υπόδειξη!
 
Θα σας τον έδειχνα αλλα δεν έχω βρει τον τρόπο να βάλω φωτο μου λέει οτι ειναι μεγάλη.
Και πάλι υπάρχει λύση...
Στο τέλος οι οδηγίες
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
Γλυκιά μου δες τη συνταγή που σου έγραψα πιο πάνω! Για έξτρα και για να βάλεις ό,τι έξτρα θες να τους δώσεις (βλαστωμένους σπόρους, λαχανικά κτλ) είναι πολλή καλή! Εγώ βάζω και βλαστωμένους σπόρους και κουνουπίδι μέχρι και πολλά αποξηραμένα βότανα και δεν αφήνουν ψύχουλο! Δοκίμασε την κάποια στιγμή και πες μου εντυπώσεις! 😛
Έφτιαξα την συνταγή σου μόνο κουακερ δεν είχα κάι έβαλα έξτρα και φιτρα σιταριού. Τα δυο αγοράκια την τίμησαν δεόντως.😛😵😛 είμαι πολύ χαρούμενη.
 
είμαι πολύ χαρούμενη.
Είδες πόσο όμορφο συναίσθημα να φτιάχνεις κάτι με τα χεράκια σου φρέσκο και θρεπτικότατο για τα μικρά σου φτερωτά φιλαράκια; Και εγώ πολύ χάρηκα που τους άρεσε!

Απλά όταν θα είσαι σε περίοδο αναπαραγωγής και θα έχεις και μικρά, καλό θα ήταν να πάρεις και μία έτοιμη αυγοτροφή που είναι πιο πλούσια! Και αυτό να τους το κάνεις σαν έξτρα! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kiveli
Back
Top