Ασθένειες Τραυματισμός στο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zefyri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zefyri

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
Φίλοι μου λυπάμαι που συνεχώς σας ζαλίζω με τα προβλήματά μου αλλά δεν γνωρίζω πολλλά από κανάρια! Μία από τις θηλυκές μου τα έχει βρει πληρως με τον αρσενικό στο κλουβί και έφτιαξε και την φωλιά της όμορφα και επιμελημένα. Σήμερα το πρωί την είδα μάλιστα να κάθεται μέσα στην φωλιά και υπέθεσα πως θα έχει γεννήσει το πρώτο της αυγό,όπότε δεν την ενόχλησα για να μην ταραχθεί. Κάποια στιγμή βγήκε από την φωλιά και θεώρησα σωστό να δω αν όντως γέννησε και βρέθηκα σε μια μεγάλη έκπληξη! Η φωλιά ήταν γεμάτη αίμα που προέρχονταν από το δεξί πόδι της θηλυκιάς που έτρεχε συνέχεια αίμα λίγο πάνω από τον - ας τον πούμε - αστράγαλο του πουλιού! Την έπιασα με προσοχή και την καθάρισα με μπεταντίν αλλά είδα πως το αίμα δεν σταμάτησε! Τι να κάνω, να την αφήσω μεσα στο κλουβί με τον αρσενικό να συνεχίσει την αναπαραγωγή ή να την διακόψω τώρα πριν γεννήσει αυγό και να κοιτάξω αποκλειστικά την αποθεραπεία της; Και μια ερώτηση ενημερωτική: Μέχρι πότε αρσενικά και θηλυκά καναρίνια αναπαράγονται, καθώς άλλοι λένε πως ζούμε 7-8 χρόνια και άλλοι πάνω από 12;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!:D
 
παρη πρεπει οπωςδηποτε να κοιταξεις την υγεια του πουλιου πανω απο ολα, αν θελεις βεβαια να την εχεις και εσυ για 10 χρονια, τωρα το πουλι ειχε δαχτυλιδι εκει που εχει το χτηπυμα; Ειναι μεσα ή εξω; Εχει κατι μεσα στο κλουβι που μπορει να τραυματισει το πουλι;
 
Απλά ενημερωτικά το όνομά μου είναι Νίκος. Δεν έχει δακτυλίδι στο πόδι του αυτό, βρίσκεται σε κλουβί στο μπαλκόνι και εντός του κλουβιού δεν υπάρχει κάτι άλλο πέραν των απαραιτήτων. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και εύχομαι να μπορείς έστω και απόσταση να μου δώσεις τις συμβουλές σου!
 
λοιπον νικο να προσεξεις για ποντικο στο μπαλκονι, το πουλι τραυματιστηκε την ωρα που κοιμοταν μεσα στην φωλια, απο ποντικο, για κλη σου τυχη δεν προλαβε να το πιασει καλα κα ιτο πουλι ξεφυγε, αν υπαρχει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που μπορει να περπατησει εστω κα ιμερμυγκι πανω του κα ινα συνδεει το μπαλκονι σου με δεντρο ή το εδαφος ασφαλισε το με τετοιο τροπο ωστε να μην μπορει να περπατησει κατι πανω του, να θυμασαι οτι απλα ενα κομματι μεταλλο π, π, δεν κανει για αυτην την δουλεια γιατι ο ποντικος με την τριτη αποπειρα που θα κανει, πηδωντας το εμποδιο σου,θα ξερει που να προσγειωθει, το ιδιο συμβαινει στα καραβια με τα σχοινια των καβων ή τις αγκυρες
 
Με αφορμή το θέμα του τόπικ ήθελα κι εγώ να αναφέρω ένα πρόβλημα που διαπίστωσα σήμερα.
Προ δεκαημέρου αγόρασα μια όμορφη πορτοκαλί κανάρα από ένα pet-shop για να τη ζευγαρώσω με ένα εξίσου όμορφο κάναρο που έχω. Σήμερα που πήγα για να τους αλλάξω νεράκι τροφή κτλ έκατσα και παρακολούθησα την κανάρα και είδα ότι από την κανάρα λείπει ένα δαχτυλάκι από το ένα της πόδι, επίσης βλέπω ότι είναι αρκετά νευρική.
Πρέπει να κάνω κάτι γι αυτό? μήπως δεν πρέπει να προχωρήσω σε αναπαραγωγή;
 
αν το δαχτυλο λειπει καιρο, δεν υπαρχει προβλημα, προφανως το εχασε η απο τραυματισμο στην νεαρη ηλικια ή απο ποδαγρα, μπορεις να προχωρησεις αν ειναι φρεσκο το τραυμα κανε αποθεραπεια, το οτι ειναι νευρικη δεν σημ, αινει τιποτα απλα ειναι ζηρο πουλι που δειχνει υγεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
εύχομαι να μην είναι ποντικός γιατί έχω τρια κλουβιά έξω και μια μεγάλη κλούβα με δέκα ακόμη πουλάκια και κατά συνέπεια δεν προκειται να αφήσει τίποτα το αρούρι! Ήδη την μετέφερα την κυρία διακόπτοντας την αναπαραγωγή αλλά δυστυχώς το αίμα δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω αποτελεσματικά. Διαρκώς χάνει αίμα και νομίζω πως μαζί με το αίμα αρχίζει και χάνει την δύναμή της.
 
θα πας στο φαρμακειο της γειτονιας σου και θα παρεις σουλφαμιδοσκονη,θα βαλεις μπετατιν και μετα απο πανω αυτην την σκονη θα σταματησει η αιμορραγια, προσεξε πολυ με τα ποντικια, γλυκαθηκαν κα ιθα ξαναερθουν
 
οκ θα βρω αμεσως φαρμακείο και θα του πάρω σουλφαμιδόσκονη. όσο για τα ποντίκια τι να πω σε μονοκατοικία μένω αλλά στον πρωτο όροφο και ειναι πιθανό να σκαρφαλώνουν! Θα ρίξω πάλι "γαριδάκια" για καλό και για κακό και εύχομαι να μην έχω άλλες περιπέτειες!
 
αυτο το παλι που ειπες σημαινει οτι ειχες προβλημα με ποντικους και θα εχεις συνεχως αν δεν κανεις κατι δραστικο
 
Καλημέρα

Ένα αποτελεσματικό κόλπο, είναι να βάλεις καπνό από τσιγάρο.
Σταματάει αμέσως την αιμορραγία.
 
Χρησιμοποιησε ενα αιμοστατικο.Αν ειναι δαγκωμα ποντικου ισως πρεπει να σκεφτεις και πιθανη μεταδοση καποιας ασθενειας.Ως γνωστο τα ποντικια ειναι ιδιαιτερα επικινδυνα για την μεταδοση διαφορων ασθενειων.Ισως ομως απλα κατι να την τρομαξε και να χτυπησε σε καποιο συρμα-καγκελο στο κλουβι. Ο καπνος ειναι αιμοστατικο (εχω ακουσει) αλλα επισης η νικοτινη ειναι ενα ισχυρο δηλητηριο... Και περα απο αυτο για πρακτικους και μονο λογους δεν θα σου φανει ιδιαιτερα ευχρηστο.
 
οπως σου ειπαν κ τα παιδια... Τα ποντικια ειναι επικινδυνα ζωα... Κ πονηρα!
προσπαθησε να τα διωξεις...

το καλοκαιρι αντιμετωπισα παρομοιο προβλημα... Ευτυχως δεν μου δαγκωσε τα πουλια, αλλα ετρωγε τα σπορια που επεφταν!
κ να σκεφτεις μενω στο 2 οροφο κ ομως ανεβαινε απο 1 δεντρο που αναγκαστηκα κ εκοψα...
 
ευτυχώς κατόρθωσα και σταματησα το αίμα, αλλά η κανάρα είναι πολύ εξαντλημένη και φοβάμαι πως δύσκολα θα τα καταφέρει. ενώ πριν χτυπήσει ήταν υγιέστατη και πολύ παιχνιδιάρα με τον αρσενικό, τώρα είναι καρφωμένη σε ένα κλαράκι φουσκωμένη και με το κεφαλάκι της προς τα κάτω! της έβαλα δίπλα σε άλλο κλουβί τον αρσενικό μήπως πάρει τα πάνω της αλλά δεν έδωσε καμία σημασία! Ελπίζω το βράδυ που θα γυρίσω να είναι καλύτερα. όσον αφορά στα ποντίκια όντως κατά το παρελθόν είχα πρόβλημα αλλά στην αυλή και όχι στον πρώτο όροφο που μένω διότι δίπλα υπάρχει ένα οικόπεδο εγκαταλελειμμένο. Πάντως τα γαριδάκια που έβαλα χθες ήταν άθικτα
 
Στην παρούσα φάση δεν κοιτάς την αναπαραγωγή αλλά το να σώσεις το πουλάκι.
Βάλτην σε εσωτερικό χώρο για να έχει ζέστη και διάβασε τα σχετικά θέματα για την αποκατάσταση των τραυματισμών.
Είναι προφανές ότι αφού έχει χάσει αίμα χρειάζεται τόνωση, οπότε δες και αυτό το θέμα.

Αν δεν είναι σίγουρο ότι πρόκειται για ποντίκι, δες προσεχτικά το κλουβί μήπως έχει κάποιο σκάλωμα. Ψηλάφισε το μήπως καταλάβεις κάποια αιχμηρή πλευρά ή σημείο, δεν αποκλείεται να πιάστηκε κάπου και να μάτωσε.
 
πρεπει αμεσα να ανεβασης τηθερμοκρασια του χωρου στους 29-30 βαθμους πρακολουθησε εαν τρωι σπορους και εαν πινει νερο σε αντιθετη περιπτωση θα πρεπει να την βοηθησεις σπαζοντας λιγο τους σπορους με ενα γουδι και με λιγη μαλακη αυγοτροφη εαν ειναι τελικα δαγκωμα απο ποντικη πρεπει να της δωσης ενα αντιβιοτικο ευρεος φασματος τα ποντικια με το δαγκωμα μπορει να μεταφερουν παρα πολους παθογονους οργανισμους συμβουλεψου αμεσα ενα πτηνιατρο!
 
Σκέψου όμως ότι στην κατάσταση που βρίσκεται (αδυναμία), αν δεν είναι δάγκωμα, η αντιβίωση θα το σκοτώσει.
 
τη χορηγηση αντιβιοτικου την αναφερω μονο και μονο στην περιπτωση που ειναι 100% δαγκωμα σε αντιθετη περιπτωση πχ τραυματισμος δεν συνισταται εξαρταται βεβαια και απο την εκταση του τραυματος πρεπει παντως να εξακριβωθη η ατια και μετα να περασει σε υποστιρικτηκα μετρα και θεραπεια την οποια προτεινω να κανει αφου πρωτα εξετασει το πουλακι ο πτηνιατρος
 
Φίλε Νίκο καταρχήν θα συμφωνήσω με τα παιδιά. Πάνω απόλα θα κοιτάξεις την υγεία του πουλιού. Το πουλάκι πρέπει να απομονωθεί και για κανένα λόγο να μην ενοχλείτε. Όχι απότομες κινήσεις μπροστά του που να το τρομάζουν όυτε να το πιάνεις συνέχεια για να δεις αν χάνει αίμα. Ένας απλός γρήγορος τρόπος να σταματήσει το αίμα μέχρι να πας στο φαρμακείο είναι το κάρβουνο. Καις ένα σπίρτο και το κάρβουνο από το κεφαλάκι που δημιουργήται το τοποθετείς πάνω στην πληγή.Αμέσως μετά πας φαρμακείο. Τοποθέτηδε και ένα πιατάκι με φαγητό κάτω στο κλουβί για το ενδεχόμενο να μην μπορεί να ανέβει στο πάτημα με ευκολία. Παρατήρηση από μακρυά και όχι άσκοπες κινήσεις που θα το τρομάζουν. Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ποντίκι.Αν ήταν ποντίκι νομίζω ότι θα τις είχε κόψει το πόδι.Από την άλλη θα έβρισκες πιθανόν πούπουλα και ίσως τραυματισμένο και τον αρσενικό. Σίγουρα και φοβισμένο. Πρόσεξε αν έχει το κλουβί σου πλαινές πόρτες μην πιάστηκε εκεί αφού το ελατήριο που κρατάει κλειστή την πόρτα αφήνει προεξοχές.
 
αυτο με το σπιρτο παλι δεν ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο, γιατι το κεφαλι του σπιρτου αποτελειται απο τετρασθενη φωσφορο καθαρο
 
Back
Top