Αναπαραγωγή Τραυματισμενος νεοσσος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Σημερα αντικρυσα την κακη εξελιξη ενος υποδειγματικου πατερα. Εικονα σοκ.
2016-05-19 09.42.02.webp

Μεχρι να ξυπνησω ο πατερας του το ειχε κανει ετσι. Το περιεθαλψα οσο μπορεσα, αλλα επειδη δουλευω μπηκε με τα αδερφια του με χωρισμα το κλουβι απο η μια, και απο την αλλη οι γονεις. Ο παΤερας αρχισε να τ ταιζει απο το χωρισμα.
Δε ζητω βοηθεια ιατρικη διοτι πιθανοτατα δε θα τα καταφερει εφοσον κ εγω θα λειπω σημερα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: τι μπορει να ωθησε τον πατερα να τραυματισει τοσο σοβαρα το παιδι του;
 
Πω πω βρε παιδί μου... Το τραυμάτισε ή το τσουρομάδησε;
 
Είναι τόσο όμορφο, μακάρι να τα καταφέρει!
 
Κρίμα βρε Μύρα μου κρίμα... Πόσο ημερών είναι; Δεν έτρωγε μόνο του;

τι μπορει να ωθησε τον πατερα να τραυματισει τοσο σοβαρα το παιδι του;
Αν ο μικρός παραμεγάλωσε, και μπορούσε να φάει μόνος του αλλά συνέχιζε να ζητιανεύει, στην προσπάθεια του ο πατέρας ίσως να το διώξει (γιατί έχει κουραστεί, γιατί είναι σε 2η γέννα, γιατί πλέον είναι αρκετά μεγάλο κτλ κτλ) και να πάει να φάει μόνο του, να το τραυμάτισε κιόλας.. Πολλές φορές όταν τα μικρά είναι αρκετά μεγάλα και συνεχίζουν να παρακαλάνε τους γονείς τους για φαί, εκείνοι για να τα ωθήσουν στο να τραφούν μόνα τους, και επιτέλους να απογαλακτιστούν, εξαιτίας και της κούρασης και επειδή πλέον έχουν άλλες προτεραιότητες (2η γέννα, αυγά κτλ), γίνονται λίγο επιθετικοί.. Του συγκεκριμένου πατέρα ίσως του ξέφυγε λίγο το μέτρο.. ☹

Αλλά γιατί πιστεύεις πως δε θα τα καταφέρει; ☹
 
Λυπάμαι πολύ. Ελπίζω να τα καταφέρει το μικρούλι και φαίνεται πανέμορφο.
 
Εγώ πιστεύω πως θα τα καταφέρει..
Θα έχει σημάδια στο κεφάλι... Αλλά θα τα καταφέρει.
Πιστεύω πως αυτές οι περιπτώσεις δημιουργούνται όταν συνυπάρχουν μερικές καταστάσεις.
Δηλαδή, η μητέρα να είναι στις ημέρες οίστρου, το μικρό να είναι μεγαλύτερο από 23 ημερών... αρσενικό και "επιθετικό" για φαγητό προς τη μητέρα ή τον πατέρα.
Όλα αυτά εύκολα παρεξηγούνται.
Είναι στις (σχετικά λίγες) περιπτώσεις που ο αρσενικός δεν θα χαριστεί και που σε συνδυασμό με την δική μας έλλειψη παρατήρησης, φτάνουν σε αυτό το σημείο.
Οι επιθέσεις στο μικρό πιστεύω πως είχαν ξεκινήσει νωρίτερα... απλά τώρα κορυφώθηκαν.
Τι έβαλες πάνω στην πληγή;
 
Οπως και στο αλλο ζευγαρι, ξεκινησε η θηλυκια την ωοτοκια και κερδιζα χρονο ταισματος αφηνοντας ολη την οικογενεια μαζι.
Μπορει να μην ειμαι ολη μερα εκει αλλα αψιμαχια δεν ειδα ποτε.
Ισα που ετρωγαν λιγο μηλο κ ελαχιστο αυγο. Τα ταιζαν και οο 2 γονεις με ζηλο.
Εχτες το βραδυ ηταν ολα καλα καο σημερα αυτο..

Εβαλα κρεμα μπεταντιν απαλα και λιγο διοτι ηταν μαλακο και πρησμενο. Του καθαρισα με νερο κ μπατονετα τα ρουθουνια λιγο.
Του εδωσα κ ηπιε νερο.
Μετα το επεστρεψα με χωρισμα και το ταιζε ο πατερας του. Ηταν φουσκωμενο.
Τωρα μιλησα με το βασιλη και μου ειπε οτι ζει ακομα αλλα δειχνει χαλια.

Ειναι περιπου 3 εβδομαδων, λιγο παραπανω.
 
Τωρα μιλησα με το βασιλη και μου ειπε οτι ζει ακομα αλλα δειχνει χαλια.
Αν τρώει... Θα ζήσει 100%.
Αν θα είναι όμορφα χτενισμένος τώρα; ...
Αυτό παίζεται.
Αλλά εσύ έχεις ιστορία με τα "μοναδικά" και "χαρισματικά" πετούμενα...
 
Ειναι περιπου 3 εβδομαδων, λιγο παραπανω.
Φαίνεται για μεγαλύτερο.. απ την φώτο νόμιζα πως είχε κλείσει μήνα και έτρωγε ήδη μόνο του...

Περιμένουμε νέα και ευχόμαστε όλοι να είναι ευχάριστα!
 
Το χειροτερο θεαμα. Το μικρο ξαπλωμενο στο πλαι, νομιζα πεθαμενο, και ο μπαμπας μεσα στα αιματα στο στηθος και στο ραμφος.
Και μετα η πληρης μεταστροφη. Σκεφτομαι να μην επιστρεψω καν τα νεα αυγα στη φωλια, δε θελω να το ξαναπερασω αυτο.
 
Σκεφτομαι να μην επιστρεψω καν τα νεα αυγα στη φωλια, δε θελω να το ξαναπερασω αυτο.
Αν αυτός είναι ο μοναδικός λόγος να μην φοβηθείς...
Είπαμε χρειάζονται συγκυρίες για να γίνει κάτι τέτοιο.
Δε γίνεται κάθε μέρα...
Θα τον δεις άλλωστε.. άλλος παΤέρας θα είναι..
 
Μιράντα μου εύχομαι το μικρούλι να τα καταφέρει! Παρατήρησε αν συνεχίζουν να το ταΐζουν οι γονείς από το χώρισμα και στην ανάγκη ταΐσε το και συ λίγο, ώστε να το βοηθήσεις να πάρει λίγο τα πάνω του. Ελπίζω να μας πεις ευχάριστα νέα.
 
Πριν κανενα τεταρτο μπηκα σπιτι.
Ζει ακομα, αλλα εννοειται ειναι φουσκωμενο και δε δειχνει καλα.
Περιμενω μηπως δω καποιο ταισμα απο τους γονεις, οσο προλαβαινω γιατι σε λιγο κλεινουν τα φωτα..
 
Κάθεται στο κλαρί; Εκεί που είναι το φτάνουν για τάϊσμα;
 
Εχω βαλει στο χωρισμα μια ανοιχτη ταιστρα. Εκει καθεται. Ο κυριος ταισε την καναρα 2 3 φορες κ τωρα που τα 2 αδελφια του κανουν πιου πιου για φαι τα ταισε.. αυτο δεν πολυκουνιεται. Πιστευω δε θα βγαλει τη νυχτα, θα πεθανει απο νηστικομαρα.
 
Δεν του δίνεις λίγο ζαχαρόνερο και λίγο κρόκο αυγού;
Προσπαθουσα το πρωι 1 ωρα αλλα ματαια. Μονο νερο με ελαχιστη ζαχαρη καταφερα, κροκο οχι. Δεν ανοιγε το στομα.
Και να το ταισω, παλι θα δουλευω οποτε δεν μπορω να τογ προσφερω πολλα. Δυστυχως..
 
Back
Top