Ασθένειες Τραυματισμός budgie απο το lovebird μου

δεν ηξερα οτι ειναι τοσο επιθετικα
Ότι είναι είναι! Εμένα όταν τα βγάζω από το κλουβί, πηγαίνουν πάνω στα άλλα μου κλουβιά και προσπαθούν να δαγκώσουν τα πουλιά!
 
Όχι όχι, μαλλον εξησε το νύχι στο κεφάλι του και λερωθηκε με αίμα(έχω πάθει κάτι αντίστοιχο)
Δεν μ αφηνει να το δω γι αυτο αγχωθηκα, λίγο μ αφησε στο πλαι να το χαιδεψω μονο. Καθεται οσο πιο ψηλα μπορει... Ξαναπιασανε κουβεντα με τα τερατα ψιλοεφαγε κιολας... Ποσες φορες να του βαζω betadin και για ποσες μερες;
 
Έχουν βγει ήδη πολλές φορές απο το κλουβί. 'Επρεπε να το έχεις λύσει ήδη το θέμα αυτό Ιωάννα. Δέσιμο στις πόρτες, στις ταΐστρες με ανοξείδωτο σύρμα.

Για 2-3 ημέρες φτάνει νομίζω η μπεταντιν. Την αλοιφή έχεις ή το διάλυμα;
 
Δέσιμο στις πόρτες, στις ταΐστρες με ανοξείδωτο σύρμα.
Αυτό ηθελα να πω κι εγώ Ανέστη. Αν το κλουβί έχει εξωτερικές ταιστρες πρέπει να ασφαλίσεις και αυτές. Βγάζουν το κάτω δοχείο με την τροφή και βγαίνουν. Το έχω δει με τα μάτια μου και σκέψου είχα λοβακια στο σπίτι μου για μια εβδομάδα μόνο.
 
Έχουν βγει ήδη πολλές φορές απο το κλουβί. 'Επρεπε να το έχεις λύσει ήδη το θέμα αυτό Ιωάννα. Δέσιμο στις πόρτες, στις ταΐστρες με ανοξείδωτο σύρμα.

Για 2-3 ημέρες φτάνει νομίζω η μπεταντιν. Την αλοιφή έχεις ή το διάλυμα;
Οτι και να πειτε εχετε δικιο!
Το φταιξιμο ειναι απολυτα δικο μου.
Βγηκε μια φορα μεσα στο δωματιο οπου νομιζα οτι ανοιξε την πορτα του κλουβιο η κορη μου! Ηταν κλειστη η πορτα του δωματιου οποτε δεν εδωσα την βαρυτητα που επρεπε...
Εβαλα παστα betadin αυτη που ειναι σε βαζακι.
[automerge]1550077365[/automerge]
Αυτό ηθελα να πω κι εγώ Ανέστη. Αν το κλουβί έχει εξωτερικές ταιστρες πρέπει να ασφαλίσεις και αυτές. Βγάζουν το κάτω δοχείο με την τροφή και βγαίνουν. Το έχω δει με τα μάτια μου και σκέψου είχα λοβακια στο σπίτι μου για μια εβδομάδα μόνο.
Ουτε βδομαδα δεν περασε ζωη...η ταιστρα ειναι εσωτερικη. Ειχα βαλει αυγοτροφη στην εξωτερικη. Την εβγαλα πλεον...
 
Εντάξει δεν σε κατά κρίνουμε επειδή ξέχασες κάτι. Απλά σου λέμε να προσέχεις ώστε να μην ξανά πάθεις κάτι αντίστοιχο...
Δεν ειπα οτι με κατακρινεται... Μ εχουν φαει οι τυψεις! Ο αντρας μου να δειτε τι μ εσυρε που ποναει ο ορφεας!
 
Δεν ειπα οτι με κατακρινεται... Μ εχουν φαει οι τυψεις! Ο αντρας μου να δειτε τι μ εσυρε που ποναει ο ορφεας!
Ναι βρε δεν είπα αυτό. Στο λέω απλά σε περίπτωση που νιώθεις άβολα. Φιλικά πάντα.
 
Λογικο ειναι να εχει σοκαριστει κ το πουλακι! το νυχι τωρα δε νομιζω οτι ειναι κατι φοβερο! αστον να ηρεμησει! Δυστυχως μπορει να γινουν πολυ επιθετικα τα λοβακια!
 
Περαστικά του Ορφέα!

Τα love ονομάζονται love επειδή they love each other και κανέναν άλλο... 😉
😀... Οντως... Το διαπιστωσα με τον χειροτερο τροπο...

Μιλησα κ με το παιδι απ οπου τα πηρα... Του εχουν σπασει τρεις εξωτερικες ταιστρες και του βγαιναν κ αυτου! Και μου ειπε οτι επιτεθηκαν στον ορφεα για να δειξουν κυριαρχα!
 
ολα καλα παιδια...
πλεον ο ορφεας παταει παντου και δεν σηκωνει το ποδαρακι του αλλο!
σκαρφαλωνει και στα καγκελα, τρωει και περισσοτερο σημερα.
ελπιζω να εχει φυγει ο πονος...
 
Οι δραπέτες ασφαλίστηκαν για να μην ξανασυμβεί κάτι ανάλογο; Ξέρεις κινδυνεύουν και οι ίδιοι να τραυματιστούν αν κυκλοφορούν χωρίς επίβλεψη.
Αποστολή εξετελεσθει...
Δεν κινδυνεύει πλέον κανένας εκτός από μένα που θέλω να τους καθαρίσω το κλουβι...
 
Back
Top