Ασθένειες Τραυματισμός στο πόδι κανάρας από σιλικονούχο δαχτυλίδι

manoskriti74

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2019
Μηνύματα
62
Παιδια και πάλι καλησπέρα. Προέκυψε ένα μεγάλο θέμα με την καναρα μου. Πει 15 μέρες στην προσπάθεια μου να περάσω ένα σιλικονουχο δαχτυλίδι την τραυμάτισαν στο ποδι. Βγηκε αιμα. Την απομόνωσή της εβαλα betadin και της έδωσα και λίγο παυσίπονο και μερα με την μέρα ήρθε στα καλα της. Σήμερα ήταν παλι μέσα στα αίματα γιατι το πέίραξε με το ράμφος της και νόμίζώ ότι στο ένα δάχτυλο το έχει φαι και λίγο. Λεω το απόγευμα να την πάω σε κάποιον πτηνιατρο. Κάθε βοήθεια δεκτή. Μένω περιστέρι.
 
Εφόσον σκοπεύεις να την πας στο γιατρό αυτός θα σου πει και την καλύτερη λύση.
Έχεις βρεις πτηνίατρο;

Μήπως τα αίματα δεν είναι από αυτό το τραυμα και υπήρξε κανένας άλλος τραυματισμός;
 
Έψαξα και βρήκα έναν κτηνιάτρο που ειναι και πτηνιατρος στο Περιστερί

Κοντά στην περιοχή σου υπάρχει ενας καλός πτηνίατρος.

 
Από την αρχη
Κοντά στην περιοχή σου υπάρχει ενας καλός πτηνίατρος.
Ευχαριστώ πολυ εί0ναι δίπλα στο σπτι μου αλλα νομιζα πως ηταν μονο για σκυλους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν τον έχω επισκεφθεί ο ίδιος άλλα φίλος μου ο οποίος μου είπε τα καλύτερα.

Εαν πας κάλο θα ήταν να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου ώστε να τον εντάξουμε στην λίστα πτηνιάτρων που έχουμε.
 
Το έχεις βγάλει το δαχτυλίδι ή ακόμη είναι στο πόδι της;
Από την αρχή
[automerge]1552922606[/automerge]
Δεν τον έχω επισκεφθεί ο ίδιος άλλα φίλος μου ο οποίος μου είπε τα καλύτερα.

Εαν πας κάλο θα ήταν να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου ώστε να τον εντάξουμε στην λίστα πτηνιάτρων που έχουμε.
Οκ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα ενήλικα πουλιά δεν δέχονται τα δακτυλίδια, παρά μόνο αν τα τοποθετήσουμε όσο είναι νεοσσοί στην φωλιά. Ήταν αναμενόμενο αυτό που έγινε. Εύχομαι καλή και ταχεία ανάρρωση.
 
Εβαλα και σε αλλες καναρες και δεν ειχα θεμα. Απλα εγω την τραυματισα με το εργαλειο που μπαινουν.
[automerge]1552937359[/automerge]
Μολις γυρισα απο τον πτηνιατρο. Μου φανηκε γνώστης τραυματισμων. Μου εδωσε αντιβιωση στο νερο και κορτιζόνη Κάθε μερα στο νερο για μια βδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ααα. Παυσίπονο έδωσα 1/8 από Ντεπόν 1000 σε 50 ML ποτιστρα. Εγινε δουλειά παντως
 
H κορτιζόνη σε ελεγχόμενη ποσότητα και συχνότητα και παντα μιλώντας για περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα, είναι ευεργετική. Σε μεγαλύτερες ποσότητες και χρόνια χρήση, όντως δημιουργεί παρενέργειες

Εγινε δουλειά παντως

Όταν λες "έγινε δουλειά";
 
Κτηνίατρος κυρία Δουκακη:

«Αν και το έχω τονίσει ξανά, έχω πιστεύω ευθύνη να το τονίσω και πάλι. Η κορτιζόνη δεν θα πρέπει να χορηγείτε σε πτηνά, μιας και λόγω της ανοσοκαταστολής που δημιουργεί, τα οδηγεί σε θάνατο από μύκητες! Η κορτιζόνη χορηγείτε σε συγκεκριμένα περιστατικά, μετά από συνταγογράφηση πτηνιάτρου με παράλληλη χρήση αντιμυκητιακών!»
 
Κτηνίατρος κυρία Δουκακη:

«Αν και το έχω τονίσει ξανά, έχω πιστεύω ευθύνη να το τονίσω και πάλι. Η κορτιζόνη δεν θα πρέπει να χορηγείτε σε πτηνά, μιας και λόγω της ανοσοκαταστολής που δημιουργεί, τα οδηγεί σε θάνατο από μύκητες! Η κορτιζόνη χορηγείτε σε συγκεκριμένα περιστατικά, μετά από συνταγογράφηση πτηνιάτρου με παράλληλη χρήση αντιμυκητιακών!»
Φίλε μου κι εγώ σε πτηνιατρο το πήγα το πουλί Όχι σε κτηνιάτρο. Και μου έδωσε αυτή την αγωγή. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Συν της άλλης πλήρωσε 30 ευρώ επίσκεψη και 10 ευρω φάρμακα. Το μόνο εύκολο ήταν να το αφήσω στην τύχη του. Αλλα ζωούλα είναι κι αυτό.
 
Back
Top