Γενικά Το cockatiel μου φοβάται αιωρούμενα παιχνίδια και αξεσουάρ

alteregoi5

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα μερικά νέα παιχνίδια στο cockatiel μου, μεταξύ αυτών μια πολύ ωραία κούνια από σχοινί και φυσικό ξύλο, και μια κρεμαστή κυματιστή πατήθρα.
Και τα 2 του άρεσαν πολύ όταν του παρουσίασα. Τα άφησα πάνω στο γραφείο για να τα πλησιάσει μόνο του, έπαιζε και ασχολιόταν ώρα με αυτά. Μαδούσε το σχοινί της κούνιας (γενικά του αρέσει πολύ να μαδάει πράγματα, για αυτό κι επέλεξα τη συγκεκριμένη), δάγκωνε τα ξύλα από την πατήθρα και την κούνια, οπότε σκέφτηκα ότι του αρέσουν και δεν τα φοβάται. Τα βάζω λοιπόν στο κλουβί, βάζω μέσα και το πουλάκι και φρικάρει. Ρουθουνίζει στην αιωρούμενη κούνια που πάει πέρα δώθε, και κάθεται στην γωνία στον πάτο του κλουβιού σε αμυντική στάση. Γιατί;

Προηγούμενα παιχνίδια που φοβόταν και πάλι τα αφαίρεσα, δεν τα πλησίαζε καθόλου. Μέσα ή έξω από το κλουβί, είτε ήταν ακίνητα είτε όχι. Ενώ με αυτά παίζει όμως και δείχνουν να του αρέσουν πολύ όταν είναι ακίνητα, με το που δει πχ την κούνια να πηγαίνει πέρα-δώθε τρομάζει. Προσπάθησα να την σταθεροποιήσω εντελώς κιόλας πριν το βάλω μέσα και να το ακουμπήσω πάνω, έπιασε, αλλά με το που ακούμπησε πάνω και κουνήθηκε λίγο η κούνια, ξαναφοβήθηκε. Οπότε τα έβγαλα και τα 2.

Το θέμα είναι ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το τι να του βάλω στο κλουβί να ασχολείται, κι όταν λείπω κι όταν δεν μπορώ να το βγάλω έξω. Και σκέφτομαι ότι μπορεί να βαριέται. Βέβαια 1 άλλο παιχνίδι (κρεμαστό με σχοινιά), δεν το φοβάται κι ασχολείται με αυτό, απλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό.

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Πως μπορώ να το εξοικιώσω με αυτά τα κρεμαστά αξεσουάρ; Σκέφτηκα να του τα άφηνα 1-2 μέρες, μήπως συνηθίσει, αλλά δεν θέλω να το στρεσάρω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@alteregoi5 Ας τα μέσα να τα συνηθίσει. Χρειάζεται χρόνο ωστε να μην τα φοβάται. Το κλουβί του πουλιου είναι ο προσωπικός του χώρος και δεν τους αρέσει να τον αλλάζουν αλλα το συνηθίζουν γρήγορα.
 
@alteregoi5 Ας τα μέσα να τα συνηθίσει. Χρειάζεται χρόνο ωστε να μην τα φοβάται. Το κλουβί του πουλιου είναι ο προσωπικός του χώρος και δεν τους αρέσει να τον αλλάζουν αλλα το συνηθίζουν γρήγορα.
Του καθάρισα το κλουβί σήμερα και τα ξαναέβαλα εδώ και μερικές ώρες. Το πουλί κάθεται στην πατήθρα της ταϊστρας που είναι χαμηλά και δεν πλησιάζει πιο πάνω...

Θα του τα αφήσω 1-2 μέρες βέβαια όπως είπες, να δούμε τι θα γίνει.
 
@alteregoi5 Αφησε τα παραπανω. Καμία εβδομάδα ακόμα για να προλαβει να τα συνηθίσει. Επίσης λίγο ασχετο: Καλό θα ηταν να βάλεις την ταϊστρα πιο ψηλά ωστε να μην πεφτουν κουτσουλιες μέσα. Μπορεις να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού?
 
@alteregoi5 Αφησε τα παραπανω. Καμία εβδομάδα ακόμα για να προλαβει να τα συνηθίσει. Επίσης λίγο ασχετο: Καλό θα ηταν να βάλεις την ταϊστρα πιο ψηλά ωστε να μην πεφτουν κουτσουλιες μέσα. Μπορεις να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού?
Έχω προνοήσει για αυτό και δεν έχω θέμα. Η ταϊστρα έχει σκέπασμα από πάνω και η πατήθρα είναι τοποθετημένη πιο βαθιά κι όχι στην ίδια ευθεία κάθετα με την ταϊστρα για να μην πέφτουν κουτσουλιές. Πατήθρα της ταίστρας εννοούσα ότι έχει δικά του πατάκια, όχι την μεγάλη οριζόντια πατήθρα του κλουβιού. Πιο πάνω δεν μπορώ να την βάλω γιατί σε αυτό το μέρος μπαίνει μόνο (έχω κρατήσει αυτήν που έιχε το κλουβί).
Φωτογραφία δεν μπορώ να στείλω τώρα, είμαι εκτός σπιτιού. Θα στείλω αύριο, ελπίζω να μην το ξεχάσω 😄
 
Έχω μαζέψει κι εγώ αρκετά τέτοια που φοβάται.
Ένα παιχνίδι και ένα harness τα έχω πάνω στην τηλεόραση για να μην πηγαίνει και τρώει τα φύλλα από κάτι λουλούδια.
Μία πάνινη πατήθρα την έχω τυλίξει σε δύο γλάστρες για να μην τα φάει κι αυτά.
Μία άλλη πάνινη πατήθρα την έχω κρεμάσει σε ένα κουρτινόξυλο για να μην πηγαίνει εκεί γιατί έχει από πάνω κλιματιστικό.
Μία ξύλινη πλεκτή μπάλα κρεμασμένη από άλλο κουρτινόξυλο.
Ένα κουκλάκι-χιονάνθρωπος πάνω στον εκτυπωτή για να μην δαγκώνει διάφορα καλώδια.
Την πατήθρα την φοράει και ο αδερφός μου στον λαιμό του όταν έρχεται στο σπίτι για να μην του την πέφτει ο Ρόκυ.
Και διάφορα άλλα...
 
298482222_1071829656790355_7772067184724032271_n.webp
Καλημέρα παιδιά. Ορίστε το κλουβί. Ξέρω ότι δεν είναι το μεγαλύτερο. Θέλω εδώ και καιρό να πάρω ένα μαγαλύτερο αλλά ζορίζομαι λίγο. Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό...
 
@alteregoi5 Το κλουβί οντως ειναι καπως μικρό. Καλύτερα να βγάλεις τις πατηθρες που εχεις και να αντικαταστήσεις με αυτές απο φυσικό ξύλο σε διάφορες διαμετρους και υφες. Αυτές που εχεις δεν ειναι οι καλύτερες καθώς μένουν εντελώς ισιες και δεν προσφέρουν καμία ασκηση στα ποδια και μπορει να παθει αρθρίτιδα και bumblefoot. Βγάλε αυτο το παιχνίδι που εχεις καθώς λόγω των βαμβακερων σχοινιών που εχει εαν τα καταπιει μπορει να παθει αποφραξη προλοβου. Επίσης μπορει να μπλεχτει σε αυτό. Αντικαταστησέ το με αλλα παιχνίδια απο φυσικά υλικά οπου μπορει να τα τεμαχισει ή παιχνίδια αναζήτησης τροφής (foraging toys).
 
@alteregoi5 Το κλουβί οντως ειναι καπως μικρό. Καλύτερα να βγάλεις τις πατηθρες που εχεις και να αντικαταστήσεις με αυτές απο φυσικό ξύλο σε διάφορες διαμετρους και υφες. Αυτές που εχεις δεν ειναι οι καλύτερες καθώς μένουν εντελώς ισιες και δεν προσφέρουν καμία ασκηση στα ποδια και μπορει να παθει αρθρίτιδα και bumblefoot. Βγάλε αυτο το παιχνίδι που εχεις καθώς λόγω των βαμβακερων σχοινιών που εχει εαν τα καταπιει μπορει να παθει αποφραξη προλοβου. Επίσης μπορει να μπλεχτει σε αυτό. Αντικαταστησέ το με αλλα παιχνίδια απο φυσικά υλικά οπου μπορει να τα τεμαχισει ή παιχνίδια αναζήτησης τροφής (foraging toys).
Έχω σκεφτεί τις πατήθρες να τις τυλίξω με σχοινί ή σπάγγο (να γίνουν όπως η πατήθρα της κούνιας). Καλύτερα δεν θα ήταν έτσι; Κι αυτό το παιχνίδι είναι το καινούριο που του πήρα και του αρέσει, μόνο με αυτό παίζει... δεν θα έχει τίποτα άλλο μετά μέσα.
Παλαιότερα του είχα φτιάξει κάτι αυτοσχέδια παιχνίδια με αντικολλητικό χαρτί, αλλά τα κατέστρεφε σε μισή μέρα.
 
Οταν εισαγουμε νεα αντικειμενα στο περιβαλλον ενος πτηνου,φροντίζουμε για αρκετές ημέρες πριν να τα έχουμε γύρω από το κλουβί ώστε να τα συνηθίσει πρωτα.
Συνήθως του τα αφήνω όπως είπα στο αρχικό ποστ να τα δει μόνος του σε κάποια επιφάνεια. Βέβαια δεν το κάνω για μέρες αλλά για κάποιες ώρες. Θα το έχω στα υπόψιν όμως, ίσως μπορούσα να κρεμάσω την κούνια έξω από το κλουβί, έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι. Ευχαριστώ.
 
Μπορείς να δέσεις πάνω τους (πχ στην κούνια, λίγο κεχρί). Έτσι αν θέλει το κεχρί θα πρέπει να την πλησιάσει. Σιγά σιγά θα σταματήσει να τη φοβάται και θα τη συνηθίσει.
 
Back
Top