Αναπαραγωγή Τραγικο λαθος στην αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Λοιπον φιλοι μου γνωρισα με τον χειροτερο τροπο οτι δεν πρεπει ν πειραματιζομαστε... Ετοιμος ν ξεκινησω προετοιμασία και ψάχνοντας φυσικους μεθεδους πυρροματος περα απο το αυγο κ τ συνηθισμένα... Τρωω την εξης φλασια γιατί και τ καναρινια ν μην μπορουν μ ζευγαρωνουν χωρις βοηθεια σπο εμενα οπως τ αγρια.. Ετσι λοιπον τ μονο που έκανα ηταν σπορια διαφορα και ολων το ειδον και χορτα που βρισκεις εξω στην φυση ποιο ευκολα ζοχο ας πουμε... σποτελεσμα καλο μαιο πυρρωσαν και αν και ουτε πουλια πηρα...
 
Εκτός και κατάλαβα κάτι λάθος...
Στο τέλος των 90΄ς αρχές των 00΄ς είχα φτάσει τον αριθμό των ~70 πουλιών μόνο με κελαιδίνη χύμα, πολύχρωμες βιταμίνες, που και που κανά αυγό και σπανιότερα μήλο, αγγούρι και μαρούλι...
Αλλά δεν μπορώ να πω πως δεν είχα "επιτυχία" 3-4 από τα 5 μικρά σίγουρα στο κλαδί...
Μήπως έφταιξε τπτ άλλο;
 
Ειχες τοσο μεγαλη επιτυχια; Τ πουλια σου καθε χρονο πως τ συντηρουσες;

Πουλιά δεν πήρες από την αναπαραγωγή. Οι γεννήτορες από τις ράτσες που είχες τί απογίνανε; Δεν τους έχεις;
Πηρα ελασιχτα πουλια... εχαδα σχεδόν ολα τ πουλια στην πτρεοροια
 
Με τις λιγοστές γνώσεις που είχα...
Ούτε "καραντίνα" ούτε αντικατάσταση αυγών ούτε τπτ...
Οι κανάρες γεννούσαν και στις χούφτες που λένε...
Εγώ παρατηρητής ήμουν στην ουσία, όχι εκτροφέας...
 
Με τις λιγοστές γνώσεις που είχα...
Ούτε "καραντίνα" ούτε αντικατάσταση αυγών ούτε τπτ...
Οι κανάρες γεννούσαν και στις χούφτες που λένε...
Εγώ παρατηρητής ήμουν στην ουσία, όχι εκτροφέας...
Γινονται αυτα αληθεια τώρα εγω εχω ιδρωσει
 
Δλδ πιστεύεις πως όλα ήταν καθαρά θέμα προετοιμασίας και διατροφής;
Αποκλείεται να ήσουν "χειρότερος" από εμένα...

Γινονται αυτα αληθεια τώρα εγω εχω ιδρωσει

Έχω λόγο να πω ψέματα;
Τότε, όταν ήμουν στην ηλικία σου, η διάδοση της πληροφορίας/γνώσης δεν ήταν αποτέλεσμα λίγων κλικ...
 
Έχω λόγο να πω ψέματα;
Τότε, όταν ήμουν στην ηλικία σου, η διάδοση της πληροφορίας/γνώσης δεν ήταν αποτέλεσμα λίγων κλικ...
Δεν ειπα οτι ψευδεσαι αλλα μου φενεται τρελο..
 
Κάποια στιγμή, εγώ που είχα πάρει κανά-δυο βιβλία για κανάρια και ζάλιζα κτηνίατρους και πετσοπάδες, ήμουν και ο επιστήμονας της παρέας και ζητούσαν τα φώτα μου...
 
Απέτυχε η αναπαραγωγή οκ. Τα μεγαλύτερα πουλιά πέθαναν στην πτερρόροια; Μήπως από κάτι άλλο;
Πιστευω οτι καθυστερησαμ μ πυρωσουν εκανα υπερπροσπαθεια για ζευωαρωμα ο χρονοε δεν εφτανε τ βρηξε κ η πτερορροισ στο καπάκι κ τ εξοντωσε
 
Χωρίς να είμαι ο ειδικός σε θέματα υγείας δεν βρίσκω το λόγο να πεθάνουνε όλα τα ενήλικα απλά επειδή αργήσανε να πυρώσουνε. Πιστεύω κάτι άλλο έφταιξε όπως για παράδειγμα κοκκίδια;Ευλογιά στην υγρή μορφή; Δεν ξέρω τί να πω. Δεν σε αμφισβητώ αλλά εμένα μου φαίνεται παράξενο. Στην πτερρόροια έδωσες αυγό?Ξαφνικά τα έβλεπες να πέφτουνε την περίοδο της πτερρόροιας τέζα ολα έτσι απλά;
Τα πουλιά που δεν μπαίνουνε αναπαραγωγή δεν τρώνε αυγό. Και να τα βάζαμε για ζευγάρωμα άντε να δίνανε άσπορα. Για να πεθάνουνε στην πτερρόροια αργότερα μου φαίνεται παράλογο.
 
Και από τί πέθαναν;
Τι συμπτώματα είχαν πριν πεθάνουν;
Δεν μπορεί όλα να πέθαναν την ίδια ημέρα - έτσι δεν εινα; Επομένως κάποια παρατήρηση θα έκανες όταν άρχισαν να πεθαίνουν.
 
Συμφωνώ ότι πέθαναν από κάποια αιτία..ίσως μολυσματική κατά την γνώμη μου, δεν μπορει να πέθαναν όλα από καθυστερημένη ή δύσλολη πτερόρροια. Αλλά και η τεράστια αποτυχία αναπαραγωγής με αρκετά ζευγάρια μου φαίνεται περίεργη. είσαι σίγουρος για τους γεννήτορες σου; Εννοώ αν ήταν υγιή πουλιά, αν ήταν νεαρά κλπ..
 
τρωω την εξης φλασια:
γιατί και τα καναρινια να μην μπορουν να ζευγαρωνουν χωρις βοηθεια απο εμενα οπως τ' αγρια.. Ετσι λοιπον το μονο που έκανα ηταν σπορια διαφορα, ολων το ειδων και χορτα που βρισκεις εξω στην φυση.. Πιο ευκολα ζοχο ας πουμε...
.. Εμένα πάντως αγαπητέ Παναγιώτη (και μη με κακοχαρακτηρίσεις σε παρακαλώ.. Αλλά διαβάζοντας το παραπάνω αυτό μου βγαίνει) την κίνησή σου αυτή, δηλ. τυχαία διατροφή χωρίς σωστή και προγραμματισμένη εποπτεία και οργάνωση από μέρους σου, με την αναπαραγωγή σε εξέλιξη,θα την χαρακτήριζα είτε ως κούραση είτε ως πείραμα..
το πρώτο είναι απολύτως αποδεκτό από μένα, σε όλους συμβαίνει και όποιος το αρνηθεί απλά θα ψεύδεται, το δεύτερο όμως.. Το μόνο που αποφέρει είναι όλα αυτά που αναφέρεις & άλλα πολλά.
Αν, λέμε αν, κάπου κουράστηκες. Γιατί δεν ζήτησες βοήθεια βρε Παναγιώτη; Όλο και κάποιος θα.. Εμφανιζόταν,θέλω να πιστεύω...
 
Γύρω από το 0 περιστρέφεται η πιθανότητα να πέθαναν λόγω μη προετοιμασίας...

Κάτι άλλο έφταιξε και θα βοηθούσε να μας πεις τυχόν συμπτώματα που εμφάνισαν και σε πόσες μέρες τα έχασες όλα όπως περιγράφεις.

Όπως είπε και ο TZANNSPY πιο πάνω, διάφορες λέξεις όπως ''προετοιμασία'', ''συμπληρώματα'', ''κια'' κτλ ήταν άγνωστες στο ευρύ κοινό πριν κάποια χρόνια. Ίσως μόνο κάποιοι εκτροφείς να ήξεραν πολλά περισσότερα αλλά λόγω της μη εύκολης διάδοσης πληροφορίας οι απλοί χομπίστες δεν είχαν χαμπάρι. Ε, δε νομίζω να τους πέθαιναν τα πουλιά...

Όσοι ασχολούνται τουλάχιστον μια 10ετία με το χόμπι έχουν μεγαλώσει άπειρα πουλιά με κελαηδίνη με μπισκοτάκια, με κόκκινη και κίτρινη ''βιταμίνη'' και με λίγο αυγό όταν ήθελαν να τα ζευγαρώσουν. 'Εχουνε ταϊσει τόνους ρούπσεν και έβαζαν για υπόστρωμα εφημερίδα που άλλαζαν μια φορά τη βδομάδα. Το ότι σήμερα γνωρίζουμε πολλά παραπάνω ως προς το τι είναι καλύτερο, δε σημαίνει πως οτιδήποτε άλλο οδηγεί σε θάνατο τα πουλάκια.
 
Πρωτον Dimitris δεν κουράστηκα.. ισως βασικα οχι ισως ηταν ενα πειραμα.. Ν δω κατα ποσο μπορούν ν ανταπεξελθουν...
Πιστευω πως ηταν καθαρα θεμα μην σωστής προετοιμασια για αναπαραγωγη... όταν εχω τα πουλιά καθε χρονο στο δεκα σε βοηθεια σε χιλια δυο και ξαφνικά πεφτουν στο 3 φυσικο κ επομενο ν χρειαστει παραπανω πιεση για ν ανταπαξελθουν σε κάποιες καταστασεις..η καναρες εκλοθαμ ασπορα τα αρσενικα δεν γονιμοποίησαν με λίγα λογια τσαμπα ιδρωναν τ πουλακια μετα ηρθε η πτρεοροια και οντως εξαντλημενα. Παρεδιδαν πνεύμα
 
Back
Top