Ασθένειες Τραυματισμός κοκατίλ

marathiniou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Athina
Χριστός Ανέστη! Ακούστηκε πριν λιγο ένας δυνατός θόρυβος έξω και φοβήθηκε και έτρεχε στο κλουβι και χτύπησε στο κλαδί γιατί κάτι άλλο για να χτυπήσει δεν υπάρχει. Είναι σαν γρατζουνιά αν κατάλαβα καλά. Του εβαλα με ένα βαμβάκι μπενταντιν αλλά φοβάμαι μη μου πάθει κάτι τι να κάνω;Βοηθήστε με σας παρακαλώ
IMG_20240508_190917.jpg
 
@marathiniou η πληγή φαίνεται στο φτερό κ όχι στο πόδι του. Δες αν αιμορραγεί ακόμα. Καλά έκανες με το μπεταντιν. Το καλύτερο όλων ειδικά αν δεις ότι πονάει, ή δεν κινείται όπως πριν, ή είναι αδιάθετο κ δεν έχει όρεξη, να επισκεφτείς πτηνιατρο.
[automerge]1715188826[/automerge]
Το κλαδί έχει αιχμηρές άκρες ή σημεία;
 
@MARY58 το ένα κλαδί ναι και σήμερα θα του το αλλαζα γιατί χθες το εφαγε
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@marathiniou άλλαξε το. Αν δεις ότι αιμορραγεί, του βάζεις ένα αιμοστατικό. Ίσως χρειάζεται πτηνιατρο, να τσεκάρει την πληγή κ μην κ χρειάζεται να το δέσει.
 
Αν δεν αιμορραγεί πια, θα σου έλεγα να βάλεις fucidin. Ελάχιστα πάνω στην πληγή. Τώρα για πόσες μέρες, δεν είμαι σίγουρη. Κάνα δυο μέρες όμως σίγουρα.
 
@MARY58 από αύριο να του βάλω ή από σήμερα; να καθαρίσω την πληγή;
[automerge]1715192689[/automerge]
@marathiniou πως να του το βάλω;
 
@marathiniou χωρίς να έχω εμπειρία, εγώ θα ξεκινούσα από αύριο. Ελαχιστότατη ποσότητα με μια μπατονετα. Το καλύτερο πριν κοιμηθεί.
[automerge]1715193187[/automerge]
Το καλύτερο η μία φορά να ήταν πριν κοιμηθεί. Ίσως να χρειάζεται δύο ή κ τρεις φορές την ημέρα. Να περιμένουμε να μας πουν κ τα έμπειρα μέλη.
 
ε, γενικά καλύτερα θα ήταν η εφαρμογή της αντιβιοτικής κρέμας να γίνει δύο φορές την ημέρα έως η πληγή να κλείσει και έπειτα μία φορά την ημέρα για τις επόμενες δύο ημέρες.
 
@ianos πως να του την βαλω; να του βάλω μπεταντιν ή όχι; Γενικά δεν δείχνει κάποια ενοχληση
 
Back
Top