Φροντίδα Το cockatiel μου φοβάται το νέο του παιχνίδι

Mimiscockatiel

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2014
Μηνύματα
61
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Γράφοντας αρχικά το πρόβλημά μου ελπίζω στο τέλος να βοηθηθώ. Το πρόβλημά μου είναι πως έχω βάλει στον παπαγάλο (Μίμη) μου ένα παιχνίδι που το έφτιαξα εγώ και δεν ασχολείται μαζί του! Προφανώς δεν εχει καταλάβει σε τι χρησιμεύει... Πως θα τον κάνω να ασχολείται με αυτό; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Επρεπε πρωτα να το κρεμασεις καπου που να το βλεπει μετα το κρεμαζεις εξω απτο κλουβι και μετα το βαζεις μεσα
Στην συνεχεια αν δεν παιζει παλι μπορεις να του δειξεις εσυ ασχοληθου με το παιχνιδι δεν ξερω τι παιχνιδι εφτιαξες αλλα με λιγα λογια παιξε εσυ μαζι του και δειξε του 🙂
Καλη σου μερα
 
Καλημέρα! Ναι αυτό έκανα! Στην αρχή το είχα κρεμασμένο έξω από το κλουβί και μετά το έβαλα μέσα! το τσίμπησε μια δυό φορές για να δει τι είναι και μετά το άφησε...
 
Οπως σου προτεινε και ο Δημητρης πειραζε το παιχνιδακι εσυ που και που, ωστε να το βλεπει να κινειται και ισως του κινησει το ενδιαφερον να το παιξει. Ισως δεν του αρεσει το συγκεκριμενο παιχνιδι εννοωντας οτι δεν του τραβαει την προσοχη ωστε να ασχοληθει παραπανω μαζι του. Δεν παιζουν ολα τα πουλια το ιδιο πολυ ή με τα ιδια παιχνιδια. Δεν φτανει ενα ομως, βαλτου μερικα να εχει ποικιλια και ισως ασχοληθει μα καποιο παραπανω. 😉
 
ναι είναι χρωματιστό! Περίμενε θα το βγάλω φωτογραφία! Δεν νομίζω να χωράνε άλλα παιχνίδια μέσα στο κλουβί γιατί έτσι θα του περιορίσω τον χώρο του...

αμα ανεβαινε...

το παιχνιδι
Το κλουβί είναι 52x40 cm

1528486_274798142684271_1037991646_n.webp
 
πολύ ωραίο παιχνιδάκι είναι! Αλλά το κλουβί που περιγράφεις είναι πάρα πολύ μικρό!
 
Ευχαριστώ! Αλήθεια; Το πήραμε 75 ευρώ! ☹ Να πάρω άλλο;Εάν πάρω άλλο θα είναι πιο βαρύ και δύσκολο στη μετάφορα μέσα και έξω αλλά και για ταξίδια!
 
βάλτο μου μια φωτογραφία αλλά σε 50άρι έχω τα 2 Budgies και το βρίσκω μικρό.
 
Παρεπιπτόντως το παιχνιδάκι δεν το αγγιζειΩραία το βγάζω και το στέλνω!

1924589_274901226007296_407919712_n.webp
 

Συνημμένα

  • 1924589_274901226007296_407919712_n.webp
    1924589_274901226007296_407919712_n.webp
    49,8 KB · Προβολές: 45
Εντάξει, ευτυχώς έχει ύψος, γιατί όντως το μήκος είναι πολύ μικρό
 
μπορείς να τα κρεμάσεις στα ψηλά από την οροφή
 
Πάρε σκάλα τους αρέσει. Κοίτα το ότι δεν είναι ήμερο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το αφήνεις λίγο ελεύθερο. Αν ανοίξεις την πόρτα και βάλεις κάτι να πατάει για να βγαίνει, θα ξαναμπαίνει μόνο του για να φάει. Αλλά να μην το βγάλεις με το ζόρι εσύ, να βρει τον δρόμο και τον τρόπο, ώστε να θυμάται για να ξαναμπεί.
 
Αν την αφησω ανοιχτη την πορτα δεν πιστευω να βγει απο μονο του... Το ειχα κανει μια φορα και καθοταν κουρνιασμενο και δεν κουνιοταν λες και ηταν κλειστη η πορτα.
 
Πρέπει να είναι πρωί, να είσαι κάπως μακριά και διακριτικά εσύ αλλιώς δεν βγαίνει. Πρέπει να έχεις πολλές ώρες στην διάθεσή σου.
 
Να είναι πρωί γιατί; Για να μην θέλει να κοιμηθεί; Τι ωραια που γινεται η διαδικασια εδω, αλλα δεννομιζω να μεινει κι εμενα ετσι ηρεμο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το πρωί είναι πιο δραστήρια. Όλα μπορούν να γίνουν αυτό είναι σίγουρο.
 
Back
Top