Ασθένειες Τραυματισμός στο πόδι κανάρας από σιλικονούχο δαχτυλίδι

Και πολύ καλά έκανες, έτσι έπρεπε να κάνεις και Μπράβο σου, το θέμα είναι αν κάνει η κορτιζόνη στα πτηνά ή οχι.Βασικά όλοι κτηνίατροι είναι με την διαφορά οτι υπάρχει ειδικότητα για πτηνά η οποία θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένη με πρακτική και θεωρητική εκπαίδευση στην παθολογία των πτηνών.
[automerge]1552995138[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ έκανα την ερώτηση σχετικά με την κορτιζόνη όχι γιατί αμφισβητώ τη χρησιμότητά της ακόμη και στα πουλιά αλλά επειδή δεν μπορώ να δω για ποιον λόγο προτάθηκε σε τραυματισμό.
 
Παιδια κάπου τα έχετε μπερδέψει. Το πουλί πήγε σε γιατρό και είπε να γίνει αυτη η θεραπεία. Τώρα ότι και να λέτε δεν έχει νόημα. Η μηπως θα λέγατε γιατι να πάρει το φάρμακο αυτό και τέτοια. Ειναι σαν να λέτε σε κάποιον που οδηγάει γιατί παρκάρει ετσι και όχι αλλιώς. Το αποτέλεσμα μετράει.
 
Στο ξαναλέω ο γιατρός το είπε Όχι εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γενικά είναι καλά δεν ξύνει πια το πόδι τρωει πίνει βγάζει και καμία φωνή. Πρωί μεσημέρι βράδυ της το καθαρίζω με μπεταντιν. Εύχομαι να πάμε Καλά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρωί μεσημέρι βράδυ της το καθαρίζω με μπεταντιν. Εύχομαι να πάμε Καλά

Είχα τραυματίσει πριν ένα χρόνο ένα απο τα δικά μου κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο (και χτύπαγα το κεφάλι μου μετά😱).
Η μόνη περιποίηση που του έκανα τότε ήταν betadine καθημερινά μια φορά την ημέρα για μια εβδομάδα. Το σύμπτωμα που είχε ήταν ότι δεν πάταγε, ή πάταγε ελάχιστα το ποδαράκι του. Σε 10 μέρες το πουλάκι είχε συνέλθει εντελώς.

Συνεπώς, εσύ Μάνο, εφόσον το πήγες και στον γιατρό έκανες ότι καλύτερο σου υπαγόρευσε η κρίση σου. Και έπραξες ορθά!
Μιλώντας πάντα μέσα από τις δικές μου εμπειρίες στον σύντομο χρόνο ενασχόλησης μου με το.."άθλημα", είναι πολύ καλύτερο ο γιατρός να προηγείται όλων των υπολοίπων που, σίγουρα καλοπροαίρετα, σπεύδουν να βοηθήσουν.

Είμαι απολύτως σίγουρος ότι το πουλάκι θα πάει μια χαρά και θα χαρώ ιδιαίτερα εάν μας το επιβεβαιώσεις πολύ σύντομα!👍
 
Πρωί μεσημέρι βράδυ της το καθαρίζω με μπεταντιν
Μια φορά τη μέρα με κρέμα μπεταντίν νομίζω πως αρκεί.
Σου είναι εύκολο να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία με το πόδι του πουλιού;
 
Πέρα από το θολό τοπίο σχετικά με τη χορήγηση των φαρμάκων, περαστικά για το πουλάκι!

@manoskriti74 & @GreekMan72 Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ τα συγκεκριμένα δακτυλίδια και δεν είμαι ιδιαίτερα επιδέξιος και χωρίς ίχνος ειρωνείας πως τραυματίσατε τα πουλιά με αυτό:

4wings_550x550.webp

🤔
 
Σπύρο το δικό μου δεν είχε κάτι τέτοιο... Είχε ένα πλαστικό κύλινδρο σαν κανονικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου χρώματος γκρι. Καμιά σχέση με αυτό που δείχνεις στην φωτό.
Εγώ λοιπόν ενώ το έκοψα πολύ προσεκτικά κάθετα ώστε να μπορέσει να ανοίξει και να βγει, την ώρα που το άνοιγα και το τράβηξα για να βγει από το ποδαράκι του, μου έφυγε και του μάγκωσε το καλάμι του...

Σωρεία παραπτωμάτων και ανοησίας από την πλευρά μου...🤬
 
Σιλικόνης δαχτυλίδια είναι αυτά που πόσταρα παραπάνω.

Αυτά είναι τα μεταλλικά:
2.webp
Και αυτά είναι τα πλαστικά:
3.webp
Όλα αυτά μαζί μπαίνουν και βγαίνουν σε οποιαδήποτε ηλικία του πουλιού και έχουν νόημα μόνο για τον εκτροφέα, να ξεχωρίζει αρσενικά-θηλυκά, συγγενικά πουλιά κτλ.

😉
 
Τα "παλιά" γνωστά καλαμάκια...
Δυστυχώς είναι από σκληρό πλαστικό και μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς...
Καμία σχέση με μαλακά δαχτυλίδια σιλικόνης.
Αν σου χρειάζονται δακτυλίδια μαρκαρίσματος στα προτείνω ανεπιφύλακτα!
 
Back
Top