Διατροφή Τραχανάς στη διατροφή καναρινιών

takis_engineer

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
149
Πόλη
Αθήνα
Πρίν απο λίγο ανοιξα ένα ντουλάπι στη κουζίνα και έπεσα μπροστά σε ενα σακουλάκι τραχανά, μου δημιουργήθηκε λοιπόν η απορία αν θα είχε να προσφέρει κάτι διατροφικά στα καναρίνια. Ποια είναι η γνώμη σας; Θα τον χρησιμοποιούσατε σκέτο ξηρό σε μια αυγοθήκη καθώς με προσθήκη υγρασίας γίνετε ευπαθές προϊόν σε αλοίωση.

Σε μιά σύντομη αναζήτηση στο διαδύκτιο βρήκα αυτές τις πληροφορίες:

"Ο τραχανάς είναι μια τροφή με υψηλή διατροφική αξία, καθώς περιέχει φυτικές ίνες, υδατάνθρακες, μαγνήσιο και φυλλικό οξύ. Λόγω της περιεκτικότητάς του σε φώσφορο προστατεύει τον οργανισμό από την οστεοπόρωση, ενώ η καροτονοειδής λουτεΐνη που περιέχει βοηθά στην καλή υγεία του δέρματος, των ματιών και της καρδιάς."

"καροτονοειδής λουτεΐνη" θα ήταν άραγε ευεργετική στα καναρίνια κίτρινου χρώματος;
 
O γλυκός έχει ζάχαρη, ο ξινός είναι αλμυρός... Και οι δύο απορρίπτονται.
*Τι μας έχει πιάσει με τις ''δοκιμές'' περίεργων τροφών; Γιατί δεν μας φθάνουν αυτές που προορίζονται για τα καναρίνια;
 
Εγώ αύριο θα τους φτιάξω φρέσκο γαλακτομπούρεκο, που εχει και αβγουλάκι που είναι θρεπτικό και το σιρόπι θα τους δώσει ενέργεια!
 
Εγω εχτες δοκιμασα και τους εδωσα κατι υπολειμματα απο το πιτα κεμπαπ που φαγα.. Μην ξεχναμε το γιαουρτι κανει θαυματα!
Σ αγαπαμε Τακη :)

*Αν θελεις μπορεις λιγο ρυζακι να τους δωσεις, ασε τον τραχανα για εσας καλυτερα 😎
 
Ανεξάρτητα από το πόστ του Τάκη, είναι εντυπωσιακό που προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη διατροφή των πουλιών, στα ανθρώπινα παρασκευάσματα.. Μη παραξενευτούμε αν κάποιος αύριο ρωτήσει αν μπορεί να δώσει ταραμά η σπανακόρυζο...
 
Ο ταραμας ειναι πολυ αλμυρος καλε, αποκλειεται. Το σπανακορυζο τωρα που το λες... :D
 
Νίκο, ενδεχομένως να σκεφτόμαστε αυτού του τύπου την προσαρμογή, βασικά από την τάση φροντίδας που έχουμε για τα πουλάκια, η οποία μπορεί και να παρασύρει την σκέψη μας σε μια... Πως να το θέσω, ας πούμε περιστασιακή τάση ταύτισης, κατα την οποία, ο,τι θεωρείται καλό, θρεπτικό, χωρίς συντηρητικά κλπ, για εμάς, προβάλλεται ανάλογα για τα πουλάκια.
Εννοείται βέβαια ότι τέτοιου τύπου πρακτικές, παραβιάζουν τη φύση, την οποία όμως οι ίδιοι έχουμε προ πολλού παραβιάσει (αυτό ενίοτε ονομάζεται και εξέλιξη ή πολιτισμός ) είναι όχι μόνο εκκεντρικές αλλά και παρακινδυνευμένες
 
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι το κάνουν από αγάπη και διάθεση για να προσφέρουν το καλύτερο δυνατό στα πουλιά τους, είναι όμως μια υπερβολή που ικανοποιεί μόνο τη δική μας διάθεση για προσφορά. Τα πουλιά και συγκεκριμένα τα καναρίνια χρειάζονται λίγα πράγματα για να είναι υγιή. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να επικεντρωθούμε στην ποιότητα των τροφών και την ποικιλία - εναλλαγή των τροφών που δίνουμε συμπληρωματικά, όπως κάποιοι έξτρα σπόροι, ένα κλαδάκι από κάποιο βότανο και επιπλέον πρωτεΐνη (το αυγό είναι μια χαρά) τις περιόδους που χρειάζεται.

* Γιάννη μαζί το γράψαμε.
 
O γλυκός έχει ζάχαρη, ο ξινός είναι αλμυρός... Και οι δύο απορρίπτονται.
*Τι μας έχει πιάσει με τις ''δοκιμές'' περίεργων τροφών; Γιατί δεν μας φθάνουν αυτές που προορίζονται για τα καναρίνια;
Ανεξάρτητα από το πόστ του Τάκη, είναι εντυπωσιακό που προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη διατροφή των πουλιών, στα ανθρώπινα παρασκευάσματα.. Μη παραξενευτούμε αν κάποιος αύριο ρωτήσει αν μπορεί να δώσει ταραμά η σπανακόρυζο...

Δεν έχω καμία διάθεση ρε παιδιά να κάνω δοκιμές ούτε να κάνω τα πουλιά πειραματόζωα απλά έκανα την εξής απλή σκέψη:

Τραχανάς = Σιτάρι σπασμένο+Γάλα αφυδατωμένο=τα οφέλη του σιταριού+ασβέστιο (αγνοούσα βέβαια το αλάτι και τη ζάχαρη κατα περίπτωση)

"Γιατί δεν μας φθάνουν αυτές που προορίζονται για τα καναρίνια;"

κατά τη φτωχή μου γνώμη πολλά από αυτά που δίνουμε δεν προορίζονται για καναρίνια αλλά δεν έχουμε και ρεαλιστικές εναλλακτικές, το κάνουμε γιατί δεν έχουμε τρόπο να καλύψουμε (η επιλέγουμε ευκολότερο τρόπο) τις διατροφικές ανάγκες των πουλιών που ζουν σε συνθήκες εκτροφής. Για παράδειγμα το αναμφιβόλου αξίας αυγό σε κάποια είδη θα μπορούσε σχεδόν να χαρακτηριστεί "καννιβαλισμός", το φυσικό σουπιοκόκαλο (και όχι ο "σοβάς" σε σχήμα σουπιοκόκαλου) στην πραγματικότητα ακούγετε πιο αστείο απο ότι ο τραχανάς και όσο για τον ταραμά (αυγά ψαριού) που ειπώθηκε μην είστε και πολύ σίγουροι ότι στα επομενα χρόνια δεν θα δούμε τίποτα σακούλια γνωστών εταιριών στα ράφια "premium taramas for birds" Ω3 plus αλλά και σε κόκκινο για τα κόκκινου παράγοντα. 😛

Ανεξάρτητα από το πόστ του Τάκη, είναι εντυπωσιακό που προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη διατροφή των πουλιών, στα ανθρώπινα παρασκευάσματα..

Ο ianos και ο Stavros με κάλυψαν απόλυτα (και μάλλον καλύτερα απο ότι θα το έκανα εγώ) λέγοντας:
Νίκο, ενδεχομένως να σκεφτόμαστε αυτού του τύπου την προσαρμογή, βασικά από την τάση φροντίδας που έχουμε για τα πουλάκια, η οποία μπορεί και να παρασύρει την σκέψη μας σε μια... Πως να το θέσω, ας πούμε περιστασιακή τάση ταύτισης, κατα την οποία, ο,τι θεωρείται καλό, θρεπτικό, χωρίς συντηρητικά κλπ, για εμάς, προβάλλεται ανάλογα για τα πουλάκια.
Εννοείται βέβαια ότι τέτοιου τύπου πρακτικές, παραβιάζουν τη φύση, την οποία όμως οι ίδιοι έχουμε προ πολλού παραβιάσει (αυτό ενίοτε ονομάζεται και εξέλιξη ή πολιτισμός ) είναι όχι μόνο εκκεντρικές αλλά και παρακινδυνευμένες

και:

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι το κάνουν από αγάπη και διάθεση για να προσφέρουν το καλύτερο δυνατό στα πουλιά τους, είναι όμως μια υπερβολή που ικανοποιεί μόνο τη δική μας διάθεση για προσφορά. Τα πουλιά και συγκεκριμένα τα καναρίνια χρειάζονται λίγα πράγματα για να είναι υγιή. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να επικεντρωθούμε στην ποιότητα των τροφών και την ποικιλία - εναλλαγή των τροφών που δίνουμε συμπληρωματικά, όπως κάποιοι έξτρα σπόροι, ένα κλαδάκι από κάποιο βότανο και επιπλέον πρωτεΐνη (το αυγό είναι μια χαρά) τις περιόδους που χρειάζεται.

Γενικότερα με διακατέχει μια ανασφάλεια σχετικά με την θρεπτική αξία των σημερινών σπόρων (τον κορμό της διατροφής τους) η οποία πηγάζει από την εξής διαπίστωση: παλιά (πρίν 25 χρόνια ας πούμε) εκεί που φύσαγα τις ταϊστρες να φύγουν τα τσόφλια φύτρωναν απο κάτω ένα δάσος απο κεχρι, καναβουριές και καθάριζα κάθε με την τσάπα κάθε βδομάδα για να μη μας πάνε μέσα.
Τώρα εκεί που φυσάω τις ταϊστρες φυτρώνουν με το ζόρι ενα-δυο χορταράκια, λες και τα σημερινά σπόρια είναι στείρα χωρίς ζωογόνο δύναμη και αναρωτιέμε πόσα απο τα διατροφικά στοιχεία της συσκευασίας είναι πραγματικά των σπόρων και πόσα είναι λόγο εμπλουτισμού με συνθετικές βιταμίνες... Σαφώς δεν αμφισβητώ την ασφάλεια τους λόγο αποστείρωσης κλπ.

Και άλλη μια διαπίστωση... Παλιά τα πουλάκια μακροημέρευαν με τα σπόρια τους, κανένα χόρτο και λίγο αυγουλάκι που και που και τώρα στις μέρες μας με όλα τα καλά μολις πάνε 3-4 ετών.."πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο κολος του πονεί"

αλλα αυτά μάλλον είναι off topic

Τα γαλακτοκομικά προιόντα δεν μεταβολίζονται σωστά από τον οργανισμό των πουλιών και καλό είναι να αποφεύγονται.

Αχ Νίκο μου γκρέμισες το όνειρο... :)
Καλη σας μέρα και καλή εβδομάδα :)
 
Τάκη, είναι πιθανό να έχουν αλλάξει οι σπόροι με τα χρόνια. Αναφερόμενος στην ποιότητα στο μήνυμά μου, εννοούσα να ψάχνουμε καλύτερους σπόρους, να δοκιμάζουμε καινούργιους με τον τρόπο που τους τέσταρες στο παρελθόν ή όποιον άλλον τρόπο έχει καθένας. Όποιος έχει τη δυνατότητα μπορεί να σπέρνει δικούς του, να φυτεύει βότανα και γενικά να στρέψει όλη του την αγάπη και τη διάθεση για προσφορά στα πουλιά του σε κάτι πιο φυσικό, πιο φυσιολογικό βρε αδελφέ. Μου φαίνεται σχεδόν παραλογισμός να βάζει κάποιος κατσαρόλα για να μαγέψει στα καναρίνια.
 
Πάντως Σταύρο οφείλεις να παραδεχθείς ότι ορισμένες αυγοτροφές που φτιάχνουν τα κορίτσια του φόρουμ, είναι δέλεαρ και για μας... 😀
 
Γιάμι :D.

Οι αυγοτροφές αυτές Νίκο δεν είναι και τόσο αφύσικες. Το μεγάλο θέμα είναι η φρενίτιδα που οδηγεί σε κανονικό μαγείρεμα με φωτιά και ανακάτεμα κατσαρόλας.
 
Κάτι γίνεται και με το γάλα που έχει ο τραχανάς και δεν πρέπει να μπει στη διατροφή των καναρινιών ή κάνω λάθος
Δεν θα ξεχάσω που πήγε το μπρίκι, όταν είδε η γυναίκα μου να βράζω σ'αυτό σκουλήκια...😱
Και σίγουρα όχι άδικα...😀
 
Γενικότερα με διακατέχει μια ανασφάλεια σχετικά με την θρεπτική αξία των σημερινών σπόρων
Θυμάμαι κάποιος έχει γράψει εδώ στο φόρουμ (δεν θυμάμαι ποιος), αν θέλουμε να τσεκάρουμε την ποιότητα των σπόρων που χρησιμοποιούμε, τους βάζουμε να βλαστήσουν.
 
Θυμάμαι κάποιος έχει γράψει εδώ στο φόρουμ (δεν θυμάμαι ποιος), αν θέλουμε να τσεκάρουμε την ποιότητα των σπόρων που χρησιμοποιούμε, τους βάζουμε να βλαστήσουν.
@maria p θα βλαστήσουν;
Νομίζω πως κάποια από τις επεξεργασίες της συσκευασίας των μειγμάτων αναστέλλουν τέτοιες "λειτουργίες"...
Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα περιμένω όσους γνωρίζουν περισσότερα να πάρουν θέση.
 
Back
Top