Ασθένειες Τραυματισμός από το δακτυλίδι

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Είχα σκοπο να γραψω ενα τεραστιο κείμενο με ολες τις λεπτομέρειες αλλά ακόμα δεν είμαι σε θέση καν να σκεφτω λογικά. Οπότε θα γράψω ένα μεγάλο φαντάζομαι, αλλα πιστέψτε με, μικρότερο απ' ότι θα ήθελα.
Ετσι ζητω εκ των προτέρων να συνυπολογίσετε σε οσα γραφω το αγχος, την αγωνία, τον φόβο που ενιωσα και ακομα νιωθω.

Την Παρασκευή το απόγευμα οταν γύρισα στο σπίτι η Νορα με ενημέρωσε οτι ο μικρος μας δεν παταγε το δεξί του ποδαράκι και φαινόταν να πονάει. Οντως έτσι ήταν, δεν χρειάστηκε καν "εξέταση" για να το δω. Πήραμε τηλέφωνο στο Animal Medical Center και μιλήσαμε, καταφέραμε να κλείσουμε ενα ραντεβου για το Σαββατο το πρωί.

Οταν ξυπνήσαμε το Σαββατο ο Ερνέστο ήταν χειρότερα. Η αγωνία της νύχτας και των ωρών μέχρι να παμε στο ραντεβού ειλικρινά δεν περιγράφεται. Φτάσαμε και μετά από εξέταση ο γιατρός μας ενημέρωσε ότι το ποδαράκι του είχε πρηστεί για καποιο λόγο, είχε εγκλωβιστεί στο δακτυλίδι, το οποίο έκοβε τη ροή του αίματος. Στο μεταξύ είχε πρηστεί κι άλλο.
Η αφαίρεση αυτού του απαίσιου πράγματος, της χειροπέδας που βάζουμε στα πουλάκια κάθε άλλο παρά εύκολη. Ατσάλι που δεν κόβεται εύκολα χωρίς κίνδυνο για το μικρό αυτό ποδαράκι, πόσο μάλλον όταν είναι "μπηγμένο" στο ποδαράκι μιας λιλιπούτιας τέτοιας ψυχούλας. Πήρε στο γιατρό μία ώρα, και σε μας μερικά χρόνια ζωής μέχρι να αφαιρεθεί. Το άγχος, η αγωνία, ο πόνος ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ αλλά δεν είναι απολύτως τίποτα μπροστα σε αυτά που πέρασε αυτή η μικρή ψυχούλα. Και τα πέρασε αμίλητος, δυνατός. Νιώθω περήφανος για τον μικρό μου που άντεξε το βασανιστήριο στο οποίο εμείς τον υποβάλλαμε, γιατί το δακτυλίδι δεν το φόρεσε μόνος του.

Οταν τον είδα καθώς έβγαινε από την επέμβαση μου ήρθε να ουρλιάξω, να χτυπήσω, να κλαψω. Σε αθλια κατάσταση το καημένο το πουλάκι απ' το στρες, την ταλαιπωρια και το ποδαρακι του ενα σκουρο κόκκινο πράγμα που τιναζότανε. Δεν έχω λόγια, το γραφω και το ξαναφέρνω στο μυαλό μου και μου έρχεται τρέλα
Μας έδωσαν αντιβίωση να παίρνει για 10 μέρες, μια κρεμα αντιφλεγμονώδη για τοπική επάλειψη τρεις φορές την ημέρα και παυσίπονο. Γυρίσαμε στο σπίτι κομματια, με τον Ερνεστάκο μου ακόμα στρεσσαρισμένο και πονεμένο, να κάνει εμετο μόλις μπήκαμε μέσα.
Ο θαυμάσιος αυτός θαραλλέος μου αντράκος πέρασε το Σάββατο ζαλισμένος και πονεμένος αλλά απ' το απογευματάκι έφαγε λιγο, ήπιε, πήρε και τα φαρμακάκια του. Την Κυριακή ήταν καλύτερα καπως, με κινητικοτητα στο ποδαράκι το οποίο ξεπρήστηκε αρκετά. Φυσικά είναι ακόμα νωρίς και το άγχος μας είναι μόνιμο και τα μάτια μας επάνω του.
Σήμερα το πρωί το ποδαράκι ήταν σχεδόν στα φυσιολογικά του οπτικά, το άγχος μου ήταν όμως πολύ μεγαλύτερο, και η τσαντίλα μου ακόμα πιο πάνω.

Συγνώμη και πάλι απ' ολους ρε παιδια, είμαι ακόμα σε κατάσταση θυμού, αλλά τι απάνθρωπο πράγμα. Τα βαζουμε σε κλουβιά, τα "εξανθρωπίζουμε", τους φοράμε και έναν ατσάλινο "χαλκά" για να λένε "να είναι ΔΙΚΟ μου". Ουφ.
Το πρώτο πράγμα που θα κανω στην Ταμού όταν την παμε για πρώτη φορά στο γιατρό είναι να προσπαθήσουμε να βγάλουμε αυτή την αλυσίδα, χωρίς να πάθει τίποτα το ποδαράκι της αν είναι εύκολο, τώρα που είναι ακόμα μικρή και είναι χαλαρό το δακτυλίδι.

Ελπίζω ο μικρός μου να συνέρθει και να είναι καλά όπως πρώτα.
Ακόμα μία φορά να πω ποσο τον θαυμάζω. Κανένα πλάσμα άνθρωπος ή μη δεν θα περνούσε με τόση καρτερία και υπομονή μια τόσο φρικτή κατάσταση.
 
Διονυση μου μεχρι να φτασω στο σημειο που γραφεις οτι ειναι καλα τωρα μου εφυγε η ψυχη!
Μπραβο το αγορι μας!
τους φοράμε και έναν ατσάλινο "χαλκά" για να λένε "να είναι ΔΙΚΟ μου".
Δεν ειναι ετσι ακριβως!
Ποσα πουλακια εχουν πουληθει για μικρα και τελικα ηταν μεγαλυτερης ηλικιας;
Ειναι η ταυτοτητα τους και πιστευω οτι πρεπει να τα φορανε!
Τωρα εσυ (ή ο καθενας) εννοειται πως μπορεις να τα βγαλεις απο τη στιγμη που δε σου αρεσει, που δε συμφωνεις, που δημιουργει προβλημα!

Περαστικα στο μικρουλι μας και αγυριστα!
 
Διονυση μου μεχρι να φτασω στο σημειο που γραφεις οτι ειναι καλα τωρα μου εφυγε η ψυχη!
Μπραβο το αγορι μας!

Δεν ειναι ετσι ακριβως!
Ποσα πουλακια εχουν πουληθει για μικρα και τελικα ηταν μεγαλυτερης ηλικιας;
Ειναι η ταυτοτητα τους και πιστευω οτι πρεπει να τα φορανε!
Τωρα εσυ (ή ο καθενας) εννοειται πως μπορεις να τα βγαλεις απο τη στιγμη που δε σου αρεσει, που δε συμφωνεις, που δημιουργει προβλημα!

Περαστικα στο μικρουλι μας και αγυριστα!

Βασια μου ευχαριστούμε για τις ευχές :)
Καταλαβαίνω πολυ καλα τον λογο ύπαρξης του δακτυλιδιου και ξέρω κιόλας πως δεν μπαίνει με κακή πρόθεση. Αλλα μετα την τρομαρα που φάγαμε πιστεύω ότι βαζει τα πουλάκια σε κίνδυνο. Θα μπορουσε να βρεθεί κάτι αλλο για "τσιπαρισμα" καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η δε αφαίρεση του σε τοσο μικρά πουλάκια δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση.
Και φυσικα δεν είχα προθεση να προσβάλλω κανέναν, γι'αυτο και ζήτησα συγνώμη εκ των προτέρων, απλά γράφω με μεγάλη ένταση ακόμα.
Και ας βρεθεί κάτι ρε παιδιά πιο "άνετο" και ακίνδυνο απ' την ατσαλένια αλυσίδα :)
 
Περαστικά στο φιλαράκι σου... Δύσκολη η κατάσταση...
Απόσο μάλλον όταν είναι "μπηγμένο" στο ποδαράκι μιας λιλιπούτιας τέτοιας ψυχούλας.
Είναι δύσκολη περίπτωση όταν έχει εισχωρήσει μέσα στο πρησμένο πόδι...
Ατσάλι που δεν κόβεται εύκολα χωρίς κίνδυνο για το μικρό αυτό ποδαράκι,
Μαλακό αλουμίνιο που κόβεται σαν χαρτί με το κατάλληλο εργαλείο.
Πήρε στο γιατρό μία ώρα,
Με τι εργαλεία;
Πώς έβγαλε το δαχτυλίδι;
Σε αθλια κατάσταση το καημένο το πουλάκι απ' το στρες, την ταλαιπωρια και το ποδαρακι του ενα σκουρο κόκκινο πράγμα που τιναζότανε.
Λογικότατο..
Μια αφαίρεση 2-3 λεπτών έγινε σε βάθος μιας ώρας.
Το πρώτο πράγμα που θα κανω στην Ταμού όταν την παμε για πρώτη φορά στο γιατρό είναι να προσπαθήσουμε να βγάλουμε αυτή την αλυσίδα, χωρίς να πάθει τίποτα το ποδαράκι της αν είναι εύκολο, τώρα που είναι ακόμα μικρή και είναι χαλαρό το δακτυλίδι.
Αν μετράει η γνώμη μου.. η θέση μου είναι να μην αφαιρούνται χωρίς λόγο.
Αλλα μετα την τρομαρα που φάγαμε πιστεύω ότι βαζει τα πουλάκια σε κίνδυνο.
Αν σταματούσαμε ότι μας τρόμαξε.. Π.χ αυτοκίνητο γιατί τράκαρα... Δεν θα εξελισσόμασταν αλλά θα μέναμε στάσιμοι.

Αλήθεια σου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να πρήστηκε ώστε να αποφύγουμε μελλοντικά παρόμοιες καταστάσεις?
Γιατί χωρίς λόγο δε γίνεται τίποτε κι αν γνωρίζουμε τις αιτίες μπορούμε είτε να τις αποφύγουμε είτε να τις προλάβουμε.
 
Ευτυχώς είναι καλά ο μικρούλης! Και καλά να είναι πάντα η ψυχούλα μου. Είναι αληθινό λιοντάρι.
Το πόδι τελικά από τι πρηστηκε και ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία;
 
Καλε ουτε εμενα μου αρεσουν! Αλλα χρειαζονται!
Θα το παω λιγο παραπερα.
Να καταργηθουν. Να παιρνουμε ΟΛΟΙ απο αναγνωρισμενους εκτροφεις, εφ' οσον ειναι εως αδύνατο να μην πουλιουνται ψυχουλες (μεγαλο θεμα και αυτο οποτε το αφηνω στην ακρη). Να δινεται ενα χαρτι επικυρωμενο με τα στοιχεια του πουλιου. Και ο εκτροφεας που θα πουλαει "ψέμματα" να δέχεται τις συνέπειες των πράξεών του αφού κανείς δεν θα ξαναπαίρνει απ' αυτόν. Να λείψουν και τα τραγικά φαινόμενα με τα εξαθλιωμένα πουλάκια στα πετ σοπ. Να ασχολούνται στην τελική σιγά σιγά μόνο αυτοί που τα αγαπούν πραγματικά και όχι αυτοί που ψάχνουν "παιγνίδι". Και εχουμε δει ουκ ολίγες περιπτώσεις κι εδώ στο φορουμ.
Οριστε, εχουμε εδω στο φορουμ αξιολογότατους εκτροφείς. Με την αξία και τη βαρύτητα του λόγου τους, θα υπογραφουν και τη δουλιεά τους δίνοντας τα στοιχεία του πουλιου στον νέο του ιδιοκτήτη.
Λέω τώρα μια αρχική σκέψη. Θα μου πεις "ρε φιλαρακι, εσυ θα αλλαξεις το παγκόσμιο σύστημα που υπάρχει τώρα"; Ε, προφανώς δεν μπορώ, μπορώ όμως μέσω του βήματος που αυτο το φορουμ μου δίνει και την αγαπη που ξερω οτι η πλειοψηφία των μελών του τρέφει για τα πουλάκια να το καταθέσω.

:)

Περαστικά στο φιλαράκι σου... Δύσκολη η κατάσταση...

Είναι δύσκολη περίπτωση όταν έχει εισχωρήσει μέσα στο πρησμένο πόδι...

Μαλακό αλουμίνιο που κόβεται σαν χαρτί με το κατάλληλο εργαλείο.

Με τι εργαλεία;
Πώς έβγαλε το δαχτυλίδι;

Λογικότατο..
Μια αφαίρεση 2-3 λεπτών έγινε σε βάθος μιας ώρας.

Αν μετράει η γνώμη μου.. η θέση μου είναι να μην αφαιρούνται χωρίς λόγο.

Αν σταματούσαμε ότι μας τρόμαξε.. Π.χ αυτοκίνητο γιατί τράκαρα... Δεν θα εξελισσόμασταν αλλά θα μέναμε στάσιμοι.

Αλήθεια σου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να πρήστηκε ώστε να αποφύγουμε μελλοντικά παρόμοιες καταστάσεις?
Γιατί χωρίς λόγο δε γίνεται τίποτε κι αν γνωρίζουμε τις αιτίες μπορούμε είτε να τις αποφύγουμε είτε να τις προλάβουμε.

Γιάννη μου πάντα ενδιαφέροντα τα μηνύματά σου.
Επειδή είμαι στο γραφειο, αν μου δώσεις λιγες ώρες θα σου απαντήσω σε όλα καθώς πιστεύω πως με το διάλογο μεταξύ ανθρώπων που αγαπούν τα ίδια πράγματα βγαίνουν πολλά καλά :)
Απλα συγνώμη για την καθυστέρηση

Ευτυχώς είναι καλά ο μικρούλης! Και καλά να είναι πάντα η ψυχούλα μου. Είναι αληθινό λιοντάρι.
Το πόδι τελικά από τι πρηστηκε και ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία;
Πρώτη περίπτωση, την οποία απορρίπτω να ήταν καπως στενο το δακτυλίδι.
Δεύτερη κάποιο "ξυσιματακι" που έκανε ο ίδιος (τον έβλεπα καποιες φορες να προσπαθει να "φτασει" το ποδαρακι του μεσα απ' το δακτυλιδι χωρις να μπορει)
Τριτη καποιο "γδαρσιματακι απ' την ακρη του δακτυλιδιου το οποίο έκανε πληγή. Λογικα το κενο αναμεσα στο δακτυλιδι και το ποδι του θα ηταν ελαχιστο και εφτασε και το πιο μικρο πρηξιμο για να "σφηνώσει".
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρώτη περίπτωση, την οποία απορρίπτω να ήταν καπως στενο το δακτυλίδι.
Δεύτερη κάποιο "ξυσιματακι" που έκανε ο ίδιος (τον έβλεπα καποιες φορες να προσπαθει να "φτασει" το ποδαρακι του μεσα απ' το δακτυλιδι χωρις να μπορει)
Τριτη καποιο "γδαρσιματακι απ' την ακρη του δακτυλιδιου το οποίο έκανε πληγή. Λογικα το κενο αναμεσα στο δακτυλιδι και το ποδι του θα ηταν ελαχιστο και εφτασε και το πιο μικρο πρηξιμο για να "σφηνώσει".
Φαντάζομαι την αγωνία και τη στενοχώρια σας. Το σημαντικό είναι ότι τώρα είναι καλά. Ευκαιρία για περισσότερα χάδια και κανακεμα.
 
καλή ανάρρωση να έχει το καλό μας,υπομονετικό και θαρραλέο παιδάκι!
όπως είπε η Ζωή, ευκαιρία για περισσότερα χάδια.
(και εάν χρειαστείτε καπάκια για να ξεχαστεί ο μικρός, μην διστάσετε να μου ζητήσετε. Δεν έχω κατεβάσει ακόμα την σακούλα της ανακύκλωσης 🙂)
 
Περαστικά στο φιλαράκι σου... Δύσκολη η κατάσταση...
Ευχαριστούμε πολύ Γιάννη μου περάσαμε μεγάλη λαχτάρα (και ακόμα περνάμε, τα "μετά" είναι πιο δύσκολα οταν καταλαβαίνεις τι πέρασες)
Είναι δύσκολη περίπτωση όταν έχει εισχωρήσει μέσα στο πρησμένο πόδι...
Αυτή ακριβώς ήταν και η δυσκολία που αντιμετώπισε ο γιατρός. Το συμβατικό εργαλείο δεν μπορεί να "εισχωρήσει" ώστε να κόψει το δακτυλίδι.
Μαλακό αλουμίνιο που κόβεται σαν χαρτί με το κατάλληλο εργαλείο.
Πήρα το δακτυλίδι μετά, είναι αρκετά σκληρό κράμα, μιλώντας πάντα με δεδομένο την "ισχύ" των ποδιών του πουλιου. Φυσικά ίσως υπερβάλλω, ίσως έχω τρομάξει απ' αυτό που συνέβη. Ομως με το δακτυλίδι χωμένο στο ποδαράκι, το ίδιο θα έκανε κι αν ήταν ένα φυλλο τσίγκος. Θα είχε μεγάλη δυσκολία.

Με τι εργαλεία;
Πώς έβγαλε το δαχτυλίδι;
Τον πήρε μέσα Γιάννη μου και δεν είδα το εργαλείο. Απ' οτι μας είπε ήταν σχεδον αδύνατο στην κατάσταση που ήταν το ποδαράκι του, και του έκανε παυσίπονη ένεση, χρησιμοποίησε αντιφλεγμονώδες για να υποχωρήσει το πρήξιμο και να "χαλαρώσει" λίγο το σφίξιμοκαι μετα σιγά σιγά (φαίνεται και απ' το κομμένο δακτυλίδι ποσο "χιλιοστο-χιλιοστό" κόπηκε) το κόψανε
Πάντως όταν βγήκε έξω ήταν όσο ιδρωμένος ήμουν κι εγώ
Λογικότατο..
Μια αφαίρεση 2-3 λεπτών έγινε σε βάθος μιας ώρας.
Ναι λογικότατο απλά καταλαβαίνεις τη λαχτάρα που είχαμε κι εμείς, και άσχετοι που είμαστε, και που δεν τον βλέπαμε όση ώρα γινόταν η αφαίρεση, χάσαμε μερικά χρονάκια ζωής.

Αν μετράει η γνώμη μου.. η θέση μου είναι να μην αφαιρούνται χωρίς λόγο.
Σαφώς και μετράει. Και απ' το ενδιαφέρον που δείχνεις, και απ' την προσωπική σου ενασχοληση και περιποιηση των πουλιών σου και απ' την εμπειρία σου ετών.
Ομως απ' την αλλη εγώ ουτε σκοπο εχω να τα αναπαράγω, και τα δακτυλιδια θα τα κρατήσω εάν χρειαστουν σε κάτι ποτέ. Ομως κατι τέτοιο, έστω κι αν ειναι η μία στο εκατομμύριο δε θελω να το ρισκάρω να συμβει ξανά. Ξέρεις αυτό που λεμε, όποιος καεί στο χυλό φυσάει και τη γρανίτα (παραποίηση λόγω καλοκαιριου :) )

Αν σταματούσαμε ότι μας τρόμαξε.. Π.χ αυτοκίνητο γιατί τράκαρα... Δεν θα εξελισσόμασταν αλλά θα μέναμε στάσιμοι.

Σωστό. Μονο που στην οδήγηση πχ έχουμε εμείς την ευθύνη και απο εμάς εξαρτάται να "ξαναμπουμε" στο όποιο ρίσκο. Στην περίπτωση του πουλιου, δεν ευθύνεται το ίδιο που φοράει το δακτυλίδι ή που πέφτει στα χέρια του οποιουδήποτε. Οπότε βρίσκω λογική μία συζήτηση για κάποιον άλλο τρόπο "ταυτοποίησης" (εντάξει τεράστια κουβέντα αλλά ευκαιρία βρίσκω 😛 )
Αλήθεια σου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να πρήστηκε ώστε να αποφύγουμε μελλοντικά παρόμοιες καταστάσεις?
Γιατί χωρίς λόγο δε γίνεται τίποτε κι αν γνωρίζουμε τις αιτίες μπορούμε είτε να τις αποφύγουμε είτε να τις προλάβουμε.

Γιάννη μου όχι δεν είχε συγκεκριμένη άποψη μόνο εικασίες (έγραψα κάποιες παραπάνω) αλλά δεν ήθελα να υποβάλλω το πουλάκι σε περισσότερο στρες με μια πιο αναλυτική εξέταση. Εχουμε ξανά προγραμματισμένο ραντεβού μέσα στον Ιούλιο και ίσως τότε να ρωτήσω αναλυτικότερα και να το ψάξω. Για την ώρα το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να το φέρω σπίτι μακριά απ' τη ζέστη, την ταλαιπωρία και το άγχος.
Φυσικά όπως πάντα ότι προκύψει και μου πει, θα σας το μεταφέρω.


Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον σου :)
 
Διονύση μου, ευτυχώς όλα πήγαν καλά στο τέλος.
Κρίμα στα καλά καθούμενα. Ίσως κάποιος τραυματισμός προκάλεσε το πρήξιμο με αποτέλεσμα να μην αιματώνεται το σημείο εξαιτίας του δαχτυλιδιού.
Ελπίζω απο εδώ και πέρα, μόνο όμορφα πράγματα!
 
Διονύση, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στον μικρούλη και να είναι η τελευταία περιπέτεια που περνάει. Και εμείς μόλις γυρίσαμε από τη Γιατρό. Καταλαβαίνω τι πέρασες και εσύ και το μικρό...

Το ποδαράκι του πρήστηκε μέσα σε μία ημέρα;

Αν μετράει η γνώμη μου.. η θέση μου είναι να μην αφαιρούνται χωρίς λόγο.

Γιάννη, από τη στιγμή που είμαστε γνώστες των πληροφοριών που αναγράφονται στο δαχτυλίδι, ποια είναι η χρησιμότητα του; Τι προσφέρει και θεωρείς ότι δεν πρέπει να αφαιρείται χωρίς λόγο; Αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα του για να τα αναγνωρίζουμε όταν έχουμε πολλά και όμοια εμφανισιακά πουλιά, αλλά πέρα από αυτό σε τι άλλο μας εξυπηρετεί;
 
Διονύση, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στον μικρούλη και να είναι η τελευταία περιπέτεια που περνάει. Και εμείς μόλις γυρίσαμε από τη Γιατρό. Καταλαβαίνω τι πέρασες και εσύ και το μικρό...

Το ποδαράκι του πρήστηκε μέσα σε μία ημέρα;
Ευχαριστούμε πολύ :)

Πιθανολογώ ότι δεν πρηστηκε σε μια μερα αλλα σε καμπόσες. Ομως δεν είχε δείξει μέχρι την Παρασκευή το πρωί ενόχληση, ίσως το έκρυβε.
 
Φίλε Διονύση περαστικά να είναι. Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω κάθετα σε όσα γράφεις αναφορικά με τη χρήση του δαχτυλιδιού και να συμφωνήσω απόλυτα με τον κύριο Γιάννη @misalouris. Σίγουρα έχεις περάσει μια πολύ δύσκολη και αγχώδη κατάσταση και δικαιολογώ απόλυτα την παρορμητικότητα των σκέψεών σου. Πιστεύω όταν ηρεμήσεις και ομαλοποιηθεί η κατάσταση, γιατί θα ομαλοποιηθεί, και διαβάσεις με πιο καθαρό μυαλό τα γραφόμενα στο θέμα σου θα καταλάβεις ότι σε αρκετά πράγματα κάνεις λάθος. Το δαχτυλίδι για μένα είναι ένα εκτροφικό εργαλείο που εξασφαλίζει και τον επίδοξο αγοραστή αλλά και τον εκτροφέα. Τον αγοραστή γιατί ανά πάσα στιγμή γνωρίζει ποιος είναι ο εκτροφέας του πουλιού και την ηλικία του. Τον εκτροφέα γιατί μπορεί να καταγράψει με ακρίβεια τα αποτελέσματα των γεννήσεών του και να αποφύγει μελλοντικά λάθη ζευγαρώνοντας αδέρφια μεταξύ τους ή πουλιά σε ακατάλληλη ηλικία. Επίσης όταν μιλάμε για ιθαγενή πουλιά ή εξωτικά, αποτελεί μια δικλείδα ασφαλείας (όχι απόλυτη) ότι τα πουλιά είναι εκτροφής και όχι αιχμαλωτισμένα. Κάπου εδώ να παραθέσω και την δική μου προσωπική εμπειρία, που έπειτα από τις 2 πρώτες γέννες, που δεν χρησιμοποίησα καθόλου δαχτυλίδια, αξιολολόγησα τη χρησιμότητά τους, και γράφτηκα σε σύλλογο βάζοντας δαχτυλίδια στους νεοσσούς των επόμενων γεννών. Να σημειώσω πως δεν έχω καμμία τεράστια εκτροφή, που εκεί επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου η χρήση του δαχτυλιδιού, ούτε είναι πρωταρχικός μου στόχος η συμμετοχή σε εκθέσεις. Σκέψου και το ακόλουθο: Έχεις ένα ζευγαράκι καρδερίνες εκτροφής (για να είμαστε εντάξει και με τους όρους του Petbirds) και για το γούστο σου βγάζεις κάθε χρόνο 5-10 πουλάκια, όπως συμβαίνει και με κάποια μέλη εδώ μέσα, και από άποψη ή γιατί δεν θέλεις να ρισκάρεις δεν βάζεις δαχτυλίδια. Εγώ όμως που είμαι γείτονας σου, λίγο ζηλιάρης, λίγο θυμωμένος μαζί γιατί σου ζήτησα ένα πουλάκι και δεν μου έδωσες και πάνω απ' όλα "καλός άνθρωπος" σου κάνω μια καταγγελία στο δασαρχείο ότι κατέχεις καρδερίνες αιχμαλωτισμένες.Αν φιλοτιμηθούν και έρθουν (είναι ένα θέμα και αυτό) άντε απόδειξε εσύ ότι είναι δικές σου και τις εκτρέφεις με τόσο κόπο.
Για να έρθω και στο δικό σου θέμα, μετά την παραπάνω εισαγωγή, και μια και εκτρέφω το είδος του Ερνέστο και χρησιμοποιώ ακριβώς τα ίδια δαχτυλίδια με αυτό που φορούσε, πιστεύω πως το δαχτυλίδι αυτό καθ' αυτό δεν ευθύνεται για το πρήξιμο στο πόδι. Το πόδι από κάποιο λόγο πρήστηκε και σφήνωσε το δαχτυλίδι. Ο λόγος που πρήστηκε θα έπρεπε να είχε διερευνηθεί από την γιατρό έπειτα από την αφαίρεση του δαχτυλιδιού.Αν δεν έχει γίνει ήδη δηλαδή.Αν το μέγεθος του δαχτυλιδιού ήταν λανθασμένο θα σου είχε βγάλει το πρόβλημα πολύ νωρίτερα. Το μέγεθος των 4 mm, που είναι το ιδανικό για πάροτλετ, είναι αρκετά "μπόσικο" και επιτρέπει και ένα πρήξιμο σχεδόν του διπλάσιου του κανονικού.
 
Φίλε Διονύση περαστικά να είναι. Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω κάθετα σε όσα γράφεις αναφορικά με τη χρήση του δαχτυλιδιού και να συμφωνήσω απόλυτα με τον κύριο Γιάννη @misalouris. Σίγουρα έχεις περάσει μια πολύ δύσκολη και αγχώδη κατάσταση και δικαιολογώ απόλυτα την παρορμητικότητα των σκέψεών σου. Πιστεύω όταν ηρεμήσεις και ομαλοποιηθεί η κατάσταση, γιατί θα ομαλοποιηθεί, και διαβάσεις με πιο καθαρό μυαλό τα γραφόμενα στο θέμα σου θα καταλάβεις ότι σε αρκετά πράγματα κάνεις λάθος. Το δαχτυλίδι για μένα είναι ένα εκτροφικό εργαλείο που εξασφαλίζει και τον επίδοξο αγοραστή αλλά και τον εκτροφέα. Τον αγοραστή γιατί ανά πάσα στιγμή γνωρίζει ποιος είναι ο εκτροφέας του πουλιού και την ηλικία του. Τον εκτροφέα γιατί μπορεί να καταγράψει με ακρίβεια τα αποτελέσματα των γεννήσεών του και να αποφύγει μελλοντικά λάθη ζευγαρώνοντας αδέρφια μεταξύ τους ή πουλιά σε ακατάλληλη ηλικία. Επίσης όταν μιλάμε για ιθαγενή πουλιά ή εξωτικά, αποτελεί μια δικλείδα ασφαλείας (όχι απόλυτη) ότι τα πουλιά είναι εκτροφής και όχι αιχμαλωτισμένα. Κάπου εδώ να παραθέσω και την δική μου προσωπική εμπειρία, που έπειτα από τις 2 πρώτες γέννες, που δεν χρησιμοποίησα καθόλου δαχτυλίδια, αξιολολόγησα τη χρησιμότητά τους, και γράφτηκα σε σύλλογο βάζοντας δαχτυλίδια στους νεοσσούς των επόμενων γεννών. Να σημειώσω πως δεν έχω καμμία τεράστια εκτροφή, που εκεί επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου η χρήση του δαχτυλιδιού, ούτε είναι πρωταρχικός μου στόχος η συμμετοχή σε εκθέσεις. Σκέψου και το ακόλουθο: Έχεις ένα ζευγαράκι καρδερίνες εκτροφής (για να είμαστε εντάξει και με τους όρους του Petbirds) και για το γούστο σου βγάζεις κάθε χρόνο 5-10 πουλάκια, όπως συμβαίνει και με κάποια μέλη εδώ μέσα, και από άποψη ή γιατί δεν θέλεις να ρισκάρεις δεν βάζεις δαχτυλίδια. Εγώ όμως που είμαι γείτονας σου, λίγο ζηλιάρης, λίγο θυμωμένος μαζί γιατί σου ζήτησα ένα πουλάκι και δεν μου έδωσες και πάνω απ' όλα "καλός άνθρωπος" σου κάνω μια καταγγελία στο δασαρχείο ότι κατέχεις καρδερίνες αιχμαλωτισμένες.Αν φιλοτιμηθούν και έρθουν (είναι ένα θέμα και αυτό) άντε απόδειξε εσύ ότι είναι δικές σου και τις εκτρέφεις με τόσο κόπο.
Για να έρθω και στο δικό σου θέμα, μετά την παραπάνω εισαγωγή, και μια και εκτρέφω το είδος του Ερνέστο και χρησιμοποιώ ακριβώς τα ίδια δαχτυλίδια με αυτό που φορούσε, πιστεύω πως το δαχτυλίδι αυτό καθ' αυτό δεν ευθύνεται για το πρήξιμο στο πόδι. Το πόδι από κάποιο λόγο πρήστηκε και σφήνωσε το δαχτυλίδι. Ο λόγος που πρήστηκε θα έπρεπε να είχε διερευνηθεί από την γιατρό έπειτα από την αφαίρεση του δαχτυλιδιού.Αν δεν έχει γίνει ήδη δηλαδή.Αν το μέγεθος του δαχτυλιδιού ήταν λανθασμένο θα σου είχε βγάλει το πρόβλημα πολύ νωρίτερα. Το μέγεθος των 4 mm, που είναι το ιδανικό για πάροτλετ, είναι αρκετά "μπόσικο" και επιτρέπει και ένα πρήξιμο σχεδόν του διπλάσιου του κανονικού.

Δε διαφωνώ για τη χρησιμότητά τους φίλε μου Γιάννη, και την κατανοώ. Απλά έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως θα μπορούσε να υπάρξει καποιος λιγότερο "ασφυκτικός" τρόπος να τα ελέγξουμε.
Φυσικά και είμαι αγχωμένος και εκνευρισμένος και γι' αυτο και γραφω όσα γράφω.
Φυσικά το δακτυλίδι δε φταίει για το πρήξιμο, απλά έκανε το πρόβλημα μεγαλύτερο. Και όπως έγραψα παραπάνω απορρίπτω την σκέψη περί λάθος μεγέθους δακτυλιδιού.
Αυτό που περιμένω ίσως για να το συζητήσω και ψυχραιμότερα είναι να επανέλθει ο μικρός μου στην υγεία του μια χαρά, και μετά θα το δω αλλιώς. Πάντως ακόμα και τότε πιστεύω πως θα επιμείνω ότι ίσως κάποτε θα πρέπει να βρεθεί ένας λιγότερο "δεσμευτικός" τρόπος σήμανσης :) Δύσκολο; Ναι. Αλλά προκειμένου για λιγότερες αγωνίες (έστω και για ελάχιστα ανα τον κόσμο πουλάκια) θα το υποστήριζα.
 
Με την αγάπη και τη φροντίδα σας είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθει ο Ερνέστο.👍Γενικά πρέπει να υποστηρίζουμε ιδέες που μπορούν μειώσουν τους "πονοκεφάλους" μας είτε σαν εκτροφείς, είτε σαν αγοραστές είτε σαν φροντιστές. Όσο όμως υπάρχουν "άνθρωποι" που θεωρούν μια ψυχή (είτε είναι πουλάκι, είτε σκυλάκι, είτε γατάκι) εμπόρευμα, όπως ένα σακί τροφή, που πρέπει να αποδώσει κέρδος (δεν αφορά μόνο τα pet shops), όσο υπάρχουν "άνθρωποι" που βλέπουν έναν υποψήφιο αγοραστή σαν θύμα και "κάτσε να τον κοροϊδέψουμε μπας και βγάλουμε κάνα εικοσαρικάκι παραπάνω" και πουλάνε παπαγάλους άγριους για ήμερους, καναρίνια χωρίς δαχτυλίδι για βαθμολογημένα (😉 και καρδερίνες άγριες για εκτροφής, εκμεταλλευόμενοι την άγνοια του μέσου ενδιαφερόμενου, τόσο θα υποστηρίζω τη χρήση της σήμανσης και στην περίπτωσή μας ο μόνος τρόπος είναι τα δαχτυλίδια. Και για να μιλήσω και για μένα δεν μου είναι ιδιαίτερα εύκολο και ευχάριστο να προσπαθώ να χειριστώ με ιδιαίτερη προσοχή ένα πουλάκι 9 ημερών (στις τόσες μέρες δαχτυλιδώνω, από 8 εώς 10 οι ιδανικές για τα πάροτλετ) το οποίο έχει το μέγεθος του 1/3 του αντίχειρά μου και κινείται συνεχώς, έτσι ώστε να μην του προκαλέσω κάποια βλάβη σωματική ή ακόμα και το θάνατο με λίγο πίεση παραπάνω, συν το άγχος για τις επόμενες μέρες μην τυχόν και δεν έχει πάει κάτι καλά.Αλλά το θεωρώ αναγκαίο κακό για τον έλεγχο της εκτροφής μου.
 
Αυτή την αγωνία-λαχτάρα που περάσατε την έχω ζήσει και την γνωρίζω δυστυχώς πολύ καλά Διονύση. Με τροχό έκοψε ο γιατρός (Ακρίβος) το δαχτυλίδι του Μάριου, κόντευα να πάθω έμφραγμα μέχρι να δω πως το πουλάκι βγήκε από το χειρουργείο ζωντανό κι αρτιμελές... Δύσκολες οι ανάλογες καταστάσεις, χωρίς νάρκωση η αγωνία, ο πόνος και το στρες μπορεί να επιφέρει έως και θάνατο, άσε που δεν υπάρχει ηρεμία και ακινησία ώστε ο γιατρός να καταφέρει να αφαιρέσει το δαχτυλίδι σε ανάλογα περιστατικά. Ευτυχώς που όλα πήγαν κατ΄ευχήν! Καλή ανάρρωση στον μικρό αγαπημένο μας!
Όσο για τα δαχτυλίδια (δυστυχώς) τα θεωρώ απαραίτητα! Ξέρεις πόσες φορές σκεφτόμουν πως ότι κι αν χρειαζόταν-προέκυπτε, δεν μπορούσα ν΄αποδείξω πως ο Μάριος είναι πράγματι ο ''Μάριος''; Πχ Η περίπτωση να τον χάσω και να μην μπορώ ν΄αποδείξω πως πρόκειται για το συγκεκριμένο πουλί, μέχρι η περίπτωση ταξιδιού, εγγράφων κτλ...Φυσικά πάντα κρατούσα-κρατάω το κομμένο δαχτυλίδι του... Τώρα πια ως κάτι που υπήρξε δικό του☹
 
Στις περισσότερες περιπτώσεις και σε ποσοστό που ξεπερνά το 95% αιτία αυτής της κακής εξέλιξης είναι τα ακάρεα των ποδιών των πουλιών μας.
Ξέρετε πως με τρία προληπτικά "μασάζ" με κρέμα epithol το πρόβλημα λύνεται για πάντα;
Δε φταίνε τα δαχτυλίδια λοιπόν... κι άδικα τα κόβουμε.
Προσωπικά έχω να κόψω δαχτυλίδι σε πουλί πάνω από δεκαετία...
Βάζω στο 100% των πουλιών μου δαχτυλίδια κι ας έχω χάσει καρδερίνα εξ αιτίας του.
 
Back
Top