Ασθένειες Τραυματισμός και νέκρωση ποδιού καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης elenipan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

elenipan

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Γλυφάδα
το ένα καναρινάκι μου δέχθηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό πουλί μάλλον. Τραυματίστηκε στο δεξί φτερό και στο αριστερό πόδι ψηλά και στα δάκτυλα. Του δίνω αντιβίωση (περιέχει χλωραμφενικόλη, κορτικοειδή και κάποιο άλλο αντιβιοτικό), η οποία μάλλον είναι για ασθένειες του αναπνευστικού παρά για τραύματα, και του βάζω betadine (από το pet shop) στις πληγές. Πάει καλύτερα και είναι ζωηρό (τρώει κτλ) αλλά ένα δαχτυλάκι είναι κατάμαυρο, νομίζω πως νεκρώθηκε. μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
 
το ένα καναρινάκι μου δέχθηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό πουλί μάλλον. Τραυματίστηκε στο δεξί φτερό και στο αριστερό πόδι ψηλά και στα δάκτυλα. Του δίνω αντιβίωση (περιέχει χλωραμφενικόλη, κορτικοειδή και κάποιο άλλο αντιβιοτικό), η οποία μάλλον είναι για ασθένειες του αναπνευστικού παρά για τραύματα, και του βάζω betadine (από το pet shop) στις πληγές. Πάει καλύτερα και είναι ζωηρό (τρώει κτλ) αλλά ένα δαχτυλάκι είναι κατάμαυρο, νομίζω πως νεκρώθηκε. μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Εάν είναι μαύρο & όχι ελαφρώς κοκκινωπό(σκούρο),
σημαίνει ότι δεν αιματώνεται (καθόλου).
Άρα η κατάσταση πορεύεται προς ακινησία αρχικώς,
& τελικώς προς νέκρωση.
Το καταλαβαίνεις & από το γεγονός ότι είναι πάντα στη ίδια θέση.
Εάν το ψηλαφίσεις είναι σαν κλαρί ξύλου.
Το επόμενο στάδιο είναι να αφυδατωθεί εντελώς,
θα αποκτήσει υφή... Φλούδας σκόρδου & θα πέσει-απομονωθεί από το υπόλοιπο πόδι.
Στενάχωρη κατάσταση, αλλά τώρα πλέον έχει ξεπεράσει
το όποιο στάδιο πόνου ή ενόχλησης.
Υπάρχει περίπτωση τσιμπόντας το νεκρωμένο κομμάτι
να το "απομακρύνει" νωρίτερα.
 
Συνεχής παρατήρηση, γιατί όσο εύκολα μπορεί να αποθεραπευτεί άλλο τόσο
μπορεί να υποστεί μόλυνση το υπόλοιπο πόδι με άσχημα επακόλουθα.

Υ. Γ Μεγάλη σημασία και σχολαστικότητα στην καθαριότητα για τις επόμενες 2 εβδομάδες
 
να ρωτισο κατι... Πως γεινεται να τραυματιζονται τα καναρινακια ενω ειναι μεσα στο κλουβι απο διαφορα αρπακτικα... Ανοιγουν τιν πορτα;δν το εχω παθει ποτε... Πιο παλια ειχα εναν παπαγαλο που πιγε μια μικρι σχετικα καρακαξα στο παλιο μαγαζι και πιγε και τιν δαγκασε ο παπαγαλος...killer. 🙂
 
Δεν είδα πώς ακριβώς έγινε το πράγμα γιατί έλειπα. Βρήκα το πουλί χτυπημένο σε τρεις μεριές και δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτοτραυματίστηκε απλώς όσο και να τρόμαξε. Πρέπει να το άρπαξε μέσα από τα κάγκελα κάποιο πουλί και να ξέφυγε. Πάντως συμβαίνει, τα σκοτώνουν αν προλάβουν να τα αρπάξουν μέσα από τα κάγκελα και τα αφήνουν εκεί γιατι δεν μπορούν να τα βγάλουν απο το κλουβί. Έχω ακούσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και πριν από αρκετά χρόνια γλύτωσα από μεγάλο αρπακτικό πουλί ένα άλλο καναρινάκι που είχα τότε γιατί άκουσα το φτερούγισμα και βγήκα έξω. Δεν πρόλαβα να δω τι πουλί ήταν. Συνήθως είναι γερακάκια, κουκουβάγιες, καρακάξες, κίσσες κτλ. Το άλλο μου καναρίνι δεν έπαθε τίποτα ίσως γιατί το έχω σε πιο μεγάλο κλουβί.
**Το πιο κουφό που έχω ακούσει: γάτα άνοιξε την πόρτα, μπήκε στο κλουβί, έφαγε το καναρίνι και μετά έμεινε μέσα γιατί δεν μπορούσε να βγεί. Την βρήκαν μέσα στο κλουβί στριμωγμένη αρκετές ώρες αργότερα.
 
**Το πιο κουφό που έχω ακούσει: γάτα άνοιξε την πόρτα, μπήκε στο κλουβί, έφαγε το καναρίνι και μετά έμεινε μέσα γιατί δεν μπορούσε να βγεί. Την βρήκαν μέσα στο κλουβί στριμωγμένη αρκετές ώρες αργότερα.

Aυτο μαλλον σημαινει οτι αυτη η γατα θα εβλεπε πολυ τηλεοραση. :D
 
Back
Top