Ασθένειες Τραυματισμός budgie απο το lovebird μου

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πηγα να παρω τα παιδια απ το σχολειο κ οταν γυρισα το ενα lovebird ειχε βγει απο το κλουβι και επιτεθηκε στον ορφεα. Με αποτελεσμα λιγο αιμα στο κεφαλι και κομμενο ενα νυχι στο ποδαρακι του. Εβαλα betadin και καθαρισα το κλουβι του. Δεν μ αφηνει να τον ψαξω παραπανω. Τι αλλο μπορω να κάνω;
 
Ωχ το καημένο. Πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλίσεις με κάποιον τρόπο τις πόρτες από το κλουβί τους. Τα λοβακια επιτίθενται ακόμη και σε κοκατιλ που ειναι μεγαλύτερα σε μέγεθος.
Ανέβασε αν μπορείς φωτογραφία. Ευτυχώς που πρόλαβες και δεν τον τραυματισε περισσότερο.

Ο Ορφέας ήταν εκτός κλουβιου;
 
Πω πω! Κρίμα ο καημένος θα τρόμαξε! Βάλε κλιπακια στο κλουβί με τα λοβακια όπου έχει κενό για να βγει πόρτα, εκεί που μπαίνουν οι ταιστρα αν έχει άνοιγμα.
 
Εκανα τις δουλειες μου το πρωι και ξεχασα την πορτα του δωματιου της αγγελικης ανοιχτο.φωναζαν το πρωι απαντουσε ο ορφεας που να φανταστω τι θα γινοταν! Ευτυχως δεν μπηκε κ μεσα στο κλουβι να τον φαει ζωντανο. Ειχε αρκετο αιμα παντως.στον τοιχο πιτσιλες και κατω στο κλουβι...
[automerge]1550063944[/automerge]
Ειναι πορτοκαλι το ποδαρακι απο το betadin. Ειναι κατι αλλο που μπορω να κάνω; Το παταει κανονικα παντως!
[automerge]1550064019[/automerge]
Εχει τοσο πολυ αιμα ενα νυχι;
 
Τώρα ότι έγινε έγινε. Άλλη φορά να τα προσέχεις αυτά. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. Εφόσον το πατάει κανονικά και δεν το έχει μαζεμένο θεωρώ ότι είναι κομπλέ. Μάλλον του έσπασε το αγγείο στο νύχι.
 
Στεναχωρεθηκα πολυ, στην αρχη το ειχε μαζεμενο αλλα μετα το πατησε δειλα δειλα...
Λογικό είναι να το ειχε μαζεμένο στην αρχή. Εσένα αν σου σπάσει το νύχι δεν θα σε πονάει;

Υ. Γ. Κλείσε την πόρτα από τα τέρατα με ένα μανταλάκι!
 
Περαστικά στον μικρό!

Φαντάζομαι ότι τώρα και η καραντίνα δεν θα έχει νόημα.

Μαλλον οχι, αλλα δεν προκειται να τα βαλω στο ιδιο δωματιο!
[automerge]1550069155[/automerge]
Το τραύμα στο κεφάλι πως είναι;
Δεν δειχνει να τον ενοχλει, απλα εχει λιγο αιμα στα πουπουλακι, δεν εχει κανει μεγαλη ζημια!
[automerge]1550069229[/automerge]
Κρίμα τον Ορφέα. Θα ταραχτηκε ο καημένος.
Ποίος είχε την ιδέα να ονομάσει αυτά τα τερατακια lovebirds;
Αυτη την ερωτηση την εχω κανει κ εγω πριν λιγες μερες...hell birds επρεπε να τα λενε!
 
Έλα μωρέ... Καλά είναι τα λοβακια αλλά είναι κάπως νευρικα!
Ειναι πολυ ομορφα, γλυκουλια... Να τα κοιτας να χαιδευονται να φιλιουνται, στην κουνια εχουν πολυ πλακα... Περνουν φορα και καρφωνονται επιτηδες στα καγκελα για να κοτσομπολευουν, αλλα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο επιθετικα! Διαβαζα αρθρα κυριως για τα budgie, δεν θα πηγαινε με τιποτα το μυαλο μου ειναι τετοια αν δεν τα εβλεπα!
 
Back
Top