Φροντίδα Το cockatiel μου φοβάται το νέο του παιχνίδι

Εχω νεα! Σημερα δλδ τωρα το μεσημερι ειπα να το εκπαιδευσω για να μαθει το χερι μου. Λοιπον πηρα ενα κομματι φρυγανια, που ξερω πως ειναι η αγαπημενη του, και ενα κλαδακι. Πηρα το κλαδακι στο χερι μου και το ειχα ως προεκταση του δαχτυλου μου. Τη φρυγανια την ειχα διπλα απο το δαχτυλο μου ετσι ωστε για να την φαει θα επρεπε να ανεβει στο κλαδακι-δαχτυλο. Σιγα σιγα το εβαζα πιο μεσα το κλαδακι και τελος εμεινε το δαχτυλο μου μονο και ανεβαινε με το ενα του ποδι για να φτασει τη φρυγανια.

10013914_275102959320456_585388482_n.webp 1891016_275103042653781_1272079265_n.webp 10004039_275103072653778_679586683_n.webp
στην δευτερη φωτο ειναι με το ενα του ποδι και στην τριτη και με τα δυο. Καποιες φορες θα ελεγα, οχι με δαγκωνει, αλλα ακουμπαει το ραμφος του στο χερι μου χωρις να με πονεσει για να δει αν θα του κανω κακο :)Εχω κι ενα βιντεο το οποιο δεν μπορω να ανεβασω. εαν βαλω μονο του το δαχτυλο μου μπροστα του ή δεν ανεβαινει ή με τσιμπαει... 😵

Μια απο αυτες τις μερες που ειναι αργιες θα επιχειρησω να το βγαλω απο το κλουβι μεσα στο δωματιο. Αλλα υπαρχει ενα τοσο δα προβληματακι. Το θεμα ειναι οτι μολις το φερνω μεσα σταματαει να κελαηδαει και αυτο γτ δεν εχει συνηθησει το χωρο μονο το βραδυ που το φερνω μεσα, γι αυτο εγχωνεται κι αυτο πιο πολυ
 
Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο!
Το πρωί έξω το βγάζεις και τον χειμώνα; Δεν είναι σωστό, πάλι καλά που δεν σου έχει κρυώσει.
 
Η αληθεια ειναι οτι και το χειμωνα εξω το εχω. Αλλα καποιες μερες που εκανε πολυ κρυο δεν ηθελα να το βγαλω εξω και το εβαζα διπλα στο παραθυρο, και τσιριζε σε σημειο που με τρυπουσε τα αυτια, κοντευαν να πεσουν τα αυτια μου και στην τελικη το εβγαζα εξω μετα απο καποιες ωρες. Δεν καθεται με τιποτα μεσα. Και το πρωι αν καμια φορα αργησουμε να το βγαλουμε κανει "τσιρ, τσιρ" και μας το υπενθυμιζει το γλυκουλι! Τι κανω;
 
Καλη αρχη ειναι αυτη με το ενα ποδι! 😉 Ολα ετσι ξεκινουν! Αργα και σταθερα βηματα χωρις να βιαζεσαι. Ειμαι της γνωμης να το αφησεις ακομη μεσα στο κλουβι μεχρι να αρχισει να ανεβαινει και με τα 2 ποδια στο χερι σου. Επισης μην το μετακινεις μεσα εξω, δεν ειναι σωστο να αλλαζει η θερμοκρασια στο χωρο του τοσο αποτομα. Δεν λεω ειναι καλος ο καιρος τωρα αλλα θελει ακομη λιγη προσοχη.
 
Αυτά τα πουλιά τον χειμώνα πρέπει να ζουν μέσα. Ούτε ηλιόλουστες μέρες έξω.
Το ερώτημα είναι σαν να λέμε : Ήθελε ν' αυτοκτονήσει τι να κάνω;
Έξω θα το βγάζεις όταν έχει γύρω στους 28-30 βαθμούς, προσέχοντας να μην το χτυπάει ο ήλιος κατευθείαν και να μην έχουν πρόσβαση τα αρπακτικά.
Φωνάζει μέσα γιατί είναι χαρούμενο και παίζει και σταματάει έξω γιατί σοκάρεται και κρυώνει.
 
Να μην το μετακινω μεσα εξω; Τι εννοεις; Οχι Μαρια! Οταν το ειχα μεσα δεν φωναζε με χαρουμενους ηχους, αλλα τσιριζε απελπιστικα! Τι προβλημα υπαρχει με τον ηλιο; Γιατι;
 
Όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 28 βαθμούς το πουλί μόνιμα μέσα.
 
Καλυτερα θα ηταν να σκεπαζεις το κλουβι του με ενα ανοικτοχρωμο πανι για να ηρεμει. Οχι πανω απο 10-20 λεπτα τη φορα. Οταν βαζουμε εναν παπαγαλο στο σπιτι μας πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι να ανεχτουμε τη φωνη του.
 
οκ θα το προσπαθησω καποια φορα που θα εχει κρυο... Να τος παλι ο λεβεντης! Το τελευταιο προβλημα που με απασχολει ειναι πως αν δεν δει φρυγανια δεν ανεβαινει στο δαχτυλο. Εχω το δαχτυλο μου στην κοιλια του αλλα δεν ανεβαινει μονο το δαγκωνει και φευγει...

1237044_275373432626742_1407705708_n.jpg
 
Πρέπει να δεις ποια παιχνίδια του αρέσουν. Πάντως δεν τσιρίζει για να τον βγάλεις έξω. Τσιρίζει γιατί είναι αρσενικός. Σκέφτεσαι να του πάρεις κάποιο κοριτσάκι; Βέβαια πάλι θα φωνάζει αλλά πολύ λιγότερο. Επίσης, ποτέ δεν ανοίγουμε το πορτάκι όταν το κλουβί είναι σε ανοιχτό χώρο, έτσι χάνονται δυστυχώς πολλά πουλιά.
 
Μα αν δεν ανοιγω το πορτακι πως θα βαλω το χερι μου; Δεν βγαινει με τιποτα! Προς το παρον δεν σκεφτομαι να του παρω φιλεναδα για οικονομικους λογους αλλα κυριως για την φασαρια και τη δυσκολια στη μεταφορα! Παντως θα του αρεζε πολυ μια παρεα γιατι στο πετ σοπ ηταν μαζι με αλλα 2 κοκατιλακια! Τι εννοεις δεν τσιριζει για να τον βγαλω εξω; Οκ καταλαβα!
 
Καλημέρα! Να ανοίγεις το πορτάκι όταν το έχεις σε κλειστό χώρο όχι στο μπαλκόνι, όπως φαίνεται στην φωτογραφία εννοώ
 
Σε κλειστο χωρο το εχω μονο το βραδυ για να κοιμηθει. Ποτε αλλοτε. Παρεπιπτωντως ασχολειται με το παιχνιδι του, τσιμπαει τους φελλους για να φαγωθουν, το εχει κανει μισο! 😀 εγω θελω να του δωσω ενα παιχνιδι για να σκαρφαλωνει, για να γυμνασει τα ποδια του. Αυτο το παιχνιδι υποτιθεται γι αυτο του το εβαλα αλα αυτος το χρησιμοποιησε αλλιως...
 
δηλαδή και με 5 και 10 βαθμους το πουλί είναι έξω; Εσυ τι νομίζεις ότι δεν κρυώνη; οσο αφορά τον ήλιο ποτέ απευθείας έκθεση στο ηλιακό φώς γιατί σίγουρα κάπια στιγμή θα το βρής νεκρό από εγκεφαλικό. τώρα για τό μέσα έχει σημασία αν ακουμπάς το κλουβί χαμηλότερα από ότι όταν το βάζεις στό μπαλκόνι δεν του αρέσει να είναι χαμηλά. Δοκίμασε να το έχεις μέσα σε ψηλό σημείο και να το βάζεις να ακούει ραδιόφωνο χαμηλά.
 
Ναι δυστυχως και το χειμωνα εξω το ειχα και κρυωνε το καημενο! Το ξερω οτι το βασανιζα, δεν θα ξανασυμβει! Οταν το ειχα μεσα δεν το ειχα κατω, εχουμε ενα πραγμα που το κρεμαμε, εκει ειναι και το βραδυ. Δεν ξερω τι τον ενοχλει μεσα, δεν μιλαει καθολου μεσα στο σπιτι παρα μονο οταν καταλαβαινει οτι δεν προκειται να τον βγαλουμε, τοτε αρχιζει και τσιριζει και τελειωμο δεν εχει... 😱
 
βαριέτε μέσα γιατί δεν έχει ακουστηκά και οπτικά ερεθίσματα. Βάλε ραδιόφωνο χαμηλά και να ξέρεις ότι γιά να μην τσρίζη πρέπει να μάθει το περιβάλλον του σπιτιού την ημέρα. σε ανθρώπινο επίπεδο το πουλί είναι σαν έναν άστεγο. επειδή ζεί συνεχώς στον θόρυβο δεν ξέρει από υσηχία. η δικία μας παπαγαλίνα πού είναι και ίδια ζεί μέσα στό σπίτι και όταν ζεστάνει ο καιρός τήν βγάζω άλλα αυστηρά ως τις 2.30 μ. Μ. όταν τήν πέρνω μέσα αμέσως κοιμάται για μεσημέρι και το απόγευμα παίζει με τον σκύλο. Θέλω να σου πώ να βάλεις ωράριο στο πουλί να κοινωνικοποιηθή. μόνο μέσα στο σπίτι θά μάθει ότι γιά όλα υπάρχουν ώρες. κάθε φορά πού θα τσιρίζη νά το σκεπάζης αμέσως με ένα πανί σιγά να μην τρομάζη. άστο για 20 λεπτά και βγάλτο. Μόλις τσιρίζη ξανά σκέπασμα ενώ όταν βγάζης το πανί σφύρα του κάθε φορά έναν ρυθμό πάντα τόν ίδιο. σε λίγες μέρες θα δείς διαφορά σίγουρα.
 
Back
Top