Διατροφή Τραχανάς στη διατροφή καναρινιών

@maria p θα βλαστήσουν;
Νομίζω πως κάποια από τις επεξεργασίες της συσκευασίας των μειγμάτων αναστέλλουν τέτοιες "λειτουργίες"...
Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα περιμένω όσους γνωρίζουν περισσότερα να πάρουν θέση.

Πάντως 2 εταιριών που το όνομά τους αρχίζει απο "V" είναι "στείροι" δεν βλαστένουν η πολύ σπάνια να φυτρώσει κάποιος.

Γι αυτό αναρωτιεμαι αν έχουν την ίδια θρεπτική αξία με τους σπόρους που είχαμε τα παλιά χρόνια...

Δεν έχω δοκιμάσει της εταιρίας που αρχίζει από "Μ"... Δεν τους βρήσκω σε μαγαζί κοντά στη περιοχή που μένω
 
Εγώ δεν κάνω σχολαστική δοκιμή αλλά της versele laga που τρώνε συνήθως οι παπαγάλοι μου, ρίχνω πολλά αποφάγια σε μια ζαρντινιέρα και βγαίνουν χορταράκια. Τώρα ποιο είναι ποιο δεν ξέρω, είμαι αποφασισμένη να μείνω ημιμαθής :)
 
Vadigran - Versele laga και Μanitoba .. Τάκη, φοβάσαι μη μας κάνουν μήνυση για δυσφήμιση; :D
Νομίζω ότι υπόκεινται σε θερμική επεξεργασία για να διατηρούνται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αποθηκευμένοι.
 
υπόκεινται σε θερμική επεξεργασία για να διατηρούνται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αποθηκευμένοι
Επομένως, αφαίρεση της υγρασίας για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. Αποτέλεσμα, λιγότερο θρεπτικά συστατικά, αφού μένουν όσα αντέχουν τη θερμική επεξεργασία.

Εκεί αναφέρθηκα και πριν. Οι ερασιτέχνες εκτροφείς, αυτοί στους οποίους απευθυνόμαστε, ίσως πρέπει σιγά-σιγά να ψάχνουν τρόπους να προσφέρουν στα πουλιά αυτό που τους έχει στερήσει το εμπόριο. Δηλαδή, τροφές που έχουν υποστει λιγότερη, εως καθολου επεξεργασία. Σκεφτείτε το.
 
Εκεί Σταύρο ίσως πάλι να τρακάρουν στο μικροβιακό φορτίο που θα κουβαλάνε οι σπόροι...
"μπρος βαθύ και πίσω ρέμα" δηλαδή...
 
Τα πουλιά Γιάννη δεν χρειάζονται αποστειρωμένο περιβάλλον. Απλοί κανόνες υγιεινής αρκούν. Τα μεγαλύτερα προβλήματα που παρουσιάζονται σε πουλιά που δεν έχουν ούτε καν τη στοιχειώδη φροντίδα, θα μπορούσαν να προληφθούν εάν απλώς η ποτίστρα τους δεν είχε γλίτσα επί μήνες.
 
Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι χρησιμοποιούν επίσης και UV ακτινοβολία ώστε να πετύχουν αντισηψια στους σπόρους, σκοτώνοντας έτσι τόσο τους μικροοργανισμούς όσο και τον ίδιο τον σπορο
 
Back
Top