Αναπαραγωγή Το lovebird μου τρίβεται συνεχώς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ChristosP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ChristosP

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2024
Μηνύματα
11
Καλησπέρα σε όλους, το παπαγαλάκι μου από την αρχή του καλοκαιριού έχει ξεκινήσει να <<τρίβεται>> αρκετά έντονα στα κάγκελα του κλουβιού του. Θεωρώ πως είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής απλά μερικές φορές ίσως το παρακάνει. Διάβασα πως μπορεί να οφείλεται στο ότι κοιμάται λίγο αλλά κλείνει πάντα τουλάχιστον 12 ώρες ύπνου ο δικός μου. Τι μπορώ να του κάνω για να το σταματησει; Κι επίσης θέλω να του αγοράσω ένα θηλυκό για παρέα και φοβάμαι την περίπτωση να ζευγαρώσουν με αυγά, τι θα μου προτείνατε ;
 
Θεωρώ πως είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής
Προφανώς τρίβει το κάτω μέρος του σώματός του και συγκεκριμένα την αμάρα του στα κάγκελα, έτσι δεν είναι;
Εφόσον κοιμάται συνεχόμενα ένα 12ωρο την ημέρα, δεν βλέπω πως θα μπορούσες να ανακόψεις αυτήν τη δραστηριότητα, αλλά στην πραγματικότητα δεν βρίσκω και τον λόγο για να γίνει αυτό. Συγκεκριμένα, διαβάζοντας το ποστ σου αναρωτήθηκα γιατί να σε πειράζει που τρίβεται...προσωπικά μου φαίνεται φυσιολογικό και υποθέτω ότι με τον καιρό και όταν μπει ο χειμώνας, θα το μειώσει.
Κι επίσης θέλω να του αγοράσω ένα θηλυκό για παρέα και φοβάμαι την περίπτωση να ζευγαρώσουν με αυγά, τι θα μου προτείνατε ;
Πόσο βέβαιος είσαι ότι το πουλάκι είναι αρσενικό; Έχεις τεστ DNA;
Θα σου πρότεινα εφόσον σιγουρευτείς για το φύλο του κι επειδή προφανώς δεν προσδοκείς σε αναπαραγωγή, να επιλέξεις ένα πουλάκι του ιδίου φύλου με αυτό που έχεις. Αλλά θα πρέπει να προσέξεις... η γνωριμία μεταξύ τους να γίνει σταδιακά, όχι δλδ, να πάρεις ένα νέο πουλί και να το βάλεις κατευθείαν μέσα στο κλουβί του παλιού και να κρατήσεις το νέο πτηνό καραντίνα επί 40 ημέρες, ιδανικά σε διαφορετικό χώρο από αυτόν που έχεις το παλιό.
 
Εφόσον δεν πειράζει και είναι φυσιολογικό δεν έχω θέμα με τη συμπεριφορά του αυτή απλά σκέφτηκα μήπως φταίει κάτι άλλο. Επίσης για το φύλο του δεν είμαι και 100% σίγουρος σκοπεύω να το ελέγξω, αλλά θα κάνει την ίδια παρέα με ένα του ίδιου φύλου, θα φροντίζουν το ένα το άλλο;
 
Κάποια είδη παπαγάλων π.χ. τα budgie, cockatiel ναι, κάνουν αρμονική παρέα με άτομα του ιδίου φύλου. Για τα lovebirds δεν είμαι βέβαιος 100%. Ας μας πουν φροντιστές του είδους.
Για να κάνεις τεστ φύλου, βάλε εδώ στο φόρουμ (πάνω δεξιά) στην αναζήτηση τη λέξη dna και θα σου βγάλει κάποια θέματα, ώστε να καταλήξεις σε ποιο εργαστήριο να κάνεις το τεστ.
 



Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top